علت خشک نشدن و کار نکردن خشک کن ظروف ماشین ظرف شویی


دسته بندی: مقالات تعمیرات لوازم خانگی | انتشار: 10 ماه قبل | اشتراک گذاری:

در این مقاله به بررسی علت کارنکردن و خوب خشک نکردن ظروف در ماشین ظرفشویی می پردازیم.

 

                      علت خشک نشدن ظروف ماشین ظرفشویی

 

قبل از این که به سراغ روش ­هایی برای حل مشکل برویم بهتر است بدانید که ماشین ظرف شویی چگونه ظرف ­ها را خشک می­کند. ماشین ظرف شویی برای خشک کردن ظرف ­ها از دو روش استفاده می­کند: استفاده از گرما و میعان.

ماشین­ هایی که از روش گرماده ی برای خشک کردن ظروف استفاده می­کنند دارای یک المنت گرمایی هستند که دمای ماشین ظرف شویی را افزایش می­دهد.

سپس فن­ ماشین ظرف شویی رطوبت داخل محفظه را می­گیرد و آن را به سمت دریچه­ تخلیه می­فرستد. اما خشک کن میعانی برای خشک کردن ظروف از ویژگی­ های آب داغ و محفظه­ ی استیل ضد زنگ بهره می­برد.

بخار آب داغ روی استیل سرد به قطره­ های آب تبدیل می­شود و سپس این قطره­ ها جمع شده و به بیرون از ماشین هدایت می­شوند. به دلیل این که در این نوع خشک کن نیازی به وجود المنت گرمایی نیست، قطعات پلاستیکی در معرض خطر آب شدن قرار نمی­گیرند.

در ادامه به بررسی عواملی که می­توانند باعث خوب کار نکردن خشک کن شوند می­پردازیم.

از پر کردن درست ماشین ظرف شویی اطمینان حاصل کنید

گاهی اوقات شما ماشین ظرف شویی را بیش از اندازه پر می­کنید و یا ظروف را به صورت نادرست در داخل آن قرار می­دهید. بررسی کنید که ظرف­ها خوب در جای خود قرار گرفته باشند و با همدیگر تماس نداشته باشند.

همچنین مطمئن شوید که اجزای متحرک ماشین ظرف شویی فضای کافی را برای انجام دادن فرآیند تخلیه داشته باشند. اگر ظروف به درستی جاگذاری نشوند ممکن است ظروف پلاستیکی و سبک از جای خود حرکت کنند و جلوی فعالیت دیسپنسر یا بازوهای اسپری کننده را بگیرند.

بهتر است بعد از این که ماشین ظرف شویی را پر کردید بازوهای اسپری کننده را بچرخانید تا از حرکت آزادانه­ ی آن­ ها مطمئن شوید.

پیشنهاد ویژه: دوره آموزش تعمیرات لوازم خانگی شامل تعمیرات برد و تعمیرات مکانیکی آن ها به صورت کاملا عملی ویژه بازار کار در مجتمع آموزش برق برگزار می شود.

حتما از مایع کمک آبکشی استفاده کنید

                      

ممکن است مایع کمک آبکشی ماشین ظرف شویی شما تمام شده باشد یا در انتشار آن به داخل مخزن مشکلی به وجود آمده باشد.

مایع کمک آبکشی در هنگام آبکشی نهایی آب را روی سطح ظروف پخش می­کند و به فرآیند خشک کردن ظرف­ها کمک می­کند. این مایع مانع از خشک شدن قطره­ ها روی ظروف و باقی ماندن لکه­ ی آب روی آن­ ها می­شود.

زمانی که چراغ مایع کمک آبکشی روی ماشین ظرف شویی روشن می­شود یعنی باید مخزن آن را پر کنید. مخزن مایع کمک آبکشی روی در ماشین ظرف شویی در کنار مخزن ماده­ ی شوینده قرار دارد. در پوش مخزن را بردارید و مایع را داخل آن بریزید تا پر شود. سپس دوباره درپوش آن را در جای خود قرار دهید.

تعمیر ماشین ظرفشویی

 

پس از اتمام چرخه­ ی شست و شو در ماشین ظرف شویی را باز کنید

اگر پس از اتمام چرخه­ی شست و شو در ماشین را باز نکنید ممکن است روی ظرف ­ها قطرات آب ایجاد شود. ممکن است ماشین ظرف ­ها را به طور کامل خشک کرده باشد اما وقتی هوای داغ و مرطوب داخل مخزن خنک می­شود بخار هوا تبدیل به مایع شود و روی ظرف ­ها بنشیند.

حتما پس از پایان کار ماشین ظرف شویی در آن را باز کنید و اجازه دهید که هوای گرم به بیرون راه پیدا کند. بعضی از ماشین­ های ظرف شویی بِکو مجهز به سیستم در بازکن خودکار هستند که باعث می­شود پس از پایان یافتن شست و شو در باز شود و هوای مرطوب خارج شود.

مطمئن شوید چرخه ­ای که انتخاب کرده اید درست است

ممکن است برنامه­ای که آن را انتخاب کرده اید برای نوع ظرف­هایی که می­خواهید آن­ ها را تمیز کنید مناسب نباشد. مطمئن شوید که چرخه­ا­ی مناسب با نوع ظروفی که داخل ماشین چیده اید انتخاب می­کنید.

ظروف پلاستیکی و تفلون دیرتر خشک می­شوند

پلاستیک به اندازه­ ی موادی همچون شیشه و چینی گرما را داخل خود نگه نمی­دارد، همچنین سختی تفلون باعث می­شود که قطرات آب روی آن باقی بمانند. این بدان معناست که ظروفی که از این مواد ساخته شده اند ممکن است خیس باقی بمانند درحالی که ظروف دیگر کاملاً خشک شده اند.

علاوه بر موارد گفته شده باید بررسی کنید که قطعات ماشین ظرف شویی شما سالم هستند یا خیر. خراب بودن ترموستات، المنت گرمایی و دیسپنسر ماده­ ی کمک آبکشی نیز می­توانند باعث به وجود آمدن مشکل شده باشند.

المنت گرمایی

همان طور که گفته شد برخی از ماشین ­های ظرف شویی برای خشک کردن ظروف از یک المنت گرمایی استفاده می­کنند بنابراین، اگر این المنت دچار مشکل شود فرآیند خشک کردن ظروف به خوبی با مشکل مواجه می­شود.

ابتدا ماشین­ ظرف شویی را از برق بکشید و سپس با استفاده از مولتی متر سالم بودن المنت گرمایی را بررسی کنید.

دیسپنسر مایع کمک آبکشی

خراب بودن پخش کننده ­ی ماده­ ی کمک آبکشی هم می­تواند مانع از خشک شدن کامل ظروف داخل ماشین شود. بدون وجود مایع کمک آبکشی، آب به راحتی از سطح ظروف به طرف دریچه­ ی تخلیه جاری نمی­شود و در نتیجه ظرف­ ها به طور کامل خشک نمی­شوند.

ترموستات با محدودیت بالا

ترموستات دارای محدودیت بالا در حقیقت نوعی قطعه­ ی ایمنی است که از داغ شدن بیش از اندازه­ ی ماشین ظرف شویی جلوگیری می­کند. اگر عملکرد این ترموستات دچار اختلال شود، قبل از این که ظرف ­ها خشک شوند گرماده ی را متوقف می­کند.

پیشنهاد شروع یک کسب و کار پردرآمد: دوره آموزش تعمیرات لوازم خانگی در مجتمع آموزشی برقدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    واتساپ
    اینستاگرام
    تماس