چگونه مدرک فنی حرفه‌ای تعمیرات موبایل بگیریم ؟


دسته بندی: مقالات تعمیـر گــوشی | انتشار: 5 ماه قبل | اشتراک گذاری:

با توجه به گسترش استفاده از موبایل در بین انسان‌ها در چند سال اخیر نیاز به متخصصان تعمیرات موبایل نیز به همان مقدار افزایش یافته است ، بر اساس گزارش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات حدود 40 میلیون از جمعیت ایران دارای گوشی هوشمند هستند ، حال که موبایل یک جزء جدا نشدنی زندگی روزمره‌ی همه‌ی انسان‌ها شده است و بیشتر کارهای انسان توسط موبایل انجام می‌شود ، طبیعی است که گاهی اوقات برای این وسیله‌ی پر کاربرد مشکلات و خرابی‌هایی نیز به وجود بیاید که مجبور به تعمیر آن شویم . شغل تعمیرات موبایل ، یکی مشاغل پر کاربرد و با درآمد بالا در ایران می‌باشد که در جهت فعالیت در این شغل ضروری است که یک سری آموزش‌ها دیده شود و مثل هر کار دیگری لازم است برای شروع در آن حرفه گواهینامه ، مدرک و یا مجوزی جهت انجام کار از قبل گرفته باشید .در این مقاله با هم به بررسی مراحل اخذ مدرک فنی و حرفه ای تعمیرات موبایل می پردازیم .

همان طور که اشاره کردیم میزان استفاده از گوشی‌های هوشمند روز به روز در حال افزایش است به گونه‌ای که حتی گاهی اوقات دیده می‌شود یک کاربر از چند گوشی تلفن همراه به طور همزمان استفاده می‌کند . مشاغل مختلفی در همه‌ی کشور‌ها وجود دارند که برای کسب مهارت در آن‌ دسته مشاغل باید ، علاوه بر فراگیری آموزش‌های تئوری ، به کسب مهارت‌های عملی نیز پرداخته شود ، تعمیرات موبایل هم یکی از این مشاغل می‌باشد . سازمان فنی حرفه‌ای که آموزش‌های آن اکثرا مبتنی بر کسب مهارت‌های عملی می‌باشد ، دوره‌هایی را در ارتباط با مشاغل مختلف برگزار می‌کند که افراد با شرکت کردن در آن و کسب مهارت مورد علاقه خود ، بعد از گذراندن دوره و آزمون‌های آن ، می‌توانند مدرک دریافت نمایند و وارد بازار کار در زمینه مدرکی که گرفته‌اند شوند .

مدارکی که سازمان فنی حرفه‌ای به کارآموزان خود بعد از گذراندن دوره‌ها عطا می‌کند شامل مدارک رسمی ، مدارک مورد  تایید ( این مدرک توسط آموزشگاه‌هایی که زیر نظر سازمان فنی حرفه‌ای فعالیت دارند به کارآموزان داده می‌شود و اعتبار آن فقط مربوط به داخل کشور است و خارج از کشور فاقد هیچ ونه اعتباری می‌باشد ) و مدارک گذر مهارتی ( این مدرک پایین ترین سطح اعتبار را دارد و معمولا برای کارگاه‌های چند ساعته تعمیرات موبایل به صورت رایگان ارائه می‌شود ) می‌باشند که ارزشمندترین مدرک ارائه شده توسط سازمان فنی حرفه‌ای مدرک رسمی است زیرا با استفاده از این مدرک می‌توانید برای دریافت ویزای کار در سایر کشور‌ها اقدام نمائید چرا که این مدرک در در 186 کشور جهان که زیر نظر سازمان جهانی فنی حرفه‌ای فعالیت می‌کنند اعتبار دارد و اگر قصد کار کردن در کشوری را داشته باشید با ارائه مدرک ترجمه شده به زبان کشور مورد نظر خود می‌توانید ویزای کار دریافت کنید . علاوه بر این امکان گرفتن وام خود اشتغالی با این نوع مدرک وجود دارد . مدارک بین المللی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور به علت داشتن کد بین المللی در سازمان جهانی کار ( ILO)  در کشور‌های مختلفی مثل کانادا ، آلمان ، فرانسه ، چین ، یونان ، مصر ، پرتغال ، روسیه و …. اعتبار داشته و با ارائه این مدرک می‌توانید جهت مهاجرت کاری به این کشورها اقدام کنید .

مدرک فنی حرفه‌ای تعمیرات موبایل

مزایای مدرک بین المللی رسمی سازمان فنی حرفه‌ای کشور

– امکان ادامه تحصیل در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی بدون آزمون کنکور را برای علاقمندان فراهم می‌کند .

– مورد تایید سازمان جهانی کار است (ILO  )

– می‌توان با استفاده از این مدرک پروانه کسب و جواز کسب دریافت کرد .

– مهاجرت و اعزام نیروی کاری به خارج از کشور با این مدرک قابل انجام است .

– با استفاده از این مدرک می‌توان در آموزشگاه‌ها تدریس کرد .

– با استفاده از مدرک سازمان فنی حرفه‌ای می‌توان مدرک مربیگیری در رشته خود را نیز دریافت کرد .

– سازمان فنی حرفه‌ای امکان ارتقای شغلی را برای دارندگان این مدرک فراهم می‌کند .

– افزایش جذب و استخدام توسط شرکت‌ها و موسسات .

– امکان ادامه تحصیل برای کسانی که موفق به اخذ دیپلم نشده‌‌اند و به اصطلاح دیپلم ردی هستند فراهم می‌گردد و با مدرک بین المللی سازمان فنی حرفه‌ای می‌تواند به گرفتن دیپلم رسمی در زمان کوتاه اقدام کنند .

 

مراحل دریافت مدرک بین المللی تعمیرات موبایل از سازمان فنی حرفه‌ای کشور

قبل از هر گونه اقدامی برای دریافت مدرک بین المللی تعمیرات موبایل ، لازم است تمامی مهارت‌های مورد نیاز نرم افزاری و سخت افزاری دستگاه تلفن همراه را از طریق شرکت در دوره‌های آموزش تعمیرات موبایل که معمولا چند ماهه هستند فرا بگیرید ، برای مثال از جمله مهارت‌هایی که لازم است به طور کامل آموزش دیده باشید می‌توان به تعمیر باتری ، تعمیر LCD  گوشی ، ارور‌های دستگاه تلفن همراه و روش رفع آن ، مشکلات صدا و تصویر ، آنتن دهی ، شناخت ابزار‌ها و وسایل مورد نیاز تعمیر موبایل و … اشاره کرد . بعد از این که با شرکت در دوره‌ها تمامی آموزش‌های تئوری و عملی لازم را فرا گرفتید لازم است در آزمون‌های تئوری و عملی تعمیرات موبایل ثبت نام کنید که در صورت کسب نمره قبولی مدرک بین المللی تعمیرات موبایل به شما عطا خواهد شد . حداقل نمره قبولی در آزمون کتبی سازمان فنی حرفه‌ای کسب نمره 50 از 100 است و حداقل نمره قبولی در آزمون عملی سازمان فنی حرفه‌ای 70 از 100 است .

در آزمون تئوری باید به صورت کتبی به یک سری سوالات در زمینه تعمیرات موبایل پاسخ دهید که سوال‌ها عموما به صورت چهار گزینه‌ای هستند ، در آزمون عملی هم یک گوشی تلفن همراه دارای مشکل و عیب و ایراد را به شما می‌دهند و شما باید در طی زمانی که برای‌تان مشخص شده است گوشی تلفن همراه را عیب یابی کرده و تمام مشکلات آن را حل کنید ، به عبارتی باید صفر تا صد تعمیرات آن را در زمان مشخص شده انجام دهید که نمره قبولی در این بخش از آزمون به کیفیت تعمیر ، سرعت عمل و دقت در حین انجام کار و سایر عوامل بستگی دارد .

نکاتی پیرامون دریافت مدرک بین المللی تعمیرات موبایل

دوره آموزش تعمیرات موبایل یکی از پر طرفدار ترین دوره‌های سازمان فنی حرفه‌ای کشور می‌باشد و جزء مشاغلی است که روز به روز نیاز به آن بیشتر شده و بازار کار آن بهتر می‌شود یکی از مهم ترین مواردی که در ارتباط با آموزش مهارت‌های تعمیرات گوشی موبایل باید در نظر داشته باشید آموزشگاهی که قرار است در آن آموزش ببینید ، می‌باشد آموزشگاه و امکانات آن ، تاثیر زیادی بر نحوه یادگیری و کسب مهارت شما خواهد داشت ، علاوه بر این اساتید و مربیان هر مجموعه و آموزشگاهی نیز با هم متفاوت است ، درست است که به طور کلی همه یک موضوع واحد را آموزش می‎هند ، اما از لحاظ کمی و کیفی یکسان نیستند بنابراین سعی کنید در آموزشگاه‌هایی معتبر آموزش خود را شروع کنید و تحت نظر یک مربی کار آزموده و با تجربه باشید تا عملیات یادگیری و کسب مهارت شما به بهترین نحو ممکن صورت گیرد . ازجمله مهارت‎هایی که بعد از اخذ مدرک به دست می‌آورید می‌توان به تسلط کامل به تعمیرات انواع گوشی‌های موبایل اندرویدی و آیفون ، توانایی کار با ابزار تخصصی تعمیرات موبایل ، تسلط کامل بر تعمیرات سخت افزار و نرم افزار فوق تخصصی هارد موبایل و .. اشاره کرد .

مدرک فنی تعمیرات موبایل

 

با توجه به گسترش تکنولوژی موبایل و وارد شدن برند‌ها و مدل‌های جدید برای موفقیت در این حوزه پس از دریافت مدرک نیز نباید دست از آموزش بردارید و لازم است که همواره اطلاعات و مهارت‌های خود را به روز کنید ، چرا که هر روز گوشی‌های موبایل جدید با ویژگی‌ها و امکانات پیچیده‌تر نسبت به قبل وارد بازار می‌شوند و این می‌تواند یک چالش برای تعمیر کاران محترم باشد ، یک تعمیر کار باید تخصصی در اختیار داشته باشد که بتواند در برخورد با گوشی‌های جدید که گاها شاهد تغییرات اساسی در ساختار آن‌ها هستیم ، توانایی تعمیر آن‌هارا داشته باشند ، لازمه‌ی این امر به روز کردن اطلاعات و آموزش‌ها در حوزه موبایل می‌باشد ، یعنی یک تعمیر کار خوب باید تمامی برند‌های جدید معرفی شده به بازار را به همراه جزئیات ساختاری آن‌ها بشناسد .

یکی دیگر از نکاتی که در شغل تعمیر موبایل باید بسیار دقت کرد این است که همیشه به دنبال عیب و ایرادهای بزرگ نباشید همواره اساتید مشغول در این حوزه اظهار دارند که خیلی از مشکلات و خرابی‌های گوشی موبایل ناشی از مشکلات کوچکی مثل خراب شدن یک دکمه یا سوکت موبایل است اما اکثر کارآموزان همیشه به دنبال عیب‌های بزرگ در گوشی هستند و در هنگام آموزش‌های عملی دیده شده که گوشی موبایلی که با یک حرکت ساده تعمیر می‌شده است را باز کرده و به بررسی هارد و برد الکترونیکی دستگاه و … پرداخته اند ، در صورتی که علت روشن نشدن گوشی مشکل در دکمه پاور بوده است و به راحتی قابل حل بوده است . به طور کلی داشتن مهارت و مدرک در هر زمینه‌ای بسیار مفید است داشتن  مدرک بین المللی تعمیرات موبایل هم از این قاعده مستثنی نیست و اگر وقت کافی و علاقه به کار در این حوزه دارید با توجه به کاربرد زیاد آن و بازار کار بسیار پر رونق آن جتی اگر به عنوان شغل دوم و یا شغل پاره وقت نیز به آن بپردازید از لحاظ اقتصادی بسیار برایتان مفید خواهد بود .دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    واتساپ
    اینستاگرام
    تماس