تهران - میدان انقلاب - روبه روی دانشگاه تهران - خیابان فخر رازی - نرسیده به خیابان جمهوری - ابتدای کوچه مهر - پلاک 4

نوع گاز و اصول شارژ گاز کولرهای گازی

نوع گاز و اصول شارژ گاز کولرهای گازی


نوع گاز و اصول شارژ گاز کولرهای گازی : اکثر مردم برای خنک و راحت ماندن به خصوص در فصل تابستان از کولر گازی استفاده می کنند. سیستم‌ های گازی از مبرد بهره می برند که می تواند به صورت مایع/گاز/مایع باشد تا گرمای اتاق را جذب کند و هوای گرم را از محیط خارج کند. شاید جالب باشد بدانید که بدون مبرد، هیچ فناوری تهویه مطبوع، تبرید یا انجماد وجود نخواهد داشت. برای یادگیری این حرفه در دوره آموزش تعمیرات کولر گازی مجتمع آموزشی برق شرکت کنید.

آموزش تعمیرات کولر گازی

اکنون از آنجایی که برخی از مبردها برای محیط زیست مضر هستند و پتانسیل گرم شدن کره زمین را دارند، ممکن است تعجب کنید که از کدام گاز در کولر گازی شما استفاده شده است. در این مقاله قصد داریم به بحث در مورد انواع گازهای بکار رفته در کولرهای گازی بپردازیم تا بدانید کدام گاز در AC یا همان کولرهای گازی استفاده می شود.

گاز مبرد چیست؟

مبرد سیالی است که در دستگاه های تهویه مطبوع همچون کولر گازی و یخچال ها استفاده می شود تا گرما را از محتویات یخچال یا اتاق (در مورد AC ها) گرفته و گرما را در جو خارج کند. مبرد دچار تغییر فاز از مایع به گاز (با جذب گرما) و بازگشت به مایع (زمانی که کمپرسور آن را فشرده می کند) می شود. انتخاب مبرد ایده آل، بر اساس خواص ترمودینامیکی مطلوب، ماهیت غیر خورنده و ایمنی (غیر سمی و غیر قابل اشتعال) آن انجام می شود.

نحوه عملکرد گاز مبرد

مبرد کولر گازی بخش مهمی از فرآیند خنک کننده هوا است و در داخل کویل های مسی سیستم قرار دارد. وظیفه مبرد این است که از طریق سیستم به قسمت های مختلف کولر گازی حرکت کند و از گاز کم فشار به مایع پرفشار تبدیل شود. همانطور که این کار را انجام می دهد، گرما را جذب می کند و سپس در طول مسیر خود آن را آزاد می کند و به آوردن هوای خنک به اتاق های خانه شما کمک می کند.

هنگامی که مبرد به واحد خارجی می رود، گرما را از طریق تراکم آزاد می کند و سپس آن را مجبور به خنک شدن می کند. هنگامی که مبرد به واحد داخلی می رسد، به دلیل تماس کاهش دما با هوای گرمتر، باعث تبخیر می شود. این روند تکرار می شود و به طور مداوم جریان ثابتی از هوای خنک را خارج می کند که توسط فن ها و دریچه ها به داخل اتاق دمیده می شود.

چرخه مبرد در تهویه مطبوع مداوم است و خود مبرد همیشه در تمام طول عمر سیستم شما در همان سطح باقی می ماند. با این حال، این تنها با این فرض است که سیستم شما با نشت مواجه نمی شود.

انواع گازهای مبرد

بیایید به بررسی این مسئله بپردازیم که تا این زمان چه گازهایی در ساخت کولرهای گازی استفاده شده اند.

کلروفلوئوروکربن ها (CFCs): رایج ترین مبرد در گذشته CFC بود که بیشتر به نام فریون نامیده می شد. فریون نام تجاری مبرد R-12 بود. تولید CFCها در سال 1994 متوقف شد زیرا CFCها یکی از دلایل اصلی اثر گازهای گلخانه ای و تخریب لایه اوزون هستند.

هیدروکلرو فلوئوروکربن ها (HCFC): در دهه های 1990 و 2000، CFC ها با HCFC ها (هیدروکلروفلئوروکربن) جایگزین شدند و رایج ترین “HCFC” را می توان گفت R-22  است. R-22 فقط کمی بهتر از CFC است زیرا حاوی کلر است. با این حال، برای محیط زیست مضر است و همچنین دارای پتانسیل تخریب لایه اوزون می باشد.

هیدروفلوئوروکربن ها (HFC): برای حذف کلر از مبرد، سازندگان مجموعه دیگری از مبردها به نام HFC یا (HydroFluroCarbons)  ایجاد کردند. اگرچه آنها پتانسیل گرمایش جهانی را نیز دارند، اما همچنان بهتر از HCFC ها هستند زیرا لایه اوزون را تخریب نمی کنند.

رایج ترین HFC مورد استفاده در تهویه مطبوع R-410A است. این مبرد از نظر پتانسیل تخریب لایه اوزون و بازده انرژی بهتر از R-22 است، اما همچنان باعث گرم شدن کره زمین می شود. چند HFC دیگر که معمولا مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از: R-32 در کولر گازی و R-134A در یخچال.

هیدروکربن ها (HC): سازگارترین مبردهایی که در حال حاضر در بازار موجود است،R-290  وR-600A  هستند. آنها HC یا هیدروکربن نامیده می شوند و نام شیمیایی آنها پروپان برای R-290 و ایزو بوتان برای R-600A است. علاوه بر این، کاملاً عاری از هالوژن هستند، پتانسیل تخریب لایه اوزون را ندارند و از نظر پتانسیل گرمایش جهانی در کمترین میزان هستند.

نحوه عملکرد گاز مبرد

آنها همچنین دارای راندمان انرژی بالا هستند اما به دلیل هیدروکربن بودن بسیار قابل اشتعال می باشند و همچنین سبزترین و دوستار محیط زیست ترین مبردهای موجود در بازار هستند. سازندگانی که از این مبردها استفاده می کنند، ادعا می کنند که در استفاده از این مبردها دقت لازم را به خرج داده اند و دستگاه ها کاملاً برای محیط زیست بی خطر هستند. البته شاید جالب باشد بدانید که نوعی از کولر گازی ها که با R410A کار می کنند کارآمدتر هستند، کیفیت هوای بهتری ارائه می دهند، راحتی را افزایش می دهند و قابلیت اطمینان را بهبود می بخشند.

مزایای استفاده از گاز مبرد R410A چیست؟

جدای از اینکه امروزه انتخاب مدرنی برای سیستم های کولر گازی است، تغییر به مبرد پورون مزایای زیادی دارد، از جمله موارد زیر:

 • استفاده از مبرد Puron در سیستم شما کارایی بسیار بیشتری را فراهم می کند. متأسفانه، سیستم های تهویه مطبوع قدیمی باید تعویض شوند زیرا با این نوع مبرد کار نمی کنند.
 • تولید R410A بسیار ارزان تر از R22 است. در دراز مدت نیز برای شما مقرون به صرفه تر است.
 • همانطور که قبلا ذکر شد، این نوع مبرد برای محیط زیست بسیار بهتر است. دوستدار محیط زیست بودن به این معنی است که آسیب کمتری به جو وارد می شود. از آنجایی که هنوز برخی از مواد شیمیایی مضر در این نوع مبرد وجود دارد، آسیب به میزان قابل توجهی کمتر از زمانی است که همه ما به استفاده از فریون ادامه دهیم.

علت شارژ مجدد گاز کولر گازی

همه کاربران نیازهای استفاده از AC یکسان ندارند. برخی از کاربران در شب یا چند ساعت بعد از ظهر از دستگاه استفاده می کنند. دیگرانی هستند که AC را در بیشتر مواقع روشن نگه می دارند. با این حال، افزایش استفاده لزوماً منجر به تخلیه مبرد AC نمی شود. هنگامی که نشتی وجود دارد نیاز به پر کردن مجدد مبرد است. این منبع نشتی باید پیدا شود و برای اطمینان از عملکرد صحیح سیستم باید دوباره پر شود.

هر چند وقت یکبار شارژ مجدد گاز کولر گازی باید انجام شود؟

هنگامی که واحد کولر گازی شما به درستی کار می کند اما اتاق شما را به طور موثر خنک نمی کند یا هوای گرمی که از دریچه ها می آید یا یخ روی کویل اواپراتور تشکیل می شود، وقت آن است که گاز را دوباره پر کنید. رایج ترین تصور غلط در بین مردم این است که مبرد با گذشت زمان کاهش می یابد مانند سوخت در سایر وسایل. نیاز به شارژ مجدد گاز کولر گازی عمدتاً به دلیل نشتی در خط مبرد است.

مجدد گاز کولر گازی

نحوه تشخیص نشتی گاز مبرد کولر گازی

نشت فریون به ویژه می تواند نه تنها برای محیط زیست، بلکه برای هر کسی که با این ماده در تماس است مضر باشد. تعدادی از علائم وجود دارد که باید به آنها توجه کنید، برخی از آنها واضح تر از سایرین است:

هوای گرم و جریان هوا کم – آیا سیستم تهویه مطبوع شما هوای گرم را خارج می کند؟ اگر هوای گرم از دریچه ‌های سیستم شما تولید می ‌شود، یا اگر جریان هوا آنطور که باید نباشد، این می ‌تواند نشان‌دهنده نشت مبرد یا فشار کم مبرد کولر گازی باشد.

افزایش قبوض برق – ممکن است متوجه شوید که قبوض برق شما بیشتر از حد معمول است. این می تواند به این معنی باشد که سیستم شما باید سخت تر کار کند تا مقدار مناسبی از هوای خنک را از از دست دادن مبرد فراهم کند.

سیستم کولر گازی پر سر و صدا – سیستم شما ممکن است بسیار پر سر و صداتر از حد معمول باشد. این صداهای حباب یا غرغر می تواند نشان دهنده ایراد در سیستم باشد و در صورت نشت مبرد در جایی در مسیر وجود داشته باشد.

مسمومیت با مبرد – اگر شخصی در خانه شما از سرگیجه یا حالت تهوع رنج می برد، یا اگر برای نفس کشیدن مشکل دارد، باید فوراً به دنبال کمک پزشکی باشید. این ممکن است به دلیل انتشار مبرد در جو باشد.

مراحل پیشگیری از نشتی

برای اطمینان از کاهش خطر نشت مبرد، می توانید چند قدم بردارید. این همچنین تضمین می کند که دفعات پر کردن مجدد بیش از حد نباشد.

 • واحد خارجی کولر گازی را در مکانی سایه دار یا خنک قرار دهید. اگر در معرض نور شدید خورشید قرار نگیرد عملکرد بهتری خواهد داشت.
 • کمپرسور و کویل ها نباید در معرض آلودگی و کثیفی زیاد قرار گیرند.

تجهیزات شارژ کولر گازی

در زیر مهم ترین تجهیزات مورد نیاز برای پر کردن گاز AC آورده شده است که عموماً توسط همه تکنسین های AC مورد استفاده واقع می شوند.

 • پمپ وکیوم 1-4 اسب بخار
 • مجموعه گیج منیفولد AC
 • مبرد

فرآیند شارژ کولر گازی

 • قبل از پر کردن گاز AC تعمیر و نگهداری لازم را انجام دهید، مانند تمیز کردن کویل ها، حذف زباله و غیره.
 • AC را در ترموستات خاموش کنید و فیوزها را بردارید و بریکر (قطع کن) را خاموش کنید. بعد، گیج ها را وصل کنید. این کار را با سمت فشار کم در گیج ها و سمت فشار بالا در سیستم انجام خواهد شد.
 • AC را روشن کنید و صبر کنید تا ثابت شود. هنگامی که سیستم تثبیت شد، روی گیج ها را قرائت کنید. اگر قرائت های گیج آبی کمتر از مشخصات است، باید سیستم را شارژ کنید. راه دیگر برای تعیین نیاز به پر کردن مجدد، استفاده از شیشه دید روی دستگاه است.

مجتمع آموزشی برق برگزار کننده دوره های تاسیسات مانند: آموزش نصب کولر گازی ، آموزش تعمیرات پکیج ، آموزش نصب پکیج ، آموزش تعمیرات لوازم گاز سوز ، آموزش تاسیسات موتور خانه ، آموزش تعمیرات لوازم سرمایشی و گرمایشی ، آموزش لوله کشی ساختمان و … می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های آموزشگاه تماس بگیرید.

رای دهید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *