اصول ایمنی که در نقاشی خودرو باید رعایت کرد!

اصول ایمنی که در نقاشی خودرو باید رعایت کرد!


رنگ آمیزی خودرو در اتاق رنگ خودرو، به عنوان یک کار تعمیر و نگهداری روزانه محسوب نمی شود که صاحب خودرو باید انجام دهد. با این حال، اکثر صاحبان خودرو ممکن است نیاز داشته باشند که خودرو خود را حداقل یک بار در زندگی خود رنگ کنند. کار رنگ اغلب مستلزم سمباده زدن مکرر سطح خودرو، استفاده از فیلرها و رنگ آمیزی چندین لایه رنگ است. در حالی که تکنسین های خودرو مهارت های مناسبی برای انجام کار رنگ بدنه خودرو دارند، همچنان باید دستورالعمل های ایمنی لازم را در حین انجام آن رعایت کنند. هیچ کار رنگ آمیزی خودرویی نیست که ارزش عواقب نادیده گرفتن روش های ایمنی را داشته باشد. برخی از نگرانی های ایمنی که باید رعایت شود در ادامه آورده شده اند.

دوره نقاشی خودرو

نکات ایمنی و بهداشتی هنگام نقاشی خودرو

هیچ کار رنگ آمیزی خودرو که ارزش عواقب نادیده گرفتن روش های ایمنی را داشته باشد، وجود ندارد. برخی از نگرانی های ایمنی که باید رعایت شود در ادامه آورده شده اند.

1. فضای رنگ باید تهویه شود

رنگ ها حاوی ترکیبات آلی فرار هستند که در صورت استنشاق، حاوی مواد شیمیایی مضری می باشند. این ترکیبات پس از باز کردن قوطی رنگ در هوا آزاد می شوند. این بخارها می توانند تا 3 روز دوام بیاورند. در نتیجه، طراحان اتاق های رنگ آمیزی با توجه به انتشار این دودها و بخارها، باید اتاق هایی با تهویه مناسب ایجاد کنند.

تهویه فضای نقاشی خودرو

تهویه خروجی کافی باید فراهم شود تا غلظت بخار حلال کمتر از 10 درصد از حد پایین انفجار باشد. علاوه بر این، تهویه باید پس از رنگ آمیزی تا زمانی که فضا خالی از گاز شود ادامه یابد.

توجه نمائید که هیچ کبریت، سیگار روشن، سیگار برگ یا پیپ، و هیچ فندکی یا اشیاء آهنی نباید به منطقه ای که کار انجام می شود برده شود.

2. استفاده از ماسک تنفسی

داشتن ماسک تنفسی در هر بار استفاده از تفنگ اسپری ضروری است. ماسک های تنفسی مختلفی در بازار وجود دارند که ماسک های هوارسان (air-supplied) بهترین نوعی هستند که می توانید برای نقاشی خودرو تهیه کنید. همچنین می توانید ماسک های مبتنی بر کارتریج تهیه کنید که مواد شیمیایی را قبل از تنفس فیلتر می کنند. این فیلترها نیاز به تعویض منظم دارند. تست تناسب این ماسک ها بسیار مهم است تا بتوانند محافظت بهینه را ارائه دهند.

3. پوست خود را بپوشانید

بیشتر رنگ ها، مبتنی بر پلی اورتان حاوی ایزوسیانات هستند که برای پوست انسان سمی می باشند. بنابراین باید پوشیدن لباس مخصوص که تمام بدن، دستکش و عینک ایمنی را بپوشاند برای حداکثر محافظت در نظر گرفت.

پوست خود را در هنگام نقاشی بپوشانید

4. فوراً نشت ها را کنترل کنید

هنگام انجام هر کار رنگ آمیزی، ریزش چیز غیر معمولی نیست. ریزش می تواند فضای رنگ را نامرتب کند و خطر جدی ایجاد کند. ممکن است فردی ناخودآگاه پا بر روی محل ریخته شده بگذارد و بلغزد و باعث آسیب به بدن شود. ریزش رنگ می تواند به سایر قسمت های محیط کار نیز سرایت کند و باعث عواقب ناخوشایند و غیر ضروری شود. بهترین راه برای کنترل ریختن رنگ این است که نقاشی خود را متوقف کنید و پس از ریختن آن، رنگ را تمیز کنید.

5. MSDS رنگ را درک کنید

هر محصول رنگی دارای برگه اطلاعات ایمنی مواد در بسته بندی رنگ است. در برگه اطلاعات، مواد تشکیل دهنده رنگ، اعم از مضر و بی ضرر لیست شده است. همچنین می توانید این دیتاشیت را به صورت آنلاین پیدا کنید. علاوه بر ارائه اطلاعات در مورد اجزای رنگ، این برگه اطلاعات شامل جزئیات دیگری مانند زمان تقریبی خشک شدن، دما و محیط ایده آل برای رنگ آمیزی ماشین شما می باشد.

هنگام رنگ آمیزی خودرو، ایمنی یک نگرانی قابل بحث نیست. فرقی نمی کند که فقط کمی رنگ را روی یک خراش پر کنید یا کل ظاهر ماشین خود را تغییر دهید. زمانی که حین رنگ آمیزی اتومبیل خود رعایت دستورالعمل های ایمنی را نادیده بگیرید، در نهایت سلامت خود را به خطر می اندازید.

6. جایگزین کردن مواد و وسایل کم خطر

در صورت امکان، از بین بردن خطرات با استفاده از مواد مختلف یا فرآیندی متفاوت، بهترین راه برای کنترل ریسک است. شما می توانید این کار را انجام دهید:

  • استفاده از مواد مبتنی بر آب به جای مواد سمی و مبتنی بر حلال
  • استفاده از برس یا غلتک به جای تفنگ اسپری
  • استفاده از محصولات کم خطر، از جمله حلال های پاک کننده

7. جلو گیری از خطر با استفاده از اتاق رنگ آمیزی

استفاده از اتاق اسپری تضمین می کند که کارگران در منطقه اطراف تحت تأثیر رنگ هوا قرار نگیرند. همچنین به مهار هر گونه بخاری که می تواند باعث آتش سوزی یا انفجار شود کمک می کند. در نتیجه، یک اتاق رنگ خودرو از یک تامین کننده مورد اعتماد تهیه کنید تا بتوانید تمام کارهای نقاشی خود را در آن جا انجام دهید.

اتاق رنگ خودرو

8. نگهداری پیشگیرانه

در حالی که بیشتر تمرکز ایمنی بر روی مواد بالقوه مضری است که اسپری می شوند، مهم است که تجهیزات سمپاشی را نیز در نظر بگیرید. تعمیر و نگهداری پیشگیرانه منظم را انجام دهید تا مطمئن شوید که تفنگ های اسپری و سایر تجهیزات مربوطه همانطور که قرار است کار می کنند.

تجهیزاتی که به نظر می رسد به درستی کار نمی کنند باید از سرویس خارج شوند تا زمانی که بتوان آنها را به طور کامل بازرسی کرد.

9. نکات تکمیلی درمورد استفاده از تجهیزات و وسایل حفاظت فردی (PPE)

  • هنگامی که از تجهیزات حفاظت فردی استفاده می شود، کارفرمایان باید یک ارزیابی خطر از وظایف انجام دهند و انتخاب تجهیزات حفاظتی مناسب را توجیه کنند.
  • صورت، چشم ها، سر، دست ها و سایر قسمت های در معرض دید کارگران باید در هنگام کار با رنگ های بسیار فرار محافظت شوند.
  • تمام کفش ها باید بدون جرقه باشند (مانند لاستیک)؛ لباس بیرونی باید پنبه باشد. به جای دستکش های پلاستیکی باید از دستکش لاستیکی استفاده شود.
  • هنگام نقاشی با اسپری باید از چشمان کارگران محافظت شود. PPE قابل قبول شامل عینک ایمنی، ماسک های تمام صورت و ماسک های هود شل است
  • ماسک های تنفسی باید در طول عملیات سمپاشی در فضاهای محدود با حلال های سمی استفاده شوند. هوا باید آزمایش شود و برای مصرف انسان مناسب تشخیص داده شود.
  • کارگرانی که سمپاشی بیرونی با رنگ های سمی انجام می دهند باید توسط ماسک های تنفسی از نوع کارتریج فیلتر محافظت شوند.
  • فقط می توان از تفنگ های اسپری بدون جرقه استفاده کرد

نکات-تکمیلی نقاشی خودرو

نتیجه گیری

استفاده از غلتک یا قلم مو برای تکمیل یک کار همیشه امکان پذیر نیست. اما حتی زمانی که رنگ آمیزی یا پوشش دهی با اسپری ضروری است، اقدامات متعددی وجود دارد که کارگران و کارفرمایان آن ها می توانند برای اطمینان از اجرای ایمن کار انجام دهند. آموزش کارگران در مورد خطرات بالقوه و کاهش خطرات اجزای حیاتی یک کار نقاشی خودرو به شمار می رود.

آموزش اصولی نقاشی خودرو از صفر تا صد

مجتمع آموزشی برق برگزار کننده دوره های مکانیکی مانند: آموزش مکانیک خودرو ، آموزش نقاشی خودرو ، آموزش صافکاری خودرو و … می باشد. که با شرکت در دوره آموزش نقاشی خودرو تمامی موارد گفته شده در این مقاله به صورت عملی در کلاس های نقاشی خودرو مطرح و توسط اساتید این حوزه توضیحات تکمیلی آن گفته میشود. شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های 66957313-021 – 66953016-021 تماس بگیرید. به علاوه این که مجتمع فنی آموزش برق 30 درصد تخفیف برای تمامی دوره های آموزشی خود در نظر گرفته است که میتوانید از مزایای آن برخوردار شوید.

ویدئو اصول ایمنی که در نقاشی خودرو باید رعایت کرد!

4/5 - (2 امتیاز)


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *