تهران - میدان انقلاب - روبه روی دانشگاه تهران - خیابان فخر رازی - نرسیده به خیابان جمهوری - ابتدای کوچه مهر - پلاک 4

علت روشن نشدن فر اجاق گاز

علت روشن نشدن فر اجاق گاز


اجاق گاز وسیله ای است که از قدیم بسیار مورد استفاده بشر قرار گرفته و باعث شده که افراد به راحتی بتوانند از آن برای پخت غذا استفاده کنند.

این وسیله ی پر کاربرد روز به روز پیشرفت کرده و آپشن های زیادی به آن اضافه شده مثلا: دیگر اجاق گاز های جدید فضای زیادی را اشقال نمی کنند زیرا اجاق گاز های صفحه ای طراحی شده اند که بر روی یک سطح کمی نصب می شوند و یا اجاق گاز  های فر دار که علاوه بر اینکه کار اجاق گاز را انجام می دهند این امکان را در اختیار فرد می گذارند تا از فر آن هم استفاده کند.

اما بحثی که امروز می خواهیم درباره ی آن صحبت کنیم و به بررسی آن بپردازیم این است که علت روشن نشدن فر اجاق گاز چیست؟

آموزش تعمیرات لوازم خانگی

چرا فر اجاق گاز روشن نمی شود؟

ممکن است تا به حال با این موضوع رو به رو شده باشیم که فر اجاق گازمان هر کاری می کنیم روشن نمی شود و نمی توانیم از آن استفاده کنیم. در این موقعیت سوالی که برای همه ی ما پیش می آید این است که خوب دلیل روشن نشدن فر در اجاق گاز چه چیزی است؟
این مشکل به طور کلی دلایل مختلفی می تواند داشته باشد که برخی از این دلایل خیلی ممکن است پیچیده باشند و برعکس در برخی موارد ممکن است مشکل بسیار ساده باشد، در ادامه برخی از این موارد را بررسی می کنیم.

دوره آموزش تعمیرات لوازم خانگی بصورت 100% تضمینی ویژه بازار کار

نرسیدن گاز به مشعل ها

یکی از ایرادات خیلی ساده ولی اساسی که باعث می شود فر اجاق گاز روشن نشود، نرسیدن گاز به مشعل ها است. زمانی که فشار گاز کم باشد و یا یک جسم خارجی در شیلنگ گاز گیر کرده باشد به نحوی که گاز نتواند از آن عبور کند گاز رسی صورت نمی گیرد و در نهایت مشعل فر اجاق گاز روشن نمی شود.

در صورتی که جسم خارجی در مشعل گیر کرده بود باید ابتدا آن را خارج کرده و بعد فر اجاق گاز را روشن کنید.

اگر هم دیدید که فشار گاز خوب است اما باز هم به مشعل که می رسد فشار کم می شود باید سوراخ های مشعل را به طور کامل تمیز کنید تا گاز اجازه ی ورود و خروج داشته باشد و خفه نشود.

علت روشن نشدن فر اجاق گاز

خراب شدن فندک اجاق گاز

دیگر ایرادی که باعث می شود فر اجاق گاز روشن نشود، خراب شدن فندک است. زمانی که فندک فر اجاق گاز به دلایل مختلف خراب می شود، زمانی که گاز وارد لوله ها و مشعل ها شد نمی تواند به شعله تبدیل شود و این موضوع به دلیل خرابی فندک است که در نهایت باعث می شود که فر اجاق گاز روشن نشود.

زمانی که فندک عملکرد خود را از دست داد باید در مرحله ی اول آن را عیب یابی کنید و ببینید که آیا قابل تعمیر است یا نه اگر قابل تعمیر بود که آن را تعمیر می کنید ولی اگر قابل تعمیر نبود باید فندک برا به طور کامل تعویض کنید.

نکته: تعمیر و تعویض فندک یک کار فنی است و نیاز مند داشتن تجربه می باشد.

شما می توانید سالم یا خراب بودن فندک را با استفاده از اهم متر برسی کنید.

خرابی ترموستات اجاق گاز

خرابی ترموستات هم می تواند باعث شود که فر اجاق گاز روشن نشود، پس اگر زمانی دیدید که فر اجاق گاز شما روشن نمی شود پیشنهاد می شود که حتما ترموستات را هم بررسی کنید و از سالم بودن آن اطمینان پیدا کنید.

ترموستات وظیفه ای که در فر اجاق گاز دارد این است که اجازه ی بیش از حد بالا رفتن دمای فر را نمی دهد و اگر هم دما به نحوی بالا رفت ترموستات آن را پایین می آورد.

زمانی که این قطعه خراب می شود اجازه ی روشن شدن به فر نمی دهد زیرا نمی تواند دمای آن را کنترل کند.

برای بررسی کردن ترموستات می توانید از مولتی متر استفاده کنید.

مسدود شدن سوپاپ اطمینان

خراب بودن و یا مسدود شدن سوپاپ اطمینان نیز می تواند باعث شود که فر اجاق گاز روشن نشود. زمانی که سوپاپ اطمینان مسدود می شود این انسداد باعث کم شدن فشار گاز و نرسیدن آن به مشعل می شود. در این موقعیت کاری که باید انجام دهید این است که دلیل انسداد را از بین ببرید.

اگر هم حس کردید که سوپاپ اطمینان خراب است ابتدا برق دستگاه و شیر گاز متصل به آن را به طور کامل قطع کنید و بعد سوپاپ را بررسی کنید. اگر که سوپاپ خراب بود آن را تعویض کنید و یک سوپاپ سالم به جای آن بگذارید.

خراب شدن المنت اجاق گاز

المنت یکی از اجزا اصلی در فر ها و ماروویو های می باشد زمانی که این قطعه به هر دلیلی خراب شود و دیگر نتواند روشن شود، فر دیگر کارایی خود را ندارد.

در فر اجاق گاز هم به همین صورت است زمانی که المنت ها می سوزند و روشن نمی شوند در نتیجه گرم هم نمی شوند و فر بدون المنت کارایی ندارد و کار نمی کند.

در مواجه با این مشکل کاری که باید انجام دهید این است که ابتدا المنت ها را بررسی کنید و ببینید که آیا مشکل از المنت ها است و یا از بخش اتصالات آن ها اگر که المنت مشکل داشت و خراب شده بود باید المنت ها را با المنت سالم تعویض کنید ولی اگر المنت ها به خودی خود سالم بودند مشکل از اتصالات آن ها است که باید این اتصالات را بررسی کنید و اگر قطع شده بودند آن ها را درست کنید.

نکته: تعمیرات و تعویض  المنت ها حتما باید توسط یک تکنسین انجام شود و همیچنین فردی نمی تواند بدون داشتن تجربه آن را بررسی کرده و عیب آن را از بین ببرد.

خراب شدن سنسور فر اجاق گاز

سنسور ها در فر اجاق گاز نقش اساسی دارند. زمانی که سنسور دما در اجاق گاز به دلایل مختلفی دچار مشکل شود فر اجاق گاز اجازه ی روشن شدن ندارد و این موضوع به این علت است که دما ممکن است از حد خود بالاتر برود و دستگاه خراب شود.

چرا فر اجاق گاز روشن نمی شود؟

در این مورد باید حتما سنسور دما را بررسی کنید و از سالم بودن آن اطمینان پیدا کنید. این قطعه را در زمان خراب شدن باید ابتدا بررسی و سپس با یک سنسور جدید تعویض کرد زیرا اگر سنسور نباشد به طور کلی عملکرد فر در اجاق گاز مختل می شود.

برای حل این مشکل می توانید از یک تکنسین لوازم خانگی بخواهید تا فر اجاق گاز شما را بررسی کند و اگر مشکلی در آن دید آن را بر طرف کند.

دوره های تخصصی که در مجتمع آموزشی برق برگزار می شود عبارت اند از: آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش PLC ، آموزش تعمیرات ایسیو ، آموزش سیم پیچی موتور و …

خراب شدن مدارات الکتریکی دستگاه

مورد دیگری که کم پیش می آید اما می تواند باعث شود که فر اجاق گاز شما عملکرد خود را از دست بدهد خراب شدن مدارات الکتریکی است. زمانی که مدارات اتصالات شان قطع می شود ، مدار می سوزد و یا در مدار الکتریکی دستگاه اختلال به وجود می آید برق رسانی به خوبی صورت نمی گیرد و در نتیجه این موضوع باعث می شود که فر اجاق شما روشن نشود و نتوانید آن را مورد استفاده قرار دهید.

در این وضعیت شما باید از یک تکنسین برق بخواهید تا مدار الکتریکی دستگاه را برسی کند و اگر مشکلی در آن به وجود آمد بود مشکل را بر طرف کند.

وجود اتصال کوتاه

وجود اتصال کوتاه در دستگاه می تواند باعث شود که فر روشن نشود. خوب شاید بپرسید که اتصال کوتاه چیست؟ به زبان ساده زمانی که بدون خواست ما بین دو بخش یک مدار الکتریکی اتصال به وجود بیاید به آن می گوییم اتصال کوتاه، یعنی در واقع این بخش ها زمانی که یک فرصت برایشان پیش می آید.

مانند زمانی که اتصالی برق به وجود می اید به نزدیک ترین بخشی که اطرافشان وجود دارد متصل می شوند و دیگر طبق خواست ما به آن بخشی که از قبل ما آن ها را به هم متصل کردیم متصل نمی شود در این موقعیت جریان بیش از حد در مدار به وجود می آید و ما مشاهده می کنیم که فر اجاق گاز دیگر روشن نمی شود و یا خراب می شود.

خراب بودن برد الکترونیکی

مورد دیگری که می تواند باعت روشن نشدن  فر اجاق گاز شود خراب شدن برد الکتریکی دستگاه است، زمانی که برد دستگاه می سوزد ، خراب می شود و یا اتصالش فرسوده و قطع می شود. فر اجاق گاز نمی تواند روشن شود.

در این موقعیت هم مانند دیگر موارد باید از یک تکنسین برق کمک بگیریم تا دستگاه ما را بررسی کند و پس از عیب یابی آن را درست کند.

در آخر باید بگوییم که هر یک از این موارد می توانند باعث شوند که فر اجاق گاز شما روشن نشود و باید در زمان وقوع مشکل حتما همه این موارد را بررسی کنید.

نکته: البته فقط این موارد نیستند و ممکن است خرابی فر اجاق گاز به علت موارد دیگری هم باشد.

نکات ایمنی: اگر خواستید که اجاق گاز را بررسی کنید حتما برق آن را به طور کامل قطع کنید و دو شاخه ی دستگاه را از برق بکشید، همچنین شیر گاز را ببندید و با وسایل ایمنی کارتان را انجام دهید و بدون داشتن علم کافی کاری را انجام ندهید.

مجتمع آموزشی برق برگزار کننده دوره های فنی مانند: آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی ، آموزش تعمیرات ماشین ظرفشویی  ، آموزش تعمیرات ماکروویو و سولاردوم  و …. می باشد برای دریافت مشاوره رایگان با شماره 02166577392 تماس بگیرید.

رای دهید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *