روش های ترمیم فرورفتگی خودرو بدون رنگ


دسته بندی: مقالات مکانیک | انتشار: 2 ماه قبل | اشتراک گذاری:

تصادف با خودرو یکی از اتفاقات ناگوار اما رایجی است که برای تمام رانندگان اتفاق می افتد. در اثر تصادف ممکن است قسمت هایی از بدنه اتومبیل شما دچار فرورفتگی های کوچک و بزرگ باشد که میزان آن بسته به شدت تصادف و ضربه وارده دارد. حتی افرادی که رانندگان حرفه ای می باشند نیز ممکن است در اثر ضرباتی مانند ضربه توپ، سنگ و … در خودروی خود این فرورفتگی ها را داشته باشند. اولین چیزی که پس از مشاهده فرورفتگی های بدنه خودرو به ذهن می رسد نحوه برطرف کردن آنهاست. صافکاران بسیاری در سطح شهر وجود دارند که قادر به حل این مشکل می باشند اما ترجیح بر این است که فرورفتگی بدون نیاز به رنگ ترمیم گردد. ما در این مقاله به روش های ترمیم فرورفتگی خودرو بدون رنگ می پردازیم.

 

پیش از ترمیم فرورفتگی چه کارهایی باید انجام داد

روش های مختلفی وجود دارد که با استفاده از آنها می توان به راحتی و با کمی دقت، فرورفتگی را صاف نمود. اما پیش از اقدام به هر عملی نیاز است تا در ابتدا مکان دقیق فرورفتگی را پیدا کرده و نوع و شدت آن را مورد بررسی قرار داد. باید بررسی کرد که فرورفتگی در کدام قسمت بدنه قرار دارد. در مکان هایی که یک لایه می باشند مانند کاپوت، سپرها، صندوق عقب و سقف بیرون آوردن فرورفتگی راحت تر می باشد اما در مکان هایی از خودرو که دارای دو لایه می باشد مانند لبه ها و گوشه های خودرو کار کمبی سخت می گردد.

پس از بررسی دقیق محل های فرورفتگی نیاز است تا با توجه به نوع آسیب، ابزار و تجهیزات مورد نیاز را آماده کرده و در دسترس قرار داد. در ادامه روش های ترمیم فرورفتگی خودرو بدون رنگ را بیان می کنیم.

 

انواع روش های صافکاری خودرو بدون رنگ

شاید تصور کنید که فرورفتگی های کوچک به راحتی صاف می شوند و نیازی به رنگ ندارند اما باید بدانید که این فرورفتگی های کوچک نسبت به مواردی که بزرگ می باشند برای صافکارها مشکل تر بوده و نیاز به دقت و ظرافت بیشتری خواهد داشت. بدون رنگ در آوردن این فرورفتگی ها مزایای زیادی دارد و در هنگام خرید و فروش خودرو، قیمت آن کسر نمی گردد. در زیر به تعدادی از روش های صاف کردن فرورفتگی ها بدون نیاز به رنگ اشاره شده است.

 

ترمیم فرورفتگی ها با استفاده از تلمبه ظرفشویی

یکی از ترفندهای مهمی که در مواردی که خودروی شما دچار تورفتگی های کوچک و یا متوسط شده است به کار می رود، استفاده از تلمبه ها یا پیستون های ظرفشویی می باشد. برای این کار باید مقداری آب را درون این تلمبه ریخته و آن را بر روی تورفتگی قرار دهید. پس از آن با کمی فشار تلمبه را به سمت بیرون کشیده تا فرورفتگی بیرون بیاید. بسته به این که مقدار فرورفتگی چقدر باشد می توان از تلمبه های با سایزهای مختلف استفاده نمود.

 

برطرف کردن فرورفتگی خودرو با استفاده از آب جوش

گاهی ممکن است در اثر دنده عقب گرفتن با خودرو، سپر عقب با دیوار یا ستون یا اشیای دیگر برخورد کرده و در آن فرورفتگی ایجاد گردد. سپرهای خودرو از جنس پلاستیک بوده و می توان با استفاده از مقداری آب جوش و پس از آن استفاده از پیستون ظرفشویی این تو رفتگی را بیرون کشید. اما این کار نیاز به سرعت عمل بالایی داشته و باید بلافاصله پس از ریختن آب جوش و زمانی که هنوز پلاستیک گرم است عمل بیرون کشیدن را انجام داد.

 

بیرون کشیدن فرورفتگی با استفاده از یخ خشک

یکی از ترفندهایی که برای ترمیم فرورفتگی های بدنه خودرو به کار برده می شود، استفاده از یخ خشک می باشد. یخ خشک خاصیت خنک کنندگی بالایی داشته و با استفاده از آن می توان به راحتی تورفتگی ها را بیرون کشید. برای استفاده از یخ خشک در ابتدا باید دستکش محافظ خود را پوشیده و یک قطعه یخ خشک را بر روی فرورفتگی فشار دهید. این کار را آنقدر ادامه دهید تا فرورفتگی بیرون بزند. در این حین حتما صدای بیرون آمدن تو رفتگی را خواهید شنید و این زمانی است که باید این کار را متوقف نمایید. مدت زمان انجام این کار بسته به عمق فرورفتگی بدنه خودرو داشته و هرچه این مقدار کمتر باشد نیاز به زمان کمتری برای قرار دادن یخ خشک بر روی بدنه خودرو می باشد.

در صورتی که فرورفتگی عمیق تر باشد می توان در ابتدا با استفاده از سشوار محل مورد نظر را گرم کرده و پس از آن اقدام به قرار دادن یخ خشک نمایید.

 

ترمیم فرورفتگی با سشوار و اسپری خشک

استفاده از سشوار و اسپری خشک باعث ایجاد انبساط و انقباضاتی در قسمت های پلاستیکی بدنه خودرو می گردد که در نهایت باعث می شود تا فرورفتگی برطرف شود. برای انجام این کار نیاز است تا در ابتدا محل فرورفتگی را با استفاده از باد گرم سشوار داغ کنید تا انبساط ایجاد شود و بلافاصله پس از آن با استفاده از اسپری یخ خشک از قسمت پشتی فرورفتگی انقباض ایجاد کرده و منتظر باشید تا فرورفتگی بیرون بیاید.

در هنگام استفاده از سشوار باید فاصله آن با بدنه خودرو حفظ شده تا حرارت مستقیم باعث سوختگی پلاستیک نگردد. فاصله متعادل چیزی در حدود 12 تا 18 سانتی متر از بدنه خودرو می باشد و حرارت آن هم باید بر روی درجه متوسط قرار داشته باشد.

 

ترمیم فرورفتگی خودرو

 

ترمیم فرورفتگی با استفاده از مکش جاروبرقی

نیروی مکش م تواند فرورفتگی هایی موجود در بدنه خودرو را بیرون کشیده و آنها را برطرف نماید. در صورتی که لوله جاروبرقیی به طور مستقیم بر روی فرورفتگی قرار داده شود خلاء لازم ایجاد نشده و تورفتگی ترمیم نخواهد شد. برای این کار بهتر است یک سطل را آماده کرده و در قسمت پشتی آن یک سوراخ ایجاد کنید. سپس قسمت رویی سطل را با استفاده از چسب به بدنه خودرو و محل فرورفتگی چسبانده و در نهایت لوله جاروبرقی را به سوراخ ایجاد شده بچسبانید و جاروبرقی را روشن کنید. در این حالت یک خلاء ایجاد می شود و نیروی مکش باعث می شود تا فرورفتگی به راحتی بیرون بیاید.

 

برطرف کردن فرورفتگی با استفاده از چسب و چوب

یک روش بسیار ساده و راحت برای ترمیم فرورفتگی های ایجاد شده بر روی بدنه ماشین استفاده از تکه های کوچک چوب می باشد. به این صورت که میخ های کوچکی را از دو طرف چوب ها باید رد کرده و سپس این چوب ها را با استفاده از چسب حرارتی به قسمت های دارای فرورفتگی چسباند. پس از گذشت مدت زمانی و خشک شدن کامل چسب ها می توان چوب ها را با فشار از بدنه جدا کرد. این کار باعث می شود تا فرورفتگی ها به سمت بیرون کشیده شده و برطرف گردند. در نهایت هم برای زدودن چسب های موجود بر روی بدنه می توان از سشوار و یا الکل استفاده نمود.

 

استفاده از میله بلند جهت رفع فرورفتگی های بدنه خودرو

یکی از روش هایی که صافکارها برای بیرون آوردن فرورفتگی های بدنه خودرو از آن استفاده می کنند استفاده از یک میله بلند فلزی و ضربه زدن می باشد. با این کار علاوه بر ترمیم فرورفتگی، لبه هایی که در هنگام ضربه در اطراف تورفتگی ها ایجاد شده است نیز برطرف می گردد. برای این کار باید به صورت همزمان از یک میله بلند فلزی در قسمت زیرین تورفتگی و یک ابزار پلاستیکی یا چوبی هم به منظور ضربه زدن استفاده شود.

 

جمع بندی

برطرف کردن فرورفتگی های ایجاد شده در بدنه خودرو یکی از دغدغه هایی است که صاحبان اتومبیل با آن مواجه می باشند و به دنبال روش هایی هستند که بتوانند این تورفتگی ها را بدون وجود رنگ برطرف سازند. در این مقاله به روش های ترمیم فرورفتگی خودرو بدون رنگ به طور کامل پرداخته شد. با توجه به حساسیتی که بدنه خودروهای مختلف دارد توصیه می شود تا این روش ها را خودتان به تنهایی انجام ندهید و برای این کار حتما به صافکار معتبر خودرو مراجعه کنید. به ویژه در صورتی که خودروی گران قیمتی دارید به هیچ وجه دست به ترمیم فرورفتگی ها به صورت خودسرانه نزنید چرا که ممکن است وضعیت بدتر شده و هزینه های سنگین تری برایتان به وجود بیاید. صافکارهای خودرو دارای ابزارهای مخصوصی می باشند که قادر به ترمیم انواع فرورفتگی های کوچک و بزرگ با ظرافت بسیار بالا و زمانی کوتاه می باشند.

مجتمع آموزشی برق برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش صافکاری خودرو pdr  می باشد . برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید .

 دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    واتساپ
    اینستاگرام
    تماس