چگونه فیلتر هوای کولر گازی را تمیز کنیم


دسته بندی: مقالات نصب و تعمیرات کولر گازی

آخرین باری که فیلترهای تهویه مطبوع خود را تمیز کردید کی بود؟ اگر پاسخ شما هرگز است، شما برای اولین بار دستگاه تهویه مطبوع خود را دچار یک شوک ناخوشایند کرده اید.  فیلتر کولر گازی با به دام انداختن خاک، گرد و غبار، مواد آلرژی زا و سایر آلاینده ها مانند گرده و باکتری ها به گردش هوای پاک از طریق سیستم گرمایشی و سرمایشی کمک می کنند. وقتی فیلترها برای مدت طولانی تمیز نشوند، دچار گرفتگی شده و رطوبت را جمع می کنند، در نتیجه رشد کپک در آنها ایجاد می شود. همانطور که انتظار دارید، این موضوع سپس در هوایی که در خانه تنفس می کنید، پخش می شود.

این آلاینده های مضر نه تنها بر سلامتی و راحتی شما تأثیر منفی می گذارد، بلکه باعث می شود کولر گازی شما به طور ناکارآمد کار کند و در نتیجه هزینه های انرژی گران تمام شود. به همین دلیل تمیز کردن منظم فیلترهای هوا برای حفظ کیفیت هوای سالم و بازده بهتر انرژی بسیار مهم است.

راهنمای گام به گام زیر نحوه تمیز کردن فیلترهای هوا برای کولر گازی اسپلیت سیستم و سیستم های داکت و همچنین تعداد دفعات و خطرات ناشی از بی توجهی به آنها را توضیح می دهد.

دانستن اینکه چگونه فیلتر کولر گازی خود را تمیز کنید، بخشی اصلی از برنامه معمول تعمیر و نگهداری شما است. نحوه برخورد شما با این مرحله نقش مهمی در تعیین عملکرد صحیح سیستم های تهویه مطبوع شما دارد. در این مقاله، ما تمام جنبه های تمیز کردن فیلتر شما را بررسی خواهیم کرد. این شامل مراحل مورد نیاز و همچنین تعداد دفعات واقعی انجام این کار می باشد. در صورتی که قصد تمیز کردن فیلتر کولر گازی خود را دارید این مقاله را تا انتها دنبال نمایید.

کاربرد فیلتر هوای کولر گازی

اصول نحوه تمیز کردن فیلتر کولر گازی

اول از همه، همه فیلترهای تهویه مطبوع تمیز نمی شوند. اگر فیلتر شما دارای یک قاب مقوایی است یا حاوی برخی نشانه های نوشته شده از عدم سرویس دهی است، باید پس از کثیف شدن، آن را کاملاً تعویض کنید. فیلترهای جایگزین هوا را می توانید در اکثر فروشگاه های لوازم خانگی پیدا کنید. اطمینان حاصل کنید که اندازه مناسب را پیدا کرده اید. فیلتر قدیمی خود را بیاورید تا بتوانید مقایسه را انجام دهید.

 

چرا باید فیلتر کولر گازی خود را تمیز کنید

کولرهای گازی هوا را در سراسر خانه شما گردش می دهند. آنها به فیلترها کمک می کنند تا آلودگی هایی را که در کنار هوای تازه شما به گردش در می آیند، به دام بیندازند. هنگامی که فیلتر مسدود است، کولر گازی مجبور است برای پمپاژ هوا کار بسیار بیشتری انجام دهد. این کار از برق بیشتری استفاده می کند و طول عمر تهویه مطبوع شما را کاهش می دهد. البته، کیفیت هوا در خانه شما را نیز کاهش می دهد.

 

چند بار باید فیلتر کولر گازی خود را تمیز کنید

تمیز کردن فیلتر هوا نباید کاری باشد که شما فقط دو بار در سال انجام می دهید، در صورت داشتن نگاه حرفه ای به تهویه هوا نیاز است تا دفعات تمیز کردن فیلتر کولر گازی خود را افزایش دهید.

شما باید حداقل ماهانه از فیلتر خود مراقبت نمایید. اگر در منطقه ای با آلودگی زیاد زندگی می کنید یا در محلی هستید که گرد و غبار زیاد وجود دارد، ممکن است نیاز باشد تا تمیز یا تعویض کردن فیلتر را بیشتر انجام دهید.

اگر در بازرسی های ماهانه خود متوجه گرد و غبار زیادی بر روی فیلتر خود شده اید، توجه داشته باشید که دوره تمیز کردن و تعویض خود را هر چند هفته یکبار افزایش دهید.

 

نحوه تمیز کردن فیلتر تهویه کولر گازی

در ادامه به مراحل مختلفی که برای تمیز کردن فیلتر باید آنها را انجام دهید اشاره شده است. به خاطر داشته باشید که این مراحل تمیز کردن فقط در صورت استفاده مجدد از فیلتر تهویه مطبوع شما اعمال می شود. اگر فیلتر یکبار مصرف دارید، باید به جای تمیز کردن، آن را تعویض نمایید.

مرحله اول: محل فیلتر کولر را تعیین کنید

در سیستم های تهویه مطبوع مرکزی، فیلتر معمولاً نزدیک به مسیر بازگشت هوای سرد قرار دارد. همچنین ممکن است فیلترهایی در پشت دریچه های بازگشت خود داشته باشید که در خانه پراکنده می شوند.

مرحله دوم: خاموش کردن کولر گازی

هر زمان که هر نوع سرویس را روی کولر خود انجام می دهید، بهتر است دستگاه را خاموش کنید. این کار از دستگاه  و شما در برابر خطر برق گرفتگی محافظت می کند.

مرحله سوم: فیلتر را بردارید و با جاروبرقی آن را تمیز کنید

به طور معمول، مقدار زیادی گرد و غبار روی فیلتر قرار می گیرد. می توانید بیشتر آن را با استفاده از خلاء با یک اتصال مویی بردارید. این کار را برای همه فیلترهای AC مرکزی خود انجام دهید، از جمله فیلترهایی که پشت بازده مخفی شده اند.مطمئن شوید که هر دو طرف فیلتر خود را به دقت وکیوم می کنید.

مرحله چهارم: فیلتر را در مخلوط 50/50 آب و سرکه خیس کنید

مهم: قبل از انجام این کار، دفترچه راهنمای فیلتر خود را بخوانید. بعضی از فیلترهای تهویه هوا برای مرطوب شدن طراحی نشده اند و ممکن است در صورت خیس شدن دچار آسیب شوند.اگر فیلتر شما مناسب آب است، آن را در مخلوطی از قسمتهای مساوی آب و سرکه به مدت حدود یک ساعت خیس کنید. قبل از نصب مجدد فیلتر، بگذارید تا کاملاً خشک شود.

اگر حوضچه ای به اندازه کافی بزرگ ندارید که بتواند فیلتر تهویه هوا را نگه دارد، به جای آن از یک شلنگ استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که فشار را در حالت بسیار کم قرار داده اید زیرا هر فشار خیلی شدید می تواند به راحتی  فیلتر را پاره کند.

مرحله پنجم: فیلتر را دوباره نصب کنید

پس از تمیز کردن فیلتر، آن را دوباره نصب کنید. اکثر فیلترها دارای یک پیکان هستند که نشان می دهد باید از چه طریقی نصب شوند. این پیکان باید در جهت جریان هوا قرار بگیرد.پس از انجام دادن این مراحل کار شما تمام است و می توانید کولر گازی را به برق وصل کرده و آن را روشن نمایید.

 

اگر فیلترهای کولر گازی را تمیز نکنید چه اتفاقی می افتد

فیلترهای خنک کننده هوا که گرفتگی دارند فشار غیرضروری بر روی سیستم شما وارد می کنند و آن را مجبور می کند سخت تر از آنچه برای آن طراحی شده است کار کند و در نهایت منجر به خرابی دستگاه می گردد.

همچنین می تواند منجر به اتفاقات زیر گردد:

  • کیفیت پایین هوا در محیط داخلی کولر گازی جمع شده و آلودگی و مواد آلرژی زا می توانند در سراسر خانه شما پمپاژ شوند و بر کیفیت هوای تنفسی خانواده تأثیر بگذارند.
  • تمیز کردن فیلتر می تواند باعث سردرد، تحریک علائم آسم، خستگی و مشکلات تنفسی برای افراد مستعد مشکلات تنفسی شود.
  • گرفتگی فیلترهای هوا می تواند میزان هوای خارج شده از سیستم شما را محدود کند. این بدان معناست که هوای سرد کمتری برای خنک سازی یا گرم شدن خانه شما وجود خواهد داشت.
  • بهره وری انرژی را کاهش می دهد. کارکرد سیستم شما با یک فیلتر کثیف نسبت به حالت عادی انرژی بیشتری را مصرف می کند و بازدهی سیستم کاهش می یابد و در نهایت این امر منجر به قبوض برق بالا می گردد.
  • فیلترهای هوای کثیف همچنین می توانند بر عملکرد صحیح رطوبت گیر تأثیر بگذارند و باعث شوند که آلودگی های مضر مانند کپک در خانه شما جمع شده و به گردش در بیایند.

جمع بندی

کولر گازی یکی از سیستم ها سرمایشی و تهویه هوای پرطرفدار در میان افراد تمام کشورها می باشد. کولر گازی از اجزای مختلفی تشکیل شده است که یکی از آنها فیلتر می باششد. فیلترها وظیفه جذب انواع گرد و غبار و آلودگی های داخل ساختمان را بر عهده داشته و پس از مدتی کثیف می گردند. برای عملکرد بهتر کولر گازی و همچنین جلوگیری از انتشار بیماری های مختلف نیاز است تا این فیلترها به طور منظم تمیز گردند. در این مقاله به نحوه تمیز کردن فیلترهای کولر گازی به صورت مرحله به مرحله پرداخته شد و افراد می توانند به راحتی اقدام به انجام این کار نمایند.

 

مجتمع آموزشی برق برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش نصب کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی می باشد . برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید.

5/5 - (2 امتیاز)


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام
تماس