تهران - میدان انقلاب - روبه روی دانشگاه تهران - خیابان فخر رازی - نرسیده به خیابان جمهوری - ابتدای کوچه مهر - پلاک 4

عیب یابی ماشین ظرفشویی + نحوه رفع آن

عیب یابی ماشین ظرفشویی + نحوه رفع آن


عیب یابی ماشین ظرفشویی + نحوه رفع آن : ماشین ظرفشویی یکی از مفیدترین لوازم منزل شماست که قدرت تمیز کنندگی مورد نیاز برای نگهداری بشقاب ها، لیوان ها، ظروف و موارد دیگر را برای استفاده مکرر فراهم می کند. آشپزخانه مدرن به ماشین ظرفشویی خود نیاز دارد که همیشه با حداکثر راندمان کار کند، اما مجموعه ای از مشکلات رایج ماشین ظرفشویی وجود دارد که می تواند این عملکرد را مختل کند.

آموزش تعمیرات لوازم خانگی

مانند هر لوازم خانگی، ماشین ظرفشویی شما ممکن است نیاز به تعمیر و نگهداری داشته باشد. برای کمک به تشخیص زمان بروز مشکلات، برخی از رایج ترین مشکلات ماشین ظرفشویی را که نیاز به تعمیر دارند گردآوری کرده ایم. برخی از این مشکلات ماشین ظرفشویی را می توانید خودتان برطرف کنید، اما برای برخی دیگر، باید با یک تکنسین مجرب تماس بگیرید تا آنها را برای شما برطرف کند. اگر به این شغل علاقمند هستید و میخواهید بصورت حرفه این شغل را یاد بگیرید در دوره آموزش تعمیرات لوازم خانگی مجتمع آموزشی برق شرکت کنید

عیب یابی ماشین ظرفشویی

1. تمیز نشستن ظرف ها توسظ ماشین ظرفشویی

اگر ظروف بعد از یک چرخه شستشو همچنان کثیف هستند، با اطمینان از اینکه ماشین ظرفشویی را بیش از حد پر نمی کنید یا ظرف ها را روی هم قرار نمی دهید، شروع کنید. وقتی این اتفاق می افتد، آبی که از بازوهای اسپری خارج می شود، نمی تواند ظروف شما را به درستی بشویید. همچنین باید مطمئن شوید که همه بقایای بزرگ مواد غذایی را قبل از قرار دادن آنها در ماشین ظرفشویی از روی ظروف جدا می کنید.

در مرحله بعد، بررسی کنید که چیزی مانع بازوهای اسپری نشده و کثیف نباشند. برای انجام این کار، باید تمام بازوهای اسپری را از ماشین ظرفشویی خارج کنید و قبل از قرار دادن دوباره آنها را به خوبی تمیز کنید.

ویدئو عیب یابی ماشین ظرفشویی + نحوه رفع آن

هنگامی که بازوهای اسپری را تمیز کردید، باید فیلتر را از نظر وجود هرگونه انسداد یا ضایعات شل بررسی کنید، زیرا این کار می تواند تخلیه ماشین ظرفشویی شما را متوقف کند، به این معنی که ظروف شما با آب کثیف تمیز می شوند.

در نهایت، اگر ظروف شما با لکه های آب بیرون می آیند، باید محفظه کمک آبکشی را پر کنید که از این اتفاق جلوگیری می کند.

2. نشتی دادن ماشین ظرفشویی

مشکل رایج بعدی که مردم در مورد ماشین ظرفشویی خود دارند، زمانی است که شروع به نشتی می کنند. این مشکل می تواند خطرناک باشد، زیرا می تواند منجر به لیز خوردن شما شود. برای رفع این مشکل با بررسی درب و واشر ماشین ظرفشویی شروع کنید. در صورت مشاهده هرگونه ترک یا آسیب دیگر، واشر درب باید تعویض شود. اگر شکافی وجود ندارد، واشر را به خوبی تمیز کنید – مطمئن شوید که وارد فضاهای صعب العبور می شوید.

ماشین ظرفشویی نشتی دارد

اگر درب سالم است، دلیل رایج بعدی نشت، سوئیچ شناور معیوب است. سوئیچ شناور میزان آب موجود در ماشین ظرفشویی شما را کنترل می کند و زمانی که معیوب می شود، می تواند باعث ورود آب بیش از حد به ماشین ظرفشویی شود که بخشی از آن به بیرون نشت می کند. برای بررسی سوئیچ، ابتدا می توانید بررسی کنید که هیچ مانعی برای آن وجود نداشته باشد و هر گونه مانع را بردارید. سپس باید آن را با یک مولتی متر بررسی کنید تا ببینید آیا اتصال دارد یا خیر.

3. خشک نکردن ظرف ها (عیب های رایج ماشین ظرفشویی)

مشکل بعدی زمانی است که ظرف ها خشک نمی شوند. اولین کاری که باید انجام دهید این است که بررسی کنید ماشین ظرفشویی حاوی مواد شوینده باشد و اگر نه، آن را پر کنید. اگر کمک آبکشی سالم باشد، احتمالاً مشکل به دلیل خرابی المنت گرمایشی یا ترموستات با حد بالا است. المنت گرم کننده آب را گرم می کند و ترموستات با حد بالا مانع از داغ شدن بیش از حد ماشین ظرفشویی می شود. وقتی هر یک از این اجزا معیوب باشد، ظروف شما خشک نمی شوند.

برای تست این قطعات و سپس تعمیر آنها در صورت معیوب بودن، به یک مولتی متر برای تست اتصال نیاز دارید. اگر مولتی متر ندارید، باید با یک تکنسین تماس بگیرید تا آنها را برای شما آزمایش کند.

ظرف ها خشک نمی شوند

4. علت بوی بد ماشین ظرفشویی

اگر ماشین ظرفشویی شما بو می دهد، به احتمال زیاد نتیجه باقی مانده مواد غذایی در ماشین ظرفشویی شما است. برای رفع این مشکل باید ماشین ظرفشویی خود را به خوبی تمیز کنید و فیلتر ماشین ظرفشویی را که در پایین ماشین ظرفشویی قرار دارد خالی کنید.

ماشین ظرفشویی بوی بد می دهد

همچنین ممکن است یک ظرف پلاستیکی یا تکه پلاستیکی روی عنصر گرمایش ذوب شده باشد که باعث می شود بوی شیمیایی از ماشین ظرفشویی شما بیاید. برای رفع این مشکل، باید ظرف پلاستیکی یا تکه پلاستیکی سست را از ماشین ظرفشویی خود خارج کنید و المنت را در صورت وجود پلاستیک روی آن، تمیز کنید.

بوی بد ظرفشویی

5. کار نکردن ماشین ظرفشویی

اگر ماشین ظرفشویی شما روشن نمی شود، احتمالاً نتیجه مشکل منبع برق است. برای رفع مشکل، با بررسی مدار شکن و اینکه فیوز را روشن نکرده اید، شروع کنید. همچنین می توانید ماشین ظرفشویی خود را در پریز برق دیگری تست کنید تا علت مشکل را برطرف کنید.

سپس بررسی کنید که درب به درستی باز و بسته می شود. اگر قفل در گیر کرده باشد، ممکن است ماشین ظرفشویی شما نتواند روشن شود. اگر نمی توانید در را باز کنید، باید آن را با بازکردن دستی قفل و سپس گرفتن یک تکنسین برای تعمیر آن باز کنید.

اگر درب سالم است، ممکن است موتور معیوب باشد که باعث ایجاد مشکل شده است، به خصوص اگر می توانید صدای موتور را در حال راه اندازی بشنوید. تعمیر موتور یک تعمیر بسیار دشوارتر است که به یک تکنسین ماهر نیاز دارد.

6. تخلیه نکردن ماشین ظرفشویی

مشکل متداول بعدی که مردم در مورد ماشین ظرفشویی خود دارند، زمانی است که آنها تخلیه نمی کنند. هنگامی که این اتفاق می افتد، ماشین ظرفشویی شما احتمالاً وقتی در را باز می کنید، آب روی زمین نشت می کند. اگر ماشین ظرفشویی شما در اواسط یک چرخه خاموش می شود، می توانید با روشن کردن آن در چرخه دیگری، آن را خالی کنید و تخلیه می شود.

اگر در طول چرخه برق قطع نشد و یک واحد دفع زباله دارید، باید دفع را اجرا کنید تا ظرفشویی را تخلیه کنید. این به این دلیل است که ماشین ظرفشویی معمولاً از همان زهکشی که زباله‌دان شما استفاده می‌کند تخلیه می‌شود و گاهی اوقات ممکن است مسدود شود که از تخلیه ماشین ظرفشویی شما جلوگیری می‌کند. اگر به تازگی واحد دفع زباله خود را نصب کرده اید، مطمئن شوید که درب قسمت تخلیه برداشته شده است.

همچنین ممکن است به دلیل گرفتگی فیلتر تخلیه باشد، بنابراین بررسی کنید که پر از زباله نباشد. اگر اینطور است، باید آن را خالی کنید و به خوبی تمیز کنید.

ماشین ظرفشویی تخلیه نمی کند

7. علت صدای بلند ماشین ظرفشویی

اگر ماشین ظرفشویی شما صداهای بلند و یا عجیبی تولید می کند، احتمالاً به دلیل نقص یا انسداد قطعه داخلی ایجاد می شود. با بررسی اینکه بازوهای اسپری حالت خمیده دارند یا شل نیستند (که می تواند باعث برخورد آنها با ظروف شود) شروع کنید.

در مرحله بعد، مهر و موم ها و حلقه های بلبرینگ باید بررسی شوند، زیرا گاهی اوقات ممکن است فرسوده شوند و این باعث ایجاد صداهای تق تق می شود. اگر صداها توسط آن قطعات ایجاد نمی شود، باید از یک تکنسین استفاده کنید تا قطعات سخت تر مانند موتور و پمپ تخلیه را بررسی کند.

علت صدای بلند ماشین ظرفشویی

8. کار نکردن پخش کننده پودر ماشین ظرفشویی

اگر پخش کننده پودر شما معیوب باشد، ظروف شما به درستی شسته نمی شوند و پس از یک چرخه شستشو کثیف می شوند. این مشکل معمولاً به دلیل باز نشدن دیسپنسر یا استفاده زیاد از پودر ایجاد می شود. برای رفع این مشکل، باید مطمئن شوید که دیسپنسر باز می شود، و در غیر این صورت، باید تعمیر شود.

همچنین می‌تواند ناشی از بارگیری نادرست ماشین ظرفشویی باشد و اینکه ظروف مانع باز شدن آن می‌شوند، بنابراین همیشه مطمئن شوید که ظروف را خیلی نزدیک به دیسپنسر قرار نمی‌دهید.

9. ماشین ظرفشویی پر نمی شود یا از پر شدن متوقف نمی شود

ماشین ظرفشویی برای کارکرد در حداکثر راندمان به یک منبع ثابت آب متکی است، اما دیدن ماشین ظرفشویی هایی که با آب پر نمی شوند یا پر شدن از آب متوقف نمی شوند، معمول است.

شایع ترین علت مشکلات جریان آب در ماشین ظرفشویی، معیوب بودن دریچه ورودی آب است. اگر دریچه ورودی خراب باشد، ممکن است در صورت نیاز، آب را به داخل دستگاه نکشد. هنگامی که یک دریچه ورودی آب که گیر کرده است باز می شود، پس از اینکه مقدار مناسبی از آب را دریافت کرد، به پر کردن ماشین ظرفشویی ادامه می دهد.

مشکلات مربوط به شناور یا سوئیچ شناور ماشین ظرفشویی نیز می تواند منجر به کمبود آب یا آب بیش از حد در ماشین ظرفشویی شود. این اجزا به دستگاه اطلاع می‌دهند که چه زمانی مقدار مناسب آب را در خود نگه می‌دارد، و ممکن است به دلیل زباله‌ها یا زباله‌های موجود در دستگاه دچار اختلال شود.

10. ترک خوردن ماشین ظرفشویی

آسیب بیش از حد می تواند باعث ترک خوردن بدنه داخلی ماشین ظرفشویی شما شود. ترک های داخلی می توانند قطعات مکانیکی را در معرض آب و صابون قرار دهند و وضعیت خطرناکی را برای خانه شما ایجاد کنند. متأسفانه تعمیر ماشین ظرفشویی ترک خورده بسیار دشوار است. در حالی که یک تعمیرکار حرفه ای ماشین ظرفشویی می تواند واحد شما را بررسی کند، ماشین ظرفشویی ترک خورده احتمالاً نیاز به تعویض کامل دارد.

11. خراب شدن مخزن (دیسپنسر) مواد شوینده

پخش کننده مواد شوینده، کپسول ماشین ظرفشویی را تا نقطه مناسب چرخه در جای خود نگه می دارد تا آن را آزاد کند. اگر دیسپنسر آسیب دیده باشد، یا بسته نشود، می توان آن را از دستگاه خارج کرد و یک دیسپنسر جدید را در جای خود قرار داد.

قاب جلویی ماشین ظرفشویی یا درب  آن در مورد ماشین ظرفشویی توکار، باید جدا شود و هر گونه اتصال الکتریکی نیز باید قطع شود. با این حال، جدا کردن و بیرون آوردن مخزن قدیمی و وصل مجدد مخزن جدید به همان روش، کار پیچیده ای نیست.

12. علت گرم نشدن آب ماشین ظرفشویی

المنت قسمتی است که آب داخل ماشین ظرفشویی را گرم می کند. رسوبات آهکی می توانند باعث از کار افتادن پیش از موعد المنت شوند، بنابراین برای جلوگیری از این عیب، مرتباً از رسوب زدا ماشین ظرفشویی استفاده کنید. برای تست المنت:

  • ماشین ظرفشویی را به پشت بخوابانید.
  • پایه (و هر قسمت دیگری که دسترسی به المنت را مسدود می کند) را بردارید.
  • با جدا کردن سیم های متصل به آن، المنت را جدا کنید.
  • از یک مولتی متر به منظور تست مقاومت المنت با قرار دادن دو پروب مولتی متر روی دو ترمینال که سیم ها وصل شده اند، استفاده کنید.

اگر خواندن مولتی متر نشان داد که ایراد وجود دارد، با نصب المنت جایگزین باید ماشین ظرفشویی دوباره آب را گرم کند.

13. وجود جرم روی شیشه

جرم روی شیشه می تواند آزار دهنده باشد. اغلب در طول زمان رخ می دهد و معمولاً راه حل سریعی برای آن وجود ندارد. شاید تعجب کنید که ممکن است تقصیر ماشین ظرفشویی شما نباشد، بلکه تقصیر آب سخت است. آب سخت به این معنی است که آب شهر شما دارای مواد معدنی ریز مانند کلسیم و منیزیم است که از آب داغ رسوب می‌کند و به سطوح دیگر مانند شیشه می‌چسبد. خوشبختانه، می توانید مواد شوینده و افزودنی های ماشین ظرفشویی را خریداری کنید که مخصوص آب سخت طراحی شده اند.

موندن لایه های اضافی روی ظروف

ماشین های ظرفشویی هر سال پیشرفته تر می شوند. در حالی که این امر دنیایی از ویژگی های مفید را باز می کند، به این معنی است که ماشین های ظرفشویی به طور فزاینده ای به وسایل الکترونیکی و ماژول برد مدار چاپی (PCB) که آنها را کنترل می کند متکی هستند. تشخیص عیوب ماژول‌های PCB ممکن است سخت باشد، همچنین ممکن است به تجهیزات تخصصی نیاز باشد و جایگزینی آنها بسیار گران تمام می‌شود.

اگر می‌دانید که ماژول PCB معیوب است، هنوز هم ارزش این را دارد که هزینه یک ماژول جدید را بررسی کنید، اما ممکن است متوجه شوید که این گزینه مقرون به صرفه یا مناسبی نیست که خودتان آن را انجام دهید. در این صورت، بسته به اینکه ماشین ظرفشویی شما چقدر گران و قدیمی است، ممکن است بخواهید به جای تعمیر مدل فعلی خود، فقط یک مدل جدید تهیه کنید.

در پایان باید گفت که هیچ خانه ای بدون ماشین ظرفشویی کامل نیست و هیچ دلیلی وجود ندارد که مشکلات رایج ماشین ظرفشویی مانع عملکرد دستگاه شما شود. در حالی که برخی از تعمیرات ماشین ظرفشویی را می توان به تنهایی انجام داد، برای بهترین نتیجه باید از یک سرویس حرفه ای تعمیر لوازم خانگی کمک بگیرید.

مجتمع آموزشی برق برگزاره کننده دوره های فنی مانند: آموزش نصب دوربین مدار بسته ، آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و … برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02166577392 تماس بگیرید.

رای دهید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *