تهران - میدان انقلاب - روبه روی دانشگاه تهران - خیابان فخر رازی - نرسیده به خیابان جمهوری - ابتدای کوچه مهر - پلاک 4

معرفی سنسورهای بکار رفته در یخچال ساید

معرفی سنسورهای بکار رفته در یخچال ساید


وسایلی مانند یخچال، فریزر و خنک ­کننده­ های نوشیدنی به طور سنتی مقادیر قابل توجهی انرژی مصرف می­‌کنند، بنابراین چندان سازگار با محیط­ زیست نیستند. مانند بسیاری از لوازم مدرن، کنترل‌کننده‌های مبتنی بر ریزپردازنده یخچال و فریزر، امکان استفاده از انواع حسگرها و سنسورها را برای اطمینان از عملکرد صحیح، ایمن و کم ­مصرف می‌دهند. یخچال ها سنسور های مختلفی دارد که این سنسور ها در یخچال های ساید کمی متفاوت تر از یخچال های معمولی مسیاشد.

حسگرهای Reed و سنسورهای اثر هال هر دو بسیار قابل اعتماد هستند و در هنگام استفاده از بارهای الکتریکی ریزپردازنده در میلیون‌ها چرخه با یکپارچگی طولانی مدت کار می‌کنند. هر دو دستگاه Reed و هال افکت توسط یک میدان مغناطیسی کار می­کنند. سوئیچ­ها و سنسورهای Reed هیچ برقی مصرف نمی­کنند، در حالی که دستگاه­های هال افکت نیمه هادی هستند و در حالت فعال و غیرفعال مقدار کمی جریان مصرف می­نمایند.

در این مقاله به معرفی تعدادی از سنسورهای بکار رفته در یخچال ساید و فریزرها می­پردازیم.

دوره تعمیرات یخچال

انواع سنسورهای یخچال و فریزر ساید

سنسورهای متعددی به صورت الکترونیکی دمای مواد غذایی تازه و فریزر را می­خوانند. قرائت دما به برد کنترل اصلی منتقل می­شود و بر اساس این آن­ها، عملکرد کمپرسور، سرعت فن و چرخه­های یخ­زدایی تعیین می­شود. در زیر تعدادی از این سنسورها نام برده شده­اند.

1- سنسور درب یخچال و فریزر

یخچال‌های مجهز به واحد کنترل ریزپردازنده، با بهره­گیری از فناوری‌های حسگر غیرتماسی مانند سوئیچ‌ها/حسگرها و سنسورهای اثر هال سازگار هستند. این فناوری ها با ولتاژ DC پایین و نیازهای جریان میکروکنترلر بسیار سازگار می­باشند.

سنسور درب یخچال ساید

سوئیچ­های سنتی مکانیکی و پیستونی که قبلاً برای تعویض مستقیم لامپ­های رشته­ای 120 VAC استفاده می­شدند، دیگر ضروری نیستند. یخچال‌ها، فریزرها یا خنک‌کننده‌های مدرنی که از میکروکنترلر استفاده می‌کنند به چراغ LED تبدیل شده‌اند تا محفظه داخلی را هنگام باز کردن درب روشن کند، که نشان ‌دهنده مزیت بزرگی از نظر صرفه‌جویی در مصرف انرژی است. یک سنسور مجاورت برای تشخیص باز یا بسته بودن درب دستگاه مورد نیاز است.

یک سنسور رید (Reed) یا سنسور اثر هال می­تواند برای تشخیص موقعیت درب استفاده شود. به عنوان مثال، در یخچال­ها، یک سنسور رید روی قاب دستگاه و یک محرک آهنربای دائمی روی درب نصب می­شود. هر سوئیچ رید یا سنسور هال و محرک آهنربایی به گونه­ای قرار می­گیرند که هنگام بسته شدن درب، سوئیچ رید یا سنسور اثر هال فعال می­شود و چراغ خاموش می­شود. هنگامی که درب باز است، آهنربا روی درب خارج از محدوده فعال­سازی سنسور است، بنابراین سنسور غیرفعال شده و چراغ روشن می­گردد. لازم به ذکر است که کنترلر از منطق معکوس برای کنترل نور نسبت به فعال شدن سنسور استفاده می­کند.

واحدهای حسگر قابل رویت نیستند زیرا در پشت پنل­های قاب یا درب نصب شده­اند که زیبایی ظاهری دستگاه را تا حد زیادی بهبود می­بخشد. برخلاف سوئیچ‌های مکانیکی یا پیستونی که دارای اهرم‌ها یا دکمه‌های قابل مشاهده هستند، این سنسورهای غیر تماسی برای کار کردن نیازی به تماس فیزیکی ندارند.

2- سنسور آبریز یا دیسپنسر

دیسپنسر آب و یخ واقع در جلوی یک یخچال در حال حاضر دارای سنسوری برای تشخیص موقعیت روشن/خاموش خود نیست. افزودن یک سنسور به میکروکنترلر اجازه می­دهد تا از عملیات حلقه بسته برای دیسپنسر پشتیبانی کند.

سنسور واتر دیسپنسر یخچال ساید

نسخه دیجیتالی یک سنسور ساده رید یا اثر هال روی قاب ثابت نصب می­شود، در حالی که آهنربا به اهرم متحرک متصل می­گردد. با این سیستم، آب یا یخ در یک سرعت پر شدن یا جریان است. یعنی یا روشن است یا خاموش.

با این حال، استفاده از حسگر اثر هال خروجی نسبت متریک، بازخورد پیوسته را نسبت به موقعیت دقیق اهرم/ مگنت در مقیاس خطی فراهم می­کند. با نظارت بر موقعیت دقیق توسط یک میکروکنترلر، سیستم می­تواند آب را با نرخ­های جریان مختلف بریزد. یک راه­حل سنجش غیر تماسی، برای بهبود قابلیت اطمینان طولانی مدت ترجیح داده می شود. سنسور اثر هال چرخشی قابل برنامه­ریزی برای این کاربرد ایده­آل خواهد بود.

به عنوان مثال، زمانی که اهرم در موقعیت باز عادی خود قرار دارد، ولتاژ خروجی از سنسور اثر هال را می­توان روی 0.5Vdc  برنامه­ریزی کرد، در حالی که حداکثر نوسان حرکت اهرم را روی 4.5Vdc برنامه­ریزی نمود. در بین این مقادیر، نرخ جریان آب را می­توان بر اساس موقعیت دقیقی که بازوی اهرمی در آن قرار دارد، کنترل کرد.

3- سنسور سنجش موقعیت کشو و محفظه یخچال

تعدادی از کاربردهای سنجش بالقوه، بر روی محفظه های مختلف یخچال و فریزر متمرکز شده اند. درب­های محفظه­ای برای کره یا کشوهایی برای محصولات، گوشت ها و غذاهای اغذیه فروشی نیز می­توانند دارای حسگرهایی برای تشخیص باز یا بسته شدن باشند.

سنسور کشو یخچال ساید

همه این حسگرها می­توانند یک سنسور رید یا اثر هال با خروجی دیجیتال باشند. آهنربا در سینی متحرک یا کشو نصب می­شود، در حالی که حسگرها در یک موقعیت ثابت روی قاب قرار می­گیرند. اگر سینی یا کشو به درستی بسته نشده باشد، می­توان چراغی را روی دستگاه فعال کرد تا کاربر را از مشکل آگاه کند.

4- سنسور سنجش سطح یخساز

یخچال و فریزرهای مجهز به سطل یخساز داخلی معمولاً از یک بازوی مکانیکی روی سطل یخ استفاده می­کنند تا تشخیص دهند که سطل تا بالا پر شده است و یخساز را خاموش می­کنند.

سنسور یخساز یخچال ساید

در حال حاضر این عملکرد با کلید و شیر مکانیکی کنترل می­شود. در وسایلی که دارای میکروکنترلر هستند، یک حسگر رید را می­توان به قاب ثابت کرد و یک آهنربا را می­توان به بازو متصل نمود، که امکان مکانیزم سنجش قابل اعتمادتر را نسبت به واحدهای مکانیکی موجود فراهم می­کند.

5- سنسور محفظه تخلیه یخچال

اکثر یخچال­ها دارای یک ظرف تخلیه کم­عمق در پایین هستند تا آب نشتی را از قسمت یخچال یا فریزر بگیرند. از آنجایی که این تشت معمولاً به راحتی قابل مشاهده نیست، تشخیص نشتی تا زمانی که آب سرریز شده و روی زمین نشت کند دشوار است. یک سنسور سطح رید برای این کاربرد مفید خواهد بود. این سنسور خروجی دیجیتال می­تواند تشخیص دهد که سطح آب در ظرف تخلیه بسیار بالا است و کنترل کننده زنگ هشدار یا چراغ را فعال می­کند.

6- سنسور دمای یخچال و فریزر

این سنسور دمای داخل یخچال را اندازه­گیری کرده و به برد اصلی ارسال می­کند. پس از اینکه گزارش دما به برد اصلی فرستاده شد، وظیفه برد یخچال است که در مورد خاموش و روشن کردن یخچال تصمیم بگیرد.

سنسور دمای یخچال ساید بای ساید

7- سنسور دمای محیط

این سنسورها که در یخچال و فریزرهای امروزی استفاده می­شوند وظیفه اندازه­گیری نمودن دمای محیط یخچال فریزر و ارسال آن به برد کنترل یخچال را دارند. شاید برای شما این سوال پیش آید که چه نیازی به این کار است؟ در پاسخ به این سوال بهتر است بگوییم که برد اصلی با در نظر گرفتن دمای محیط، ولتاژ ورودی موتور یخچال را تنظیم می­نماید و عدم توجه به این سنسور آسیب جبران ناپذیری به موتور وارد خواهد کرد.

8- سنسور دیفراست یخچال

سنسور دیفراست یکی دیگر از سنسورهای پرکاربرد در یخچال است که از برفک زدگی یخچال و فریزر جلوگیری به عمل می­آورد. در اصل سنسور دیفراست وظیفه شناسایی این امر را دارند که قطعه گرم کننده چه زمانی باید کار خود را شروع کند تا برفک­های یخچال ذوب گردند و چه زمانی این عمل را قطع نمایند. این سنسور در واقع طول عمر اواپراتور را افزایش می­دهد.

9- سنسور دمای کمپرسور یخچال

از جمله مهم­ترین سنسورهای بکار رفته در یخچال می­توان از سنسور دمای کمپرسور نام برد. روش کار این سنسور به این صورت است که ابتدا دمای کمپرسور را اندازه­گیری می­کند و چنانچه از حد معمولی داغ­تر باشد آن را خاموش می­کند. در نتیجه می­توان گفت که این سنسور مانع داغ شدن بیش از اندازه کمپرسور یخچال می­گردد.

سنسور کمپرسور یخچال ساید

آموزشگاه مجتمع فنی آموزش برق متخصص در برگزاری دوره های آموزش فنی برق و مکانیک و تعمیرات به صورت حضوری و کاملاً عملی دوره های آموزش تعمیرات یخچال ، آموزش تعمیرات لوازم خانگی و آموزش تعمیر برد الکترونیک را به علاقه مندان به این حوزه پیشنهاد میکند. جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

ویدئو معرفی سنسورهای بکار رفته در یخچال ساید

3.5/5 - (2 امتیاز)


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *