تهران - میدان انقلاب - روبه روی دانشگاه تهران - خیابان فخر رازی - نرسیده به خیابان جمهوری - ابتدای کوچه مهر - پلاک 4

سیستم اعلام حریق چگونه کار می کند به همراه کاربرد آن

سیستم اعلام حریق چگونه کار می کند به همراه کاربرد آن


به منظور ایمن سازی ساختمان ها و ادارات مختلف نیاز به تهیه و خرید و نصب لوازم و تجهیزات خاصی بوده که یکی از این تجهیزات مهم سیستم اعلام حریق می باشد. آتش سوزی یکی از حوادثی است که ممکن است در اثر بی احتیاطی در ساختمان های مختلف صورت گیرد و منجر به خسارات جانی و مالی زیادی گردد. سیستم اعلام حریق قادر به آگاه ساختن افراد ساکن در ساختمان جهت دور شدن از فضای آتش سوزی و انجام اقدامات لازم برای کاهش هرچه بیشتر خسارات می باشد. مکانیسم عمل سیستم اعلام حریق کمی پیچیده به نظر می رسد و ما در این مطلب قصد داریم به این که سیستم اعلام حریق چگونه کار می کند به همراه کاربرد آن بپردازیم.

سیستم اعلام حریق چیست؟

در ابتدا نیاز است تا به این سوال که سیستم اعلام حریق چیست و چه کاری انجام می دهد پاسخ داده شود و پس از آن به معرفی قطعات مختلف به کار رفته در این سیستم و چگونگی عملکرد آن پرداخته شود.

آتش سوزی می تواند به صورت کاملا ناخواسته و به دلایل مختلف در انواع ساختمان ها اتفاق بیفتد. در وهله اول نیاز است تا تمامی مواردی را که در ساختمان می توانند منجر به آتش سوزی شوند را به صورت دقیق بررسی نمود و پس از آن تجهیزاتی را به کار برد تا بتواند در حد امکان از بروز خسارات و هزینه های زیاد جلوگیری نماید.

سیستم اعلام حریق تشکیل شده از مجموعه ای قطعات و اجزای مختلف می باشد که می تواند آشکارسازی آتش را در مکان های مختلف بر عهده داشته باشد. دستگاه ها و دتکتورهایی که در سیستم اعلام حریق به کار رفته اند می توانند در صورت وجود آتش، دود، گاز مونوکسید کربن و غیره، این موارد را تشخیص داده و با سیستم هشدار دهنده ای که دارند اطرافیان را از این موضوع مطلع سازند. هشدارهایی که در سیستم های اعلام حریق به کار رفته است می توانند به اشکال مختلفی وجود داشته باشند. برخی از این هشدارها به صورت آژیر خطر به صدا در آمده و برخی از آنها پیام های صوتی مبنی بر وجود خطر و تخلیه ساختمان از طریق بلندگوهای تعبیه شده پخش می نمایند.

استفاده درست از سیستم اعلام حریق و نحوه نگهداری از آن می تواند کمک کند تا سیستم شما همیشه در بهترین حالت ممکن کار کرده و شما را از وجود خطرات آگاه سازد.

سیستم اعلام حریق از چه اجزایی تشکیل شده است؟

اما برای این که بدانیم سیستم اعلام حریق چگونه کار می کند در ابتدا نیاز است تا با اجزا و قطعات مختلفی که در آن به کار رفته است آشنا گردیم. اجزای یک سیستم اعلام حریق شامل سه قسمت اصلی می گردند که هر یک از این بخش ها عملکرد خاصی را در سیستم بر عهده داشته و خود شامل قطعات جانبی دیگری خواهند بود. تجهيزات تشخيص حريق یا دتکتورها، تجهيزات اعلام حريق که شامل  فلاشرها، آژيرها و غیره می گردند و مرکز کنترل يا پنل مرکزی که وظيفه ارتباط بين دتکتورها و وسايل اعلام حريق را بر عهده دارد از جمله بخش های اصلی سیستم اعلام حریق به شمار می روند.

اگر بخواهیم به صورت جزئی تر به معرفی اجزای سیستم اعلام حریق بپردازیم باید به موارد مختلفی مانند مرکز کنترل یا کنترل پنل سیستم اعلام حریق، دتکتور دود، دتکتور حرارت، بیم دتکتور، دتکتور ترکیبی، دتکتور شعله، شستی اعلام حریق، زنگ اخبار، آژیر اعلام خطر، باتری پشتیبان، مقاومت انتهای خط، منبع تغذیه اصلی، منبع تغذیه ثانویه یا پشتیبان، نمایشگر LED و فلاشر اشاره کرد. تجهیزات متنوع دیگری نیز وجود دارند که به کمک آنها امکان تشخیص دود و آتش در ساختمان امکان پذیر بوده و عملکرد سیستم اعلام حریق با همکاری این تجهیزات و قطعات امکان پذیر خواهد بود. در ادامه به معرفی تعدادی از اجزای مهم به کار رفته در سیستم اعلام حریق پرداخته شده است.

  • شستی اعلام حریق: شستی ها را در مسیرهای خروجی و پله هایی که به مکانی امن می رسند تعبیه می کنند و با شکسته شدن طلق های روی در در مواقع ضروری فشار داده می شوند. برای این شستی ها از رنگ هایی استفاده می شود که به راحتی قابل رویت بوده و آنها را در ارتفاع 1.25 سانتی متری از زمین نصب می نمایند.
  • تجهیزات هشدار دهنده: وسایل هشدار دهنده را در نوع سمعی و بصری تولید می کنند و در ساختمان های مختلف ممکن است هر یک از این انواع را به کار ببرند. در مکان هایی که وجود سر و صدا ممکن است مشکلاتی را ایجاد نماید و یا در مکان هایی که افراد ناشنوا وجود دارند استفاده از هشدار دهنده های سمعی و صوتی کاربرد دارد و در سایر ساختمان ها معمولا از سیستم های هشدار دهنده صوتی استفاده می گردد.
  • دتکتور حرارتی: دتکتورهای حرارتی دارای آلیاژ حساس به گرما بوده و در صورتی که دمای محیط از حد مشخصی بیشتر گردد سیستم هشدار آنها شروع به عمل کردن نموده و سیستم اعلام حریق فعال می گردد. این سنسورها معمولا به روش فیوز الکتریکی عمل می کنند.
  • دتکتور دود: این نوع از دتکتورها نسبت به دود و سایر ذرات آئروسل حساسیت نشان داده و با تشخیص این موارد شروع به هشدار دادن می نمایند. این دتکتورها در دو نوع اپتیکال و یونیزاسیون وجود دارند و نوع یونیزاسیون آنها ذرات دود موجب کاهش جریان الکتریکی موجود شده و سیستم اعلام خطر می نماید. دتکتورهای اپتیکال نیز در برابر ذرات بزرگتر از دود واکنش نشان داده و سیستم را فعال می نمایند.
  • دستگاه پنل مرکزی: ورودی های سنسورها، پردازش و خروجی ها در قسمت کنترل مرکزی قرار گرفته و اعلام وضعیت های مختلف توسط این قسمت از سیستم اعلام حریق صورت می گیرد. اعلام وضعیت حریق و اعلام وجود نقص در سیستم در دستگاه پنل مرکزی مشخص می گردد.

سیستم اعلام حریق

سیستم اعلام حریق چگونه کار می کند؟

سیستم های اعلام حریق سال هاست که به منظور هشدار برای وقوع آتش سوزی ابداع شده اند و مکانیسم های عملکرد آنها در طول زمان دچار تغییراتی شده است. اما سیستم های اعلام حریق امروزی به صورت اتوماتیک کار کرده و با استفاده از سیگنال هایی که از طریق سنسورهای دود و آتش دریافت می کنند آن را به صورت خودکار به کنترل پنل دستگاه اعلام نموده و از آنجا فرمان به سیستم های هشدار دهنده رسیده و اطلاع رسانی انجام می گیرد. سیستم های اعلام حریق پس از وقوع آتش سوزی قادر به تماس با مرکز آتش نشانی نیز بوده و با انجام این کار باعث می شوند تا نیروهای کمکی هرچه سریع تر خود را به محل وقوع حادثه برسانند. در سیستم های اعلام حریق اتوماتیک آدرس پذیر، تمامی عناصری که در این سیستم به کار گرفته شده اند با استفاده از یک کد یا آدرس مشخص گشته و بر طبق این کد یا آدرس، کنترل پنل دستگاه مکان وقوع آتش را مشخص می نماید. به همین دلیل است که در این سیستم ها مکانی که در آن حادثه رخ داده است به سرعت شناسایی شده و امکان انجام اقدامات لازم وجود خواهد داشت.

اما سیستم های اعلام حریق اتوماتیک معمولی نیز وجود داشته که در آنها زون های مختلفی در ساختمان تعریف می گردد و در هر یک از این مناطق معرفی شده تعدادی دتکتور، شستی و آژیر نصب شده که در نهایت این اجزا به سیستم اعلام حریق متصل می شوند. در صورتی که حادثه آتش سوزی در ساختمان اتفاق بیفتد، زنگ هشدار همان منطقه شروع به هشدار دادن کرده و در صورتی که سیگنال قطع نگردد آژیر سیستم فعال خواهد شد.

امروزه سیستم های اعلام حریق بی سیم نیز در بازار وجود دارند که در آنها برای اتصال سنسورها و دستگاه های مختلف با کنترلرها از ارتباطات ایمن استفاده می نمایند. در این سیستم ها نیازی به انجام کابل کشی نبوده و سیستم به صورت هوشمند محل وقوع حادثه را تشخیص داده و شروع به هشدار دادن می نماید.

کاربردهای سیستم اعلام حریق

با توجه به کاربردهای گسترده ای که سیستم های اعلام حریق در زندگی ما دارند استفاده از آنها روز به روز بیشتر شده و افراد زیادی متقاضی نصب این سیستم ها در ساختمان های خود می باشند. در مکان های عمومی پر جمعیت مانند بیمارستان ها، ادارات و شرکت های مختلف، مجتمع های مسکونی، آپارتمان ها، هتل ها، خوابگاه ها و دانشگاه ها، فرودگاه و ها ایستگاه های قطار و مترو، کارخانه ها و کارگاه های صنعتی مختلف و غیره برای جلوگیری از به وجود آمدن حوادث غیر مترقبه مانند آتش سوزی یا تجمع گاز مونوکسید کربن نیاز به سیستمی دارند تا بتواند در هنگام بروز این حوادث آنها را به موقع آگاه نموده تا از بروز خسارات مختلف جانی و مالی تا حد زیادی جلوگیری گردد.

نکته ای که باید در رابطه با سیستم های اعلام حریق در نظر داشت نصب صحیح و اصولی آنها می باشد که در صورتی که این مورد رعایت نگردد این سیستم ها قادر به عملکرد درستی نخواهند بود. نصاب های سیستم اعلام حریق که دارای تخصص و مهارت بالایی در این کار بوده و دوره های مربوطه را پشت سر گذاشته اند بهترین گزینه برای نصب این تجهیزات بوده و در رابطه با این افراد و تجربه و عملکردی که دارند باید دقت و توجه زیادی به خرج داد.

مجتمع آموزشی برق برگزار کننده دوره های مهارتی مانند: آموزش نصب دوربین مدار بسته ، آموزش نصب جک برقی ، آموزش نصب کرکره برقی ، آموزش نصب دزدگیر اماکن ، آموزش نصب اعلام حریق ، آموزش نصب سانترال ، آموزش فیبر نوری ، آموزش ساخت تابلو روان ، آموزش نصب درب اتوماتیک شیشه ای ، آموزش نصب آیفون تصویری و … می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های آموزشگاه تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *