تهران - میدان انقلاب - روبه روی دانشگاه تهران - خیابان فخر رازی - نرسیده به خیابان جمهوری - ابتدای کوچه مهر - پلاک 4

آموزش جلوگیری از هک شدن تلگرام

آموزش جلوگیری از هک شدن تلگرام


آموزش جلوگیری از هک شدن تلگرام : با ایجاد پیام رسان تلگرام، تیم توسعه دهنده به رهبری برادران دوروف بر محافظت از اطلاعات شخصی کاربران و محرمانه بودن مکاتبات متمرکز شدند.

افزایش سطح امنیت به ویژگی اصلی تلگرام تبدیل شده است که به طور مطلوب آن را از پس زمینه سایر پیام رسان ها متمایز می کند. به لطف این، تلگرام محبوبیت پیدا کرد و پس از آن، بسیاری از کاربران اینترنت با نصب این پیام رسان، انتخاب خود را به نفع حفظ ناشناس ماندن، امنیت و حفظ حریم خصوصی مکاتبات شخصی انجام می دهند.

آموزش تعمیرات موبایل

اما در کنار محبوبیت تلگرام، مخالفانی هم پیدا کرد. در اینترنت، می توانید مقالات مخالفی را در انجمن ها پیدا کنید که می گویند امنیت در تلگرام خیالی است و همه ویژگی ها، مانند چت های مخفی و تماس های رمزگذاری شده، فقط یک روابط عمومی از پاول دوروف است.

در این مقاله سعی خواهیم کرد اصول امنیتی تلگرام را بشناسیم و دریابیم که این پیام رسان تا چه اندازه ایمن است و احتمال اینکه هکرها بتوانند به فابل ها و تصاویر ارسال شده در این پیام رسان دسترسی پیدا کنند و همچنین آموزش جلوگیری از هک شن تلگرام را بیان کنیم.

جلوگیری از هک شدن تلگرام

امنیت تلگرام

به طور خلاصه، امنیت در تلگرام بر اساس پروتکل رمزنگاری MTProto Proxy است. ویژگی های این پروتکل به شرح زیر است:

 • استفاده از یک کلید مخفی به جای پیوند استاندارد “ورود به سیستم + رمز عبور” (کلید در زمان ثبت نام مشتری ایجاد می شود و به طور ایمن رمزگذاری شده است).
 • استفاده از دو نوع رمزگذاری: سرویس گیرنده-سرور (برای پیام رسانی منظم) و مشتری-مشتری (برای چت های مخفی).
 • انتقال ترافیک از طریق کانال های تلگرام به عنوان یک اتصال استاندارد TSL / SSL مبدل می شود، اما در داخل داده ها به گونه ای رمزگذاری می شود که هیچ چیزی قابل تشخیص نیست.
 • پروکسی MTProto نوع خاصی از پروکسی است که به طور خاص برای پیام رسان تلگرام طراحی شده است، به این معنی که سایر برنامه ها روی آن کار نمی کنند و ترافیک منظم اینترنت از طریق این پروتکل قابل انتقال نیست.

تلاش برای هک شدن تلگرام

 هک تلگرام یکی از محبوب ترین روندهای سال های اخیر است. در اینترنت می توانید مقالاتی راجع به نحوه هک شدن چت های شخصی، کنترل گروه ها و کانال ها به دست بیاورید، اما هیچ تأییدی از منابع معتبر رسمی درباره این موارد وجود ندارد. و معمولاً کانال ها و گروه های تلگرامی به دلیل بی احتیاطی مالکان که از قوانین ابتدایی امنیت تلگرام غافل می شوند ممکن است هک گردند.

بسیاری از قربانیان این موارد از تأیید صحت 2 مرحله ای استفاده نکردند.

گاهی اوقات می توانید با انتقاد از تلگرام از سوی نشریات معتبری که در زمینه امنیت اطلاعات تخصص دارند روبرو شوید. این انتقادات عمدتاً به این واقعیت مربوط می شود که شرکت تلگرام کد منبع این پیام رسان را به طور کامل فاش نمی کند. آنها همچنین از این واقعیت که توسعه دهندگان تلگرام از اصلاح پروتکل های استاندارد برای رمزگذاری استفاده می کنند، انتقاد می کنند که این امر می تواند منجر به عواقب غیر قابل پیش بینی شود.

با این وجود پاول دوروف از ایمنی تلگرام اطمینان دارد. او چند بار مسابقه هک تلگرام را اعلام کرد. به عنوان پاداش، او یک بار 200000 دلار بیت کوین پیشنهاد داد، و یک بار دیگر  300،000 دلار. اما هیچ کس موفق به دریافت جایزه نشد، زیرا هیچ کس قادر به هک کردن تلگرام نگردید.

نحوه جلوگیری از هک شدن تلگرام

چگونه حساب های تلگرام هک می شوند؟

پاسخ کوتاه این است: فیشینگ. کاربر پیامی را با یک نام مستعار با صدای رسمی از یک حساب تلگرام دریافت می کند مبنی بر اینکه فعالیت مشکوکی در حساب وی شناسایی شده است و کاربر باید تأیید حساب را ارائه دهد در غیر این صورت حساب مسدود می شود. پیوندی برای تأیید حساب ارائه شده است.

به طور طبیعی، این پیوند به یک سایت فیشینگ با آدرس اشاره می کند که به نظر قابل اعتماد است.

این سایت مانند کپی کربنی از صفحه ورود واقعی تلگرام در web.telegram.org به نظر می رسد. از کاربر خواسته می شود شماره تلفن، کد تأیید و در صورت فعال بودن احراز هویت دو عاملی، رمز ورود را وارد کند. در صورت رمز فراموش شده، کلاهبرداران از کاربر می خواهند روند طبیعی بازیابی رمز عبور را طی کند.

پس از ورود قربانی به تمام این اطلاعات، کلاهبرداران هر آنچه برای دسترسی به حساب و پیوند دادن آن به شماره تلفن دیگری لازم دارند را همراه با حساب آنها دریافت می کنند.

راه های جلوگیری از هک تلگرام

آموزش جلوگیری از هک شدن تلگرام از مواردی است که کاربران پیام رسان تلگرام باید از آن آگاهی داشته باشند. در ادامه به نکاتی در رابطه با جلوگیری از هک شدن اشاره شده است:

 • احراز هویت حساب دو عاملی را فعال کنید. این روش امنیت صد در صدی را ایجاد نمی کند، اما سرقت حساب شما را دشوارتر می کند.
 • نسبت به پیام های حساب های موجود در دفترچه آدرس خود مراقب باشید و پیوندهای مشکوک را دنبال نکنید. حساب های مدیر تلگرام دارای نشان های تأیید در اطلاعات حساب هستند. اگر ظاهراً پیامی از تلگرام دریافت کنید ، اما چنین علامتی وجود نداشته باشد، این یک کلاهبرداری است. یکی دیگر از علائم گویای هک شدن این است که تلگرام از شما درخواست می کند پیام را به عنوان هرزنامه علامت گذاری کنید. بدیهی است که این سرویس پیامی را از طرف خود به عنوان هرزنامه تشخیص نخواهد داد.
 • قبل از وارد کردن اطلاعات شخصی در هر صفحه وب، مطمئن شوید که اتصال برقرار نشده است و نام دامنه صفحه را در نوار آدرس از نزدیک بررسی کنید. در این حالت، این باید org باشد، نه telegram-antispam.org ، antispam-verification.com ، یا هر سایت دیگری.
 • یک راه حل امنیتی با قابلیت ضد فیش روی هر دستگاهی که اجازه آن را می دهد نصب کنید.

چگونه بفهمیم تلگرام من هک شده است؟

هیچ راه مستقیمی وجود ندارد که بتوانید تشخیص دهید که اکنون برنامه تلگرام شما هک یا به خطر افتاده است. اما مشاهدات متعددی وجود دارد که می توانید انجام دهید و سپس به نتیجه برسید.

از جمله بسیاری از راه های دانستن اینکه تلگرام شما هک شده است:

 • برنامه تلگرام، متن ها، تصاویر و فیلم های ناخواسته را به مخاطبین شما ارسال می کند.
 • عدم دسترسی به برنامه
 • هر بار که می خواهید از تلگرام استفاده کنید برنامه از شما درخواست ورود به سیستم را دارد.
 • تلگرام اغلب از شما می خواهد اطلاعات تماس (تلفن و ایمیل) خود را دوباره تأیید کنید.
 • وقتی اعلانی دریافت می کنید که برنامه تلگرام شما از مکانی دیگر وارد سیستم می شود.

آموزش جلوگیری از هک شدن تلگرام

چگونه می توان فهمید که چه کسی تلگرام را هک کرده است؟

اگر می خواهید بدانید شخصی حساب تلگرام شما را هک کرده است بسیار ساده است.

در تنظیمات به راحتی می توانید Session های تلگرام خود را کنترل کنید. شما می توانید برنامه های نظارت بر برنامه شخص ثالث را برای هرگونه فعالیت مشکوکی که در پشت صحنه دستگاه شما انجام می شود ، امتحان کنید.

در صورت هک شدن حساب تلگرام چه باید کرد؟

 1. تأیید دو مرحله ای را فعال کنید

روش احراز هویت دو مرحله ای که به شما امکان می دهد تلگرام از طریق ارسال کد تأیید به ایمیل شما که با حساب تلگرام شما در ارتباط است، دسترسی شما را تأیید کند.

در اینجا راهنمایی آورده شده است که نحوه تنظیم امنیت تلگرام را با تنظیم راستی آزمایی دو مرحله ای از طریق برنامه تلگرام نشان داده شده است:

 • برنامه تلگرام را باز کنید و وارد آن شوید.
 • روی دکمه menu در گوشه بالا سمت راست ضربه بزنید.
 • به «تنظیمات» و سپس به «حریم خصوصی و امنیت» بروید.
 • روی «تأیید صحت دو مرحله ای» ضربه بزنید.
 • یک رمز عبور قوی ایجاد کنید و برای تأیید دوباره آن را وارد کنید.
 • آدرس ایمیل خود را وارد کنید و روی نماد green check ضربه بزنید.
 • به صندوق ورودی خود بروید، ایمیل را باز کنید و روی confirmation link کلیک کنید.
 1. Active session های تلگرام را کنترل/ خاتمه دهید

یکی از جالب ترین ویژگی های امنیتی که در تلگرام منحصر به فرد است، امکان نظارت و خاتمه session ها است.

این ویژگی، این امکان را برای شما فراهم می کند تا نوع دستگاه های متصل، آدرس IP و مکان دستگاه های متصل به برنامه تلگرام شما را مشاهده کنید. به این ترتیب اگر دستگاهی را که با آن آشنایی ندارید مشاهده کنید ، باید به آن را غیر فعال نمایید.

این ویژگی در بخش تنظیمات> حریم خصوصی و امنیت> امنیت> Active session قرار دارد.

 1. Passcode Lock را تنظیم کنید

این یک ویژگی است که به شما امکان می دهد برنامه تلگرام خود را قفل کنید. وقتی این رمز عبور اضافی را تنظیم می کنید، یک نماد قفل در صفحات چت ظاهر می شود. شما فقط باید روی قفل ضربه بزنید و برنامه تلگرام خود را باز کنید.

احتیاط: اگر کد عبور را فراموش کردید ، باید برنامه را حذف کرده و دوباره نصب کنید و همه چت های مخفی حذف می شوند.

 1. رمز عبور ایمیل خود را بازنشانی کنید

هنگامی که یک هکر به ایمیل شما که برای راه اندازی برنامه تلگرام خود استفاده کرده اید دسترسی پیدا کرد، آنگاه در نیمه راه به حساب شما راه می یابد و همه کدهای auth به ایمیل شما ارسال می شوند.

بنابراین، پس از هک شدن حساب تلگرام، اطمینان حاصل کنید که رمزهای عبور خود را از جمله شناسه ایمیل خود تنظیم مجدد کنید. لطفاً از رمز عبوری که در جای دیگر استفاده می کنید استفاده نکنید. اگر می توانید، با استفاده از یک ابزار مدیریت رمز عبور به راحتی رمزهای عبور ایمن تولید کرده و آنها را ذخیره کنید.

مجتمع آموزشی برق برگزار کننده دوره های فنی و مهارتی مانند: آموزش تعمیرات برد الکترونیکی ، آموزش PLC ، آموزش نصب دوربین مدار بسته ،  آموزش تعمیرات لوازم خانگی و … می باشد برای اطلاعات بیشتر با شماره : 02166577392 تماس بگیرید. 

5/5 - (1 امتیاز)


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *