تهران - میدان انقلاب - روبه روی دانشگاه تهران - خیابان فخر رازی - نرسیده به خیابان جمهوری - ابتدای کوچه مهر - پلاک 4

علت های کند شدن موبایل

علت های کند شدن موبایل


علت های کند شدن موبایل : بسیاری از افراد تجربه کندی گوشی را تجربه کرده اند و مدام از خود می‌پرسید: “چرا گوشی من اینقدر کند است؟” در این شرایط با انجام یک تنظیم مجدد، اطمینان از سلامت باتری و آزاد کردن مقداری فضای ذخیره ‌سازی، در کمترین زمان به مسیر سریع برمی ‌گردید و اگر این راه ‌حل ‌های ساده جواب نداد، ممکن است وقت آن رسیده باشد که یک موبایل جدید خریداری نمایید. در این مقاله ضمن معرفی علت های کند شدن موبایل، راه حل هایی را برای مقابله با این مشکل ارائه می دهیم.

علت های کند شدن موبایل

علت های کند شدن موبایل عبارتند از:

 1. نرم افزار های پس زمینه
 2. پر شدن حافظه تلفن همراه
 3. تمام شدن عمر حافظه
 4. کاهش ظرفیت باتری
 5. به روز رسانی سیستم عامل و نرم افزار ها
 6. خرابی قطعات سخت افزاری موبایل
 7. استفاده از تصاویر متحرک و ویجت ها

دوره آموزش تعمیرات موبایل

نرم افزار های پس زمینه

تلفن شما با بسیاری از برنامه‌ ها و نرم افزار های از پیش نصب‌ شده ارائه می ‌شود که در مجموع به آن ها  bloatwareگفته می ‌شود. این نرم افزار ها می توانند  قابل مشاهده یا نا مرئی باشند. هم چنین به دلیل وارد شدن فشار اضافی بر روی پردازنده دستگاه شما، منابع سیستم را تخلیه کرده و حتی خطرات امنیتی ایجاد می کنند. نرم افزار های پس زمینه به طور دائمی از منابع موجود در تلفن همراه برای آپدیت شدن، وصل شدن به اینترنت و هم چنین کنترل بخش های دیگر استفاده می کنند.

این عوامل باعث می شود سرعت موبایل کم شده و شاهد کند شدن دستگاه باشیم. حافظه و پردازنده تلفن های همراه به فعالیت های سیستمی اختصاص داده می شوند و به دلیل محدودیت ظرفیت آن، شاهد کند شدن موبایل در هنگام نصب اپلیکیشن های پس زمینه قوی هستیم.

اگر با کند شدن موبایل مواجه هستید، می توانید برخی از این نرم افزار های پس زمینه را حذف کنید. به همین ترتیب، می ‌توانید فرآیند مشابهی را برای حذف برنامه‌هایی که عمداً دانلود کرده‌اید، امتحان کنید.

راه حل کند شدن موبایل ناشی از نرم افزار های پس زمینه

به منظور حل مشکل کاهش سرعت تلفن همراه ناشی از نرم افزار های پس زمینه، لازم است این اپلیکیشن ها را حذف کرده و سپس حافظه پنهان مربوط به آن ها را پاک کرد. به منظور بررسی نرم افزار های پس زمینه در موبایل های اندروید، می توانید در تنظیمات لیستی از نرم افزار های استفاده نشده را مشاهده کرده و اقدام به حذف آن ها کنید. در این حالت با مراجعه به بخش About phone، روی گزینه build number، 7 بار ضربه زده تا گزینه Developer Options فعال شود. سپس با فشردن گزینه Running services عملیات به اتمام می رسد. هم چنین می توانید نرم افزار هایی مانند Greenify یا Servicely را برای چک کردن مقدار اثر گذاری سرویس های فعال در سرعت گوشی استفاده کنید.

راه حل کند شدن موبایل ناشی از نرم افزار های پس زمینه

پر شدن حافظه تلفن همراه

با وجود تمام عکس‌ ها، فیلم‌ ها، بازی ‌ها و برنامه‌ هایی که در تلفن‌ هایمان ذخیره می ‌کنیم، جای تعجب نیست که فضای ذخیره‌ سازی گوشی‌ های ما همیشه تمام می ‌شود. به دلیل ارتباط مستقیم سرعت انتقال فایل ها به حافظه با پر شدن حافظه، می توان یکی از دلایل کند شدن موبایل را پر شدن حافظه نلفنم همراه ذکر کرد. این فایل ‌ها می ‌توانند منابع واحد پردازش رایانه تلفن شما را مختل کرده، حافظه را پر کنند و دستگاه شما را به حالت خزیدن برسانند.

پر شدن حافظه تلفن همراه

راه حل کند شدن موبایل ناشی از پر شدن حافظه تلفن همراه

این نکات را برای آزاد کردن فضای گوشی خود امتحان کنید. در این قسمت برای گوشی های آیفون و اندروید راه حل های جدا گانه ای را معرفی می کنیم. برای هر دو دستگاه، ذخیره عکس‌ها و ویدیوهای خود در یک سرویس مبتنی بر ابر و حذف آن‌ها از تلفن شما می‌تواند صرفه‌جویی زیادی در فضا داشته باشد.

 • گوشی های آیفون
 • گوشی های اندروید

گوشی های آیفون

برای اینکه ببینید حافظه شما کجا می رود، به Settings > General > iPhone Storage بروید. می توانید با فعال کردن عملکرد “Offload Apps Unused”، در فضا صرفه جویی کنید. “Review Large Attachment” را انتخاب کنید و سپس ببینید آیا چیزی وجود دارد که بتوانید حذف کنید. هم چنین می توانید ببینید کدام برنامه ها بیشترین حافظه را مصرف می کنند و آخرین بار چه زمانی از آن ها استفاده کرده اید. اگر از Safari به عنوان مرورگر وب خود استفاده می کنید، به منوی تنظیمات اصلی بازگردید و به سمت پایین به Safari بروید.

برای پاک کردن حافظه نهان، روی “Clear History and Website Data” ضربه بزنید. در آخر، به منوی تنظیمات اصلی بازگردید و Privacy > Location Services را انتخاب کنید. اگر «خدمات مکان» روشن است، مطمئن شوید که فقط برای برنامه ‌ها در زمانی که از آن‌ ها استفاده می ‌کنید روشن است.

گوشی های اندروید

اگر جدید ترین سیستم عامل به نام (Oreo) را دارید، ایجاد فضا در تلفن شما آسان است. به Settings > Storage بروید و روی دکمه ” Free Up Space” در بالا کلیک کنید. فهرستی از آیتم‌ ها ظاهر می‌ شود، مانند فایل‌ های دانلود شده، عکس‌ ها، ویدیو ها و برنامه ‌های کم استفاده شده. آن چه را که می ‌خواهید حذف کنید انتخاب کنید. برای پاک کردن حافظه پنهان، به تنظیمات و سپس یافتن برنامه‌ ها بروید، سپس برنامه را پیدا کنید و روی دکمه «پاک کردن کش» کلیک کنید.

گوشی های اندروید

تمام شدن عمر حافظه

رابطه مستقیمی بین مقدار (و اندازه) فایل ‌هایی که در تلفن خود ذخیره کرده ‌اید و عملکرد گوشی شما وجود دارد.هر چه فضای ذخیره‌ سازی پر شود، عملکرد می ‌تواند کاهش یابد. در حالی که پردازنده‌ های مدرن تلفن از تکنیک‌ های مختلفی برای در دسترس نگه‌ داشتن حافظه استفاده می‌ کنند، تجمع تصاویر، ویدیو ها و پیام‌ ها در تلفن شما، توانایی پردازشگر شما را برای تنظیم محدود می‌ کند.

با نزدیک‌تر شدن به محدودیت فضای ذخیره‌سازی، احتمالا عملکرد کند تری را مشاهده خواهید کرد. عمر حافظه داخلی تلفن های همراه وابسته به میزان ذخیره دیتا آن می باشد. حافظه های داخلی بین 5 تا 10 سال عمر می کنند اما معمولا تا 3 سال اول به خوبی کار کرده و جواب گو هستند.

تمام شدن عمر حافظه

راه حل کند شدن موبایل ناشی از تمام شدن حافظه

به منظور رفع مشکل کاهش سرعت موبایل می توانید اقدام به تعویض حافظه تلفن همراه خود بپردازید. در این حالت اقدام کنید یک حافظه با کیفیت و سازگار با موبایل خود انتخاب کرده و از یک تعمیر کار متخصص موبایل کمک بگیرید.

کاهش ظرفیت باتری

باتری لیتیوم یون در تلفن همراه شما به جریان سالم یون‌ها از کاتد به آند متکی است. با گذشت زمان، مقاومت ایجاد می شود و این جریان کاهش می یابد. یک باتری معمولی تلفن همراه هر ساله مقداری ظرفیت شارژ را از دست می دهد و به شارژ طولانی تر و مکرر نیاز دارد. به دلیل این ترکیب اولیه، باتری گوشی شما یک عمر عمومی خواهد داشت. اکثر سازندگان تخمین می زنند که یک باتری سلولی بین 600 تا 800 چرخه کامل دوام می آورد (که در آن یک “چرخه” برابر با یک بار شارژ از 0٪ تا 100٪ است.

خرابی باتری می تواند عملکرد گوشی شما را تحت تاثیر قرار دهد. می تواند گرمای بیش از حد تولید کند، به اجزای دیگر فشار وارد کند و منجر به کندی سرعت شود. یا باتری خراب ممکن است نتواند از استفاده سنگین CPU پشتیبانی کند، که می تواند منجر به خاموش شدن تصادفی شود.

کاهش ظرفیت باتری

دو یا سه سال استفاده از گوشی،  موجب قدیمی شدن باتری می شود. اگر متوجه شدید سرعت گوشی شما کند می ‌شود، ممکن است باتری کم کار کردی داشته باشید. حتی باتری های جدید نیز می توانند کار کنند، به خصوص اگر معیوب باشند یا بیش از حد از آن ها استفاده شده باشد. در این جا نحوه بررسی این که آیا باتری شما مقصر کندی گوشی است یا خیر، آمده است:

آیفون‌ها: اگر آیفون 6 یا بالاتر (با آخرین سیستم عامل) دارید، به Settings > Battery > Battery Health بروید. در آن جا، می توانید حداکثر ظرفیت باتری خود را که باید بین 0 تا 100 درصد باشد، بررسی کنید. یک باتری معمولی اپل تا 80 درصد ظرفیت اولیه خود را حفظ می کند. با بالا رفتن عمر باتری، این درصد کاهش می یابد تا در نهایت باتری دیگر شارژ نشود.

در بخش «سلامت باتری» در تنظیمات، می‌توانید «ظرفیت عملکرد اوج» را نیز علامت بزنید، که یکی از پنج مورد را به شما می‌گوید:

 • عملکرد عادی است.
 • مدیریت عملکرد اعمال شده است.
 • مدیریت عملکرد خاموش شد.
 • سلامت باتری ناشناخته است.
 • سلامت باتری کاهش یافته است.

اندرویدها: گوشی‌ های دارای سیستم ‌عامل مبتنی بر Android به برنامه ‌ای برای بررسی سلامت باتری نیاز دارند، مانند برنامه AccuBattery که روی دستگاه‌ های دارای Android نسخه 5 و بالاتر کار می ‌کند. این برنامه قابلیت نشان دادن موارد زیر را دارد. نشان می دهد:

 • ظرفیت فعلی باتری گوشی شما
 • مصرف باتری هنگام اجرای برنامه های نصب شده در پیش زمینه
 • تخمین زمان استفاده از موبایل قبل از شارژ مجدد از تلفن همراه
 • چند درصد از مواقع گوشی شما در حالت sleep قرار دارد
 • تاریخچه سلامت شارژ و دشارژ باتری
 • سرعت شارژ کابل های شما از طریق آزمایش

راه حل کند شدن موبایل ناشی از کاهش ظرفیت باتری

اگر ظرفیت باتری شما در حال کاهش است، زمان تعویض آن فرا رسیده است. یک باتری رو به اتمام در نگه داشتن شارژ در یک گوشی اندرویدی یا هر گوشی دیگری مشکل خواهد داشت. زمان شارژ شدن آن نسبت به یک تلفن سالم به طور قابل توجهی افزایش پیدا کرده و هم چنین با استفاده کوتاه مدت از گوشی شاهد تمام شدن شارژ آن می شویم.

به روز رسانی سیستم عامل و نرم افزار ها

کند شدن سرعت موبایل ها به دلیل به روز رسانی سیستم عامل و نرم افزار ها بیشتر در تلفن های همراه با سیستم عامل اندروید گزارش شده است. به دلیل بیشتر شدن امکانات در سیستم عامل های آپدیت شده، تلفن همراه نیاز به ظرفیت و قدرت بالا تری نسبت به قبل برای بهره بردن از این امکانات دارد. به این دلیل ممکن است بالا رفتن امکانات مشکلاتی از قبیل عدم پشتیبانی از سیستم عامل جدید و کاهش سرعت موبایل را به همراه داشته باشد. معمولا گوشی های اندروید پس از 2 سال از اپدیت های نرم افزاری پشتیبانی نکرده و دچار اختلال خواهند شد. سیستم عامل iOS در آیفون ها مقررات خاصی داشته و شامل این مورد نمی شود.

به روز رسانی سیستم عامل و نرم افزار ها

یکی از نکاتی که بسیاری از افراد به آن توجه نمی کنند، کاهش سرعت تلفن همراه به دلیل عدم به روز رسانی سیستم عامل تلفن همراه خود می باشد. آپدیت های جدید مشکلات نسخه های قدیمی را حل کرده و موجب بالا رفتن کیفیت استفاده از موبایل می شود. عدم توجه به آپدیت ها خود نیز مشکل ساز است.

راه حل کند شدن موبایل ناشی از به روز رسانی سیستم عامل و نرم افزار ها

به طور کلی نمی توان راه حلی را برای حل این مشکل پیشنهاد داد. می توانید سیستم عامل خود را به روز نکرده و هم چنان از نسخه قدیمی سیستم عامل اندروید خود استفاده نمایید تا زمانی که قصد خرید دستگاه جدیدی را داشته باشید.

خرابی قطعات سخت افزاری موبایل

به مرور زمان باتری، حافظه و فضای ذخیره‌ سازی کاهش می‌ یابد. اما سرعت گوشی شما به دلیل آسیب فیزیکی نیز ممکن است کاهش یابد. اگر تلفن از ارتفاع بلند سقوط کرده و سخت افزار آسیب دیده یا شل شود، یا حتی اگر رطوبت وارد دستگاه شما شده باشد، ممکن است شاهد کاهش سرعت باشید. قطعات شکسته یا آسیب دیده می تواند کارکرد اصلی دستگاه را تحت تاثیر قرار داده و ضمن تاثیر بر روی قسمت های دیگر تلفن همراه منجر به کند شدن سرعت موبایل شود.

راه حل کند شدن موبایل ناشی از خرابی قطعات سخت افزاری موبایل

در این حالت می توانید با مراجعه به مراکز تخصصی تعمیرات موبایل اقدام به تعمیر یا تعویض قطعات سخت افزاری موبایل نموده تا از عملکرد عالی موبایل خود لذت ببرید. از اصلی بودن قطعات و سازگار بودن آن ها اطمینان حاصل کنید.راه حل کند شدن موبایل ناشی از خرابی قطعات سخت افزاری موبایل

استفاده از تصاویر متحرک و ویجت ها

استفاده از تصاویر متحرک و ویجت ها یکی از علت های کند شدن موبایل می باشد. به دلیل استفاده ویجت ها و تصاویر متحرک از حافظه زیاد دستگاه، گوشی های شما را با اختلال روبرو می کنند. مخصوصا اگر ظرفیت باتری و قدرت پردازنده کم باشد.استفاده از تصاویر متحرک و ویجت ها

راه حل کند شدن موبایل ناشی از استفاده از تصاویر متحرک و ویجت ها

در صورتی که علت کند شدن موبایل، استفاده از تصاویر متحرک و ویجت ها باشد، می توان با حذف آن ها و استفاده از منو ثابت عملکرد گوشی را بهینه کنید.

5/5 - (1 امتیاز)


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *