تهران - میدان انقلاب - روبه روی دانشگاه تهران - خیابان فخر رازی - نرسیده به خیابان جمهوری - ابتدای کوچه مهر - پلاک 4

نحوه عیب یابی یخچال فریزر و آب سرد کن یخچال

نحوه عیب یابی یخچال فریزر و آب سرد کن یخچال


می توان گفت که یخچال از اصلی ترین لوازم خانگی به شمار رفته که حتی تصور کردن عدم وجود آن در منزل امکان پذیر نمی باشد. در عصر امروز که به دلیل مشغله های زیادی که افراد دارند بسیاری از مواد غذایی بسته بندی شده و در فریزر نگهداری می شوند، خراب شدن یخچال حتی برای یک روز، بسیار آزار دهنده می باشد. یخچال های مدرن دارای آپشن آب سرد کن نیز بوده و برای استفاده آب سرد نیازی به باز کردن درب یخچال نبوده و می توان به راحتی و با فشردن یک اهرم بر روی درب یخچال، آب تازه و خنک را مصرف نمود.

نحوه عیب یابی یخچال فریزر و آب سرد کن یخچال نیاز به داشتن اطلاعاتی در رابطه با این وسیله داشته و ما در این مطلب سعی داریم تا این اطلاعات را به شما بدهیم. تا انتهای مطلب همراه ما باشید تا در رابطه با ساختار یخچال و چگونگی عیب یابی و تعمیر آن نکات مفیدی را ارائه دهیم.

مشکلات متداول در انواع یخچال

پیش از آن که به نحوه عیب یابی یخچال فریزر و آب سرد کن یخچال بپردازیم در ابتدا به مشکلاتی که در یخچال به وجود می آید و دلایل آنها اشاره می کنیم. یخچال فریزر از قطعات مختلفی تشکیل شده است و عملکرد آن بر اساس سیکل تبرید می باشد. در صورتی که هر گونه مشکلی در قطعات مختلف دستگاه به وجود بیاید و عملکرد چرخه را با اختلال مواجه سازد، یخچال به درستی کار نکرده  و نیاز به عیب یابی و بررسی دقیق جهت تعمیرات می باشد.

کار نکردن فریزر و عدم یخ زدن مواد در آن

یکی از مشکلاتی که بسیاری از کاربران انواع یخچال از آن شکایت دارند یخ نزدن مواد غذایی در قسمت فریزر آن می باشد. این مشکل ممکن است به علت خرابی کمپرسور، کم بودن شارژ گاز یخچال، خراب بودن فن اواپراتور، خراب بودن برد یخچال، فرسایش لاستیک دور درب فریزر و … باشد که باید توسط تعمیرکار با تجربه عیب یابی و تعمیر گردد.

یخ و برفک زدن داخل یخچال

گاهی ممکن است پس از باز کردن درب یخچال متوجه یخ زدگی هایی در قسمت های داخلی یخچال شوید که این مشکل ناشی از مواردی مانند عدم تنظیم بودن دمای ترموستات، وجود آلودگی و گرد و غبار بر روی لوله های اواپراتور، خراب شدن ترمیستور یخچال، خرابی برد دستگاه و یا قرار گرفتن مواد غذایی در جلوی خروجی فن خروجی هوا باشد. بسیاری از این مشکلات به راحتی قابل برطرف کردن بوده و مواردی مانند تعمیر برد نیاز است تا حتما توسط تعمیرکار صورت گیرد.

خنک نکردن یخچال

برخی اوقات دیده می شود که مواد غذایی درون یخچال به اندازه کافی خنک نشده و با باز کردن درب یخچال، ان خنکی و سردی که باید وجود داشته باشد احساس نمی شود. این می تواند یک مشکل جدی برای یخچال به شمار رفته و هرچه سریع تر باید پیگیری شود. ممکن است دلیل این مشکل وجود ایراداتی در سیم پیچ کندانسور دستگاه باشد که عملکرد موتور فن کندانسور باید مورد بررسی قرار گیرد. این کار کاملا تخصصی بوده و نیاز است توسط تعمیرکار ماهر چک شده و تعمیر گردد.

وجود سر و صدای زیاد در یخچال

حتما در بسیاری از مواقع از وجود سر و صدای زیاد یخچال آزرده خاطر شده اید. یخچال های قدیمی بیشتر دچار این مشکل می شدند اما ممکن است گاهی در یخچال های جدید نیز با سر و صدای زیاد موتور دستگاه مواجه شویم. وجود مشکل در فن کندانسور و فن اواپراتور می تواند باعث بروز سر و صدا در یخچال شده و نیاز به بررسی توسط تعمیرکار دارد.

عیب یابی یخچال فریزر و آب سرد کن یخچال

نشتی آب از یخچال فریزر

مسدود شدن تخلیه یخ زدایی، یخ زدگی و یا رسوب گرفتگی یخچال می تواند سبب نشتی آب از آن گردد. این مشکل بسیار آزار دهنده بوده و ممکن است باعث خیس شدن کف آشپزخانه شما گردد. این مشکل باید هرچه سریع تر عیب یابی شده و برطرف گردد.

مشکلات دیگری مانند روشن نشدن یخچال، بالا رفتن مصرف انرژی یخچال، سرمای بیش از حد یخچال و یخ زدن مواد غذایی در یخچال، برق داشتن بدنه دستگاه، یخ زدن لوله های پشت یخچال، وجود بوی بد در یخچال و بسیاری از موارد دیگر از جمله مشکلاتی است که نیاز به عیب یابی و تعمیر هرچه سریع تر دارند و باید به آنها رسیدگی نمود.

آب سرد کن یخچال و مشکلات آن

آب سرد کن امروزه به یک آپشن ضروری در یخچال ها تبدیل شده است و یخچال های مدرن اکثرا از یک آبسرد کن بر روی درب خود برخوردار می باشند. اما گاهی ممکن است آب سرد کن با مشکلاتی مواجه شده و عملکرد آن را مختل سازد. از جمله این مشکلات می توان به مواردی مانند عدم سرد کردن آب، خارج نشدن آب از آب سرد کن، وجود بوی بد از آب خارج شده از آن و … اشاره کرد. هر یک از این مشکلات ممکن است به علت وجود ایراد در قطعه ای خاص اتفاق افتاده و نیاز به عیب یابی و تعمیر داشته باشد. در ادامه به نحوه عیب یابی یخچال فریزر و آب سرد کن یخچال می پردازیم.

نحوه عیب یابی یخچال فریزر و آب سرد کن یخچال به چه صورت است؟

شما می توانید در صورت مواجه شدن با مشکلات مختلف در یخچال خود، پیش از آن که به تعمیرکار مراجعه کنید اقدامات ساده ای را جهت عیب یابی دستگاه انجام دهید.

