ثبت نام در آخرین دوره های ۹۹ با ۵۰ درصد تخفیف
بیش از حد داغ شدن پکیج
علت بیش از حد داغ شدن پکیج
ژانویه 30, 2021
مدرک بین المللی نصب و تعمیرات کولر گازی
نحوه اخذ مدرک بین المللی نصب و تعمیرات کولر گازی
فوریه 2, 2021

دلایل باد گرم کولر گازی چیست به همراه روش حل آن

دلایل باد گرم کولر گازی چیست

در این مقاله خواهیم گفت دلایل باد گرم کولر گازی چیست و روش حل آن را نیز توضیح خواهیم داد. امروزه در بسیاری از خانه‌ها کولر‌های گازی جایگزین کولر‌های آبی و بخاری‌ها شده است، زیرا این وسیله هم می‌تواند نقش سرمایشی داشته باشد و هم گرمایشی. به دلیل آن که در فصل تابستان، این مدل از کولر‌ها رطوبتی را در هنگام خنک کردن به هوا نمی‌افزایند و در عین حال محیط را بسیار خنک می‌کنند، طرفداران بسیاری را به سمت خو جذب کرده است. اما می‌دانید که ممکن است برای هر وسیله‌ای در خانه مشکلاتی پیش آید، که در این مقاله قصد داریم پرسش “دلایل باد گرم کولر گازی چیست به همراه روش حل آن” را پاسخ دهیم و یک بار برای همیشه این مشکل را حل کنیم. اگر شما هم با این مشکل مواجه هستید، تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

دلایل باد گرم کولر گازی چیست به همراه روش حل آن

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که در فصل تابستان با روشن کردن کولر گازی، بعد از چند دقیقه متوجه شوید که محیط به جای آن خنک شود، در حال گرم شدن است. زمانی که نزدیک کولر گازی بروید، خواهید دید که باد گرم می‌زند. در این لحظه کلافه نشوید و خودتان را سردرگم نکنید، زیرا به احتمال زیاد با یک راه حل ساده می‌توانید مشکلتان را رفع کنید. به عنوان مثال شاید حالت cool بر روی کنترل تنظیم نباشد، که به راحتی می‌توانید از طریق دکمه‌ی mod، کولر را بر روی حالت خنک کننده قرار دهید.

در ادامه اگر باز هم احساس کردید که کولر باد گرم می‌زند، سریعا کولر را خاموش کنید، زیرا ممکن است با ادامه‌ی روند کار کولر گازی به قطعات اصلی آن، یعنی کمپرسور و غیره آسیب جدی برسد. در این صورت هزینه‌ی سنگینی را جهت تعمیر خواهید پرداخت.

در برخی از موارد اگر کمی سر رشته‌ای از فن داشته باشید، خودتان قادر خواهید بود که مشکل را برطرف سازید اما اگر تخصص لازم را در این زمینه ندارید، در هنگام بروز مشکل از یک کاربلد در این زمینه کمک بگیرید.

در ادامه مواردی را نام خواهیم برد که پاسخ پرسش “دلایل باد گرم کولر گازی چیست به همراه روش حل آن” می‌باشد و در ادامه‌ی مقاله، هر کدام را به طور جداگانه توضیح خواهیم داد.

دلایل باد گرم زدن کولر به جای باد سرد، عبارت است از:

  • موتورهای معیوب
  • کثیف بودن فیلتر هوا
  • پایین بودن سطح مبرد
  • معیوب بودن کمپرسور
  • تنظیمات نادرست ترموستات
  • کثیف بودن واحد بیرونی کولر گازی
  • خراب بودن برد کولر گازی

موتورهای معیوب یکی از مشکلات اساسی در کولر گازی

وظیفه‌ی فن و موتور آن در کولر گازی، به گردش درآوردن هوا در داخل کولر است، در واقع با چرخش پره‌های فن، در داخل کولر هوا تولید می‌شود. حال اگر کولر به جای باد سرد، باد گرم بزند ممکن است گردش هوا متوقف شده باشد، به احتمال زیاد در این مورد فن و موتور کولر دچار ایراد شده است که در نتیجه‌ی آن باد سردی در کولر تولید نمی‌شود که بخواهد هوا را خنک کند.

پس لازم است در صورت باد گرم زدن کولر به دنبال یکی از دلایل پرسش ” دلایل باد گرم کولر گازی چیست به همراه روش حل آن” یعنی، خرابی موتور بروید و در اسرع وقت مشکل را برطرف سازید، زیرا در غیر این صورت خسارت جدی به کولر وارد خواهد شد که هزینه‌ی زیادی را در پی دارد.

راه حل: برای حل این مشکل لازم است که به سراغ یک متخصص کاربلد در این امر بروید، زیرا اگر تخصصی در این زمینه نداشته باشید، ممکن است به قطعات دیگر نیز ضربه بزنید.

در ادامه یکی دیگر از پاسخ‌ها به سوال ” دلایل باد گرم کولر گازی چیست به همراه روش حل آن” یعنی کثیف بودن فیلتر هوا را توضیح خواهیم داد.

دلایل باد گرم کولر گازی چیست

کثیف بودن فیلتر هوای کولر گازی

یکی دیگر از پاسخ‌ها به پرسش ” دلایل باد گرم کولر گازی چیست به همراه روش حل آن” کثیف بودن فیلتر هوا می‌باشد. معمولا کثیف بودن فیلتر هوا، یکی از رایج‌ترین دلایل باد گرم کولر گازی می‌باشد. اگر فیلتر دچار کثیفی شده باشد و یا بر روی آن گرد و غبار نشسته باشد، اجازه نمی‌دهد که باد نک از داخل کولر به بیرون منتقل شود. باید بدانید که اگر به این مشکل ساده در اسرع وقت توجه نکنید، در طول زمان مشکلات بیش‌تری را به وجود خواهد آورد. به عنوان مثال ممکن است سیم پیچ تبخیر کننده کولر گازی را منجمد کند، که این امر هم از خروج هوای خنک جلوگیری می‌کند و یا ممکن است در صورت رسیدگی نکردن به موقع، به ترموستات کولر آسیب جدی وارد شود.

راه حل: معمولا همه‌ی افراد توانایی تعویض فیلتر را دارند، زیرا کار خیلی پیچیده و سختی نیست. زمانی که فیلتر را جدا کردید در ابتدا دقت کنید که آیا فیلتر قابل استفاده مجدد هست یا خیر. در صورتی که فیلتر به کارتان می‌آمد، کمی آب و صابون تهیه کنید. زمانی که با این مواد، فیلتر را کاملا تمیز کردید، اجازه دهید به طور کامل خشک شود و بعد از آن فیلتر را در جای خود قرار دهید. حواستان باشد هر چند وقت یکبار فیلتر هوای کولر را تمیز کنید تا از بروز مشکلات جدی‌تر، جلوگیری شود.

در ادامه پاسخ به پرسش ” دلایل باد گرم کولر گازی چیست به همراه روش حل آن” را ادامه خواهیم داد.

پایین بودن سطح مبرد یکی دیگر از دلایل باد گرم کولر گازی

مبرد مایعی است در درون کولر گازی که وظیفه‌ی آن جذب کردن گرمای اطراف است. به عبارت دیگر مبرد یک مایعی است که حرارت را از اوپراتور کولر گازی گرفته و به سمت کندانسور کولر هدایت می‌کند. حال ممکن است علت باد گرم زدن کولر گازی، به دلیل نبودن و یا کم بودن این مایع باشد. در واقع می‌توان گفت یکی از دلایل باد گرم کولر گازی، کاهش سطح مبرد است که به اصطلاح می‌گویند، مبرد کولر نشست کرده است. عوامل زیر ممکن است دلیل نشست مبرد باشد:

  • مشاهده برفک در داخل کولر گازی.
  • مدت زمان زیادی طول می‌کشد تا خانه خنک شود.
  • در زمان استفاده از کولر، با سر و صدای زیادی مواجه می‌شوید.

راه حل: سعی کنید که هر چند وقت یکبار، کولر گازی خود را سرویس کنید، زیرا متخصصان در هنگام بازدید، سطح مبرد را نیز بررسی خواهند کرد. همچنین اگر در طول زمان استفاده از کولر، با مشکلاتی که در بالا گفته شد، مواجه شدید، سریعا کولر را خاموش کرده و با یک متخصص تعمیرکار در این زمینه تماس بگیرید.

معیوب بودن کمپرسور کولر یکی از دلایل باد گرم کولر گازی به همراه روش حل آن

کمپرسور به عنوان یکی از اجزای اصلی کولر گازی شناخته می‌شود و وظیفه‌ی آن کنترل کردن جریان مبرد بین تبخیر کننده و کندانسور می‌باشد. خرابی کمپرسور کولر گازی یکی از دلایل شایع باد گرم زدن کولر می‌باشد و به دلیل مهم بودن این قطعه در کولر، توصیه می‌شود اگر با باد گرم کولر در فصل تابستان مواجه شدید، بدون معطلی کولر را خاموش کنید، زیرا در صورت خرابی کمپرسور و کار کردن بیش‌تر کولر، ممکن است کمپرسور دچار سوختگی شود.

راه حل: اگر متوجه شدید که ایراد از کمپرسور کولر است، از یک متخصص کاربلد کمک بخواهید. زیرا آن‌ها می‌توانند با تخصص خود این قطعه را تعمیر کنند و از هزینه‌های بیش‌تر جلوگیری می‌شود. اما اگر کولر را به موقع خاموش نکرده باشید، ممکن است کمپرسور سوخته باشد و تعمیرکار مجبور به تعویض آن شود که در این صورت هزینه‌ی زیادی را برای شما در پی خواهد داشت.

تنظیمات نادرست ترموستات

آیا می‌دانستید با تنظیم ریموت، در واقع شما دارید ترموستات کولر را تنظیم می‌کنید. وظیفه‌ی ترموستات در کولر گازی، تنظیم کردن دمای هوای کولر می‌باشد. به عبارت دیگر با استفاده از ریموت، ترموستات تنظیم می‌شود که باد سرد آن کم باشد یا زیاد. بنابراین اگر با استفاده از ریموت دما را بالا و پایین کردید اما اتفاقی رخ نداد، به احتمال زیاد ترموستات کولر دچار مشکل شده است و نیاز به تعمیر دارد.

راه حل: همان طور که گفتیم ترموستات وظیفه‌ی تنظیم هوای کولر گازی را دارد. بنابراین در صورت مشکل در ترموستات در ابتدا سعی کنید ریموت را بر روی حالت Auto قرار دهید. اگر باز مشکل حل نشد، از یک متخصص ماهر در این زمینه کمک بگیرید.

کثیف بودن واحد بیرونی کولر

اوپراتور قطعه‌ای است که درون کولر گازی قرار دارد و وظیفه‌ی آن جذب هوای اطراف و انتقال آن به واحد تهویه مطبوع خارجی می‌باشد. کندانسور نیز در واحد بیرونی قرار گرفته است که وظیفه‌ی متراکم کردن هوای گرم در هوای خنک را دارد.

حال اگر واحد بیرونی کولر گازی کثیف باشد، بر روی عملکرد قطعات بالا تأثیر می‌گذارد و در نهایت باعث ایجاد باد گرم می‌شود. در واقع با کثیف شدن واحد بیرونی، کندانسور سیستم کولر گازی را به طور درست، خنک نخواهد کرد زیرا کندانسور در اثر کثیفی مسدود شده است.

راه حل: اگر متوجه شدید که واحد بیرونی کولر گازی دچار کثیفی شده است، سعی کنید کثیفی و گرد و غبار را از اطراف آن پاک کنید. در این صورت کندانسور اجازه خواهید داد وظیفه‌ی خود را به درستی انجام دهد.

دلایل باد گرم کولر گازی

خراب بودن برد کولر

در این بخش قصد داریم یکی دیگر از دلایل باد گرم کولر گازی به همراه روش حل آن را توضیح دهیم.

برد کولر وظیفه‌ی پردازش تمامی فعالیت‌ها و تنظیمات انجام شده در کولر را دارد. بنابراین زمانی که برد کولر دچار آسیب شود، فرمان‌های داده شده به کولر درست عمل نکرده و می‌تواند باعث بروز مشکلاتی همچون باد گرم کولر شود. به بیان دیگر خرابی برد کولر باعث می‌شود، کندانسور و یا فن کولر فرمان را به درستی اجرا نکند و به جای تولید باد گرم، باد سرد ایجاد کند.

راه حل: در صورتی که متوجه خرابی برد شدید، به هیچ عنوان کولر را روشن نکنید و با یک متخصص تعمیرکار در این زمینه تماس بگیرید، زیرا خرابی برد از سری مشکلاتی است که نیاز به یک فرد متخصص دارد.

سخن پایانی

در این مقاله تلاش کردیم به سوال ” دلایل باد گرم کولر گازی چیست به همراه روش حل آن” به طور کامل پاسخ دهیم و شایع‌ترین دلایل را خدمتتان شرح دهیم. اگر شما هم با این مشکل در منزل و یا محل کارتان مواجه شدید، در چند دقیقه اول اگر خودتان قادر به حل مشکل نبودید، کولر را خاموش کنید و دست نگه دارید، زیرا رفع این مشکلات معمولا نیاز به یک متخصص کاربلد در این زمینه دارد.

مجتمع آموزشی برق برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش نصب کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی می باشد . برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید.

WeCreativez WhatsApp Support
اگر درباره دوره های آموزشی سوالی دارید بصورت 24 ساعته پاسخگوی شما عزیزان هستیم.
👋 سلام، چطور میتونم کمکتون کنم ؟