نحوه تست قطعات پکیج


دسته بندی: مقالات تعمیرات | انتشار: 5 ماه قبل | اشتراک گذاری:

دردنیای امروز دانستن نحوه تست قطعات پکیج از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا امروزه، استفاده از پکیج دیواری و زمینی جای بخاری‌های برقی، بخاری‌های نفتی و کرسی ذغالی را در خانه‌های ایرانی گرفته‌است. برای داشتن آب گرم در هر زمانی از روز و نیز داشتن سیستم گرمایشی در فصل‌های سرد استفاده از پکیج بسیار رواج پیدا کرده‌است. پکیج یکی از مهمترین وسایل گرمایشی در خانه‌ها و اداره‌ها محسوب می شود. البته باید بدانید که قبل از نصب، متخصصان باید قطعات پکیج را به طور کامل تست کنند، همچنین در برخی مواقع پکیج دچار خرابی می شود که در صورت داشتن دانش کافی می‌توانید خود‌تان اقدام به تست قطعات کنید و یا در صورت لزوم از متخصصان اطلاعات کافی را، در مورد نحوه تست قطعات پکیج دریافت کنید. در این مقاله قطعات پکیج و علت خرابی در آن‌ها و همچنین نحوه تست فطعات پکیج را برایتان به طور مفصل شرح می دهیم.

پکیج و انواع آن

به مجموعه تمام تجهیزات لازم، که وظیفه تولید گرما را برای گرم شدن آب را بر عهده دارند، پکیج می‌گویند. امروزه پکیج‌ها دیگر در موتور‌خانه‌ای مشترک نصب نمی‌شوند و در هر خانه به طور مستقل یک موتور‌‌خانه به طور مستقل وجود دارد که پکیج هر واحد مسکونی در آن نصب می شود و هر واحد می‌تواند در صورت بروز مشکل به تنهایی مشکل خود با دانستن نحوه تست قطعات پکیج، برطرف سازدو دیگر بروز هر گونه خرابی مشکلی را برای تمام واحد ها به وجود نمی‌آورد. پکیج‌ها به دو دسته زمینی و دیواری تقسیم می‌شوند، پکیج‌های دیواری نیز در دو دسته تک مبدل و دو مبدل تولید و به بازار عرضه می‌شوند. تفاوت پکیج‌های تک مبدل و دو مبدل در ساختار پکیج می‌باشد، در پکیج‌های تک مبدل بازده تولید آب گرم در لحظه نسبت به پکیج دو مبدل بالاتر می‌باشد، البته ناگفته نماند که به دلیل گرم شدن آب مصرفی و آب گرمایشی به طور همزمان در مبدل اصلی، پکیج‌های تک مبدل بسیار زود دچار رسوب می‌شوند. اما در پکیج‌های دو مبدل، این مشکل برطرف شده است. در این نوع پکیج مبدل اصلی شامل دو لوله خارجی و با قطر 2.5 می‌باشد، پکیج دو مبدل با داشتن مبدل ثانویه، طرز کارکرد متفاوتی نسبت به پکیج نوع اول پیدا کرده است.

علت خرابی در پکیج‌ها را بدانید

 • رسوب پکیج: زمانی که آب در پکیج به نقطه جوش می رسد، املاح معدنی از ان جدا می شوند و به صورت رسوب در داخل شیار‌های مبدل ته نشین شده و به مرور باعث می‌شود اندازه قطر داخلی مبدل کم شده و آب نتواند در داخل مبدل به گرمای موردنظر برسد، به مرور زمان بازده پکیج کم شده و بهتر است که برای سالم ماندن پکیج و صرفه‌جویی در مصرف انرژی هرچند مدت یکبار دستگاه پکیج را سرویس کرده تا از رسوب گرفتن مبدل‌ها جلوگیری شود.
 • خرابی پمپ پکیج: زمانی که پمپ سیرکوله در پکیج با فشار بار کم کار کند که معمولا در این حالت کلید حداقل فشار خراب است و یا پمپ در حالی که خالی از آب است کار کند، پمپ دچار خرابی می‌شود.
 • خرابی برد کنترل در پکیج: مشکلاتی از قبیل نوسانات برق، اتصال کوتاه در مصرف کننده‌های 220 ولت و همچنین رله مصرفی می‌تواند باعث خرابی برد در پکیج شود.
 • کم شدن فشار آب گرم: زمانی که پکیج دچار رسوب داخلی شود و یا سر دوش و سر شیر آب دچار گرفتگی می‌شود، فشار آب گرم در پکیج کاهش پیدا می‌کند. شما با دانستن نحوه تست قطعات پکیج می‌توانید با تمیز کردن صافی سر شیر‌ها مشکل خود را رفع کنید. اگر پس از این کار متوجه شدید که فشار آب سرد و آب گرم با هم متفاوت است، از متخصصان برای حل مشکل خود کمک بگیرید.

تست پکیج

5 دلیل دیگر در خرابی پکیج‌ها

 • به وجود آمدن سر‌و‌صدا در پکیج: معمولا علت سر‌و‌صدا در پکیج‌ها، خرابی روتور پمپ سیرکوله و یا خرابی فن می‌باشد، در صورت بروز این مشکل حتما اقدام به بازدید از پکیج کنید.
 • بالا رفتن فشار بار پکیج: اولین دلیل بالا رفتن فشار بار پکیج، منبع انبساط پکیج می باشد. در غیر این صورت می‌توان از پمپ سیرکوله و مدار پکیج جهت رفع مشکل بازدید کرد. البته ممکن است که شیر موتوری نیز در یک حالت گیر کرده باشد.
 • علت کار نکردن پکیج در حالت آب گرم مصرفی: گاهی پیش می آید که پکیج در حالت آب گرم مصرفی کار نمی کند اما در حالت گرمایشی مشکلی ندارد، در این صورت باید نحوه تست قطعات پکیج را بدانید و با بازدید از فلوسویچ و یا فلورگولاتور مشکل را بیابید. این را بدانید که اگر پکیج در حالت تابستان بوده و با باز کردن آب، پکیج روشن شده ولی آب گرم خارج نشود، امکان دارد که شیر برقی پکیج مشکل داشته باشد.
 • روشن شدن انفجاری پکیج: اگر پکیج به حالت انفجاری روشن شد، باید اقدام به تعمیر جرقه زدن پکیج کنید. علت این خرابی معمولا سیستم جرقه‌زن می‌باشد و باید از خروجی دود‌کش در این حالت بازدید شود.
 • گرم نشدن رادیاتور پکیج: اگر نحوه تست قطعات پکیج را بدانید، در صورت گرم نشدن رادیاتور به سراغ تست صافی می رود و در صورت لزوم رسوب‌گیری می کنید. البته در بعضیمواقع نیز علت گرم نشدن رادیاتور گیر‌کردن موتور شیر سه راهه می‌باشد، که در این صورت باید با متخصصان تماس گرفته و اقدام به حل مشکل خود کنید.

اجزای پکیج و نحوه تست قطعات پکیج

به طور کلی قطعات پکیج را به دو دسته الکترونیکی و مکانیکی تقسیم می‌کنند. که قطعات الکترونیکی به سه دسته زیر تقسیم می‌شوند:

 • برد‌ها: که وظیفه اجرای برنامه‌ها و کنترل درخواستی را دارند که در آن‌ها ذخیره شده است.
 • قطعاتی ک بسته به فرمان برد کنترل اقدام به اجرای عملیات می‌کنند و از برق 110 تا 120 ولت تغذیه می‌شوند.
 • قطعاتی که وظیفه گزارش تغییرات را به برد کنترل دارند.

در ساختار هر پکیجی قطعات زیر به کار رفته است:

درپوش تأمین هوای تازه_ مبدل اصلی_ فن_ پانل محفظه احتراق_ برنر_ ترموستات حد_ جرقه زن_ الکترود جرقه زن و تشخیص شعله_ حسگر خرجی مدار گرمایش_ پرشر سوئیچ آب_ شیر گاز_ حسگر خروجی مدار بهداشتی_ فلومتر و فیلتر مدار بهداشتی_ شیر تخلیه_ شیر خودکار هواگیری_ محفظه احتراق_ حسگر فشار آب_ منبع انبساط_ ترموستات حد_ اتصال دودکش_ پرشر سوئیچ هوا

در ادامه نحوه تست قطعات پکیج را برایتان توضیح داده‌ایم.

روش تست قطعات پکیج

تست جرقه زدن پکیج: با اتصال سیم‌های ترانس جرقه زن، جرقه زدن پکیج به طور مستقیم تست می‌شود، برای این که جرقه زن بتواند شعله را به صورت خطی در فاصله‌ای کوتاه ایجاد کند، باید جرقه زن با فاصله یک سانتی‌متر از مشعل باشد زیرا در این حالت جرقه زدن بالاترین راندمان را دارد. اگر دیدی که پکیج به صورت انفجاری روشن شد، مشعل را با مسواک سیمی تمیز کنید و جای جرقه زن را تغییر دهید، همچنین تمیز کردن محفظه را نیز فراموش نکنید.

تست یون تشخیص شعله پکیج: وظیفه یون تشخیص شعله در پکیج این است که بعد از گرم شدن باید دستورات را به برد برساند و پس از آن برد دستور ادامه کارکردن شعله، بازماندن دیافراگرام شیر گازی و دستور کارکرد را صادر می‌کند. برای آن که از سالم بودن یون تشخیص شعله مطمئن شوید، با داشتن اطاعاتی از نحوه تست قطعات پکیج در این مورد می‌دانید که باید قطعه را تعویض کرده و سپس تست کنید. توجه داشته باشید که برای تست کردن قطعه درستی را از میان قطعات موجود در بازار انتخاب کنید.

تست شیر موتوری پکیج: برای تست شیر موتوری (شیر سه راهه) ابتدا پکیج شیر موتوری را خارج کنید، در حالت گرمایشی مدار را روشن کرده و بعد از چند دقیقه آب گرم را باز کنید. اکنون شیر سه راهه شروع به کار کردن می‌کند و شفت به سمت بیرون می‌آید. اگر پکیج شما در حالت مصرفی کار می‌کند ولی شیربرقی دچار مشکل است، ولتاژ ورودی را اندازه بگیرید. اگر ولتاژی را دستگاه اندازه‌گیری به شما نشان داد پس شیر موتوری خراب است و اگر ولتازی وجود نداشت، برد کنترل پکیج مشکل دارد. عموما با وارد شدن آب به داخل موتور، شیر موتوری پکیج می‌سوزد و سیم پیچ را نیز می‌سوزاند و باعث اکسید‌شدن می‌شود.

تست پکیج در تهران

نحوه تست دیگر قطعات پکیج

تست خرابی مبدل در پکیج: راه اول تست مبدل در پکیج‌های تک مبدل به این صورت است که فشار باد تست می‌شود، اگر دیدید که فشار افت پیدا کرد، در واقع داخل مبدل مدار‌ها به هم راه پیدا کرده‌اند و داخل رادیاتور از راه فشار آب تست می‌شود.

تست فلومترسوئیچ: برای این کار در پکیج دو سیم را به هم متصل کرده، در صورتی که پکیج شروع به کار کرد یعنی مدار فرمان پکیج سالم است اما قطعه کار خود را انجام نمی‌دهد، برای تس این قطعه فشار آب باید حداقل یک باشد، تا فشار آب خروجی کم نبوده و پکیج قدرت بتواند قدرت تشخیص داشته باشد.

تست فلورگولاتور: فلورگولاتور نقش ایجاد یک میدان مغناطیسی را در پکیج دارد، در صورت خرابی سنسور تشخیص و یا سنسور قرمز پس از گرفتن دستور روشن مانده و چراغ به طور ثابت روشن می‌ماند در این صورت فلورگولاتور گیر کرده است و باید آن را باز کرده و با داشتن دانش نحوه تست قطعات پکیج، اقدام به انجام تست کنید.

تست کلید حداقل فشار پکیج: ابتدا فشار پرشر آب پکیج را به 1.5 برسانید، سپس با دستگاه اهم متر سنج، مدار را چک کنید. اگر دیدید که مدار متصل نشد، داخل ورود آب کلید را با سوزن تمیز کرده و مجدد تست را انجام دهید.

سخن پایانی

پکیج یکی از مهم‌ترین وسایل مورد استفاده وضروری در هر خانه و محل کار می‌باشد. اکنون که این مقاله را مطالعه کرده‌اید و نحوه تست قطعات پکیج را می‌دانید، اگر پکیج شما دچار خرابی شد و شما احتیاج به درست شدن سریع آن داشتید، می توانید اقدام به حل مشکل خود کنید ولی اگر توانایی تست هر قطعه را نداشتید و یا خواستید قطعه‌ای را تعویض کنید، می‌توانید از متخصصان در این زمینه کمک بگیرید.

مجتمع آموزشی برق برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش نصب پکیج دیواری و آموزش تعمیرات پکیج دیواری می باشد .برای اطلاع دقیق از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  واتساپ
  اینستاگرام
  تماس