تهران - میدان انقلاب - روبه روی دانشگاه تهران - خیابان فخر رازی - نرسیده به خیابان جمهوری - ابتدای کوچه مهر - پلاک 4

شغل سیم پیچی و بازار کار آن در ایران

شغل سیم پیچی و بازار کار آن در ایران


شغل سیم پیچی و بازار کار آن در ایران : پیشرفت تکنولوژی باعث ابداع وسایل مختلف الکتریکی و مکانیکی شده است که هر یک نقشی مهم را در زندگی ما ایفا می کنند. انواع لوازم خانگی مانند ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، یخچال، جاروبرقی، کولرهای گازی و آبی و … از جمله وسایلی هستند که با پیشرفت در تکنولوژی به زندگی ما راه یافته اند.

آموزش سیم پیچی

در این مقاله در مورد بازار کار،درآمد و سود شغل سیم پیچی موتور به همراه میزان سرمایه و وسایل مورد نیاز کارگاه سیم پیچی مورد بررسی قرار می‌دهیم.

شما میتوانید با شرکت در دوره آموزش سیم پیچی موتور تمام آموزش های این رشته را بصورت صفر تا صد آموزش ببیند و وارد بازار کار این شغل پردرآمد شوید.

تمامی وسایل الکتریکی و در واقع همه ماشین های الکتریکی دارای یک موتور برای راه اندازی می باشند و موتور قطعه اصلی در تمام این وسایل می باشد. ساخت موتور، دارای یک سری مراحل و فرآیندها می باشد که افرادی که در این زمینه دارای مهارت و دانش کافی می باشند به آن می پردازند.

سیم پیچی موتور یکی از مراحلی است که در ساخت موتورهای مختلف باید طی گردد تا بتواند کار کند. سیم پیچی یک فرایند پیچیده بوده که نیازمند تخصص بالایی در این کار می باشد.

به افرادی که در این حوزه فعالیت می کنند سیم پیچ بند گفته می شود. این شغل یک شغل فنی بوده که می تواند درآمد بالایی را برای فرد داشته باشد. در ادامه به معرفی شغل سیم پیچی و بازار کار آن در ایران و سرمایه مورد نیاز برای راه اندازی این کار پرداخته شده است.

سیم پیچی چیست

سیم پیچی چیست و چرا انجام می شود؟

تمامی موتورها و ژنراتورهای تک فاز و سه فاز برای این که به درستی کار کنند نیاز به سیم پیچی دارند. این سیم پیچی در هسته روتور یا استاتور ماشین های الکتریکی انجام می گیرد که باعث تولید میدان مغناطیسی و در نتیجه طی فرایندی الکتریکی باعث چرخش روتور ماشین های الکتریکی می گردد.

انواع ماشین ها بسته به قدرت مورد نیاز، نیازمند سیم پیچی های مختلفی هستند که بسته به تعداد دور و ضخامت سیم پیچ ها این قدرت قابل تنظیم می باشد. سیم پیچی موتور نیازمند مهارت بالایی در این کار می باشد و انجام آن از عهده افراد عادی خارج است و افراد متخصص در این کار می توانند در صنایع مختلف مشغول به کار شوند.

معرفی شغل سیم پیچی

با توجه به پیشرفت تکنولوژی و استفاده از ماشین الکتریکی مختلف در صنایع کوچک و بزرگ، نیاز به افرادی که قادر به سیم پیچی انواع موتور باشند به شدت احساس می شود.

شغل سیم پیچ بندی می تواند منفعت زیادی را برای فرد داشته باشد و شغلی است که همیشه مشتری خود را داشته و می تواند درآمد بالایی را برای فرد به دنبال داشته باشد.

این شغل چه در ایران و چه در خارج از کشور شغلی پرطرفدار بوده و می توان از آن به عنوان یکی از مشاغل فنی قانع کننده نام برد.

افرادی که سیم پیچی را انجام می دهند برای سیم پیچی مجدد موتور باید مراحل مختلفی را طی کنند. در ابتدا باید روتور از استاتور جدا شده و موتور باز گردد.

برای باز کردن موتور باید توجه کرد که قطعات در کجا قرار دارند تا بتوان در هنگام بستن موتور آنها را در سر جای خود قرار داد. در مرحله بعد باید مشخصات و نقشه سیم پیچی را از روی استاتور برداشت کرد و یک فاز بودن و سه فاز بودن موتور، گام کلافها، تعداد کلاف ها، نوع سیم پیچی و … بررسی گردد.

عایق کاری داخل شیارها، پیچیدن کلاف ها، محکم کردن سیم ها در داخل شیار، سربندی کلاف ها و سوار کردن موتور از جمله کارهایی است که در تعویض سیم پیچی موتور باید انجام گیرد.بازار کار سیم پیچی موتور در ایران

بازار کار سیم پیچی موتور در ایران

با توجه به این که تنوع وسایل الکتریکی و مکانیکی بسیار زیاد شده است و صنایع مختلف از انواع ماشین های الکتریکی برای انجام امور خود استفاده می کنند، نیاز به افراد سیم پیچ بند که در این کار دارای مهارت بالایی باشند به شدت احساس می شود.

افرادی که در این حرفه دانش و مهارت دارند می توانند به صورت مستقل در مغازه شخصی و یا استخدام در شرکت های مختلف مشغول به کار شوند. امکان پیشرفت در این شغل با توجه به پیشرفت تکنولوژی بسیار بالا بوده و آینده ای روشن برای آن پیش بینی می شود.

لوازم خانگی مختلف نیز دارای موتورهای الکتریکی می باشند که در صورت خراب شدن ممکن است نیاز به تعویض سیم پیچی آنها باشد. با توجه به این که این کار بسیار پیچیده بوده و نیازمند تخصص می باشد برای تعمیر این وسایل می توان از افراد متخصص در این کار استفاده کرد.

قیمت بالای لوازم خانگی باعث می شود تا افراد تمایل بیشتری برای تعمیر این وسایل داشته باشند تا این که به خریداری مجدد این وسیله بپردازند.

میزان درآمد شغل سیم پیچی

با توجه به سختی هایی که شغل سیم پیچی دارد معمولا برای سیم پیچی یک موتور ساده هزینه بالایی برای دستمزد پرداخت می گردد. با توجه به تقاضای زیادی که برای سیم پیچی موتورهای مختلف وجود دارد می توان درآمد بالایی را برای این شغل در نظر گرفت.

تکنسین هایی که کیفیت بالایی در سیم پیچی موتورها ارائه می کنند می توانند مشتریان زیادی را جذب نموده و به درآمد بالاتری برسند. با محاسبه این که سالانه چند دستگاه الکتریکی خراب می شوند و نیاز به سیم پیچی موتور دارند می توان درآمد این شغل را تا حدودی تخمین زد.

با کسب تجربه و گذر زمان می توان درآمد ماهانه ده میلیون تومانی را برای این شغل در نظر گرفت. البته که با تلاش بیشتر و انجام تبلیغات می توان به درآمدهای بالاتری نیز دست پیدا کرد.

سرمایه مورد نیاز برای سیم پیچی الکترونیکی

برای راه اندازی و آغاز به کار در شغل های مختلف سرمایه اولیه اهمیت بسیاری دارد و چه بسا افرادی که به تمایل به راه اندازی یک کار می باشند اما به علت عدم وجود سرمایه کافی از انجام این کار سر باز می زنند.

در صورتی که دوره های مختلف آموزش سیم پیچی را گذرانده اید و می خواهید وارد بازار این کار شوید نیاز به سرمایه چندانی نمی باشد. می توان با وجود مدرک سیم پیچی در شرکت های مختلف استخدام شد و در آنجا شروع به کار کرد. همچنین می توان با راه اندازی یک مغازه این کار را به صورت شخصی انجام داد و از این طریق به درآمدزایی رسید.

دوره های آموزش سیم پیچی

افرادی که هیچ گونه تحصیلاتی ندارند و علاقمند به فعالیت در این حوزه می باشند و یا افرادی که در رشته های مختلف دارای تحصیلات می باشند و می خواهند وارد این شغل شوند می توانند در دوره های مختلفی که برای آموزش سیم پیچی برگزار می شود شرکت نمایند.

این افراد پس از طی کردن این دوره ها وارد بازار کار می شوند و می توانند به درآمد بالایی دست پیدا کنند و آینده شغلی خود را تامین نمایند.

چگونه باید دوره های آموزش سیم پیچی را گذراند؟

آموزشگاه های مختلفی وجود دارند که این دوره ها را در زمانی کوتاه برگزار می کنند و پس از طی کردن دوره مورد نظر به کارآموزان مدرک ارائه می دهند. باید توجه نمود که آموزشگاهی که در آن ثبت نام می کنید زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای باشد تا بتوان مدرک معتبر را از آن دریافت نمود.دوره های آموزش سیم پیچی

این مدرک ها بین المللی بوده و می توان با آن در داخل و خارج از کشور شروع به کار نمود. این آموزشگاه ها علاوه بر دوره های تئوری به آموزش عملی نیز می پردازند و افراد می توانند در کارگاه هایی که در این آموزشگاه ها وجود دارد به صورت عملی نیز با اجزای مختلف موتور و نحوه سیم پیچی آن آشنا گردند.

این دوره ها طولانی نبوده و در صورتی که فرد تلاش زیادی داشته باشد می تواند در عرض 1 الی 2 ماه به یک سیم پیچ بند حرفه ای تبدیل گردد.

سرفصل های مختلفی در این دوره ها به کارآموزان آموزش داده می شود که تعدادی از این سرفصل ها عبارتند از: روابط نقشه کشی سیم پیچی استاتور، آموزش دادن انواع سیم پیچی ها از جمله سیم پیچی یک طبقه استاتور تک فاز و سیم پیچی دو طبقه موتورهای تک فاز ، آموزش انواع مختلف سیم بندی ها و شکل کلاف ها، تبدیل کردن الکتروموتورهای سه فاز به تک فاز، سیم پیچی متحدالمرکز، سیم پیچی زنجیره ای، سیم پیچی موتور سه فاز، سیم پیچی ژنراتورها و…

علاوه بر آموزش های حضوری، آموزش های مجاری نیز برای افرادی که فرصت شرکت کردن در کلاس ها را ندارند نیز برگزار می گردد که کیفیت این کلاس ها نیز به اندازه کلاس های حضوری بوده و افراد می توانند به تبحر کافی برسند.

نکاتی برای افزایش درآمد در شغل سیم پیچی موتور

در هر شغل و حرفه ای رعایت نکات مختلفی باعث افزایش درآمد در آن کار می گردد. در شغل سیم پیچی موتور برای این که درآمد خود را بالاتر ببرید در اولین مرحله نیاز است تا مهارت های خود را افزایش دهید و بتوانید کار تمیز و بدون مشکل را به دست مشتری بدهید.

بالا بودن کیفیت کار خود به خود باعث افزایش مشتریان شده و افزایش درآمد را به دنبال خواهد داشت. تبلیغات نیز از مهم ترین مراحلی است که برای افزایش درآمد می توان انجام داد.

تبلیغات در عصر امروز که عصر تکنولوژی می باشد بسیار راحت بوده و می توان از طریق تبلیغات در فضای مجازی کار خود را تبلیغ نمود و به جذب مشتری پرداخت.

پیشنهاد ویژه: آموزش برق یکی از آموزشگاه‌های معتبر در کشور با ارائه مدرک فنی و حرفه ای و دوره‌های ویژه اعم از دوره آموزش تعمیرات برد الکترونیکی ، آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش PLC ، آموزش برق ساختمان ، آموزش تابلو برق صنعتی ، آموزش برق صنعتی و … در کشور محسوب می‌شود. شما می‌توانید برای دریافت مشاوره رایگان و اطلاع از نحوه برگزاری کلاس‌ها با شماره 02166577392 تماس حاصل فرمایید.

4.2/5 - (5 امتیاز)


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • مهدی پارسا گفت:

  سلام.یه سوال داشتم از عکس استاتوری که داخل صفحه بود ایانمونه ای دارید اگر سایز بزرگتراز ۳۰ سانت قطر و ارتفاع ۱۰سانت باشی خیلی بهتراست.

  منظورم عکس سومی هست

 • مهدی پارسا گفت:

  سلام.یه سوال داشتم از عکس استاتوری که داخل صفحه بود ایانمونه ای دارید اگر سایز بزرگتراز ۳۰ سانت قطر و ارتفاع ۱۰سانت باشی خیلی بهتراست.

 • عادل درازهی گفت:

  من میخواهم یک شغل پردرآمد داشته باشم بهترین رشته تخصص چیه به سیم پیچی هم فکر مئکنم