تهران - میدان انقلاب - روبه روی دانشگاه تهران - خیابان فخر رازی - نرسیده به خیابان جمهوری - ابتدای کوچه مهر - پلاک 4

معرفی شغل تعمیرات موبایل

معرفی شغل تعمیرات موبایل


معرفی شغل تعمیرات موبایل : به نظر می رسد به فناوری گوشی های هوشمند علاقه مند هستید؟ آیا همیشه علاقه مند به باز کردن قطعات برای بررسی نحوه عملکرد آن ها هستید؟ آیا دوست دارید نحوه کار و تعمیر سیستم تلفن همراه، باتری، صفحه نمایش لمسی یا حافظه داخل آن را یاد بگیرید؟ اگر پاسخ مثبت است، برای معرفی این شغل و نحوه شروع حرفه خود به عنوان یک تعمیرکار تلفن همراه به این مقاله توجه کنید.

این شغل یکی از شغل های عالی گروه شغل های تعمیراتی می باشد.ما در مقاله بهترین شغل های تعمیراتی ، شغل تعمیر گوشی و موبایل را معرفی کرده ایم و در این مقاله بصورت اختصاصی به این حرفه میپردازیم. قبل از انتخاب شغل، هر فرد باید بررسی کند که آیا آینده آن رشته خوب است یا خیر.

همین مورد برای حرفه ای در تعمیر تلفن همراه نیز صدق می کند. تنها در صورتی که آینده صنعت تعمیرات تلفن همراه روشن و پر بار باشد، باید تکنسین تعمیرات تلفن همراه را انتخاب کنید. در این مقاله ضمن معرفی این شغل، افراد مناسب برای ورود به این حوزه را معرفی کرده و در ادامه مزایا و معایب این شغل و نحوه ورود به آن را توضیح خواهیم داد.

معرفی شغل تعمیرات موبایل

آیا شغل تعمیرات موبایل، شغل خوبی است؟

به گفته شرکت تحقیقاتی صنعت تجارت IBISWorld، صنعت تعمیر تلفن همراه یک بخش 4 میلیارد دلاری در ایالات متحده است و پیش‌ بینی می‌ شود که به رشد خود ادامه دهد. در واقع، بسیاری از مشاغل تعمیر موبایل، مغازه های کوچک یا شرکت های انحصاری هستند. فعالیت در این حوزه برای شخص مناسب، ممکن است یک شغل پر سود باشد.

ممکن است هنگامی که با خرابی گوشی خود مواجه شوید، از خود بپرسید آیا تعمیر گوشی بهتر است یا تعویض؟ اگر گوشی شما بیش از 3 سال از عمر آن می گذرد و به خصوص اگر ضعیف عمل کرده است، پرداخت هزینه تعمیر ممکن است ارزشش را نداشته باشد. اما اگر گوشی شما نسبتا نو است، باید به شدت به فکر تعمیر آن باشید.

تعمیر موبایل باعث صرفه جویی در استرس و زمان ادغام داده های خود در دستگاه جدیدتان می شود. تعمیرات تلفن همراه اطلاعات شما را در کمترین زمان به دستگاه شما باز می گرداند. داده ها پس از تعمیر در فروشگاه، متعاقباً بازیابی می شوند و نیازی نیست که داده های خود را به یک تلفن جدید تغییر دهید. به علاوه هزینه های تعمیر تلفن های هوشمند نسبت به خرید یک نمونه جدید به نسبت کمتر بوده و انجام تعمیرات سخت افزاری و تعمیرات نرم افزاری روی گوشی موجب می شود که در هزینه ها به شدت صرفه جویی شود.

با توجه به دلایل گفته شده، موقعیت های شغلی مختلفی در این حوزه یافت می شود. به علاوه افراد می توانند به طور شخصی در این شروع به کار کنند و سپس کسب و کار خود را گسترش دهند. همین امر سبب شده که بازار کار این شغل نسبت به مشاغل فنی دیگر پر رونق تر بوده و بتوان در زمان کمتری به درآمد عالی رسید. بنابراین می توان نتیجه گرفت این کار یک شغل پر طرفدار، عالی، نیازمند سرمایه کم برای راه اندازی و درآمد بالا محسوب می شود.

آیا کار تعمیرات موبایل شغل خوبی است؟

آیا کار تعمیرات موبایل شغل خوبی است؟

شغل تعمیر موبایل برای چه کسانی مناسب است؟

بسیاری از دانش آموزانی که دوست ندارند درس بخوانند یا تحصیل یا دانشگاه را رها می کنند، می خواهند تعمیر موبایل را یاد بگیرند و به یک تکنسین حرفه ای تبدیل شوند. آن ها به یک دوره می پیوندند که بتوانند در یک دوره کوتاه مدت تمام مهارت های تئوری و عملی را کسب کرده و سپس حرفه خود را در تعمیر تلفن همراه با انجام یک کار یا تجارت در این زمینه آغاز کنند.

بر اساس مجموعه نمونه ‌های رزومه دریافتی برای تکنسین تلفن همراه، مهارت‌ های شغلی ضروری عبارتند از توانایی ‌های فنی، عیب ‌یابی، خدمات مشتری، مدیریت زمان، حل مسئله، و کار با کامپیوتر. در ادامه به معرفی اشخاصی که برای ورود به این شغل مناسب هستند، خواهیم پرداخت. دسته های مختلفی از افراد می توانند با یادگیری مهارت های فنی و عملی در این حرفه مشغول به کار شده و به درآمد برسند. اشخاص مناسب برای شغل تعمیر موبایل عبارتند از:

  1. افرادی که به دنبال تغییر شغل هستند
  2. افرادی که به دنبال شغل دوم هستند
  3. افراد تحصیل کرده ای که شغل ندارند
  4. افرادی که تمایل به مهاجرت کاری دارند

افرادی که به دنبال تغییر شغل هستند

درصد بالایی از افراد جامعه از موقعیت شغلی خود راضی نیستند و به دلیل بازار کار کم نمی توانند به درآمد عالی برسند. این افراد ممکن است بخواهند با تحقیق در جامعه و پرس و جو از افراد شاغل، شغل و حرفه خود را عوض کنند.این شغل یکی از بهترین و مناسب ترین شغل برای این دسته از افراد است. به این دلیل که می توانند در یک دوره کوتاه مدت تمام مهارت ها و توانایی های تخصصی را یاد بگیرند و سرمایه کمی برای راه اندازی نیاز دارد.

افرادی که به دنبال شغل دوم هستند

با توجه به شرایط اقتصادی جامعه، بسیاری از افراد به دنبال انتخاب شغل دوم هستند. عمده کارمندان شرکت های دولتی و خصوصی به فکر فعالیت در شغل دوم و راه اندازی کسب و کار شخصی خود هستند تا پس از تایم اداری در ساعات بعد از ظهر بتوانند درآمد زایی کنند. تعمیر موبایل یکی از مشاغل پیشنهادی برای این دسته افراد است. چرا که می توانند به صورت پروژه ای حتی در منزل کار کرده و ساعات خالی خود را با عیب یابی و تعمیر گوشی های خراب اقوام و آشنایان پر کرده و در کوتاه مدت به درآمد عالی برسند.

افراد تحصیل کرده ای که شغل ندارند

با توجه به گسترش تحصیلات آکادمیک و دانشگاهی، تعداد افراد تحصیل کرده ای که دارای مدرک لیسانس و بالا تر هستند، به طور قابل توجه ای رشد کرده است. تعدادی از این افراد به رشته دانشگاهی خود علاقه ای نداشته و صرفا برای گرفتن مدرک وارد دانشگاه و موسسات عالی شده اند.

این اشخاص پس از اتمام طول دوره تحصیل خود عمدتا نمی توانند در بازار کار تخصصی رشته خود مشغول به کار شوند. بهترین انتخاب برای این افراد یک شغل با سرمایه کم برای راه اندازی، آسان بودن یادگیری، بازار کار پر رونق و درآمد عالی می باشد. این شغل با داشتن تمام ویژگی های ذکر شده برای افراد تحصیل کرده ای که شغل ندارند، مناسب است.

افرادی که تمایل به مهاجرت کاری دارند

امروزه مهاجرت به کشور های خارجی از طریق موقعیت های شغلی و جاب آفری به یکی از بهترین روش های مهاجرت بدل شده است. برای انجام مهاجرت کاری باید مدرک و گواهینامه های معتبر و بین المللی را در رزومه خود داشته باشید تا تضمین کننده مهارت های شما باشد.

یکی از مشاغلی که در سراسر جهان آینده خوبی دارد و مورد نیاز تمامی جوامع است، شغل تعمیر تلفن های هوشمند است. افرادی که تمایل به مهاجرت کاری دارند می توانند در دوره شرکت کرده و پس از اتمام کلاس های آموزشی اقدام به دریافت گواهینامه بین المللی فنی و حرفه ای کنند. این مدرک زیر نظر سازمان جهانی کار بوده و در کشور های خارجی نیز معتبر است.

افرادی که تمایل به مهاجرت کاری دارند

افرادی که تمایل به مهاجرت کاری دارند

شغل تعمیرات موبایل شامل چه مواردی می باشد؟

تلفن شما در صورت استفاده طولانی مدت معیوب می شود یا به طور موقت آسیب می بیند. این ها احتمالاً ناشی از خرابی سخت افزار، آسیب صفحه نمایش یا غوطه ور شدن در آب هستند. البته این شغل نیاز به ابزار مخصوص به خود را دارد که برای آشنایی با آن مقاله” لوازم مورد نیاز برای تعمیرات موبایل ” را مطالعه نمایید.

تعمیرکاران تلفن همراه وظیفه نصب، تست، آنالیز و تعمیر انواع مختلف تلفن همراه و گوشی های هوشمند را بر عهده دارند. شخص در محل کار مسئول رفع ایرادات تلفن همراه است که توسط مشتری وارد شده است. فرد تلفن همراه معیوب را دریافت می‌کند، مشکلات را تشخیص می‌دهد، در صورت نیاز تعمیرات سخت ‌افزاری را انجام می‌ دهد، مشکلات نرم ‌افزاری را حل می ‌کند و قبل از تحویل به مشتری از عملکرد مؤثر اطمینان می ‌دهد. این رشته شامل موارد زیر می باشد.

  1. تعمیر سخت افزار موبایل
  2. تعمیر نرم افزار موبایل

تعمیر سخت افزار موبایل

یک کاربر معمولی گوشی های هوشمند بیشتر از دریافت ویژگی های جدید به قابلیت اطمینان و عدم مواجهه با مشکلات اهمیت می دهد. متأسفانه، گوشی‌ های هوشمند بی‌ نقص نیستند و می ‌توانند پس از مدتی مشکلاتی را ایجاد کنند. در حالی که برخی از برند ها از تضمین کیفیت بهتری نسبت به سایرین برخوردار هستند، همه آن ها شکایات منظمی از کاربران عصبانی دریافت می کنند. مشکلات سخت افزاری نمونه های متداول خرابی انواع مدل ها و برند های گوشی محسوب می شود.

اجزای سخت افزاری گوشی، قطعات فیزیکی یا اجزای یک گوشی هستند. این قطعات شامل ال سی دی (صفحه نمایش)، کارت حافظه، باتری، برد مدار چاپی (PCB)، کلید روشن/خاموش، CPU، رم، آی سی RF  شبکه، آی سی پاور، آی سی شارژ، آی سی منطقی، آی سی صوتی و غیره که همگی اشیای فیزیکی هستند که قابل لمس هستند.

به زبان عادی، سخت افزار تلفن آن دسته از اجزای گوشی هستند که می توانید آنها را لمس، حس و بو کنید. برای تعمیر و یاد گیری بخش سخت افزار موبایل نیازمند ابزار های مخصوص آن هستید برای کسب اطلاعات در این زمینه مقاله ” ابزار مورد نیاز برای تعمیر سخت افزار موبایل ” را حتما بخوانید.

سخت ترین مرحله در رفع مشکلات سخت افزاری گوشی، مرحله جداسازی است. هنگامی که می توانید یک گوشی را جدا کنید، مشکل شما 80٪ حل می شود. در این جا مشکلات رایج سخت افزاری که ممکن است در تلفن اندروید یا آیفون خود با آن مواجه شوید آورده شده است. شارژ نشدن باتری، خرابی دوربین، ال سی دی شکسته، گرم شدن و هنگ کردن بیش از حد گوشی، آب خوردگی و وارد شدن ضربه به موبایل، کار نکردن دکمه ها، خرابی اسپیکر و غیره از خرابی های متداول در سخت افزار گوشی می باشد که تعمیر کار موبایل باید با دلایل، علائم و روش های برطرف کردن آن ها به طور کامل آشنایی داشته باشد.

تعمیر نرم افزار موبایل

در قسمت قبل، در مورد نحوه تعمیر سخت افزار گوشی در صورت داشتن هر گونه مشکل سخت افزاری صحبت کردم. همان طور که همه ما می دانیم که هیچ سخت افزار کامپیوتری بدون نرم افزار مربوطه نمی تواند به طور موثر عمل کند. این نرم افزار، مایه حیات هر سخت افزار است. در این قسمت با مشکلات اصلی نرم افزار گوشی و نحوه رفع آن ها آشنا خواهیم کرد.

تعمیر نرم افزار موبایل در اصل رفع مشکل دستگاه تلفن همراه با ایجاد تغییراتی در تنظیمات یا قابلیت های نرم افزاری دستگاه است. تعمیر نرم افزار نسبت به سخت افزار موبایل کمی آسان تر بوده و یکی از اصول پایه در این رشته محسوب می شود.

اولین چیزی که یک تکنسین باید در مورد تعمیر نرم افزار بداند این است که بفهمد مشکل دستگاه چیست. با شناسایی مشکل دستگاه، این نقطه شروع خوبی می شود. پس از دانستن مشکل، به دنبال راه حلی باشید که مطابق با مشکل باشد. دریافت برخی از اطلاعات آنلاین می تواند منبع خوبی از اطلاعات باشد. وب سایت هایی مانند ifixit.com منبع اطلاعاتی عالی در مورد نحوه تعمیر دستگاه ها هستند. دومین چیزی که یک تکنسین باید بداند این است که دستگاه تلفن همراه دارای چه نوع مارک تلفن، سیستم عامل، حافظه و غیره است.

در نهایت این است که هر یک از مراحل انجام شده در تعمیر نرم افزار را برای مراجع بعدی مستند کنید. آنچه ذکر شد نکات خوبی است که هر تکنسین قبل از انجام یا عیب یابی هر گونه مشکلی در رابطه با تعمیر نرم افزاری دستگاه های تلفن همراه باید بداند.

تعمیر نرم افزار موبایل

تعمیر نرم افزار موبایل

مزایا و معایب شغل تعمیرات موبایل

رشد بی سابقه صنعت تلفن همراه موجب غافلگیری تمام افراد شده است و این موضوع باعث ایجاد مشاغل مرتبط زیادی شده است که به این صنعت وابسته هستند. این حرفه از جمله مواردی است و بسیاری از افراد توانسته اند با شروع این حرفه، کسب و کاری سود آور ایجاد کنند.

مزایای شغل تعمیرات موبایل شامل روند یادگیری خوب، بدون نیاز به تجربه فنی قبلی، بدون نیاز به ابزار پیچیده، توانایی فعالیت حرفه ای و تخصصی بدون داشتن پیش زمینه قبلی، بازار کار عالی و توقف ناپذیر و درآمد عالی می باشد. به طور کلی این شغل سریع، ساده و کارآمد می باشد. این حرفه گزینه ای عالی برای دوستداران ابزار ها و تجهیزات پیشرفته الکترونیکی می باشد.

افراد زیادی هستند که می توانند به سرعت و به راحتی تلفن همراه را تعمیر کنند، زیرا آن ها علاقه زیادی به فناوری دارند و با پیروی از دستور العمل های اینترنتی خود را به روز نگه می دارند. تصور کنید چنین افرادی پس از دریافت آموزش رسمی در تعمیر تلفن همراه چقدر خوب عمل خواهند کرد!

یکی دیگر از مزایای حرفه این حرفه، عدم نیاز به سرمایه گذاری کلان می باشد. برخلاف بسیاری از مشاغل یا شرکت های دیگر، تعمیر تلفن همراه نیازی به تعهد مالی قابل توجهی ندارد. کسانی که توانایی خرید مکان جداگانه برای کسب و کار خود را ندارند، می توانند حرفه خود را با مراجعه به محل سکونت مشتریان خود و تعمیر تلفن همراه در منزل خود شروع کنند.

این شغل احترام زیادی در بازار وجود دارد. تعمیرکاران حرفه ای که استعداد ذاتی در تعمیر موبایل دارند و در زمینه کاری خود موفق هستند می توانند به سرعت احترام همتایان خود و مشتریانی را که به آن ها مراجعه می کنند جلب کنند.

این شغل در کنار نقاط قوت بیشماری که دارد، دارای معایب محدودی نیز می باشد. ساعت کاری نامحدود، نیاز به آپدیت کردن اطلاعات و به روز نگه داشتن توانایی ها و مهارت های فنی مطابق با علم روز و در نوسان بودن درآمد فرد تعمیر کار از نمونه معایب این شغل محسوب می شود.

