تهران - میدان انقلاب - روبه روی دانشگاه تهران - خیابان فخر رازی - نرسیده به خیابان جمهوری - ابتدای کوچه مهر - پلاک 4

آموزش تعمیر شارژر موبایل

آموزش تعمیر شارژر موبایل


آموزش تعمیر شارژر موبایل : شارژ نکردن شارژر و خرابی آن یکی از مشکلاتی است که در دنیای امروز خیلی می تواند دردسر ساز باشد. دلیل این موضوع هم کاربرد زیاد گوشی موبایل است.

زمانی که گوشی ما شارژ نداشته باشد نمی توانیم از آن استفاده کنیم پس نیاز است که آن را شارژ  کنیم ولی اگر شارژر خراب باشد این امکان هم برای ما وجود ندارد پس از این رو باید شارژر را تعمیرکنیم که تعمیر کردن و عیب یابی شارژر هم نیازمند این است که ما برخی نکات مرتبط به شارژر و تعمیر کردن  آن را بدانیم.

آموزش تعمیرات موبایل

آموزش تعمیرات موبایل

در این مقاله می خواهیم به آموزش تعمیرات شارژر بپردازیم.اگر به شغل تعمیرات موبایل علاقمند هستید و میخواهید این حرفه را یاد بگیرید و از این راه کسب درآمد کنید در دوره آموزش تعمیرات موبایل مجتمع آموزشی برق ثبت نام کنید.

از کجا بدانیم شارژرمان مشکل دارد؟

دقت کنید، در برخی مواقع مشکل اصلی از شارژر نیست و باتری گوشی مشکل دارد، پس حتما قبل از اقدام به رفع مشکل شارژر، به تست کردن باتری موبایلتان بپردازید. به این صورت که باید شارژ شدن گوشی تان را با شارژر دیگری که قطعا سالم، است تست کنید.

اگر گوشی تان شروع به شارژ شدن کرد، که مشکل به طور قطعی از باتری گوشی نیست، اما اگر این اتفاق نیفتاد، و گوشی تان آغاز به شارژ شدن نکرد، در این صورت مشکل احتمالا از باتری گوشی است و باید به بررسی آن بپردازید.

چگونه شارژر موبایل خود را تعمیر کنیم؟

برخی موارد ما با این موضوع رو به رو می شویم که شارژر گوشی ما خیلی دیر شارژ کردن گوشی را انجام می دهد.

در این موقعیت بیشتر افراد فکر می کنند که باتری گوشی آن ها دچار مشکل شده در حالی که دیر شارژ شدن گوشی اصلا هیچ ربطی به باتری موبایل ندارد و مربوط به شارژر موبایل است.

آموزش تعمیر شارژر موبایل

مراحل تعمیر شارژر گوشی

– در مرحله ی اول باید شارژر را تست کنید. برای تست شارژر هم به یک مولتی متر و یک کابل یو اس بی که سر شارژر متصل به گوشی آن کنده شده باشد و فقط یو اس بی آن سالم باشد نیاز دارید.

– در قدم بعد باید سر usb را به سوکت usb روی سری شارژر متصل کنید و آدپتور را به یک تستر بزنید تا بتوانید آن را تست کنید.

– در قسمت بعدی باید مولتی متر را روشن کنید و آن را روی اندازه گیری ولتاژ روی 20 ولت قرار دهید. سپس سری های مولتی متر را به قسمت جدا شده ی فیش موبایل متصل کنید.

– اگر که مولتی متر ولتاژ 4.9 تا 5 را به شما نشان داد یعنی شارژر سالم است ولی در غیر این صورت شارژر شما خراب است و می تواند به باتری آسیب بزند.

– در مرحله بعد باید تست جریان انجام دهید. برای تست جریان مولتی متر را روی حالت 20 آمپر قرار دهید.

توجه: دقت داشته باشید که در این قسمت باید روی سری شارژر را نگاه کنید که نوشته شارژر چند آمپر به شما جریان می دهد سپس باید بررسی کنید که آیا مولتی متر هم همان ولتاژ را نشان می دهد اگر اینطور نبود یعنی مشکلی در ارائه ولتاژ آداپتور پیش آمده.

نکته: در برخی موارد ممکن است شارژر فیک باشد که در این صورت شارژر جریانی که روی آن نوشته شده را به شما نمی دهد.

– در قدم پنجم باید شارژر را باز کنید و قطعات داخلی آن را بررسی کنید.

-باز کردن شارژر هم بسیار کار راحتی است فقط شما به یک وسیله ی نک تیز نیاز دارید تا سری شارژر را از آن جدا کنید.

-در این قسمت نیاز است که شما برد شارژر را از بدنه ی آن خارج کنید تا بتوانید قطعات آن را بررسی کنید.

-زمانی که برد شارژر را از درون بدنه ی آن خارج می کنید قطعات مختلفی را روی آن می بینید که این قطعات شامل ترانزیستور های سوئیچی ، پل دیود ، خازن ، مقاومت و … می باشد.

تعمیر شارژر موبایل

-در این قسمت همچنین باید بررسی کنید که کدام یک از قطعات روی برد خراب شدند ، سوختند و یا دچار مشکل شده اند.

-شما میتوانید تعمیرات برد لوازم خانگی و تعمیرات مکانیک لوازم خانگی را بطور کامل و بصورت صفر تا صد در کلاس آموزش تعمیرات لوازم خانگی مجتمع آموزشی برق یاد بگیرید و به سرعت وارد بازار کار این حرفه شوید.

نکته: شما می توانید برای تست کردن قطعات مختلف برد آداپتور از مولتی متر استفاده کنید.

-در اغلب موارد مشکلی که برای سر شارژر پیش می آید و نمی تواند به خوبی شارژ کند به علت خراب شدن خازن در برد آداپتور است که چون عمر محدودی دارد پس از گذشت یک مدت مشخصی خراب می شود یا می سوزد که حتما باید به طور کامل تعویض شود.

-برای تست خازن ابتدا باید مولتی متر را روشن کنید و آن را روی حالت تست دیود قرار دهید سپس باید دو سری مولتی متر را به خازن وصل کنید اگر که اتصال کوتاه داشت یعنی خازن شما سوخته و دیگر قابل استفاده نیست اما در غیر این صورت خازن برد مشکلی ندارد.

– در مرحله ی بعد نیاز است تست ولتاژ انجام دهید.برای این تست باید مولتی متر را روی اندازه گیری ولتاژ تنظیم کنید و عددی که دستگاه به شما نشان داد حتما باید به آرامی پایین بیاید در غیر این صورت خازن برد خراب است.

-در برخی موارد هم ممکن است خازن سالم باشد ولی چون زمان زیادی مورد استفاده قرار گرفته ظرفیت آن پایین آمده که نیاز به تعویض شدن دارد.

نکته:حتما باید دقت داشته باشید که خازن جدیدی که می خواهید آن را جایگذاری کنید پارامتر هایش با خازنی قبلی یکسان باشد.

-برای جدا سازی خازن خراب باید ابتدا هویه را روشن کنید سپس باید قسمت های لحیم شده ی خازن را ذوب کنید تا بتوانید آن را جدا سازی کنید. زمانی که خازن خراب را خارج کردید باید خازن جدید و سالم را به جای آن بگذارید و با استفاده از هویه و سیم لحیم آن را لحیم کاری کنید.

نکته:دقت داشته باشید که خازن ها هم قطب مثبت و منفی دارند که حتما باید با توجه به همین قطب ها جایگذاری شوند در غیر این صورت خازن عملکرد خود را انجام نمی دهدو منفجر می شود.

– پس از لحیم کاری حتما سطح برد را به طور کامل تمیز کنید تا تیکه های لحیم و روغن لحیم روی برد تاثیرات منفی نگذارید. می توانید برای تمیز کردن برد از سرم تمیز کننده ی برد استفاده کنید.

– در مرحله آخر هم باید برد را در بدنه بگذارید و درب آن را هم روی آن قرار دهید. سپس باید تست نهایی را انجام دهید.

برای تست نهایی باید شارژر را به تستر متصل کنید. سپس با استفاده از مولتی متر ولتاژ شارژر را بررسی کنید.

بعد از تست ولتاژ باید جریان را به طور کامل تست کنید و از درست بودن آن اطمینان پبدا کنید.

تعمیر شارژر شیائومی

ما در این بخش یک راهنمایی برای تعمیر شارژر شیائومی اشاره کرده ایم:

1. بررسی کابل:

ابتدا بررسی کنید که کابل USB شما سالم و درست کار می‌کند. ممکن است کابل آسیب دیده باشد و عملکرد شارژر را تحت تاثیر قرار دهد. در صورت لزوم، کابل را تعویض کنید.

2. تمیز کردن پورت شارژ:

به دلیل اتصال و جداشدگی مکرر شارژر، پورت شارژ گوشی و همچنین پایه‌های شارژر ممکن است گرد و غبار یا رسوبات داشته باشد. از یک قطعه پنبه یا باد متناسب استفاده کنید تا پورت شارژ را تمیز کنید. اما از استفاده از آب یا مواد شیمیایی برای تمیزکردن پورت خودداری کنید.

3. خطای نرم‌افزاری:

ممکن است مشکل در خود دستگاه شارژ شما باشد. ابتدا تلاش کنید دستگاه را ریست کنید و سپس مجدداً آن را به شارژر متصل کنید. همچنین، اگر گوشی را به کامپیوتر وصل کنید، ممکن است بتوانید به وسیله نرم‌افزارهای خاصی نظیر Mi PC Suite مشکل را حل کنید.

4. بازسازی شارژر:

در نهایت، اگر هیچکدام از راه‌حل‌های فوق به شما کمک نکرد، ممکن است بخواهید شارژر خود را بازسازی کنید. این کار به طور کلی برای صاحبان تجارب قبلی با تعمیرات الکترونیک مفید است. بازسازی شارژر شامل جدا کردن بدنه شارژر، بررسی قطعات داخلی و تعویض قطعات خراب است.

با این حال، این کار خطرناک است و توصیه می‌شود اگر تجربه قبلی با تعمیرات الکترونیکی ندارید، این کار را به تکنسین مجرب محلی بسپارید. مطمئن شوید که در هر مرحله از مراحل مربوط به تعمیر، از ایمنی خود محافظت کرده و در صورت لزوم، مشاوره یک تکنسین حرفه‌ای را جستجو کنید.

تعمیر شارژر فست سامسونگ

1. بررسی کابل و طرفین شارژر:

ابتدا از سالم بودن کابل USB و طرفین شارژر (مانند پورت USB و آداپتور) مطمئن شوید. ممکن است سیم‌های داخلی کابل خراب شده یا طرفین شارژر کثیف شده باشند. در صورت لزوم، کابل یا آداپتور را تعویض کنید.

2. تمیز کردن پورت شارژ:

با زمان، گرد و غبار و رسوبات ممکن است در پورت شارژ گوشی و شارژر جمع شوند و مانع از اتصال صحیح شوند. با استفاده از قطعه‌ای نرم مانند پنبه، دقت کنید و با دقت پورت و طرف متناسب را تمیز کنید

 3. امتحان با شارژر دیگر:

در صورت امکان، از یک شارژر دیگر و قابل اعتماد استفاده کنید و آن را با گوشی خود آزمایش کنید. اگر گوشی با شارژر دیگر درست کار می‌کند، احتمال خرابی شارژر اصلی وجود دارد.

4. ریست کردن دستگاه:

در بعضی موارد، مشکلات نرم‌افزاری می‌توانند با ریست دستگاه حل شوند. امکان ریست کردن گوشی خود را بررسی کنید و به شارژر متصل کنید تا ببینید آیا مشکل حل می‌شود یا خیر. در نهایت، اگر هیچکدام از راه‌حل‌های فوق برای شما کارآمد نبودند، بهتر است با مرکز خدمات سامسونگ تماس بگیرید یا به یک تعمیرکار مجرب مراجعه کنید تا به شما کمک کنند.

تعمیر شارژر فست شارژ

1-در قدم اول باید درب پشت شارژر را باز کنید.

2-در مرحله ی دوم باید برد را خارج کنید. دقت داشته باشید که معمولا برد در آدابتور به راحتی با دست خارج می شود، ولی اگر زمانی دیدید که برد سفت است و با دست خارج نمی شود می توانید از دم باریک استفاده کنید.

3-اگر در قسمت درونی بدنه ی برد و خود برد سیاهی دیدید نشان دهنده ی این است که یک قطعه از درون آدابتور شما سوخته است.

4- این نکته را باید بدانید که همیشه در مرحله ی اول تعمیرات برد، باید به صورت چشمی قطعات را بررسی کنید و بعد به تست های اصلی برسید.

زمانی که برد را به صورت ظاهری بررسی می کنید در اغلب موارد می بینید که یا هر دو خازن ها یا یکی از خازن ها از حالت عادی خود خارج شده (یعنی خازن سوخته ، باد کرده و یا ترکیده).

نکته: دقت داشته باشید چون شارژر ما در این قسمت فست شارژ است بر عکس شارژر های معمولی برای سریع تر شارژ کردن گوشی چندین آی سی دارد. همچنین علاوه بر آی سی روی این شارژر ما خازن های  SMD،دیود های SMD و یکسری مقاومت ها SMD هم وجود دارد.

بر روی سطح برد ما دو عدد خازن صافی داریم که هر دو برای مثال 12 میکرو فراد هستند.

سوالی که شاید در این موقعیت پیش بیاید این است که خوب ما چرا از یک خازن 24 میکرو فراد استفاده نمی کنیم؟ در جواب این سوال باید بگوییم که این کار به علت کوچک بودن بدنه ی آدابتور است. چون خازن های 24 میکرو فراد بزرگ هستند در بدنه جا نمی شوند پس می آیند و دو خازن 12 میکرو فراد را به صورت موازی قرار می دهند تا بتوانند نیاز آدابتور را تامین کنند.

نحوه تعمیر شارژر موبایل

علاوه بر خازن قطعات دیگری چون: فیوز ، وریستور ، مقاومت و یک عدد ترانزیستور قدرت هم روی سطح برد قرار دارد که برای ترانس فرکانس سازی می کند.

5- در مرحله آخر باید تمام قطعات روی برد را به طور کامل تست کنید و از سالم بودن آن ها اطمینان پیدا کنید. اگر دیدید که هر یک از قطعات مقدار پارامتر هایشان روی مولتی متر از حد مجاز پایین تر و یا بالا تر بود باید آن را تعویض کنید.

خراب بودن کابل یو اس بی

موضوعی که در تعمیرات شارژر موبایل وجود دارد این است که همیشه مشکل از آداپتور نیست و در اغلب موارد مشکل از کابل یو اس بی می باشد که اتصالات آن قطع شده اند و یا سیم ذوب شده است.

زمانی که کابل یو اس بی شارژر به هر دلیلی خراب می شود پیشنهاد ما این است که کابل را تعویض کنید زیرا اتصال دوباره ی کابل ممکن است دوباره پس از یک مدت زمانی قطع شود و قابل استفاده نباشد.

 

روش تعمیر شارژر موبایل

روش های ساده برای رفع مشکل شارژ نکردن شارژر

دقت نمایید، برخی از مشکلات شارژر ها ممکن است از اتصالات داخلی و این گونه موارد باشد، در این صورت واضح و بدیهی است که کاری از دست کسی که در این حوزه تخصص و اطلاعات لازم را ندارد ساخته نیست. اما برخی مشکلات ساده نیز می تواند باعث عدم شارژ کردن شارژرتان شود که در ادامه به ارائه راه حل هایی برای رفع آنها می پردازیم.

تمیز کردن پورت گوشی

اقدام اولی که می تواند در رفع این مشکل کمکتان کند، پارک کردن پورت گوشی تان است. به طور کلی، با گذر زمان، گرد و غبار و آشغال های ریزی درون پورت می روند و جمع می شوند، و در نهایت این موضوع باعث می شود که شارژر نتواند به درستی با گوشی تان ارتباط بگیرد و درنتیجه عمل شارژ شدن نیز مختل می گردد.

بنابراین با پنبه یا دستمال نرم، به آرامی و با دقت، به طور که به اجزای اصلی گوشی آسیب نزنید، به تمیز کردن و گردگیری پورت گوشی بپردازید. سپس بار دیگر شارژرتان را تست نمایید، اگر همچنان مشکل شارژ نشدن گوشی تان رفع نشده بود، به عملی کردن باقی پیشنهادات این بخش بپردازید.

تعمیر برد شارژر موبایل

این روش خیلی پیشنهاد نمی شود، چرا که حقیقت آن است که انجام این کار، نیاز به دقت، آگاهی، و تخصص بسیار زیادی دارد. این عمر سبب می شود تنها افراد کمی قادر به انجامش باشند و نکته منفی دیگر درباره این روش آن است که ممکن است هزینه زیادی را به شما تحمیل نماید.

برای همین است که بسیاری از افراد، ترجیح میدهند جای انجام این کار، مستقیما به خرید یک شارژر جدید بپردازند. چراکه حتی اطمینانی نیست پس از تمامی هزینه ها، شارژر تعمیر شود، یا خیر. اما اگر شارژرتان اوریجینال است و یا به هر دلیلی، برایتان اهمیت زیادی دارد و دوست ندارید تعویضش کنید، این روش می تواند به کمک شما بیاید.

ریستارت کردن موبایل

گاهی، پیش می آید که گوشی دچار مشکلات نرم افزاری شود، و به نوعی هنگ کند. در این شرایط، گوشی تان به شارژر واکنش نشان نمی دهد. البته این مشکل می تواند برای هدفون و هندزفری و باقی اتصالات گوشی نیز پیش می آید.

در این گونه مواقع تنها کافی ست موبایلتان را ریستارت، یا خاموش روشن نمایید. این کار باعث می شود تنظیمات گوشی از اول برنامه ریزی و اجرا شوند، و به احتمال زیاد، مشکل متصل نشدن شارژر و باقی وسایل جانبی دیگر به تلفنتان بر طرف خواهد شد.

بنابراین، شما باید گوشی تان را خاموش روشن یا ریستارت نمایید و مجددا اتصال شارژر با گوشی را بررسی نمایید. در صورتی که همچنان مشکل شارژ نشدن گوشی برطرف نشده بود، نیم نگاهی به باقی پیشنهادات آورده شده در این بخش بیندازید.

دقت داشته باشید، گاهی این مشکل از سوکت شارژر می باشد. فرضا، ضربه به شارژر وارد شده یا با بی دقتی متصلش کرده اید. این موارد می تواند باعث کج شدن سوکت شارژر شود، و کج شدن نیز، بدیهی است که می تواند سبب قطع شدن اتصال شارژر و گوشی گردد. بنابراین، پیشنهاد قطعی ما این است که قبل از اقدام به دور انداختن شارژرتان و خریدن شارژر جدید، حتما با کابل دیگری شارژرتان را تست نمایید. اگر مشکل از سوکت باشد، طی این اقدام این مشکل خودش را نشان خواهد داد.

بعلاوه، در برخی موارد پیش آمده است که شخص مدام شارژر را با یک پریز برق امتحان کرده باشد، و متاسفانه مشکل اصلی از آن پریز بوده باشد. بنابراین فراموش نکنید، حتما حتما، طی تک به تک مراحل ذکر شده، شارژرتان را حداقل با دو پریز تست نمایید.

درآخر، وقت آن است به توصیه های اندکی بپردازیم که می توانند از بروز مشکلات در زمینه شارژ شدن گوشی جلوگیری نمایند:

  1. از رها کردن شارژرتان در پریز برق، بدون آن که گوشی تان به آن متصل باشد، بطور جدی خودداری نمایید. این اقدام، به شدت بر کیفیت و عمر شارژر اثر منفی دارد و آثار زیان باری به دنبال خواهد داشت.
  2. همواره مراقب باشید که شارژتان را در محل مناسبی قرار داده باشید. منظور از محل مناسب جایی است که امکان ضربه وارد شدن، امکان کشیده شدن، بریده شدن و امثال این موارد در آن جا وجود نداشته باشد. به علاوه بسیار مهم است که در محل قرار گیری شارژرتان، رطوبت زیادی نیز وجود نداشته باشد. چراکه به مراتب بر عمر و کیفیت شارژرتان تاثیر خواهد داشت.
  3. هر از چند گاهی خیلی ارام و با دقت، به تمیز کردن پورت گوشی بپردازید. این عمل مانع تجمع گرد و غبار و آشغال ها در این مکان می شود، و درنتیجه، هرگز مشکلی از بابت عدم اتصال صحیح شارژر به علت کثیف بود پورت گوشی نخواهید داشت.
  4. از خیس شدن شارژر به جد، پرهیز نمایید. این مورد بسیار زیان رسان است، حتی اگر بلافاصله یا تا مدتی آثار منفی این اتفاق خود را نمایان نسازد، به طور کلی از عمر وکیفیت شارژر شما می کاهد.
  5. به علاوه، اجناس بسیار متنوعی هستند که شما با خریداری و مصرف آن ها می توانید بهتر از قبل به مراقبت از شارژر خود بپردازید. فرضا می توانید با استفاده از شیلد های مخصوص، خطر پاره یا قطع شدن شارژر خود را به شکل قابل توجهی کاهش دهید. برخی از این اجناس، حتی برای سیم های پاره شده نیز مفید هستند، چون با وصل شدن به کابل، به عنوان روکش جدید آن عمل خواهند کرد.

مجتمع آموزشی برق برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش تعمیرات برد الکترونیکی ، آموزش تعمیرات ECU خودرو ( ایسیو ) ، آموزش PLC و …  می باشد . برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید .شماره تماس 02166577392

 

5/5 - (1 امتیاز)


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *