تهران - میدان انقلاب - روبه روی دانشگاه تهران - خیابان فخر رازی - نرسیده به خیابان جمهوری - ابتدای کوچه مهر - پلاک 4

چگونه لپ تاپ آب خورده را تعمیر کنیم ؟

چگونه لپ تاپ آب خورده را تعمیر کنیم ؟


لپ تاپ ها و مایعات با هم ترکیب بدی را تشکیل می دهند اما بعضی وقت ها اتفاقاتی این چنین رخ می دهد. اگر روی لپ تاپ شما آب ریخته است، اولین کاری که باید انجام دهید خاموش کردن دستگاه و سپس کابل برق و باتری را در اسرع وقت جدا کنید.

هشدار: قبل از لمس کردن لپ تاپ، مطمئن شوید که دست ها و ناحیه (یا دکمه) که لمس می کنید کاملا خشک شده اند.

1- لپ تاپ را خاموش کنید

برای کسانی که از مقدمه صرف نظر کرده اید، لپ تاپ خود را خاموش کرده و بلافاصله کابل برق را جدا کنید. سریع ترین راه برای انجام این کار در اکثر مدل ها فشار دادن و نگه داشتن دکمه روشن / خاموش تا زمان خاموش شدن صفحه است. هرچه منتظر خاموش کردن رایانه خود باشید ، احتمال آسیب جدی به آن بیشتر است.

 

اگر لپ تاپ شما باتری قابل جابجایی دارد، آن را بیرون بیاورید، در صورت لزوم آن را خشک کنید و سپس آن را در جایی امن قرار دهید. اگر مایعات زیادی روی صفحه کلید ریخته اید، ممکن است بخواهید لپ تاپ خود را رو به پایین روی حوله ای قرار دهید (مانند یک V وارونه). این اجازه می دهد تا قطرات قبل از رسیدن به اجزای حساس لپ تاپ، تخلیه شوند.

 

بیشتر سخت افزارهای رایانه ای می توانند از آبگیری در آب جان سالم به در ببرند، به شرطی که برق قطع شود. با خاموش کردن سیستم و جدا کردن باتری در صورت امکان مدار را قطع کرده اید که می تواند منجر به شوک ناخوشایند شود و به لپ تاپ شما آسیب برساند.

 

به یاد داشته باشید، علاوه بر خود کلیدها، اجزای زیادی در مجموعه صفحه کلید تعبیه شده که ممکن است از قبل آسیب ببینند، از جمله بلندگوها و صفحه لمسی. در بسیاری از لپ تاپ ها ، مانند MacBooks ، یک دریچه خنک کننده بین شاسی و درب وجود دارد که می تواند مایع در آن نفوذ کند.

 

حرکت بعدی

کار بعدی شما با توجه به گارانتی و عمر لپ تاپ شما باز کردن شاسی برای دسترسی به قطعات داخل آن بستگی دارد.

اگر لپ تاپ شما تحت گارانتی است، باز کردن شاسی احتمالاً آن را باطل می کند. می توان ادعا کرد که ریختن چیزی روی لپ تاپ نیز ضمانت نامه را باطل می کند، بنابراین شما باید از اختیار خود در اینجا استفاده کنید. اولین درگاه تماس برای لپ تاپ گارانتی باید تولید کننده باشد. با شرکت تماس بگیرید و ببینید آنها چه کاری می توانند برای شما انجام دهند.

 

شاید بتوانید لپ تاپ را به صورت رایگان بررسی کنید، اما هزینه هرگونه تعمیرات از جیب شما خارج می شود.

لپ تاپ آب خورده

 

اگر رایانه شما تحت گارانتی نیست (یا برایتان مهم نیست)، ممکن است بخواهید امور را به دست خود بگیرید. متاسفانه همه لپ تاپ ها به راحتی باز نمی شوند. به ویژه لپ تاپ های اپل و مایکروسافت امتیاز قابل ترمیم iFixit بسیار پایینی دارند که نشان می دهد در ساخت آنها از چسب و لحیم زیادی استفاده شده است.

ورود به برخی از دستگاه ها بسیار دشوار است، در حالی که برخی دیگر به گونه ای مونتاژ می شوند که باز کردن شاسی کاری عمدتاً بی معنی است.

وب را برای مدل خاص خود جستجو کنید ، به دنبال آن “ifixit” یا “راهنمای تعمیر”. نتایج باید به شما نشان دهد که تعمیر لپ تاپ شما آسان است (یا نه). اگر از انجام این کار راحت هستید ، می توانید شاسی را باز کرده و سعی کنید رطوبت را خشک کنید.

 

گزینه 1: شاسی را باز کنید

اگر تصمیم گرفته اید که شاسی را باز کنید، می توانید آسیب را خود ارزیابی کنید. اگر فقط آب را روی لپ تاپ خود ریخته اید، باید اجزای آن خشک و تست شوند. اگر چیزی چسبناک یا شیرین ریخته اید، مانند نوشابه یا شربت، مواد تشکیل دهنده احتمالاً به تمیزکاری مناسب توسط متخصص احتیاج دارند.

 

اگر از انجام این کار راحت هستید، برای کمک به خشک شدن برخی از اجزای سازنده را حذف کنید. قطع و از بین بردن SSD یا هارد دیسک و همچنین RAM که مشاهده می کنید باید نسبتاً آسان باشد. اگر می خواهید مرجعی برای مونتاژ مجدد داشته باشید ، قبل از شروع عکس بگیرید.

هرگونه رطوبت آشکار را در لپ تاپ و اجزای سازنده با یک پارچه یا حوله تمیز و بدون پرز خشک کنید (حوله های کاغذی نیز خوب عمل می کنند). اطمینان حاصل کنید که برای جلوگیری از پشت سر گذاشتن چیزی ، به جای پاک کردن دست می زنید.

لپ تاپ و سایر اجزای سازنده را که از بین می برید حداقل 48 ساعت در یک مکان خشک و هوا قرار دهید. برای خشک کردن لپ تاپ خود از سشوار، بخاری یا منبع گرمایی دیگر استفاده نکنید، زیرا این امر می تواند آسیب بیشتری وارد کند.

وقتی همه چیز خشک است، می توانید لپ تاپ خود را دوباره مونتاژ کرده و سعی کنید آن را روشن کنید.

 

گزینه 2: آن را برای تعمیرات به یک متخصص بدهید

هر تعمیرگاه محلی لپ تاپ می تواند نگاهی به رایانه خیس شما بیاندازد و به شما اطلاع دهد که آیا نیاز به تعویض قطعات است. آنها همچنین باید بتوانند دستگاه را از بین ببرند و برای شما خشک کنند. مطمئناً، آنها این کار را به صورت رایگان انجام نخواهند داد – هزینه کار و سایر قطعاتی که باید تعویض شوند از شما کسر می شود.

اگر لپ تاپ اپل داشته باشید ، به احتمال زیاد اپل هزینه تعمیرات بیش از یک فروشگاه شخص ثالث را پرداخت می کند. دلیل این امر تا حدی این است که اپل و مراکز خدمات مجاز آن از قطعات رسمی اصلی استفاده می کنند. با مراجعه به جای دیگر می توانید پس انداز کنید اما قطعات ممکن است از کیفیت یکسانی برخوردار نباشند.

 

گزینه 3: آن را خاموش بگذارید و منتظر بمانید

اگر فقط کمی آب روی لپ تاپ ریخته اید و یا فکر نمی کنید مایعات زیادی وارد شاسی شود، دادن کمی زمان برای خشک شدن لپ تاپ ارزش صبر کردن را دارد. درپوش لپ تاپ را به راحتی باز کرده و آن را به صورت روبرو روی حوله قرار دهید (مانند V وارونه) تا هرگونه رطوبت تخلیه شود.

 

لپ تاپ را در مکانی خشک قرار دهید و حداقل 48 ساعت صبر کنید تا سعی کنید آن را روشن کنید. اگر بتوانید به سرعت کافی به دستگاه خود رسیدگی کنید، ممکن است هیچ آسیبی نبیند. اگر چیزی چسبناک ریخته اید، حداقل صفحه کلید شما احتمالاً تحت تأثیر قرار گرفته است.

 

چگونه کلیدهای چسبناک  کیبورد را تمیز کنیم

بهترین راه حل برای کلیدهای چسبناک کیبورد، تمیز کردن کلیدهای به صورت جداگانه است. در بعضی از لپ تاپ ها، می توانید به راحتی کلیدهای صفحه کلید را بیرون بیاورید. می توانید از اسپری الکل ایزوپروپیل و یک پنبه استفاده کنید.

قبل از اینکه این مورد را امتحان کنید ، مطمئن شوید که لپ تاپ شما خاموش، از برق وصل شده است و در صورت امکان هرگونه باتری از بین رفته است.

 

مقداری الکل ایزوپروپیل را بر روی کلیدهای آسیب دیده اسپری یا ریخته و سپس هر کلید را به طور مکرر فشار دهید تا الکل در مکانیسم کار کند. هرچه بیشتر آن را فشار دهید، کلید شل می شود. بیش از حد از الکل استفاده نکنید. این مراحل را تکرار کنید تا کلیدها دیگر چسبنده نباشند..

 

از برنج استفاده نکنید

برخلاف تصور عمومی، برنج بهترین کار برای خشک کردن لوازم الکترونیکی مرطوب نیست. این روند خشک شدن را تسریع نمی کند. و اگر دانه های برنج در سیستم خنک کننده یا پورت های USB پیدا کنید، مشکلات بیشتری برای شما ایجاد می کند. در عوض توصیه می کنیم برنج را بخورید.

 

بهترین راه برای جلوگیری از خیس بودن لپ تاپ این است که هرگز آن را در کنار غذا و نوشیدنی نداشته باشید. گزینه دیگر استفاده از کاور صفحه کلید است که به عنوان غشایی ضد آب برای جلوگیری از عبور مایعات عمل می کند.

مجتمع آموزشی برق برگزار کننده دوره های فنی مانند: آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش تعمیرات برد الکترونیکی ، آموزش تعمیرات لپ تاپ ، آموزش تعمیرات یخچال ، آموزش تعمیرات لباسشویی ، آموزش تعمیرات ظرفشویی ، آموزش PLC و … می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های آموزشگاه تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *