تهران - میدان انقلاب - روبه روی دانشگاه تهران - خیابان فخر رازی - نرسیده به خیابان جمهوری - ابتدای کوچه مهر - پلاک 4

آموزش رباتیک

دوره آموزش رباتیک در دو سطح مقدماتی (درجه 2) و پیشرفته (درجه 1) برگزار میشود. مباحث سطح مقدماتی که تحت عنوان آموزش درجه 2 برگزار میشود برای درک انواع ربات ها، اجزای اصلی ربات های صنعتی، کاربردهای رایج ربات ها، حرکت محوری و مزایا و نحوه استفاده از ربات ها در کارخانه ها و سیستم های مختلف را بررسی می کند.

از دیگر مباحث اصلی آموزش رباتیک مقدماتی میتوان به مباحث مکانیکی رباتیک، شناخت سازه، ساخت ربات جرثقیل و سیستم های وینچ و قرقره، ساخت چرخ و فلک، گیربکس، آموزش سازه دنده، سرعت و آموزش تبادل نیرو اشاره کرد. همچنین آموزش کامل سیستم های چرخ و زنجیر، ساخت مخازن دو موتوره، تعمیر و نگهداری موثر و پیشگیرانه ربات ها، علل شایع خرابی ربات به همراه روش های شناسایی این علل و رفع و پیشگیر از آنها میباشد که به صورت کاملا عملی و از صفر تا صد به آنها پرداخته میشود.

در دوره پیشرفته رباتیک (درجه 1) ، دانش آموزان و شرکت کنندگان در دوره عملاً توانایی ساخت ربات را بر اساس خلاقیت و آموزش های ارائه شده به دست می آورد. در این سطح از آموزش رباتیک اصول کلی نرم افزار VirtualMEC برای شبیه سازی انواع ربات ها آموزش داده میشود.

سایر مباحث سطح پیشرفته شامل ساخت ربات های پیشرفته مثل ساخت ربات هلیکوپتر و استفاده از ماژول های مادون قرمز برای شناسایی موانع مختلف در آن، آموزش نحوه اندازه گیری فاصله با استفاده از ماژول های مادون قرمز، آموزش مونتاژ قطعات الکترونیکی ، آموزش راه اندازی موتور جت برای حرکت ربات در چهار جهت با استفاده از ماژول های برد و استارتر، آموزش کامل ربات ردیابی خط ، آموزش کامل برد آردینو برای کنترل انواع ربات ها با قابلیت برنامه نویسی c ، آموزش سیستم های ترکیبی بر اساس چرخ دنده ها و بلبرینگ ها و … و استفاده از آنها در بازوی رباتیک و دیگر مباحث پیشرفته و پیچیده مورد استفاده در مباحث رباتیک.

ویدئو معرفی آموزش رباتیک

ویژگی های دوره آموزش رباتیک

پشتیبانی نامحدود دوره

بعد از اتمام دوره آموزشی شما توسط کارشناسان و اساتید آموزشگاه به مدت نامحدود پشتیبانی خواهید داشت تا کسب و کار خود را راه اندازی کنید.

مدرک فنی حرفه ای

پس از پایان دوره آموزشی به شما مدرک بین المللی فنی حرفه ای معتبر در ایران و خارج از کشور اعطا می گردد.

تجدید دوره رایگان

در صورت عدم یادگیری در یک دوره یا عدم توانایی شرکت به دلایل زمانی ، دوره بصورت رایگان برای شما برگزار خواهد شد.

دسترسی حمل و نقل عمومی

محل آموزشگاه دارای دسترسی آسان با مترو و اتوبوس های شهری و BRT می باشد.

کارعملی در کارگاه مجهز

برای یادگیری هر چه بهتر کارآموزان ، تجهیزات به روز صنعت در اختیار شما قرار گرفته تا با کار عملی مهارت لازم را کسب نمایید.

برگزاری دوره آنلاین

علاوه بر دوره های حضوری شما میتوانید در دوره های آنلاین آموزشگاه شرکت نمایید ، دوره مجازی تمامی سرفصلهای دوره حضوری را در بر میگیرد. - اطلاعات بیشتر : 66577392-021

سرفصل های دوره آموزش رباتیک

سرفصل های دوره آموزش رباتیک (درجه 2) مقدماتی
 • آشنایی با انواع ربات ها و مزایای استفاده از آنها در صنعت
 • آموزش مکانیک ربات
 • آموزش و معرفی انواع شاسی برای ساخت مدل های مختلف ربات
 • آموزش سیستم های اهرمی و قرقره و ساخت یک ربات (جرثقیل) بر اساس آن
 • آموزش و آموزش سیستم های حمل و نقل مختلف و همچنین ساخت سیستم های مبتنی بر آموزش دایره ای
 • توضیح ساختار گیربکس و چرخ دنده و آموزش عملی و ساخت سیستم های چرخشی جوجه گردان
 • آموزش تبادل سرعت و قدرت در گیربکس بر اساس اصول کاهش و افزایش مکانیک دنده
 • اصول کلی مکانیزم میل لنگ و ساخت ربات های عنکبوتی 4، 6 و 8 پا
 • توضیح و آموزش کامل سیستم های چرخ و زنجیر و ساخت مخازن دو موتوره بر اساس دستورالعمل ارائه شده
نمایش بیشتر
سرفصلهای دوره آموزش رباتیک (درجه 1) پیشرفته
 • آشنایی با اصول کلی نرم افزار VirtualMEC برای شبیه سازی انواع ربات ها
 • آموزش سیستم های انتقال محور عمودی برای ساخت روبات های مبتنی بر هلیکوپتر
 • شرح کامل ماژول های مادون قرمز برای تشخیص انواع مختلف موانع
 • آشنایی با ماژول ماورای صوت (ultrasound) جهت اندازه گیری فاصله
 • آموزش جوشکاری و مونتاژ قطعات الکترونیکی
 • آموزش کار با بورد های هزار سوراخ و برد برد های آموزشی (Bread board)
 • آموزش راه اندازی و استفاده از پانل ها و واحدها برای راه اندازی موتور جت برای حرکت ربات به چپ و راست، عقب و جلو.
 • شرح و توضیح کامل ربات های پیگیری کننده (دنبال کننده) خط
 • آموزش کامل برد های آردینو جهت کنترل انواع ربات با قابلیت برنامه نویسی به زبان c
 • تدریس سیستم های ترکیبی مبتنی بر چرخ دنده و یاتاقان و ساخت اهرم دو انگشتی و (Gripper) جهت برداشتن و گذاشتن قطعات در بازوی رباتیک
نمایش بیشتر
نظرات کارآموزان
مشاوره دوره آموزشی
درخواست مشاوره تلفنی رایگان

شهریه دوره آموزش رباتیک درجه 1 و 2

نام دورهشهریه عادیشهریه با تخفیفشهریه خصوصیشهریه آنلاین
آموزش رباتیک درجه 2 ۳/۸۶۰/۰۰۰ تومان ۲/۷۰۰/۰۰۰ تومان ۴/۲۰۰/۰۰۰ تومان
آموزش رباتیک درجه 1 ۵/۳۰۰/۰۰۰ تومان ۳/۷۰۰/۰۰۰ تومان ۵/۲۰۰/۰۰۰ تومان

سوالات متداول آموزش رباتیک

بله. یقینا یکی از مراحل یادگیری و آموزش صحیح برای کارآموزان انجام فعالیت عملی در کارگاه آموزشی است. که این موضوع با در اختیار گذاشتن تجهیزات کامل برای کارآموزان در دوره آموزش رباتیک صورت می پذیرد.

پشتیبانی آموزشی بصورت نامحدود است و پس از پایان دوره آموزش رباتیک ارتباط آموزشگاه با کارآموز قطع نخواهد شد و کارآموزان می توانند با استاد دوره و مشاوران آموزشگاه برای دریافت پاسخ سوالات خود در ارتباط باشند.

سوالات متداول آموزش رباتیک
مقالات مرتبط

معرفی جامع دوره آموزش رباتیک

کلمه ربات اولین بار در نمایش نامه ربات های جهانی روسیه توسط نویسنده نمایش نامه به نام Karel Capek در سال 1921 میلادی استفاده شد. ریشه این کلمه از robotnic به معنای کارگر در کشور اسلواکی گرفته شده است.

ربات ها در واقع یک دستگاه الکترو مکانیکی بوده که برای انجام یک کار تکراری بدون خستگی برنامه ریزی می شوند. ربات ها در انجام اموری که از توانایی انسان ها خارج هستند مورد استفاده قرار گرفته و موجب تسریع روند کار در علوم مختلف مانند صنعت خودرو سازی، صنایع نظامی، پزشکی، آتش نشانی و غیره می شود.

علم رباتیک به طراحی، برنامه ریزی و ساخت ربات ها به منظور انجام وظایف مخصوص به خود گفته می شود. علوم مختلف مانند کامپیوتر، برق الکترونیک و مکانیک برای ساخت ربات ها استفده می شود.

درباره دوره آموزش رباتیک :

✔️ طول دوره رباتیک 45 ساعت میباشد که بیش از 80% این زمان به صورت آموزش و تمرین عملی میباشد.

✔️ دوره آموزش رباتیک در 2 سطح دوره درجه 1 و درجه 2 برگزار میشود.

✔️ این دوره از صفر تا صد مباحث مبتدی و پیشرفته را در بر میگیرد و به تمامی مباحث اجزای مکانیکی ، الکترونیکی ، طراحی و پیاده سازی آن پرداخته میشود.

✔️ دوره رباتیک همانند تمامی دوره های آموزشی دیگر مجتمع آموزش برق چون : دوره آموزش طراحی برد الکترونیکی ، آموزش پی ال سی ، دوره آلتیوم دیزاینر و … به صورت کاملاً عملی و در کارگاه مجهز به تعداد شرکت کنندگان و زیر نظر اساتید مجرب فنی حرفه ای برگزار میشود.

✔️ پس از پایان دوره ، مدرک فنی حرفه ای معتبر و قابل ترجمه و استعلام از سازمان فنی حرفه ای کشور اهدا میشود.

✔️ خوابگاه برای شرکت کنندگان راه دور (شهرستان) در نزدیکترین محل به آموزشگاه رباتیک مجتمع آموزش برق معرفی میشود.

بخش های اصلی ربات

ربات ها به دلیل تنوع استفاده در زمینه های کشاورزی، صنعتی، عمرانی و مهندسی در انواع گوناگون طراحی و تولید می شوند. تمامی ربات ها از سه قسمت اصلی تشکیل شده اند که عبارتند از:

 • برد الکترونیکی
 • بخش مکانیکی
 • سنسور ها

برد الکترونیکی

برد الکترونیکی مهم ترین قطعه ربات بوده و در واقع مغز دستگاه می باشد. وظیفه کنترل و هدایت تمامی قطعات بر عهده برد الکترونیکی می باشد. فرمان ها از سوی برد به قطعات مکانیکی صادر شده و موجب عملکرد صحیح ربات می شود.

بخش مکانیکی

بخش مکانیکی شامل محرک ها، موتور، پیستون، چرخ دنده، تسمه و غیره می باشد که بسته به کاربری ربات از انواع آن ها استفاده می شود.

سنسور ها

سنسور ها برای اندازه گیری اطلاعت خروجی ربات مانند دما، نور تولیدی، صوتی، بینایی، تماسی و حرکتی مورد استفاده قرار می گیرند.

آموزش صفر تا صد رباتیک

دوره آموزشی رباتیک در مجتمع آموزش برق به دو بخش آموزش مقدماتی و پیشرفته تقسیم شده است. به منظور یادگیری صفر تا صد رباتیک لازم است با انواع ربات ها و مزایای استفاده از آن ها در دوره درجه 2 مفدماتی آشنا شوید. در دوره مقدماتی مباحثی مانند مکانیک ربات، انواع شاسی ها، گیربکس و چرخ دنده آمورزش داده شده و با سیستم های حمل و نقل مانند جرثقیل آشنا می شویم.

در ادامه به منظور شبیه سازی و تست کارکرد ربات ها به آموزش نرم افزار Virtual MEC، کار با برد های هزار سوراخ و لحیم قطعات الکترونیکی در دوره آموزشی درجه 1 پیشرفته پرداخته می شود.

این آموزش ها به صورت صفر تا صد توسط اساتید با تجربه و متخصص در قالب جزوات آموزشی تدریش شده و در کارگاه های عملی و با استفاده از تجهیزات پیشرفته به آموزش کار عملی و تضمین یادگیری فرد پرداخته می شود. آموزش ها برای افراد در سنسن متفاوت مناسب بوده و به دلیل آموزش پایه ای افراد بدون داشتن پیش زمینه علمی هم می توانند در این دوره جامع شرکت کنند.

به منظور راحتی افراد علاقه مند به شرکت در دوره آموزشی ربایتک، آموزشگاه برق خوابگاه هایی را برای افراد شرکت کننده از راه دوره (شهرستان) در فاصله کم نسبت به آموزشگاه در نظر گرفته است. هم چنین پشتیبانی دوره ها به صورت نامحدود بوده و افراد می توانند پس از تمام شدن کلاس ها با اساتید مجرب در ارتباط بوده و از راهنمایی آن ها بهره ببرند.

پس از گذراندن دوره به افراد مدرک فنی معتبر از سوی آموزشگاه اهدا شده و در صورت تمایل فرد به دریافت مدرک سازمان فنی و حرفه ای، آموزشگاه فرد را به سازمان فن و حرفه ای معرفی می کند. مدرک فنی و حرفه ای به صورت دو زبانه بوده و در کشور های خارجی نیز مورد تایید می باشد.

زبان های برنامه نویسی رباتیک

فرد آشنا با برنامه نویسی ربات ها لازم است با کنترل ساختار، نوع داده ها از جمله ثابت و متغیر به طراحی الگوریتم ها پرداخته و در قدم بعد با استفاده از کنترل سخت افزاری به مشاهده اطلاعات سنسور ها می پردازد.

برنامه نویسی ربات ها با استفاده از دو زبان C++ و پایتون انجام می شود. C++ از زبان های برنامه نویسی قدیمی و پر کاربرد می باشد که در تمامی پروژه های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. زبان برنامه نویسی دیگری که برای ربات ها استفاده می شود پایتون بوده که نسبت به C++ جدید تر بوده و به دلیل پروسه آسان تر نسبت به C++ از محبوبیت بالایی برخوردار است. از زبان های برنامه نویسی رباتیک نیز می توان به JavaScript اشاره کرد.

رایج تریم سیستم نرم افزاری برای ساخت ربات ها، سیستم عامل ربات ها یا ROS می باشد که یادگیری آن به شما در ساخت ربات های پیچیده بدون استفاده از راهنما کمک می کند.

آشنایی با برنامه Virtual MEC

نرم افزار Virtual MEC به منظور طراحی و شبیه سازی سازه های مکانیکی مورد استفاده مهندسان رباتیک و مکانیک قرار می گیرد. به دلیل بالا بودن هزینه ساخت و تولید در ابتدا با استفاده از ویژگی های سه بعدی قطعات چرخ دنده، موتور، بست و قطعات فلزی در این نرم افزار شبیه سازی را انجام داده و در قدم بعد به ساخت نمونه واقعی پرداخته می شود.

نرم افزار Virtual MEC به دلیل محیط کاربری ساده مورد استقبال طراحان قرار گرفته و از ابزار های پیچیده و به روز برای مدل سازی و طراحی استفاده می کند. هم چنین این نرم افزار بر روی سیستم های متوسط قابل نصب می باشد.

آشنایی با برد های هزار سوراخ

یکی از ابزار مورد استفاده در آموزش رباتیک، برد های هزار سوراخ می باشد. پس از طراحی نقشه ربات ها باید توسط برد برد ها (Bread Board) به تست مدار طراحی شده بپردازیم. در این مرحله نیازی به لحیم کاری نبوده و کافی است با جا زدن صحیح قطعات با استفاده از ابزار های مخصوص، عملکرد صحیح را مورد تست و ارزیابی قرار می دهیم.

پس از تست مدار ربات با استفاده از برد برد ها و اطمینان از عملکرد صحیح باید قطعات را روی برد های هزار سوراخ لحیم کرده تا بتوانیم از مدار الکتریکی ربات استفاده کنیم. برد های هزار سوراخ موجب تسریع روند کار و راحتی عیب یابی و تست می شود.

بازار کار ساخت ربات

با توجه به استفاده روز افزون ربات ها در کارخانجات، پژوهشکده ها، سازمان ها، صنعت خودرو سازی، تولید تجهیزات کشاورزی، صنایع نظامی و غیره نیاز به نیروی متخصص آشنا به علم رباتیک یکی از نیاز های روز جامعه می باشد. به علت وجود تعدا کم افراد آشنا به رشته ربایتک، بازار کار پر رونقی را برای ساخت ربات می توان تصور کرد. مهندسان ربایتک می توانند در تمام فعالیت های مرتبط با علم رباتیک مشغول به کار شوند و به عنوان متخصص در کارخانه های خودرو سازی، صنایع غذایی، پژوهشکده ها کار کنند.

هم چنین افراد علاقه مند به تدریس و امور فرهنگی می توانند به آموزش رباتیک در آموزشگاه ها، مدارس و پژوهشکده های کودکان و نوجوانان بپردازند. ساخت ربات با برنامه نویسی ارتباط داشته و افراد می توانند با همکاری با برنامه نویسان حوزه برق و الکترونیک به طراحی و ساخت ربات های جدید بپردازند.

درآمد ساخت ربات

درآمد افراد فعال در حوزه رباتیک و ساخت ربات متغیر بوده و به دلیل نو ظهور بودن علم رباتیک نمی توان عدد مشخصی را برای ساخت ربات تعیین کرد. اما با توجه به بازار کار به نسبت بالا و صنعتی شدن جامعه نیاز به نیروی متخصص رباتیک بالا رفته و می توان میزان درآمد بالایی را برای این شغل در نظر گرفت.

شما می توانید با کر کردن به صورت پروژه ای با شرکت ها و کار خانه های متعدد همکاری داشته و مهارت و نجربه خود را تقویت کنید. استخدام در شرکت ها و سازمان های دولتی نیز یکی از راه های کسب درآمد از ربایتک بوده که نسبت به پروژه ای کار کردن از درآمد کمتری برخوردار است. یکی از راه های افزایش درآمد تبلیغات در شبکه های اجتماعی و سایت هایی مانند دیوار و شیپور می باشد. هم چنین آشنایی با صنعتگران و برنامه نویسان می تواند عامل موثری در دریافت پروژه و کسب درآمد بیشتر باشد.

دوره های آموزشی رباتیک مناسب چه سنی است؟

افراد در سنین مختلف در صورت علاقه به تکنولوژی و علم رباتیک می توانند در دوره آموزشی رباتیک آموزشگاه برق شرکت کنند.  دوره آموزشی رباتیک به دلیل نو ظهور بودن مورد استقبال کودکان و نوجوانان قرار گرفته است.  شرکت در دوره آموزشی رباتیک از سن کم باعث افزایش خلاقیت کودک، تقویت روحیه کار گروهی، بالا رفتن ضریب هوشی، آینده شغلی تضمین شده و کمک به یادگیری دروس می شود.

ضمن آشنایی با زبان های برنامه نویسی از کودکی و کشف استعداد های وی می توان با مصور کردن آینده شغلی  باعث افزایش علاقه و فعالیت در این حوزه شد. هم چنین افرادی که علاقه مند به تحصیل در رشته های مهندسی و رباتیک در داخل و خارج از کشور هستند می توانند با شرکت در دوره آموزشی رباتیک با یک پیش زمینه قوی وارد دانشگاه شوند.

مجتمع آموزشی برق همواره سعی داشته با برگزاری کلاس های تخصصی در زمینه برق همچون دوره های آموزش پی ال سی ، آموزش تابلو برق صنعتی ، آموزش تعمیرات برد الکترونیکی ، آموزش تعمیرات لوازم خانگی و … در زمینه برق و برق صنعتی و الکترونیک پیشرو باشد. ازین رو دوره آموزش رباتیک را نیز به برد آموزشی خود اضافه کرده است تا علاقه مندان به این رشته بتوانند در آن شرکت کرده و مدرک فنی حرفه ای و بین المللی آن را دریافت کنند.

رای دهید
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  WeCreativez WhatsApp Support
  اگر درباره دوره های آموزشی سوالی دارید بصورت 24 ساعته پاسخگوی شما عزیزان هستیم.
  سلام، چطور میتونم کمکتون کنم ؟