چطور می توان شغل تعمیر موبایل را یاد گرفت؟

شروع فعالیت در این حرفه ملزوم به طی کردن چندین مرحله اصلی می باشد. مهم ترین و اصلی ترین مرحله، یادگیری فوت و فن های تئوری و عملی می باشد. برای یاد گرفتن این رشته لازم است مراحل زیر را طی نمایید:

مرحله 1: آموزش خود را تکمیل کنید.

مرحله 2: مدرک معتبر و گواهینامه بین المللی را کسب کنید.

مرحله 3: با انواع گوشی های هوشمند آشنا شوید.

مرحله 4: به یک موسسه تعمیرات تلفن همراه بپیوندید.

مرحله 5: تعدادی تلفن خراب و ابزار لازم برای تمرین بخرید.

مرحله 6: شروع به کار کنید و تجربه کسب کنید.

به طور متوسط 2 ماه برای یادگیری نیاز است. دوره های گواهی را می توان در کمتر از 2 ماه دنبال کرد که مباحث اولیه مانند نصب نرم افزار، تعمیرات پایه، آموزش سطح تراشه و غیره را پوشش می دهد.شما اکثر موارد ذکر شده در قسمت بالا  را میتوانید با گذراندن دوره آموزش تعمیرات موبایل در کمترین زمان یاد گرفته و به سرعت وارد بازار کار شوید.

آموزش تعمیرات موبایل

آموزش تعمیرات موبایل

بازار کار، وضعیت شغلی و میزان درآمد شغل تعمیرات موبایل

تکنسین های موبایل متخصصان ماهری هستند که مسائل مربوط به فناوری موبایل مانند گوشی های هوشمند و تبلت ها را شناسایی و تعمیر می کنند. به عنوان تکنسین های تلفن همراه دارای گواهی، آن ها ملزم به ارائه عیب یابی و پشتیبانی برای حل مشکلات عملکرد تلفن همراه مشتریان هستند.

طبق رشد بازار و صنعت موبایل پیش بینی می شود صنعت تعمیر تلفن همراه ایالات متحده طی پنج سال آینده رشد متوسطی داشته باشد. در سال 2021 میلادی، 9413 کسب و کار تعمیر تلفن همراه در ایالات متحده مشغول به کار بودند و صنعت تعمیر تلفن همراه ایالات متحده 26896 نفر را استخدام کرده است.

همان طور که تکنولوژی به سرعت در حال پیشرفت است، پتانسیل جدیدی در صنعت در حال گسترش است. بر اساس گزارش های رسمی، در حال حاضر بیش از یک میلیارد کاربر تلفن همراه در این کشور وجود دارد. تخمین زده می شود که تا سال 2022 میلادی به یک و نیم میلیارد برسد. این فرصت های شغلی جدیدی را برای حدود 4 میلیون نفر از افراد ماهر در بخش تعمیرات گوشی موبایل در پنج سال آینده باز خواهد کرد.

بازار کار، وضعیت شغلی و میزان درآمد شغل تعمیرات موبایل

با مدل ‌های جدید تلفن‌ هایی که هر هفته عرضه می‌شوند و برند های جدید موبایل هر از گاهی ظاهر می‌شوند، هیچ کمبودی در فضای کاری برای مهندسان تعمیر موبایل مشتاق تعمیر وجود ندارد. به غیر از شرکت هایی که مراکز خدمات خود را دارند، مراکز خدمات مستقل نیز وجود دارند که در آنها به یک فرد ماهر نیاز است.

بنابراین می توان نتیجه گرفت که فرصت های شغلی در این زمینه متوقف نخواهد شد و روز به روز افزایش پیدا خواهد کرد. برای دریافت اطلاع دقیق تر از بازار کار و میزان درآمد شغل تعمیر موبایل مقاله ” بازار کار شغل تعمیرات موبایل ” را که توسط کارشناسان ما تهیه شده مطالعه نمایید.

بازار کار عالی و پر رونق این رشته، کسب درآمد عالی را به ارمغان می آورد. درآمد تعمیرکاران گوشی را نمی توان با یک عدد ثابت مشخص کرد. درآمد این افراد بسته به سطح توانایی، تجربه کاری، موقعیت شغلی تعمیر کار، فعالیت در سازمان دولتی، شرکت خصوصی یا کسب و کار شخصی تفاوت دارد.

به علاوه میزان رضایت مشتری، انجام با کیفیت تعمیر موبایل، ضمانت اصل بودن قطعات و لوازم مورد استفاده، داشتن نظم در کار و تبلیغات از فاکتور های موثر بر درآمد تکنسین های تعمیر موبایل می باشد.

رای دهید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *