درخواست کارآموزی

تعمیرات یخچال فریزر – تعمیر آب سرد کن یخچال – مجتمع آموزش برق

تمیر کامپیوتر
نحوه تعمیر فن کامپیوتر – مجتمع آموزش برق
ژوئن 12, 2019
نصب کولر گازی
اشتباهات رایج در نصب کولر گازی – نحوه نصب صحیح کولر گازی – مجتمع آموزش برق
ژوئن 24, 2019

تعمیرات یخچال فریزر – تعمیر آب سرد کن یخچال – مجتمع آموزش برق

تعمیرات یخچال

آب سرد کن یخچال کار نمی کند .

                  تعمیرات یخچال      

بدون شک آب سرد کن یکی از مهم ترین قسمت های یخچال شما محسوب می شود. اما اگر آب سرد کن یخچالتان کار نکند چه کار می کنید؟

احساس می کنید که راحتی تان از بین رفته است. دلایل انگشت شماری می توانند باعث به وجود آمدن این مشکل شوند.

در این جا ما تعدادی از دلایلی را که می توانند سبب از کار افتادن آب سرد کن یخچالتان شوند را برایتان شرح داده ایم تا بررسی کنید و ریشه ی این مشکل را متوجه شوید .

 

لوله ی آب داخل درب یخ زده است

برای اینکه متوجه شوید لوله ی تأمین کننده ی آب یخ زده است، لوله را از پایین درب جدا کرده و در آن بدمید. اگر هوا از میان آن عبور نمی کند، این نشان می دهد که لوله ی تأمین کننده ی آب یخ زده است.

اگر لوله یخ زده است، به آن گرما دهید. به علاوه، بررسی کنید که فریزر روی دمای مناسبی قرار دارد. دمای فریزر باید بین 0 ال 10 درجه ی فارنهایت باشد.

اگر فریزر بیش از حد سرد باشد ممکن است باعث یخ زدن مسیر آب شود .

 

شیر ورودی آب

شیر ورودی آب یا شیر برقی یک قطعه است که مانند سیملوله عمل می کند و هنگام فعالیت آب سرد کن آب مورد نیاز را فراهم می کند.

این شیر معمولاً در قسمت پشتی و پایین یخچال قرار دارد. بررسی کنید که فشار آب وارده به شیر ورودی کافی باشد و این که صفحه ی داخل شیر ورودی بسته نشده باشد و برای عبور آب مانعی وجود نداشته باشد.

برای این که شیر به درستی کار کند فشار آب باید حداقل 20 psi (معادل پوند بر اینچ مربع) باشد. هنگامی که در صفحه ی تنظیمات آب سرد کن فعال است، مولتی متر را به پایانه های سیملوله متصل کنید تا از وجود جریان برق در آن اطمینان یابید.

این کار بررسی وجود ولتاژ است و باید توسط یک فرد با مهارت صورت گیرد. در یخچال هایی که دارای فیلتر آب نیز هستند، شما باید به دنبال بیش از یک شیر سیملوله ای باشید و بفهمید که کدام سیملوله به آب سرد کن ارتباط دارد.

اگر برق در سیملوله جریان دارد پس از آن با مولتی متر برقراری اتصال کوتاه در سیملوله را بسنجید و اگر مدار باز بود شیر برقی را تعویض کنید.

 

فشار آب بسیار کم است

 ممکن است خانه شما دارای فشار آب کافی نباشد. همانطور که در بالا گفته شد شیر ورودی آب حداقل به 20 psi فشار احتیاج دارد تا عملکرد خوبی داشته باشد.

نامناسب بودن فشار آب ممکن است نماشی از گرفتگی لوله ها و یا لوله کشی غیر استاندارد باشد. این امر می تواند مانع از تأمین آب مورد نیاز دیگر لوازم و عدم عملکرد صحیح آنان نیز شود .

 

صفحه ی کنترل دیسپنسر یخچال

                           تعمیر آب سرد کن

صفحه ی کنترل دیسپنسر بیشتر عملکرد های سیستم دیسپنسر را اداره می کند. اگر صفحه ی کنترل خراب شده باشد، برق رسانی به کل سیستم دیسپنسر متوقف خواهد شد.

اگر فقط یکی از بخش های دیسپنسر کار نمی کند، پیش از بررسی صفحه ی کنترل هر یک از بخش های دیسپنسر را امتحان کنید.

به احتمال زیاد فقط یکی از بخش ها از کار افتاده است. اگر کل سیستم دیسپنسر کار نمی کند، احتمال این که صفحه ی کنترل دیسپنسر خراب شده باشد زیاد است .

 

فیلتر آب یخچال

فیلتری که مسدود شده باشد جلوی جریان یافتن آب به طرف دیسپنسر را می گیرد و مانع از عملکرد صحیح آن می شود. فیلتر آب باید تقریباً هر شش ماه یک بار تعویض شود تا جریان آب مناسب باقی بماند و از کیفیت آب اطمینان حاصل شود .

 

محرک آب در دیسپنسر یخچال

                          عیب یابی و تعمیر یخچال       

محرک آب سرد کن یک قطعه ی مکانیکی است که میکرو سوییچ دیسپنسر را فعال می کند.

این قطعه معمولاً یک اهرم پلاستیکی است که هنگامی که شما لیوان خود را به آب سرد کن می فشارید، روی محور خود می چرخد و گاهی با یک پد پلاستیکی نرم پوشیده شده است.

صفحه ی کنترل را باز کرده و بررسی کنید که آیا محرک به کلید دیسپنسر متصل می شود، اگر  متصل نمی شود محور حرکت محرک، قسمت اتصال به کلید و سایر قسمت ها را بررسی و هر قسمتی که نیاز به تعویض دارد جایگزین کنید.

اگر محرک به کلید متصل می شود شما باید کلید یا صفحه ی کنترل را به عنوان منبع مشکل بررسی کنید. برای انجام هرگونه اقداماتی ابتدا یخچال را از برق بکشید .

 

میکرو سوییچ یخچال

میکرو سوییچ یک کلید اتصال آنی است که هنگامی که فعال شود برق مورد نیاز سیملوله ی موجود در شیر ورودی آب را تأمین می کند.

این کلید در پشت پد یا اهرمی که  برای بیرون آمدن آب از آب سرد کن فشرده می شود قرار دارد. برای دسترسی به سوییچ لازم است که یخچال را از برق کشیده و سپس صفحه ی کنترل را باز کنید.

سپس با استفاده از مولتی متر سالم بودن آن را بررسی کنید .

دوره های آموزش تعمیرات لوازم خانگی به صورت کاملا عملی ویژه بازار کار در کارگاه های مجهز مجتمع آموزشی آموزش برق برگزار می گردد.