درخواست کارآموزی

روی لپ تاپ آب ریخته است، چگونه آن را تعمیر کنیم ؟ – تعمیر آب خوردگی لپ تاپ – مجتمع آموزش برق

نصب دزدگیر خودرو
نحوه نصب دزدگیر خودرو – اصول نصب دزدگیر بر روی خودرو – مجتمع آموزش برق
سپتامبر 7, 2019
پنل خورشیدی
سه مسئله ی مهم در رابطه با پنل های خورشیدی زمینی که باید بدانید! – مجتمع آموزش برق
سپتامبر 22, 2019

روی لپ تاپ آب ریخته است، چگونه آن را تعمیر کنیم ؟ – تعمیر آب خوردگی لپ تاپ – مجتمع آموزش برق

تعمیر لپ تاپ

روی لپ تاپ آب ریخته است . چگونه آن را تعمیر کنیم ؟

               تعمیر لپ تاپ

اگر روی لپ تاپ شما یک فنجان قهوه یا آب ریخته است، در صورت اطمینان از توانایی خود در درست کردن آن باید سریع دست به کار بشوید و آن را درست کنید .

باید یاد آور شد که اگر لپ تاپ شما خیس شده است، زمان المنت بسیار مهمی محسوب می شود. شما باید ابتدا آن را خاموش کنید، آن را از برق بکشید و باتری آن را جدا کنید.

باید به سرعت لپ تاپ را خاموش کرده و این کارها را انجام دهید و نیازی به انجام تک تک مراحل خاموش کردن نیست می توانید به سرعت دکمه ی پاور را فشرده و منتظر بمانید تا لپ تاپ خاموش شود .

 

کارهایی که در شرایط اضطراری خیس شدن لپ تاپ باید انجام دهید :

مرحله ی 1

همه ی قطعاتی را که به راحتی از لپ تاپ جدا می شوند جدا کنید. سیم ماوس و همه ی کابل ها و فلش ها و دی وی دی ها را از لپ تاپ جدا کنید تا فقط خود لپ تاپ باقی بماند .

مرحله ی 2

روی لپ تاپ خود را تا حد ممکن خشک کنید. تا جایی که به لولای لپ تاپ آسیبی نرسد آن را باز کنید. آن را به شکل وارونه نگه دارید و هر قسمت خیسی را که مشاهده می کنید با حوله یا یک پارچه ی جاذب بدون پرز خشک کنید.

نوع مایعی که روی لپ تاپ ریخته است اهمیت دارد : آب خاصیت خورندگی کمتری دارد، در حالی که مایعات دارای شکر یا الکل مضر ترین مایعات هستند.

به هرحال، مایع ریخته شده از هر نوع که باشد هدف اولیه ی ما این است که با خشک کردن سریع لپ تاپ تا حد ممکن تأثیر مایع ریخته شده بر روی سیستم را کاهش دهیم .

مرحله ی 3

در این مرحله به شما پیشنهاد می دهیم که اگر لپ تاپ شما دارای گارانتی تعویض است از این مزیت استفاده کنید و در غیر این صورت آن را به یک مغازه ی تعمیرات کامپیوتر بسپارید.

اگر نمی خواهید که آن را به تعمیرکار بسپارید ادامه ی مطلب را مطالعه کنید زیرا هنوز راه هایی وجود دارند که می توانید به وسیله ی آن ها لپ تاپ را خشک کنید.

 

لپ تاپ را باز کنید

با وجود این که در طی سال های طولانی لپ تاپ ها به گونه ای ساخته می شدند که اجزای آنان به راحتی از هم جدا می شد اما امروزه امکان باز کردن بعضی از لپ تاپ ها وجود ندارد.

ما پیشنهاد می کنیم که اگر امکان باز کردن لپ تاپ وجود ندارد زیاد تلاش نکنید چرا که ممکن است این کار به لپ تاپ شما صدمه بزند و مشکلات بیشتری را به وجود آورد.

در ادامه چند مرحله توضیح داده شده است که اگر لپ تاپ برای لپ تاپ شما قابل اجرا و استفاده باشد باید آن ها را دنبال کنید .

 مرحله ی 1

اگر امکان جدا کردن باتری از لپ تاپ وجود دارد این کار را انجام دهید. معمولاًبرای جدا کردن باتری باید یک دکمه یا کلید را که در قسمت زیرین لپ تاپ قرار دارد فشار دهید.

مرحله ی 2

                          لپ تاپ

اگر هنگام چکه کردن مایع از کل سیستم نگران قطعاتی همچون درایو ذخیره سازی و رم هستید می توانید آن ها را نیز جدا کنید. در بعضی از لپ تاپ ها پنل زیرین جدا شدنی است و به شما اجازه می دهد این قطعات را نیز بیرون بیاورید.

در بیشتر مواقع لازم است برای باز کردن پنل زیرین از پیچ گوشتی چهار سو ویا پیچ گوشتی Torx که نوعی پیچ گوشتی ستاره ای یا شش سو است استفاده کنید.

برای جدا کردن رم لازم است گیره های کناری را فشار دهید تا آزاد شود، اما برای باز کردن هارد درایو احتمالا باید چند پیچ دیگر را هم باز کنید. قبل از جدا کردن مطمئن شوید که اتصال آن با پورت برق و سایر پورت ها و کابل ها را قطع کرده اید .

مرحله ی 3

تمام قطعاتی را که خارج کرده اید بررسی کنید تا خیس یا آسیب دیده نباشند.

هر قسمتی که خیس است باید فوراً خشک شود اما اگر مایعی که روی لپ تاپ ریخته است هر چیزی به غیر از آب باشد بهتر است آن را با استفاده از یک دستمال نخی و ایزوپروپیل الکل 99 درصد تمیز کنید زیرا بدون این که به قطعه آسیبی وارد کند کثیفی را از بین می برد و هیچ لکه ای باقی نمی گذارد .

مرحله ی 4

پس از انجام مراحل قبل باید به مدت دو یا سه روز لپ تاپ را در محیطی گرم و خشک قرار دهید. وجود یک پنکه می تواند فرایند خشک کردن را سریع تر کند.

هرگز برای خشک کردن لپ تاپ از سشوار استفاده نکنید چرا که منجر به آسیب های دائمی می شود. اگر لپ تاپ را باز کرده و قطعات آن را جدا کرده اید تا خشک شوند پس از خشک شدن آن ها می توانید همین دستورالعمل ها را به صورت برعکس دنبال کنید و لپ تاپ را جمع کنید تا ببینید که آیا کار می کند.

اگر مشکلی در عملکرد لپ تاپ وجود ندارد که بسیار خوب است اما اگر عملکرد آن خوب نیست باید آن را به یک مرکز تعمیرات ببرید.

اگر لپ تاپ شما قابل باز شدن نیست :

ممکن است شما یک مک بوک یا هر لپ تاپ دیگری که امکان دسترسی به اجزای داخلی آن وجود ندارد داشته باشید. این مسئله به شدت گزینه های پیش روی شما را کاهش می دهد و بهتر است که فوراً لپ تاپ را به یک مرکز تعمیرات ببرید.

کاری که باید بین زمان ریختن مایع روی لپ تاپ و رسیدن به مرکز تعمیرات انجام دهید این است : لپ تاپ را وارون نگه دارید، در هر قسمتی خیسی و رطوبت مشاهده می کنید با حوله آن را کاملاً خشک کنید.

سپس آن را روی یک سطح خشک قرار دهید. در حین بردن لپ تاپ به مرکز تعمیرات می توانید با روشن کردن یک فن فرایند خشک شدن را سرعت بخشید.

بهترین کار این است که آن را داخل یک کیسه برنج قرار دهید چرا که برنج یک جاذب خوب است و به خشک شدن مایعی که از راه شکاف های کیبرد وارد لپ تاپ شده است کمک می کند. لپ تاپ را داخل یک کیسه بزرگ پر از برنج و درون یک اتاق گرم قرار دهید .

 

محافظ های ضد آب

برای این که در آینده از لپ تاپ خود محافظت کنید به شما پیشنهاد می دهیم که یک کاور سیلیکونی یا از جنس پلاستیک شفاف خریداری کنید، برای قسمت بالایی و پایینو صفی حه نمایش لپ تاپ پوشش ضد آب تهیه کنید. همچنین لپ تاپ را داخل کیف بزرگ مخصوص آن حمل کنید .

 

دورهآموزش تعمیرات لپ تاپ به صورت عملی ویژه بازار کار شامل تعمیرات نرم افزاری و سخت افزاری در کارگاه های مجهز مجتمع آموزش برق برگزار می گردد.