درخواست کارآموزی

نکاتی برای جلوگیری از تشکیل نقطه ی داغ بر روی پنل های خورشیدی – مجتمع آموزش برق

نحوه نصب پنل های خورشیدی – بهترین روش برای نصب پنل خورشیدی – مجتمع آموزش برق
جولای 10, 2019
نحوه تعمیر و عیب یابی پرینتر – نحوه رفع مشکل چاپ کمرنگ پرینتر – مجتمع آموزش برق
جولای 24, 2019

نکاتی برای جلوگیری از تشکیل نقطه ی داغ بر روی پنل های خورشیدی – مجتمع آموزش برق

نقاط داغ پنل خورشیدی

نکاتی برای جلوگیری از تشکیل نقطه ی داغ بر روی پنل های خورشیدی

در یک سیستم فتوولتائیک با پنل های خورشیدی، آن چه که بیشتر از همه باید از آن ترس داشته باشیم تأثیر نقاط داغ است.

در ادامه به تجزیه و تحلیل متداول ترین دلایل و نتایج نقاط داغ بر روی یک سیستم خورشیدی که مخصوص مصرف شخصی فرد است و یا به شبکه ی مرکزی متصل است می پردازیم .

نقاط داغ پنل خورشیدی

نقطه ی داغ چیست ؟

                           

نقاط داغ نقاطی با دمای بالا هستند که فقط یک ناحیه از پنل را تحت تأثیر قرار می دهند و موجب کاهش بازدهی در آن نقطه و در نتیجه کاهش نیروی خروجی و تسریع تجزیه ی موادی که در ناحیه ی تحت تأثیر دمای بالا هستند، می شوند.

همه ی ما می دانیم که پنل های خورشیدی انرژی تولید می کنند و هنگامی که نقاط داغ ایجاد می شوند بنا به دلایلی در همان ناحیه مقداری از انرژی اتلاف می شود.

این به این دلیل است که سلول های تحت تأثیر گرما به جای تولید انرژی آن را مصرف می کنند. به طور کلی نقاط داغ ناپایدار هستند و معمولاً تشدید می شوند تا عملکرد کلی پنل در نهایت از کار بیفتد .

چرا نقاط داغ به وجود می آیند ؟

  • اتصال نادرست سلول ها به یکدیگر : این به معنای این است که سلول های خورشیدی به صورت سری به یکدیگر متصل شوند.
  • آسیب دیدن یا بی کیفیت بودن سلول ها که علت آن می تواند فشاری باشد که سلول های سیلیکونی طی فرایند تولید متحمل می شوند.
  • سایه های فصلی بر روی پنل ها : ممکن است نصب کننده ی پنل برای افزایش تولید انرژی در تابستان محلی را برای نصب انتخاب کند که در زمستان دارای سایه خواهد بود. در زمان سایه افکنی سلول به جای تولید جریان تبدیل به مقاومت می شود که سبب اتلاف انرژی می گردد. برای جلوگیری از این اتفاق علاوه بر انتخاب محلی که سایه ی کمی بر روی آن می افتد باید هر پنل را به اینورتر جداگانه ای متصل کنید تا به جای مدار سری مدار موازی ایجاد شود .
  • شرایط نامناسب سقف : ممکن است سقف در محلی قرار گرفته باشد که اغلب دارای سایه است. هنگامی که سلول های یک پنل فتوولتائیک کاملاً در سایه قرار گیرند این بدان معناست که دیودهایی که در این مسیر هستند استفاده نمی شوند و این امر موجب بالا رفتن دما و در نهایت تجزیه ی پنل می شود .
  • افتادن سایه بر قسمتی از سیستم به دلیل وجود درخت یا پوشش گیاهی .
  • گرد و خاک و شن : ممکن است پنل های فتوولتائیک در مدت زمان فعالیت خود توسط گرد و غبار، خاک، شن و سایر آلاینده های ناخالص کثیف شوند. شرکت مرتبط با پنل های شما باید از طریق بازرسی های منظم تشخیص دهد که چه زمانی لازم است پنل هایتان تمیز شوند. فاصله ی زمانی بین زمان های نظافت پنل ها تا حد زیادی به شرایط آب و هوایی منطقه و نوع زمین های اطراف بستگی دارد .

                    جلوگیری از تشکیل نقاط داغ

در این تصویر ما نمونه ی واضحی را مشاهده می کنیم که چگونه تجمع غبار و کثیفی سلول های حاشیه ی پنل ها را تحت تأثیر قرار داده است.

اگر به این تصویر که با یک دوربین ترموگرافیک گرفته شده است نگاه کنیم می بینیم که بسیاری از سلول های واقع  در حاشه ی پایین _سمت راست دارای دمای بالاتری نسبت به بقیه ی سلول ها هستند و باعث به وجود آمدن نقاط داغ شده اند که اگر مشکل آن ها به موقع حل نشود کل سیستم را از کار می اندازند .

برای جلوگیری از این مشکل باید به طور مداوم مراقبت ها و تمیزکاری های مورد نیاز را انجام دهیم. به علاوه بهتر است پنل هایی را انتخاب کنیم که گوشه های آنان دارای محل تخلیه ی ذرات آلوده کننده است .

پنل خورشیدی

همان طور که مشاهده کردید برای تشکیل نقاط داغ دلایل مختلفی وجود دارند و در بیشتر مواقع می توان از ایجاد آن ها پیشگیری کرد. پنل های خورشیدی با کیفیت دارای محفظه ی تخلیه در گوشه های خود را انتخاب کنید و از نصب آن ها در محل سایه بپرهیزید تا از عدم بروز مشکل مطمئن باشید و از یک سیستم فتوولتائیک با ظرفیت بالا لذت ببرید .

 

دوره های آموزش نصب پنل خورشیدی به صورت عملی توسط اساتید مجرب در کارگاه های مجهز مجتمع آموزش برق برگزار می شود.