درخواست کارآموزی

طریقه ی جاگذاری CPU در داخل کامپیوتر – تعمیرات کامپیوتر – مجتمع آموزش برق

macbook
مشکلات متداول MacBook Air و راه حل هایی برای آن ها – تعمیرات لپ تاپ – مجتمع آموزش برق
اکتبر 31, 2019
سیستم ضد سرقت
انواع سیستم های ضد سرقت – نصب سیستم ضد سرقت – مجتمع آموزش برق
نوامبر 10, 2019

طریقه ی جاگذاری CPU در داخل کامپیوتر – تعمیرات کامپیوتر – مجتمع آموزش برق

تعمیرات کامپیوتر

طریقه ی جاگذاری CPU در داخل کامپیوتر

تراشه ی CPU یا مرکز پردازش در واقع مغز یک سیستم کامپیوتری است. بدون وجود CPU کامپیوتر قادر به انجام هیچ کاری نیست. هر CPU دارای سه بخش است: واحد حساب و منطق، واحد ثبات پردازنده و واحد کنترل.

هر چه این تراشه ها سریعتر باشند به تناسب آن ها RAM (حافظه ی دسترسی تصادفی ) نیز باید بسیار سریع کار کند. برای تعویض و جاگذاری کردن CPU می توانید مراحل زیر را دنبال کنید.

 

مرحله ی 1

با استفاده از یک نرم افزار تشخیص دهنده و یا با مطالعه ی صفحه ی شروع به کار تشخیص دهید که نوع CPU کامپیوتر شما چیست. علاوه بر این، شما می توانید با باز کردن کیس و نگاه کردن به تراشه نوع آن را تشخیص دهید.

برچسب روی تراشه را با دقت نگاه کنید تا شرکت تولید کننده، مدل و سرعت آن را متوجه شوید.

توجه : اگر در بالای CPU هیت سینک یا یک فن نصب شده است، برای خواندن برچسب روی CPU باید ابتدا این قطعات را باز کنید.

مرحله ی 2

کامپیوتر را خاموش کرده و سپس اتصالات کیس را جدا کنید.

مرحله ی 3

تعمیرات کامپیوتر

پیچ های روی پنل دسترسی کیس را باز کنید و سپس پنل را از آن جدا نمایید. پنل را کنار بگذارید و آن را در محلی ایمن قرار دهید.

مرحله ی 4

CPU

با لمس کردن دستگیره ی در و یا هر وسیله ی متصل به زمین دیگر، تمام الکتریسیته ی ساکن موجود در بدن و لباس های خود را تخلیه کنید.

مرحله ی 5

CPU

محل قرار گرفتن تراشه ی CPU را پیدا کنید. این تراشه در داخل یک سوکت روی مادربرد نصب شده است و بسته به مدل کامپیوتر شما شکل این سوکت متفاوت خواهد بود.

توجه : بعضی از تراشه های CPU به مادربرد لحیم شده اند و فقط با جدا کردن مادربرد و نصب یک مادربرد جدید می توان آن ها را تعویض کرد. این نوع تراشه ها CPU اختصاصی نامیده می شوند.

مرحله ی 6

دفترچه راهنمای کامپیوتر خود را مطالعه کنید تا بفهمید که آیا CPU شما از نوع اختصاصی است یا خیر.

اگر در داخل دفترچه نوشته شده است که در هنگام تعویض یا ارتقای CPU خود با شرکت تولید کننده ی کامپیوتر مشورت کنید، به احتمال زیاد کامپیوتر شما دارای یک CPU اختصاصی است.

مرحله ی 7

در صورت لزوم برای دسترسی کامل به  CPU همه ی قطعاتی همچون هارد درایو یا کارت های (مدارهای کوچک) موجود در شکاف بسط را جدا کنید.

در کامپیوترهای جدید فقط با باز کردن چند پیچ و جدا کردن پنل می توانید به راحتی به مادربرد دسترسی پیدا کنید.

مرحله ی 8

اگر تراشه با هیت سینک یا فن خنک کننده پوشیده شده است، برای دسترسی به آن ابتدا باید این قطعات را جا کنید.

پس از این که به صورت واضح CPU را دیدید اهرمی را که روی سوکت Zero Insertion Force ( سوکتی که برای جا زدن آن نیروی بسیار کمی لازم است ) است با دقت اما محکم به طرف بالا هل دهید.

این اهرم معمولاً در کنار تراشه قرار دارد. بعضی از تراشه ها دارای گیره هایی نیز هستند که آن ها هم باید باز شوند. دفترچه راهنمای کامپیوتر خود را مطالعه کنید تا از اجزای تشکیل دهنده ی CPU مطلع شوید.

مرحله ی 9

کامپیوتر

در هنگام جا گذاری CPU جدید دقت کنید که قسمت مربعی شکل دارای پین های ریز را روی جایگاه مخصوص خود قرار دهید.

معمولاً روی طرف دیگر تراشه یک نشانه یا مارک CPU چاپ می شود تا محل اتصال CPU به سوکت مشخص باشد.

روی این پردازنده صدها پین وجود دارد که با اتصال به سوکت ارتباط پردازنده با مادربرد را میسر می کنند. توجه داشته باشید که هنگام اتصال مجدد هیت سینک باید مقدار اندکی چسب حرارتی روی قسمت بالایی CPU بریزید.

مرحله ی 10

در هنگام خرید با فروشنده صحبت کنید که در صورت سازگار نبودن تراشه و یا وجود مشکل در آن، تراشه را برایتان تعویض کند. پس از نصب CPU و جاگذاری قطعات در جای خود مطمئن شوید که تراشه با کامپیوتر شما سازگار است.

باید مطمئن شوید که ارتقای CPU می تواند پاسخ گوی کارهایی که می خواهید انجام دهید باشد.

هنگامی که CPU را ارتقاء می دهید باید عملکرد کامپیوتر شما بهتر شود اما اگر می خواهید عملکرد برنامه های ویندوز را بهبود ببخشید باید RAM را هم ارتقاء دهید.

همه ی اتصالات را بررسی کنید و مطمئن شوید که همه ی آن ها محکم در سوکت خود قرار دارند. این بررسی مهم است زیرا این اتصالات با گذشت زمان خود به خود شل می شوند و می توانند منجر به مشکلات نرم افزاری شوند.

توجه : اگر به تازگی تعمیرات سخت افزاری انجام داده اید و اکنون مشکلی به وجود آمده است، باید همه ی اتصالات و قطعاتی را که در نزدیکی آن ها دست به تعمیرات زده اید بررسی کنید.

باید نگاه کنید تا مطمئن شوید انگشتتان به محل اتصال قطعات نخورده و باعث شل شدن آن ها نشده باشد.

از بروز مشکل در کامپیوتر خود پیشگیری کنید و کامپیوتر را همیشه تمیز نگه دارید. بهتر است هر چند وقت یک بار پنل دسترسی را باز کنید و تمام گرد و غباری را که روی مادربرد و دیگر قطعات جمع شده است پاک کنید.

 

دوره آموزش تعمیرات کامپیوتر به صورت کاملا عملی ویژه بازار کار در مجتمع آموزش برق توسط اساتید مجرب برگزار می شود.