تهران - میدان انقلاب - روبه روی دانشگاه تهران - خیابان فخر رازی - نرسیده به خیابان جمهوری - ابتدای کوچه مهر - پلاک 4

اصول و نکات باز و بست کردن موبایل

اصول و نکات باز و بست کردن موبایل


یکی از اقداماتی که در حین عیب یابی و تعمیر موبایل صورت می گیرد، باز و بست موبایل می باشد. روش باز و بست در مدل های مختلف گوشی موبایل متفاوت می باشد. اما اصول و نکات به کار رفته در مراحل باز و بست موبایل مشترک می باشد. به طوری که اگر فرد با باز و بست یک مدل گوشی آشنا باشد، احتمالا قادر به باز و بست سایر مدل های گوشی تلفن همراه می باشد. در این مقاله با اصول و نکات مهمی که در باز و بست موبایلباید رعایت کنیم آشنا می شویم. اصول و نکاتی که در باز و بست موبایل باید رعایت کنیم شامل موارد زیر است:

  • استفاده از ابزار تخصصی برای باز و بست موبایل
  • استفاده از ابزار تخلیه الکترواستاتیکی
  • استفاده صحیح از ابزار های گرما دهنده
  • مرتب نگه داشتن میز کار
  • دقت در جداسازی اجزای موبایل
  • جا زدن تمام پیچ ها
  • چیدن مرتب و منظم قطعات موبایل به منظور بستن گوشی تعمیر شده
  • پاک نکردن و عدم سو استفاده از اطلاعات موجود در موبایل مشتری

دوره تعمیرات موبایل

استفاده از ابزار تخصصی برای باز و بست موبایل

گوشی های موبایل از اجزای ظریف و حساسی تشکیل شده است که برای باز و بست آن ها از تجهیزات مخصوص استفاده می شود. از آن جایی که قطعات سخت افزاری توسط تلفن همراه با پیچ ها در اندازه و مدل های متنوع بهم متصل شده اند، پیچ گوشتی ها از پر کاربرد ترین وسیله ها برای باز و بست گوشی معرفی می شوند. استفاده از پیچ گوشتی های مخصوص و ابعاد متناسب با پیچ، یکی از نکات مهم در باز و بست موبایل می باشد.

استفاده از ابزار تخصصی برای باز و بست موبایل

استفاده از ابزار های نامرتبط با گوشی موبایل باعث وارد شدن ضربه و آسیب دیدن قطعات داخلی و در نتیجه عدم کارکرد صحیح تلفن همراه می شود. به طور مثال برای باز و بست گوشی های آیفون از ابزاری به نام قاب کش یا iSclack به منظور ساده سازی جدا کردن قاب گوشی کاربرد دارد. ما بسیاری از تعمیرکاران با پیچ گوشتی های معمولی، اسپاتول یا اسپاجر سعی در جدا کردن قاب گوشی های آیفون کرده و باعث آسیب دیدن قطعات داخلی و معیوب شدن آن ها می شود.

استفاده از ابزار تخصصی باز و بست گوشی موبایل یکی از اصول مهم در حین تعمیر تلفن همراه بوده که موجب بالا رفتن کیفیت کار خروجی می شود.

استفاده از ابزار تخلیه الکترواستاتیکی

استفاده از ابزار تخلیه الکترواستاتیکی برای حفظ جان و سلامت تعمیرکار و جلوگیری از وارد شدن آسیب به قطعات داخلی تلفن همراه حین باز و بست گوشی موبایل ضروری است. در اثر برخورد دو جسم، اتصال الکتروستاتیکی ایجاد شده و این جریان ناگهانی ممکن است به قطعات دیگر تلفن همراه آسیبی وارد کرده و عملکرد صحیح آن ها مختل شود.

اتصال کوتاه الکتروستاتیکی در اثر برخورد دست تعمیرکار با یکی از قطعات الکترونیکی حاصل می شود. به منظور جلوگیری از رخ دادن اتصال الکترواستاتیکی، تعمیرکار تلفن همراه باید حین باز و بست گوشی موبایل از ابزار تخلیه الکترواستاتیکی استفاده کند.

استفاده از ابزار تخلیه الکترواستاتیکی

یکی از ابزار های رایج مورد استفاده برای تخلیه الکترواستاتیکی، مچ بند هایی بوده که تعمیرکار در جهت خنثی نمودن جریان الکتریکی از آن ها استفاده می کند. بسیاری از تعمیرکاران گوشی موبایل حین باز و بست و تعمیر تلفن همراه به این نکته توجه نداشته و منجر به معیوب شدن قطعات سخت افزاری و الکترونیکی می شود.

استفاده صحیح از ابزار های گرما دهنده

امروزه قطعات تلفن های هوشمند با استفاده از لاستیک آب بندی مخصوص بهم چسبانده شده اند و با توجه به خاصیت چسبندگی بالای آن ها باید از ابزار مخصوص گرما دهنده برای تضعیف خاصیت چسبندگی و جدا کردن قطعات استفاده کرد.

ابزار تخصصی گرما دهنده برای باز کردن قاب تلفن همراه هیتر مادون قرمز یا iOpener نام داشته متاسفانه بسیاری از تعمیرکاران به جای استفاده از آن، از سشوار استفاده می کنند. حتی در برخی موارد برای جدا کردن قاب فقط به زور متکی شده و از هیچ گونه ابزاری استفاده نمی کنند.

استفاده صحیح از ابزارها

توجه کنید که شل کردن و جدا کردن هر قطعه، نیازمند مدت زمان و درجه حرارت مخصوص بوده تا مانع از وارد شدن آسیب به قطعات داخلی دستگاه شود.

مرتب نگه داشتن میز کار

مرتب و تمیز نگه داشتن میز کار یکی از اصول مهم در باز و بست گوشی موبایل می باشد. مرتب و تمیز بودن میز کار به تعمیرکار در آسان شدن مراحل کار و تسریع روند کار کمک کرده و از گم شدن قطعات و پیچ های مربوطه جلوگیری می کند. در صورتی که میز کار منظم نبوده و قطعات به صورت مرتب بر روی میز قرار نداشته باشد، فرد در حین کار سر درگم شده و احتمال خطا بالا تر می رود. به عنوان نمونه ممکن است بستن پیچ ها و ترتیب بستن قطعات را فراموش کند.

مرتب نگه داشتن میز کار

با وجود اهمیت رعایت نظم و تمیزی میز کار، بسیاری از تعمیر کاران تلفن همراه به این نکته توجه نمی کنند میز کار آن ها هیچ استانداری ندارد. این امر پیدا کردن قطعات و بستن گوشی را با مشکل مواجه ساخته و کیفیت پایین خروجی کار می شود.

دقت در جداسازی اجزای موبایل

تلفن های همراه از اجزای سخت افزاری ریز و ظریف مانند کانکتور های روی برد، سیم آنتن، کابل های متصل کننده صفحه نمایش به برد، دوربین های سلفی و اجرای وابسته تشکیل شده اند که نیاز به دقت و حوصله تعمیرکار در حین جدا سازی قطعات موبایل به منظور تعمیر گوشی به صورت حرفه ای می باشد.

دقت در جداسازی اجزای موبایل

یکی از اصلی ترین نکات در هنگام باز و بست گوشی موبایل داشتن دقت و حوصله در مونتاژ قطعات است. در صورتی که فرد عجول بوده و در هنگام مونتاژ قطعات دقت کافی نداشته باشد منجر به معیوب شدن قطعات و وارد شدن آسیب به گوشی می شود.

جا زدن تمام پیچ ها

جا زدن تمام پیچ ها یکی از اصلی ترین نکته ها در حین باز و بست گوشی موبایل می باشد. بسیاری از تعمیرکاران تلفن همراه پس از تعمیر گوشی و اتمام مراحل باز و بست تعدادی از پیچ ها را اضافه آورده و این موضوع را یک مسئله عادی تلقی می کنند.

یک تعیمر کار ماهر باید جایگاه هر پیچ را با استفاده از جدول و تجهیزات مربوطه مشخص نموده و بداند که هر پیچ دقیقا متعلق به کدام بخش از گوشی می باشد.

جا زدن تمام پیچ ها

جا نزدن یک پیچ و نبستن آن منجر به اختلال در کارکرد صحیح گوشی در دراز مدت دارد. نبستن پیچ ها در هنگام تعمیر گوشی موبایل منجر به نفوذ گرد و غبار و آب به داخل دستگاه، شل شدن قطعات سخت  افزاری و وارد شدن فشار به قطعات داخلی موبایل شده و آسیب های جبران ناپذیری را به گوشی وارد می کند.

چیدن مرتب و منظم قطعات موبایل به منظور بستن گوشی تعمیر شده

بسیاری از تعمیرکاران قادر به باز کردن گوشی موبایل و حتی عوض نمودن قطعه مورد نظر می باشند، اما در مرحله بستن و جمع کردن موبایل گیج شده و دچار مشکل می شوند به طوری که نمی دانند از کدام قطعه شروع کنند.

چیدن مرتب و منظم قطعات موبایل

برای بستن و جمع کردن گوشی کافی است تمام مراحل انجام شده برای باز کردن گوشی را به صورت معکوس انجام دهیم. ممکن است جمع کردن گوشی و حفظ کردن مراحل، سخت و دشوار به نظر برسد. اما فقط کافی است پس از جدا کردن هر یک از قطعات سخت افزاری موبایل، قطعه جدا شده را در گوشه ای از میز قرار داد به طوری که اجزای بعدی را به ترتیب در کنار هم قرار دهید. بنابراین برای بستن گوشی تمام قطعات به ترتیب روی میز چیده شده و نیازی به حفظ کردن مراحل بستن گوشی نمی باشد.

پاک نکردن و عدم سو استفاده از اطلاعات موجود در موبایل مشتری

یکی از مسائل مهم در باز و بست گوشی موبایل توجه به اطلاعات ذخیره شده در گوشی می باشد. تعمیرکاران گوشی موبایل باید تا حد امکان از پاک شدن اطلاعات گوشی جلوگیری کرده و قبل از دریافت گوشی از مشتری از او بخواهد اطلاعات مهم خود را منتقل نموده و از اطلاعات موجود در حافظه گوشی نسخه پشتیبان تهیه کند که در صورت پاک شدن اطلاعات در حین مراحل باز و بست گوشی،  بتواند از طریق نسخه پشتیبان به اطلاعات خود دسترسی پیدا کند.

هم چنین یکی از نکات مهم در حین باز و بست موبایل، عدم سو استفاده از اطلاعات شخصی در گوشی موبایل می باشد . سو استفاده از اطلاعات شخصی مشتری کار غیر اخلاقی بوده و بسیار آزار دهنده می باشد که اغلب با این موارد رو به رو هستیم. یک تعمیرکار موبایل باید امین اطلاعات درون حافظه گوشی مشتری بوده و توصیه می شود که قبل از شروع به باز و بست موبایل دو قطعه سیم کارت و مموری حافظه را جدا نموده و به مشتری تحویل داده شود.

 

رای دهید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *