علت خشک نشدن ظروف ماشین ظرف شویی


دسته بندی: مقالات تعمیرات لوازم خانگی | انتشار: 2 ماه قبل | اشتراک گذاری:

اگر جزء افرادی هستید که ماشین ظرفشویی دارید بنابراین باید از مزایای مختلفی که این دستگاه به صورت روزانه ارائه می دهد آگاه باشید. ماشین های ظرفشویی به ما کمک می کنند تا مقدار زیادی از کار ما کاهش یابد و در عین حال کار در آشپزخانه راحت تر و در زمان صرفه جویی شود. اما برخی مشکلات خاص مانند خشک نشدن ماشین ظرفشویی می تواند واقعاً ناامید کننده باشد و ممکن است نیاز به راه حلی سریع داشته باشد. این مشکلات ممکن است دردسر ایجاد کنند و ممکن است حجم عظیمی از کار را اضافه کنند. اما قبل از این که به دنبال راه حل باشید ، باید علل خشک نشدن ماشین ظرفشویی را مشخص کنید.

آیا دائماً مجبورید ظروفی را که تازه از ماشین ظرفشویی بیرون آورده اید خشک کنید زیرا کاملاً خشک نیستند؟ این مسئله اگر به طور مداوم اتفاق بیفتد و هر  بار پس از شست و شو وقت زیادی را از شما بگیرد، می تواند بسیار آزار دهنده باشد.

اگر ماشین ظرفشویی شما دوره شستشو را طی می کند اما ظرف های شما را خشک نمی کند، ما نکاتی در مورد چگونگی رفع این مشکل توسط خودتان داریم. ماشین ظرفشویی شما ممکن است در شرایط شستشو، خشک یا گرمایی صحیحی نباشد، یا ممکن است قطعه ای خراب در عملکرد ماشین ظرفشویی اختلال ایجاد کند.

خشک نشدن ظروف در ظرف شویی

4 دلیل عمده خشک نشدن ظرف ها در ماشین ظرفشویی

 • دریچه بسته است
 • عنصر گرمایش به درستی کار نمی کند
 • ترموستات خراب است
 • درپوش توزیع کننده کمک شستشو شکسته است
 1. دریچه بسته است

برای تمیز کردن تمام ظروف درون ماشین ظرفشویی، مقدار زیادی آب در حال استفاده است. این آب برای اطمینان از اینکه تمام ذرات و مواد باقیمانده مواد غذایی به طور کامل از تمام ظروف، فنجان ها، لیوان ها، ظروف شیشه ای و سایر ظروف پاک شده است بسیار داغ می باشد. همراه با آب گرم مواد شوینده زیادی در محفظه ماشین ظرفشویی وجود دارد.

هنگامی که تمیز کردن و شستشو به طور کامل  انجام شد و آب از پاشیدن ظروف جلوگیری کرد، سپس فرایند خشک شدن را شروع کنید. بخشی از این چرخه خشک کردن، توسط عنصر گرمایشی صورت می گیرد که درجه حرارت داخل ماشین ظرفشویی را افزایش می دهد تا به خشک شدن ظروف کمک کند.

متاسفانه داخل ماشین ظرفشویی یک سیستم کاملاً بسته است که آب داخل آن به همه جا پاشیده نمی شود. به دلیل گرم شدن بیش از حد آب، بخارهای آب زیادی در داخل محفظه محصور می شوند که به طور قطع مانع خشک شدن ظروف می گردند.

خوشبختانه طراحان ماشین های ظرفشویی مدرن راه حل مفیدی برای حل این مشکل دارند و دریچه هایی را طراحی کرده اند که به عنوان بخشی از چرخه خشک شدن از طریق برق باز می شوند.

بنابراین، اگر با مشکل خشک نشدن کامل ظروف روبه رو هستید، یکی از اولین مواردی که می توانید بررسی کنید این است که آیا دریچه ها بسته شده یا باز می شود تا بخار اضافی و بخار آب از آن خارج شود.

با استفاده از مولتی متر می توانید بررسی کنید که آیا سوئیچ به درستی کار می کند. اگر متوجه شدید که سوئیچ معیوب است می توانید سوئیچ را با تهیه قطعه از سازنده تعویض کنید یا یک سوئیچ پس از فروش خریداری کرده و آن را تعویض نمایید.

 1. عنصر گرمایش به درستی کار نمی کند

وقتی نوبت به خشک شدن ماشین ظرفشویی می رسد یکی از مهمترین قسمت هایی که سیستم خشک کردن را تشکیل می دهد عنصر گرمایش است. بعد از تمام چرخه های تمیز کردن و شستشو و متوقف شدن پاشش آب در داخل، ظروف داخل ماشین ظرفشویی فرایند خشک شدن را شروع می کنند.

جاذبه قسمت بزرگی از فرایند خشک کردن است، به خصوص برای همه لیوان ها، فنجان ها و کاسه هایی که به طور وارونه در قفسه بالا قرار می گیرند. در مورد قابلمه ها یا قابلمه های بزرگی که به صورت وارونه در قفسه پایین قرار گرفته اند می توان همین را گفت.

از آنجا که خشک شدن قطره ای همه ظروف داخل ماشین ظرفشویی ممکن است ساعت ها طول بکشد، بنابراین برای کمک به سرعت بخشیدن به خشک کردن، یک عنصر گرمایشی بزرگ در پایین ماشین ظرفشویی قرار می گیرد.

این بخاری دمای داخل ماشین ظرفشویی را در طول چرخه خشک کردن تامیین می کند تا به تقویت روند خشک شدن قطره ای کمک کند تا ظروف سریع تر خشک شوند.

اگر در پایان چرخه تمیز کردن تمام ظروف کاملا خشک نمی شوند، باید عنصر گرمایش را بررسی کنید تا مطمئن شوید که واقعا گرم می شود.

اگر شک دارید که عنصر گرمایشی دلیل این امر باشد، می توانید از یک مولتی متر برای بررسی میزان تداوم استفاده کنید. برای این کار در ابتدا مطمئن شوید که برق ماشین ظرفشویی در صفحه شکن  خاموش شده است.

اگر معلوم شود که عنصر گرمایش معیوب است، می توانید با مراجعه به تعمیرکار ماشین ظرفشویی نسبت به تعویض قطعه با یک قطعه جدید اقدام نمایید.

 1. ترموستات خراب

اکثر لوازم بزرگ آشپزخانه شما دارای سیستم های ایمنی داخلی هستند تا از کاربران در برابر مشکلاتی که در حین استفاده ممکن است به وجود آید محافظت کنند. در ماشین ظرفشویی، یکی از آن سیستم های ایمنی، دستگاهی به نام ترموستات با حد بالا است.

این دستگاه برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد ماشین ظرفشویی طراحی شده است که اگر از کنترل خارج شود خطر آتش سوزی احتمالی وجود دارد.

علت خشک نکردن ماشین ظرف شویی

مشکل داشتن ترموستات با حد مجاز بالا این است که بلافاصله برق عنصر گرمایش را قطع می کند. اگر این اتفاق در اوایل چرخه خشک شدن رخ دهد، بسیار محتمل است که این توانایی خشک شدن ماشین ظرفشویی را با مشکل روبرو سازد.

در صورت کار نکردن عنصر گرمایش به دلیل خرابی ترموستات با حد بالا، توانایی گرم شدن داخل ماشین ظرفشویی به خطر می افتد.

اگر قبلاً دریچه هوا و گرمایش را بررسی کرده اید، زمان مناسبی است که ترموستات با حد بالا را از نظر تداوم کنترل کنید. اگر تشخیص داده شود که ترموستات خراب است و برق عنصر گرمایش را قطع می کند، بعید است که ظرف های موجود در ماشین ظرفشویی کاملاً خشک شوند.

با استفاده از مولتی متر برای بررسی تداوم ترموستات اقدام نمایید. اگر ترموستات خراب است، باید قطعه جدیدی را از سازنده تهیه کرده و قطعه قدیمی را بردارید. هنگامی که ترموستات را جایگزین کردید، می خواهید یک چرخه تمیزکاری کامل را انجام دهید تا اطمینان حاصل شود که همه چیز در چرخه شست و شو مناسب می باشد.

 1. درپوش توزیع کننده کمک شستشو شکسته است

بسیاری از ماشین های ظرفشویی امروزه مجهز به قطعه ای می باشند که به دفع آب ظروف کمک کرده و در نهایت باعث خشک شدن سریع ظروف نیز می گردد. آنچه بعضی اوقات اتفاق می افتد این است که اگر بعضی از ظروف خود را مشاهده کنید، مخصوصا ظروفی که در ردیف بالایی قرار دارند، مانند لیوان و استکان ها کاملا خشک نمی باشند.

این مشکل احتمالاً به دلیل شکستگی یا نقص درپوش است که باز نمی شود تا ماده شستشو همراه با آب برای پوشاندن ظروف پراکنده گردد. این پوشش است که همچنین به جلوگیری از لکه های آب سخت روی لیوان ها و همچنین ظروف تخت کمک می کند و در صورتی که این قطعه دچار شکستگی شود امکان باقی ماند لکه های سفید بر روی ظروف شیشه ای نیز وجود خواهد داشت.

اگر مشکوک به این مسئله هستید، باید اطمینان حاصل کنید که درپوش آزادانه باز می شود، اطراف محفظه پرکننده ماده شستشو را بازرسی کنید. اگر به نظر می رسد این قطعه آسیب دیده باید نسبت به تعمیر و یا تعویض آن اقدام نمایید.

در نهایت باید گفت که تمامی راه حل هایی که در بالا به آنها اشاره شد باید توسط متخصص این امر انجام شده و در صورتی که افراد مبتدی و غیر حرفه ای به تعمیر دستگاه بپردازند امکان بیشتر شدن مشکل و همچنین خطر برق گرفتگی و آتش سوزی وجود خواهد داشت. تعمیرکاری که انتخاب می شود باید از تخصص بالایی برخوردار بوده و در این حرفه سابقه خوبی داشته باشد چرا که با توجه به این که ماشین های ظرفشویی جزء وسایل گرانقیمت محسوب می شوند در صورت تعمیرات نادرست، ممکن است هزینه های زیادی را برای شما به دنبال داشته باشد.

مجتمع آموزشی برق برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش تعمیرات ماشین ظرفشویی می باشد . برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید .دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  واتساپ
  اینستاگرام
  تماس