تهران - میدان انقلاب - روبه روی دانشگاه تهران - خیابان فخر رازی - نرسیده به خیابان جمهوری - ابتدای کوچه مهر - پلاک 4

دلایل تقطیر آب در کولر گازی چیست؟

دلایل تقطیر آب در کولر گازی چیست؟


دلایل تقطیر آب در کولر گازی چیست؟ در گرمای طاقت فرسای تابستان روشن کردن کولر گازی می تواند موجب ایجاد آسایش و راحتی بسیاری در افراد گردد. خنک کردن کولر گازی طی چرخه ای ایجاد می شود که در آن اجزای مختلف کولر گازی از قبیل کمپرسور، کندانسور، اواپراتور و غیره تشکیل یک سیستم تبرید را داده و گازی که در کمپرسور وجود دارد طی عملیاتی باعث به وجود آوردن هوای سرد می گردد.

گاهی ممکن است چکه های آب را که از کولر گازی به پایین می ریزد دیده باشید، به این پدیده تقطیر آب گفته می شود. این موضوع برای کولر گازی یک مشکل محسوب شده و باید به دنبال عیب یابی و رفع این مشکل برآمد. در این مطلب دلایل تقطیر آب در کولر گازی و نحوه برطرف نمودن آن بیان شده است.

علت ریزش آب از کمپرسور کولر گازی

در ابتدا نیاز است تا این مطلب را بدانیم که آب تولید شده در کولر گازی از کجا و چگونه تولید می شود؟ یکی از مزایایی که کولرهای گازی و اسپیلت ها دارند این است که هیچ گونه رطوبتی را وارد محیط نمی کنند و از بروز بیماری هایی مانند رماتیسم که در بسیاری از موارد به علت رطوبت ناشی می شود، جلوگیری می کنند. این اتفاق در کولرهای آبی اتفاق افتاده و به علت کار کردن کولر آبی با آب، رطوبت زیادی به فضا وارد می شود در حالی که کولرهای گازی برعکس عمل کرده و رطوبتی که در محیط وجود دارد را به طور کامل از فضا می گیرند.

مکانیسم عمل کولرهای گازی به این شکل است که در ابتدا مبرد گازی درون کمپرسور متراکم می شود و با فشار زیادی به کندانسور وارد می شود. این گاز در کندانسور با از دست دادن گرمای خود به مایع تبدیل می گردد.

این مایع از کندانسور خارج شده و از شیر انبساط کولر گازی عبور می کند و در آنجا با افت فشار زیادی مواجه می شود. افت فشار باعث دو فازی شدن مایع شده و وارد اواپراتور می گردد.

در اواپراتور این مایع دو فازی تبخیر شده و به گاز تبدیل می شود و سرمای خود را وارد سیم پیچ های اواپراتور کرده و توسط فن وارد محیط می گردد. حال لوله های خنک کننده ای که در اواپراتور وجود دارند زمانی که با کار کردن کولر گازی سرد می شوند، رطوبت محیط توسط آنها جذب شده و با برخورد با لوله های سرد تقطیر و تبدیل به آب می شوند. این آب از مسیر خروجی که در زیر پنل کولر گازی وجود دارد خارج می گردد.دلایل تقطیر آب در کولر گازی چیست

آب کولر گازی از کجا میاد؟

کولر گازی رطوبت دمای محیط را جذب می‌کند و به صورت آب مقطر به بیرون می آید.

میزان تخلیه آب در کولر گازی

میزان آبی که ر کولر گازی تولید می شود به موارد مختلفی بستگی داشته و این مقدار می تواند با توجه به شرایط متفاوت باشد. در مواقعی که رطوبت در محیط زیاد است و کولر گازی روشن باشد، کولر گازی رطوبت زیادی را جذب کرده و وارد چرخه تبرید می نماید و در نتیجه میزان آبی که از طریق شلنگ تخلیه دفع می گردد بسیار زیاد می باشد. میزان رطوبت در محیط می تواند به دلایلی مانند پخت و پز و تولید بخار در فضا، حمام کردن و باز گذاشتن درب حمام و وارد شدن بخار به ساختمان و یا سماور در حال جوش ایجاد گردد.

علت چکه کردن و یا تقطیر در کولر گازی

همانطور که گفته شد آب تولید شده توسط کولر گازی از طریق شلنگ تخلیه ای که در زیر پنل وجود دارد از آن خارج می گردد. اما گاهی ممکن است مقادیری از این آب چکه کرده و آب به صورت قطره قطره از کولر گازی خارج شده و داخل ساختمان بریزد. این مشکل می تواند ناشی از دلایل فنی مختلفی باشد که در ادامه به آنها اشاره شده است:

  • مسدود شدن سینی تخلیه ناودانی: ممکن است ناودانی و لوله تخلیه آب کولر گازی به دلایل مختلفی مانند گرد و خاک یا لجن مسدود شده باشد و آب قادر به خارج شدن از این مسیر نباشد. در نتیجه آب از ناودانی سرریز می کند و به بیرون می ریزد. برای برطرف نمودن این مشکل باید در ابتدا لوله ای که در پشت پنل قرار دارد را پیدا کرده و توسط یک سیخ یا وسیله بلند گرفتگی لوله را باز نمود.
  • ترک خوردن و شکستگی ناودانی: ممکن است به دلایل مختلفی از جمله پوسیدگی، ناودانی دچار ترک خوردگی گردد که این موضوع باعث نشت آب از لوله شده و آب به بیرون میریزد. برای رفع این مشکل نیاز است تا به تعمیرکار اطلاع داده تا نسبت به تعویض ناودانی اقدام نماید.
  • قرار دادن نادرست لوله درین: برخی افراد لوله تخلیه کولر گازی را در یک سطل قرار می دهند. پس از پر شدن سطل از آب، آب قادر به خارج شدن از شلنگ خروجی نبوده و باعث برگرداندن آب به داخل کولر گازی شده و کولر شروع به آبریزی می کند. علاوه بر آن تا خوردگی لوله درین می تواند باعث بالا آمدن در کولر گازی شده و آبریزی داشته باشد. همچنین ممکن است به علت سختی آب یا گرد و غبار و ایجاد لجن آب قادر به خروج از لوله نبوده و به داخل یونیت برگردد و شروع به چکه کردن از کولر گازی گردد. در صورتی که لوله درین از شیب مناسبی برخوردار نباشد آب برای خروج دچار مشکل شده و چکه می کند.
  • کاهش گاز در کولر گازی: کم شدن گاز در کولر گازی باعث می شود تا چرخه تبرید به هم خورده و باعث می شود تا فن های اواپراتور دچار یخ زدگی گردند. با خاموش کردن کولر گازی این یخ ها شروع به آب شدن کرده و وارد ناودانی کولر گازی می گردند و باعث می شود تا آب از کولر گازی تخلیه نشده و سرریز گردد.
  • عایق نبودن لوله کولر گازی: به علت خنک شدن لوله هایی که در زیر یونیت داخلی کولر گازی قرار دارند و این خنک بودن ممکن است باعث یخ زدگی و آسیب به لوله ها گردد، نیاز است تا لوله ها توسط عایق کاملا پوشانده شوند. در صورتی که این لوله ها عایق نگردند رطوبت هوا به شکل قطره قطره ریزش کرده و از کولر گازی چکه می کند.
  • مسدود شدن فیلتر هوای کولر گازی: درون کولرهای گازی فیلترهایی به کار رفته که در صورتی که این فیلترها مسدود گردند گردش هوا در سیستم متوقف شده و باعث می شود تا هوا یخ بزند. زمانی که کولر گازی خاموش می شود این یخ ها شروع به ذوب شدن کرده و به درون فیلتر می ریزند و در نهایت موجب آبریزش از کولر می گردند.

میزان تخلیه آب در کولر گازی

  • خراب بودن پمپ تخلیه کولر گازی : پمپ یکی از اجزای اصلی در کولرهای گازی می باشد که به منظور جلوگیری از نشت آب در سیستم قرار داده می شود. ممکن است به دلایل مختلفی مانند کارکرد زیاد و یا تجمع گرد و غبار بر روی پمپ، این قطعه خراب شده و عملکرد آن با اختلال مواجه شود. اختلال در عملکرد پمپ می تواند باعث چکه کردن آب از کولر گازی گردد و برای تعمیر و یا تعویض آن حتما باید از یک تعمیرکار با تجربه استفاده نمود.

موارد نام برده دلایلی برای تقطیر یا چکه کردن آب در انواع کولرهای گازی بودند که به راحتی و با مراجعه به یک تعمیرکار متخصص قابل برطرف شدن می باشند.

اما در استفاده از کولر گازی مانند هر وسیله برقی دیگری نیاز است تا در نگهداری آن نکات بسیاری رعایت نمایید تا طول عمر دستگاه خود را بالاتر برده و عملکرد بهتری را از آن مشاهده کنید.

این مطالب را نیز مطالعه کنید: علت نوسان برق کولر گازی

کولرهای گازی نیازمند سرویس شدن های دوره ای توسط تعمیرکار دارند. در این سرویس ها که بهتر است به صورت هر ساله انجام گیرد به تمیز کردن لوله های اواپراتور و بررسی کویل های دستگاه می پردازند و در صورت وجود رسوب یا هر گونه گرفتگی در لوله ها آن را برطرف کرده و اگر قطعه ای نیاز به تعویض داشته باشد آن را تعویض می نمایند.

در پایان باید گفت که وجود هر گونه خرابی و مشکلات مختلف در کولر گازی نیازمند حضور تعمیر می باشد و هر گونه اقدام خودسرانه توسط خود فرد، می تواند خسارات جبران ناپذیری را به خود فرد و دستگاه وارد نماید.

مجتمع فنی آموزش برق یکی از برترین آموزشگاه های کشور در زمینه آموزش تعمیرات کولر گازی و آموزش نصب کولر گازی با ارائه مدرک فنی و حرفه ای محسوب می شود. شما می‌توانید برای دریافت مشاوره رایگان و صحبت با کارشناسان مجموعه خبره مجموعه تماس حاصل فرمایید.

4/5 - (2 امتیاز)


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ناشناس گفت:

    سلام کولر گازی خیلی خوب است بشرطی استفاده درست شود و هر لحظه خاموش و روشن نشود متاسفا نه هزینه زیاد برق باعث عدم استفاده عموم شده است و تبلیغ کم مصرف بودن