علت نوسان برق کولر گازی – چرا در کولر گازی نوسان برق رخ می دهد؟


دسته بندی: مقالات نصب و تعمیرات کولر گازی | انتشار: 12 ماه قبل | اشتراک گذاری:

پریزهای برق خانه­ ی شما دارای سیم کشی مشترک هستند بنابراین زمانی که یکی از وسایل برقی شما مشکل ساز شود وسایل برقی دیگر، به خصوص وسایلی که در مجاورت آن قرار دارند نیز تحت تأثیر این مشکل قرار می ­گیرند. اگر کولر گازی شما در داخل خانه دچار نوسان برق شود، می­تواند این نوسان را از طریق خطوط برقی انتقال دهد و منجر به اتصالی کردن سایر لوازم برقی نیز بشود. چرا در کولر گازی نوسان برق رخ می دهد؟بررسی حل مشکل نوسان برق و عبت قطع و وصل شدن آن .

 پیشنهاد ویژه: دوره آموزش تعمیرات کولر گازی به صورت تخصصی و صفر تا صد در مجتمع آموزش برق

دلایل ایجاد : چرا در کولر گازی نوسان برق رخ می دهد؟

نوسان برق می­تواند یک فرآیند طبیعی باشد یا انسان در ایجاد آن نقش داشته باشد.

یکی از عوامل طبیعی که باعث نوسان برق می­شود رعد و برق است، به این صورت که اگر رعد و برق به یکی از خطوط برقی که برق خانه­ ی شما را تأمین می­کند برخورد کند، می­تواند سبب افزایش ناگهانی جریان الکتریسیته در خانه­ ی شما شود که این منجر به اتصالی کردن لوازم برقی داخل منزل می­شود.

نوسان برقی که ساخته ­ی انسان است از خود کولر گازی سرچشمه می­گیرد. این اتصالی معمولاً زمانی رخ می­دهد که کولر به ورود یا قطع ناگهانی برق احتیاج دارد مانند زمانی که روشن یا خاموش می­شود.

عوامل دیگری که می­توانند باعث اتصالی برق در کولر گازی بشوند عبارتند از کثیف بودن فیلتر هوا، کثیف بودن قسمت خارجی کولر، اتصالی کردن موتور، وجود مشکل در روشن شدن کمپرسور، اتصال کمپرسور به زمین.

چرا در کولر گازی نوسان برق رخ می دهد

چرا در کولر گازی نوسان برق رخ می دهد

مدار شکن کولر گازی یا جعبه فیوز

معمولاً زمانی که کولر گازی اتصالی می­کند، قبل از به وجود آمدن آسیب­ های جدی برای کامپیوترها و سایر لوازم برقی داخل خانه باعث می­شود که برق خانه به صورت خودکار قطع شود.

این کار از طریق مدار شکن یا جعبه فیوز خانه انجام می­شود. زمانی که قطع برق از طریق مدار شکن (دژنکتور) صورت گیرد اتصال برق باعث پریدن سوئیچ می­شود و زمانی که از طریق جعبه فیوز صورت گیرد فیوز می­سوزد و برق قطع می­شود.

اما شما نمی توانید اجازه بدهید که دائماً فیوز بپرد چرا که این امر به تجهیزات صدمه وارد می­کند و می­تواند منجر به آتش سوزی شود. باید هرچه سریعتر منشأ مشکل را پیدا کنید.

تعمیر کردن مدار شکن یا فیوز

چه مشکل از فیوز کولر گازی باشد و چه از مدار شکن آن، فقط یک تعمیر ساده لازم است. اگر مدار شکن باعث قطع برق شده است سوئیچ آن را در جهت ON یعنی جایی که دیگر سوئیچ­ های داخل جعبه قرار دارند حرکت دهید و موقعیت آن را عوض کنید.

اگر فیوز  سوخته است باید فیوز مربوط به کولر گازی را در داخل جعبه فیوز با یک فیوز نو عوض کنید.

کثیف بودن فیلتر هوا

فرض کنید چیزی در مقابل صورتتان قرار بگیرد و نفس کشیدنتان را سخت کند. این همان کاری است که یک فیلتر هوای کثیف با کولر گازی شما می­کند.

دمنده باید سخت تر و طولانی تر کار کند تا بتواند هوا را از طریق فیلتر به گردش درآورد. این مسئله سبب می­شود دمنده انرژی بیشتری مصرف کند و فیوز بپرد. راه حل این مسئله این است که هر چه سریع تر فیلتر هوا را تعویض کنید.

کثیف بودن قسمت خارجی کولر گازی

کولر گازی یک قسمت داخلی دارد و یک قسمت خارجی. قسمت داخلی توسط مبرد گرمای هوا را جذب می­کند و آن را به طرف قسمت خارجی هدایت می­کند تا گرما خارج شود.

اگر قسمت خارجی بسیار کثیف باشد این کثیفی همچون عایق عمل می­کند و مانع از خروج گرما از کولر می­شود. سپس کولر کار می­کند و تلاش می­کند تا هوای گرم را خارج کند و چون انرژی بسیار زیادی مصرف می­کند و جریان زیادی وارد آن می­شود فیوز می­پرد.

راه حل این مسئله آن است که از یک متخصص در زمینه­ ی کولر گازی بخواهید که قسمت خارجی را برایتان تمیز کند.

شاید این سؤال برایتان پیش بیاید که چرا خودتان نمی­توانید آن را تمیز کنید. خب، علت این است که شما تجهیزات و مواد شیمیایی لازم برای تمیز کردن حرف ه­ای کویل کندانسور را ندارید و اگر از مواد و ابزارهای اشتباهی استفاده کنید می­توانید به آن صدمه وارد کنید.

از طرف دیگر اگر برای تمیز کردن از روش نادرستی استفاده کنید ممکن است به تسمه­ ای که دور کویل پیچیده شده است صدمه بزنید.

موتور اتصالی کرده است

موتور الکتریکی کولر گازی می­تواند برای ساعت­ های طولانی کار کند. اما اگر این موتور بیش از حد کار کند و داغ شود می­تواند عایق سیم­ ها را آب کند و منجر به اتصالی برق شود.

این مسئله باعث می­شود که جریان برق از یک مسیر فرعی میانبر عبور کند. این میانبر باعث می­شود که برقی بیشتری وارد سیم­ ها شوند و سیم­ ها نتوانند این حجم از جریان را کنترل کنند.

در نتیجه، سیم ها بسیار داغ می­شوند و در نهایت آتش می­گیرند. البته قبل از این که سیم ­ها آتش بگیرند مدار شکن جریان را قطع می­کند. راه حل این مسئله آن است که با یک تعمیرکار متخصص تماس بگیرید تا منشأ اتصالی را پیدا کند.

کمپرسور هنگام روشن شدن با مشکل مواجه می­شود

قلب کولر گازی شما کمپرسور آن است. زمانی که کندانسور روشن می­شود مقدار زیادی برق مصرف می­شود. متأسفانه زمانی که کمپرسور کهنه است به برق بیشتری برای روشن شدن احتیاج دارد و همین باعث پریدن فیوز برق می­شود.

برای حل این مشکل از یک متخصص فنی بخواهید که برایتان یک کیت استارت نصب کند. این کیت نوعی خازن است که به موتور کمپرسور تکانه ­ی الکتریکی بیشتری وارد می­کند تا آن شروع به کار کند. با این حال اگر کمپرسور آسیب دیده است یا بیش از حد کهنه است باید تعویض شود.

کمپرسور به زمین متصل شده است

اتصال کمپرسور به زمین به معنای آن است که سیم پیچی برق داخل کمپرسور آسیب دیده است و به بخشی از کمپرسور ضربه وارد می­کند. این امر باعث اتصال کوتاه مستقیم به زمین، مشتعل شدن روغن و در نهایت آتش سوزی می­شود.

در نتیجه­ ی اتصالی ناگهانی فیوز برق می­پرد و برق قطع می­شود. این بدترین مشکلی است که ممکن است وجود داشته باشد. برای حل این مشکل یک تعمیرکار متخصص باید کمپرسور را تعویض کند و لوله­ های مبرد را تمیز کند.

تعمیرات دیگر

یک فیوز سوخته یا مدار شکنی که سوئیچ آن پریده است به راحتی تعمیر می­شوند. شما باید برای مشکل نوسان برق کولر گازی یک راه حل اساسی پیدا کنید و گرنه دائماً باید مدار شکن را روشن کنید و یا فیوز را تعویض کنید.

در خانه­ های قدیمی، ممکن است پریزی که دو شاخه­ ی برق کولر گازی به آن متصل شده است نتواند مقدار برقی که کولر گازی برای کار کردن به آن احتیاج دارد را تأمین کند.

در این شرایط، اگر سیم کشی برق خانه دوباره صورت گیرد ممکن است بتواند مشکل را حل کند.

اما در بیشتر مواقع تعمیرات کوچک می­تواند مشکل را حل کند از قبیل خاموش نگه داشتن وسایل برقی دیگر، زمانی که کولر گازی روشن می­شود، و یا وصل کردن یک محافظ برق به پریز و سپس اتصال دو شاخه­ ی کولر گازی به محافظ.

منبعدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    واتساپ
    اینستاگرام
    تماس