  • در صورتی که یخچال شما روشن نمی شود نیاز است تا در ابتدا از وصل بودن برق و همچنین سالم بودن پریز برق اطمینان حاصل نمایید. ممکن است بعد از تست کردن یک وسیله دیگر در پریز یخچال متوه شویم که پریز سالم بوده و ایراد از دوشاخه یخچال می باشد. در این صورت نیاز است تا دوشاخه را باز کرده و در صورتی که سیم های درون آن دچار قطعی شده اند اتصالات آن را تعمیر کند و یا دوشاخه را تعویض نمایید.
  • در صورتی که یخچال شما خنک نمی کند نیاز است تا برای عیب یابی آن در ابتدا به سراغ ترموستات دستگاه رفته و پس از آن شارژ گاز موجود در کمپرسور را بررسی نمایید. علاوه بر آن کمپرسور دستگاه نیز باید مورد بررسی قرار گیرد. ممکن است بر اثر خرابی واشرهای دور درب، هوای گرم وارد یخچال شود و در این گونه مواقع واشر لاستیکی باید به دقت مورد بررسی قرار گرفته و در صورت وجود پارگی یا فرسودگی تعویض گردد.
  • در صورتی که فریزر شما به خوبی مواد غذایی را منجمد نمی کند باید مواردی مانند ترموستات یا سنسور دستگاه را بررسی کرد و در صورت وجود مشکل آن را توسط تعمیرکار تعمیر نمود. همچنین این مشکل ممکن است به علت تمام شدن یا کم شدن گاز مبرد یخچال باشد که با شارژ کردن آن مشکل برطرف می گردد. فن یخچال نیز باید به دقت بررسی شده تا در صورت وجود مشکل تعمیر یا تعویض گردد.
  • در صورتی که موتور یخچال شما داغ کرده است نیاز است تا برای عیب یابی آن به سراغ مواردی مانند رله اورلود موتور، کمپرسور یخچال و فن موتور رفته و سلامت آنها را بررسی نمایید. همچنین در این گونه مواقع باید چک کنید که مدار یخچال کیپ نکرده باشد.
  • برای عیب یابی یخچالی که صدا می دهد باید در ابتدا فن دستگاه را بررسی نموده که پروانه آن دچار مشکل نباشد. پس از آن باید به سراغ لرزه گیرهای کمپرسور رفته و بررسی کرد که از حالت اصلی خود خارج نشده باشند. همچنین بررسی کنیید که اتصالات موتور به شاسی شل نشده باشد و در انتها تراز بودن یخچال را چک نمایید چرا که در بسیاری از مواقع دلیل صدا دادن یخچال تراز نبودن آن می باشد.
  • در صورتی که آب سرد کن یخچال شما قادر به خنک کردن آب نمی باشد ممکن است ایراد در مخزن آب سرد کن بوده و باید آن را باز کرده به دقت مورد بررسی قرار داد. در صورتی که مشکل از مخزن دستگاه نبود نیاز است تا به بررسی قطعات مختلفی مانند ترمودیسک، برد الکترونیکی، فن، المنت و گاز یخچال بپردازید.
  • در صورتی که آبی از آب سرد کن یخچال شما خارج نمی شود نیاز است لوله انتقال آب را مورد بررسی قرار داده و از عدم یخ زدن این لوله اطمینان حاصل کرد. پس از آن بایستی به بررسی شیر کنترل یا شیر برقی یخچال پرداخت و اگر فشار شیر کم باشد فشار آن را زیاد نمود. فیلتر آب نیز باید مورد بررسی قرار گرفته و در صورتی که مسدود شده، آن را تمیز کرده و یا در صورتی که فیلتر یک بار مصرف می باشد آن را با یک فیلتر جدید جایگزین نمود.

جمع بندی

یخچال فریزرها و آب سرد کن های آنها ممکن است با مشکلات زیادی مواجه شده و نیاز به تعمیر داشته باشند. بسیاری از این ایرادات ممکن است به سادگی توسط فرد قابل برطرف کردن باشند اما برخی دیگر نیاز به حضور تعمیرکار داشته باشند. ما در این مطلب به نحوه عیب یابی یخچال فریزر و آب سرد کن یخچال پرداختیم و متوجه شدیم در صورتی که مشکلات مختلفی برای یخچال به وجود آمد چگونه آن را عیب یابی کرده و در ابتدا به سراغ چه قطعاتی از یخچال و آب سرد کن برویم.

مجتمع آموزشی برق برگزار کننده دوره های فنی مانند: آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش تعمیرات برد الکترونیکی ، آموزش تعمیرات لپ تاپ ، آموزش تعمیرات یخچال ، آموزش تعمیرات لباسشویی ، آموزش تعمیرات ظرفشویی ، آموزش PLC و … می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های آموزشگاه تماس بگیرید.

رای دهید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × چهار =