درخواست کارآموزی

کاربرد سیستم های اعلام حریق – اعلام حریق چگونه کار می کند؟

گوشی شارژ نمی شود
نحوه تعمیر گوشی هایی که به درستی شارژ نمی شوند – چرا موبایل شارژ نمی شود
ژانویه 17, 2019
تأثیر اینترنت اشیاء  (IoT) بر اتوماسیون صنعتی
فوریه 6, 2019

کاربرد سیستم های اعلام حریق – اعلام حریق چگونه کار می کند؟

سیستم های اعلام حریق در سال های اخیر حائز اهمیت تر و کارآمد تر شده اند. این سیستم ها برای برآورده کردن دو نیاز عمومی طراحی شده اند:

حفاظت از اموال و دارایی

حفاظت از زندگی

امروزه قوانین دولتی و محلی به گونه ای تغییر کرده است که سیستم های اعلام حریق در دو دهه گذشته به یکی از عوامل و جنبه های اصلی زندگی تبدیل شده است.

سیستم های اعلام حریق چیست و چرا از سیستم  های اعلام حریق استفاده می کنیم؟

 به طور کلی همه ی سیستم های اعلام حریق بر روی یک اصل کار می کنند. اگر یک سنسور چشمی یا detector  گرما یا دود را تشخیص می دهد یا کسی شیشه را بشکند، صدای آژیر یا زنگ به افراد دیگر ساختمان هشدار می دهد که ممکن است اتش سوزی رخ داده باشد و باید ساختمان را تخلیه کنند. سیستم حفاظت از اموال به احتمال زیاد شامل تجهیزات سیگنالیک از راه دور است که می تواند از طریق یک ایستگاه مرکزی به سازمان آتش نشانی هشدار دهد.

 سیستم اعلام حریق شامل یک سیستم کنترل مرکزی و تجهیزات اعلام حریق (CIE) ، با انواع مختلفی از آشکارسازها یا دتکتورها ، شستی های اعلام حریق (MCP) ، واحدهای رابط و آژیر های متصل به آن است. سیستم های اعلام حریق به سه دسته متعارف ، آدرس پذیر و آدرس پذیر آنالوگ تقسیم می شوند.

سیستم اعلام حریق

سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر

قاعده ی تشخیص سیستم آدرس پذیر شبیه سیستم متعارف است به جز اینکه در این سیستم  کنترل پنل می تواند دقیقا مشخص کند که کدام آشکارساز یا نقطه تماس زنگ خطر را اعلام کرده است. مدار تشخیصی به شکل حلقه ای (لوپ) ساخته شده است و 99 دستگاه می تواند به هر لوپ متصل شود. دتکتورهای این سیستم اصولا دتکتورهای متعارف و دارای آدرس هستند. ادرس موجود در هر آشکارساز توسط سوئیچ های شماره گیر تنظیم شده و هنگامی که آشکارساز خاصی شروع به کار می کنند کنترل پنل اطلاعات مورد نیاز را نمایش می دهد.

سیستم های اعلام حریق شبه آدرس پذیر

سیستم های اعلام حریق شبه آدرس پذیر، اغلب به عنوان سیستم های اعلام حریق هوشمند شناخته می شوند. انواع مختلفی از سیستم های آنالوگ وجود دارند که توسط نوع پروتکلی که استفاده می کنند دسته بندی می شوند. با این حال، اساسا سیستم های آنالوگ نسبت به سیستم های متعارف یا آدرس پذیر پیچیده تر و دارای امکانات بیشتری هستند. هدف اصلی آنها کمک به جلوگیری از وقوع آلارم های اشتباه است.

سیستم های اعلام حریق متعارف

در سیستم اعلام حریق متعارف، تعدادی از نقاط تماس و آشکار سازها به بخش کنترل پنل اعلام حریق متصل شده اند. زون یک مدار است که معمولا هر زون یک سیم را به ازای هر طبقه یا قسمت آتش نشانی به مدار متصل می کند. کنترل پنل اعلام حریق ممکن است شامل تعدادی شستی(Zone Lamp ) باشد. دلیل وجود زون این است که در هنگام آتش سوزی سریعا ما را مطلع می کند. سیستم متعارف بیشتر برای تاسیسات کوچک تر مناسب است و معمولا نسبت به سیستم آدرس پذیر از قدرت پردازش و پیچیدگی کمتری برخوردار است از این رو معمولا در تاسیساتی که کمتر پیچیده هستند استفاده می شود.

مشاوره جهت طراحی سیستم های اعلام حریق

همیشه توصیه می شود که در مراحل اولیه با مسئول پیش گیری از حریق محلی، در مورد قانون دربرگیرنده ی یک محل خاص مشورت کنید. مامور آتش نشانی اقدام احتیاطی حریق یا هر اقدام دیگری را که یک محوطه خاص را پوشش می دهد و نوع خاصی از سیستم اعلام حریق که ممکن است مورد نیاز باشد، را تفسیر می کند. باید به خاطر داشته باشد که مامور آتش نشانی به زندگی و اموال شما اهمیت می دهد. بهتر است که هنگام طراحی سیستم اعلام حریق با تمام طرف های ذینفع مشورت کنید :

  1. سازمان آتش نشانی محلی
  2. نصاب سیستم
  3. مامور بهداشت و ایمنی
  4. هر فرد مشاور یا معمار
  5. شرکت بیمه

 در طی بحث های اولیه حائز اهمیت است که هدف از ایجاد سیستم اعلام حریق را تعیین کنید :

  • برای بالا بردن ایمنی ساکنان
  • جهت به حداقل رساندن آسیب به اموال

طراحی سیستم های اعلام حریق

قبل از شروع طراحی باید اطمینان حاصل کنید که اطلاعات لازم را در دسترس دارید. این اطلاعات ممکن است از طریق یک سری مشخصات یا مشاوره به دست آمده باشد. همچنین به عنوان خریدار ممکن است به مشورت با سایر طرف های ذینفع نیاز داشته باشید و مهم ترین آن، احتمالا مامور آتش نشانی محلی خواهد بود.

جایگاه شستی های اعلام حریق در سیستم های علام حریق

یک شستی اعلام حریق شیشه ای و قابل شکستن ، وسیله ای است که کارکنان را قادر می سازد تا با شکستن در پوش شیشه ای آژیر اعلام حریق را به صدا درآورند. این شستی ها باید در ارتفاع 140 متری از سطح کف نصب گردد تا به آسانی قابل دیدن باشند. شستی های اعلام حریق باید در ورودی راه پله ها و خروجی ها نصب گردند تا هوا جریان داشته باشد.

جایگاه ها آژیر ها در سیستم های اعلام حریق

آژیرهای هشدار می توانند به صورت زنگی یا الکترونیکی باشند و باید در سراسر ساختمان قابل شنیدن باشند. حداقل میزان صدا باید بین 5 تا 65 دسی بل و بالاتر از صدای زمینه باشد و تا 30 ثانیه ادامه داشته باشد به طوریکه صدا در تمام قسمت های ساختمان تولید شود.

انتخاب دتکتور برای سیستم های اعلام حریق

دتکتورهای دودی نسبت به دتکتورهای حرارتی خیلی زودتر حریق را تشخیص می دهند. بنابراین بهتر است از دتکتورهای دودی استفاده شود. بنابراین توصیه می شود که در آشپزخانه از دتکتور دودی استفاده نشود زیرا با سوختن غذا آلارم ناخواسته ایجاد می شود. آشکارسازهای حرارتی باید در اتاق های دیگ بخار، اتاق ژنراتور، گاراژ ها و مناطق پر گرد و غبار نصب شود.

دو نوع دتکتور دودی مهم وجود دارد :

  1. دتکتورهای دودی محفظه ی یونیزاسیون نسبت به ذرات کوچک دود بسیار حساس هستند: مانند دودهای سلولزی و منابع دودی که نامرئی هستند و از سوختن کاغذ و الکل تولید می شوند. اما آن ها نسبت به دود حاصل از ذرات بزرگ مانند ، دود تولید شده از سوزاندن پلاستیک و یا غذا بی تفاوت هستند.
  2. دتکتورهای دودی نوری نسبت به دودهای متراکم نوری حساس هستند مانند: دودهای حاصل از سوختن ذرات بزرگ ، اما نسبت به دود نوری نازک حساس نیستند.

اجزای سیستم اعلام حریق

جایگاه دتکتورهای سیستم های اعلام حریق

در ساختمان ها غلظت زیادی از دود و حرارت به طور کلی در بالاترین قسمت های محصور شده جمع آوری می شود و به همین دلیل است که آشکارسازها باید به طور معمول دراین محل ها قرار گیرند. آشکارسازهای دودی باید طوری قرار بگیرند که عنصر حسگر در ارتفاع نه کمتر از 25 میلی متر و نه بیشتر از 600 میلی متر زیر سقف قرار بگیرد.

 دتکتورهای حرارتی در سیستم های اعلام حریق

 در آشکارسازهای حرارتی باید عنصر حسگر در ارتفاع کمتر از 25 میلی متر و نه بیش از 150 میلیمتر زیر سقف قرار بگیرد.

تجهیزات کنترل سیستم های اعلام حریق

تجهیزات کنترل اعلام حریق باید به طور معمول در مناطقی با ویژگی های زیر قرار بگیرند:

ترجیحا در منطقه ای که ریسک آتش سوزی پایین باشد همچنین در کف زمین و ورودی ها که توسط تیم آتش نشانی و از بیرون ساختمان قابل رویت باشد. باید این سیستم در نقاطی قرار گیرد که برای همه ی کاربران ساختمان شناخته شده باشد و در صورت استفاده از تشخیص خودکار ، کنترل پنل باید از آن منطقه محافظت کند. زنگ هشدار باید نزدیک واحد کنترل اما نه خیلی نزدیک به محل تلفن قرار بگیرد.

دوره های آموزش نصب اعلام حریق در مجتمع آموزشی برق توسط اساتید مجرب  و کاردان در مجهزترین کلاس ها آموزش داده می شود.