تهران - میدان انقلاب - روبه روی دانشگاه تهران - خیابان فخر رازی - نرسیده به خیابان جمهوری - ابتدای کوچه مهر - پلاک 4

ابزار مورد نیاز برای تعمیربُرد مدار چاپی یا PCB

ابزار مورد نیاز برای تعمیربُرد مدار چاپی یا PCB


ابزار مورد نیاز برای تعمیر بُرد مدار چاپی : ما در این مقاله درباره پک کامل ابزار الکترونیک صحبت کرده ایم. بسیاری نمی‌دانند که وسایل الکترونیکی، دستگاه‌ها و اقلامی که در اختیار دارند، بر پایه چندین مؤلفه داخلی ساخته شده اند که با هم کار می‌کنند تا عملکردها و ویژگی‌های لازم را ارائه دهند.

به عنوان مثال، یک تلفن همراه چیزی بیش از بدنه، دکمه‌ها و صفحه نمایشی است که در بیرون می‌بینید. در داخل دستگاه چندین قطعه وجود دارد که اجزای لازم را در خود جای داده و به هم متصل می‌کند. یکی از این قطعات هسته به اختصار برد مدار چاپی یا PCB نام دارد. شما هم میتوانید با شرکت در دوره آموزش تعمیرات برد الکترونیکی مجتمع آموزشی برق بصورت حرفه ای و تخصصی این رشته را فرا بگیرید و از این رشته کسب درآمد کنید.

آموزش تعمیرات برد الکترونیکی

عاقلانه است که در ابتدا از روشن کردن PCB آسیب دیده خودداری کنید. برای مثال، اگر مشکل یک فیوز ساده سوخته باشد، به جای تعویض فیوز (با فیوز بزرگتر!) باید دلیل آن را مشخص کرد. واقعیت این است که هیچ عملیات لحیم کاری مونتاژهای کاملی را هر بار تولید نمی کند. حتی با کیفیت ترین قطعات نیز هر از گاهی خراب می شوند.

ویدئوی معرفی ابزار مورد نیاز برای تعمیر بُرد مدار چاپی

به همین دلیل است که درک بهترین روش‌ها و مواد و ابزار دوباره کاری و تعمیر برای کسانی که بردهای مدار چاپ(PCB)  را تولید، نگهداری یا تعمیر می‌کنند بسیار مهم است. در ادامه به معرفی تعدادی از ابزارهای مورد نیاز برای تعمیر بُرد مدار چاپی خواهیم پرداخت.

ابزار مورد نیاز برای تعمیر برد الکترونیکی

معرفی ابزار تعمیرات الکترونیک

 •  مولتی متر
 • پایه نگهدارنده برد
 • هویه یا ایستگاه لحیم کاری
 • انبردست و دم باریک
 • پنس
 • دریل PCB برقی
 • سیم لحیم
 • تفنگ حرارتی یا سشوار

این نکته را به یاد داشته باشید که برای انجام تعمیر PCB، باید با نحوه عملکرد مدارات الکترونیکی آشنایی داشته باشید  و قطعات الکترونیکی و عملکرد آنها را بدانید. تا زمانی که با این اصول آشنا نباشید، هرگز نمی توانید این کار را انجام دهید. لازم است که  شما بتوانید وسایل مدار الکتریکی را روی PCB شناسایی کنید.

 •  مولتی متر

هیچ میز کار الکترونیکی بدون تجهیزات آزمایش اولیه وجود ندارد. و یکی از این تجهیزات آزمایشی اولیه مولتی متر است، همانطور که از نام آن پیداست، این ابزار تست بسیار مفید و همه کاره است که برای اندازه گیری پارامترهای مختلف مانند ولتاژ، جریان، مقاومت و تداوم استفاده می شود. بعلاوه مولتی مترهای مدرن ظرفیت، فرکانس، اندوکتانس و قطعات آزمایشی مانند دیودها، ترانزیستورها، باتری ها و غیره را اندازه گیری می کنند. به عنوان یک مبتدی، یک مولتی متر پایه با کیفیت خوب، خوب عمل خواهد کرد. دریافت یک کیفیت خوب بسیار مهم است زیرا نسبت به مولتی مترهای ارزان انحراف کمتری از قرائت واقعی را نشان می دهد.

مولتی متر

 • پایه نگهدارنده برد

این یک ابزار ساده است که در هنگام لحیم کاری برد ها و PCB ها به ما کمک می کند. این ابزار معمولا به عنوان دست کمکی یا دست سوم شناخته می شود. این ابزار معمولا در طرح ها و اندازه های مختلف عرضه می شود. هدف از این ابزار ثابت نگه داشتن PCB در حین لحیم کاری برای جلوگیری از لرزش است.

همچنین دارای ذره بین است تا به ما کمک کند نقطه لحیم کاری را بهتر ببینیم. در حین تهیه، مطمئن شوید که محکم و با کیفیت است، زیرا موارد ارزان قیمت در حین لحیم کاری تکان می خورند که در نهایت هدف از دستیابی به کمک را در وهله اول از بین می برد.

پایه نگهدارنده برد

 • هویه یا ایستگاه لحیم کاری

این یکی از مهم ترین ابزارها به منظور تعمیر و مونتاؤ بردهای الکترونیکی به شمار می رود. هویه لحیم کاری چیزی نیست جز یک ابزار الکتریکی که برای اتصال قطعات کار با استفاده از عنصر لحیم کاری با اعمال دمای بالا استفاده می شود. امروزه بسیاری از هویه ها دارای نوک قابل تعویض هستند که برای انواع کارهای لحیم کاری مناسب است. بنابراین به شما پیشنهاد می کنیم که هویه ای انتخاب کنید که هر زمان که شرایط لازم باشد می توان آنها را تعویض کرد.

هویه یا ایستگاه لحیم کاری

ایستگاه لحیم کاری، این یک نوع هویه سنتی است و کنترل گسترده ای بر دمای کار را ارائه می دهد و برای طیف گسترده ای از کارهای لحیم کاری مناسب است. در الکترونیک، اجزای خاصی می توانند تنها سطح خاصی از گرما را تحمل کنند. هر دمایی بالاتر از آن احتمالاً به آن جزء آسیب می رساند.

با ایستگاه لحیم کاری، انعطاف پذیری لازم برای انتخاب دمای مورد نیاز و انجام کارهای پیچیده لحیم کاری را دارید. علاوه بر این، ایستگاه لحیم کاری دارای تنظیمات منظمی است که برای لحیم کاری و حفظ لحیم کاری تجهیزات لازم است. بنابراین توصیه ما این است که اگر پول اضافی دارید، به سراغ ایستگاه لحیم کاری باکیفیت بروید، فراموش نکنید که سایر ملزومات لحیم کاری مانند سرب، فلاکس، پایه، اسفنج تمیزکننده، پمپ لحیم کاری و غیره که برای انجام لحیم کاری نیاز است را نیز تهیه کنید.

هویه

 • انبردست و دم باریک

انبردست یکی دیگر از ابزارهای دستی بسیار رایج است. با این حال برای کار با قطعات الکترونیکی مجموعه خاصی از انبردست بسیار ضروری است. انواع مختلفی از انبردست ها موجود است که بسته به کاربرد می توان از هرکدام استفاده کرد.

انبردست بینی – برای نگه داشتن سیم ها، خم کردن، قرار دادن مجدد پایه های قطعات استفاده می شود.

انبردست جانبی – برش سیم ها و پایه های قطعات.

انبردست لاینمن – برای گرفتن، خم کردن، برش سیم ها استفاده می شود.

انبردست و دم باریک

 • پنس

نه این همان چیزی نیست که به نام موچین برای کندن مو استفاده می کنید. پنس ها ابزار مفیدی هستند که بیشتر هنگام لحیم کردن قطعات به PCB استفاده می شود. هدف اصلی استفاده از پنس ، چیدن قطعات روی برد است. اگر زمانی را صرف لحیم کاری قطعات کرده اید، شاید می دانستید که برداشتن قطعات کوچک عمدتاً (SMD) با دست چقدر کابوس آور است. اینجاست که این پنس به دلیل نوک تیز نقش مهمی ایفا می کند و می تواند قطعات را به راحتی و بدون دردسر زیاد انتخاب کند.

همچنین ممکن است این واقعیت را شنیده باشید که تخلیه ساکن از دستان ما به برخی از قطعات الکترونیکی حساس آسیب می رساند. استفاده از پنس راه حل این دو مشکل است و به همین دلیل توصیه می شود مجموعه ای از این ها را خریداری کرده و در میز کار الکترونیکی خود قرار دهید. انواع مختلفی از پنس وجود دارد که هر کدام در شرایط مختلف به کار می آیند. اما به یاد داشته باشید که پنس های ضد الکتریسیته ساکن را خریداری کنید.

پنس

 • دریل PCB برقی

این یک ابزار چرخشی است که برای سوراخ کردن صفحات PCB استفاده می شود. هنگامی که شروع به طراحی و ساخت PCB می کنید، این ابزار الکتریکی باید به موجودی میز کار شما اضافه شود. به عنوان یک مبتدی، ما معمولاً پروژه‌ها را روی PCB عمومی که قبلاً سوراخ‌هایی در آن وجود دارد مونتاژ و سپس می‌سازیم، اما همانطور که پیش می‌رویم، نیاز به PCB‌ های سفارشی ایجاد می‌شود و اینجاست که این ابزار ظاهر می‌شود.

دریل های PCB دستی زیادی در بازار وجود دارد، اما به شما پیشنهاد می کنیم از آن اجتناب کنید زیرا اگر بخواهید با استفاده از مته دستی سوراخ ایجاد کنید، PCB تمایل به شکستن دارد. یک مته برقی با کیفیت خوب بخرید و در وقت شما صرفه جویی می کند و به PCB شما ظاهر تمیزی می بخشد.

 • سیم لحیم

موادی خواهند بود که برای اتصال فلزات به یکدیگر استفاده می شوند. این  مزیت  را دارد که دارای نقطه ذوب پایین است. مهمترین این مواد قلع است.

سیم لحیم

 • تفنگ حرارتی یا سشوار

یک تفنگ حرارتی برای جمع‌کردن لوله‌های پلاستیکی به نام انقباض حرارتی برای کمک به محافظت از سیم در معرض استفاده می‌شود. انقباض حرارتی به عنوان نوار چسب الکترونیکی نامیده می شود و در کاربردهای مختلف بسیار مفید است.

تفنگ حرارتی یا سشوار

 • قطعات الکترونیکی

اکنون زمان آن رسیده است که در مورد قطعات مختلفی که پروژه های الکترونیکی شما را تکمیل می کنند صحبت کنیم. در زیر یک تفکیک سریع از رایج ترین اجزا و عملکردهایی که آنها انجام می دهند ارائه شده است.

· سوئیچ

سوئیچ ها می توانند به اشکال مختلفی مانند دکمه ای، راکر، لحظه ای و غیره باشند. عملکرد اصلی آنها قطع جریان الکتریکی با روشن یا خاموش کردن مدار است.

سوئیچ

· مقاومت

مقاومت ها برای مقاومت در برابر جریان یا کنترل ولتاژ در مدار استفاده می شوند. مقدار مقاومتی که یک مقاومت ارائه می دهد بر حسب اهم اندازه گیری می شود. بیشتر مقاومت ها دارای نوارهای رنگی در قسمت بیرونی هستند و این کد مقدار مقاومت آن را به شما می گوید. می توانید از یک مولتی متر یا ماشین حساب کد رنگ مقاومتی برای تعیین مقدار مقاومت استفاده کنید.

مقاومت

· مقاومت متفیر یا پتانسیومتر

یک مقاومت متغیر به عنوان پتانسیومتر نیز شناخته می شود. این قطعات را می‌توان در دستگاه‌هایی مانند کاهش‌دهنده نور یا کنترل صدا برای رادیو پیدا کرد. هنگامی که شفت یک پتانسیومتر را می چرخانید، مقاومت در مدار تغییر می کند.

مقاومت متفیر یا پتانسیومتر

· خازن

خازن ها الکتریسیته را ذخیره می کنند و در صورت افت ولتاژ آن را دوباره به مدار تخلیه می کنند. خازن مانند باتری قابل شارژ است و می توان آن را شارژ و سپس تخلیه کرد. مقدار آن ها در محدوده فاراد (F)، نانو فاراد (nF) یا پیکو فاراد (pF) اندازه گیری می شود.

خازن

· دیود

یک دیود به الکتریسیته اجازه می دهد تا در یک جهت جریان یابد و از جریان مخالف آن جلوگیری می کند. نقش اصلی دیود هدایت الکتریسیته از مسیر ناخواسته در مدار است.

دیود

· دیود ساطع کننده نور (LED)

یک دیود ساطع کننده نور مانند یک دیود استاندارد است زیرا جریان الکتریکی فقط در یک جهت جریان دارد. تفاوت اصلی این است که یک LED زمانی که برق از آن عبور می کند نور ساطع می کند. در داخل یک LED یک آند و کاتد وجود دارد. جریان همیشه از آند (+) به کاتد (-) جریان دارد و هرگز در جهت مخالف نیست. پایه بلندتر LED سمت مثبت (آند) است.

دیود ساطع کننده نور (LED)

· ترانزیستور

ترانزیستور کلیدهای کوچکی هستند که در صورت تحریک توسط سیگنال الکتریکی جریان را روشن یا خاموش می کنند. علاوه بر سوئیچ بودن، می توان از آن برای تقویت سیگنال های الکترونیکی نیز استفاده کرد. ترانزیستور شبیه رله است به جز بدون قطعات متحرک.

ترانزیستور

· رله

رله یک کلید برقی است که با اعمال برق باز یا بسته می شود. داخل رله یک آهنربای الکتریکی وجود دارد که یک کلید مکانیکی را کنترل می کند.

رله

· مدار مجتمع (IC)

مدار مجتمع مداری است که اندازه آن برای قرار گرفتن در داخل یک تراشه کوچک کاهش یافته است. این مدار حاوی قطعات الکترونیکی مانند مقاومت و خازن است اما در مقیاس بسیار کوچکتر. مدارهای مجتمع در انواع مختلفی مانند تایمر 555، تنظیم کننده ولتاژ، میکروکنترلر و بسیاری دیگر وجود دارند. هر پین روی یک آی سی از نظر عملکرد منحصر به فرد است.

مدار مجتمع (IC)

سخن پایانی

راه های مختلفی وجود دارد که می توان برد مدار چاپی را با درجات مختلف مهارت تعمیر یا سرویس کرد. با این حال، در بیشتر موارد، هر چیزی که مربوط به قطعات داخلی یک الکترونیک یا دستگاه باشد، مستلزم دانش مهندسی و مکانیک، و مدارهای الکتریکی اولیه است.

برای برخی از دستگاه‌های بزرگ‌تر موجود در بازار، اگر ندانید دارید چه کار می‌کنید، می‌توانید به طور جدی به خود آسیب وارد کنید یا حتی به طور مرگبار زخمی کنید. با وجود آثار و مسیرهای رسانا، ممکن است لازم باشد مواد لازم را پوشش دهید، بردارید یا جایگزین کنید مانند مس یا نقره. اغلب، این امر به ابزارهایی مانند هویه یا تفنگ حرارتی متکی است.

زمانی که آسیب فیزیکی یا قابل مشاهده به یک برد وارد می شود، بُرد مدار چاپی پایه ضروری است. این عمل ممکن است شامل ذوب کردن مواد مشابه برای تغییر شکل یا اصلاح برد باشد یا حتی گاهی اوقات نیاز به جداسازی کامل دارد.

برای تعمیر هادی و قطعات، دانش و مهارت در لحیم کاری، دوباره کاری (BGA) و دقت ممکن است لازم باشد. اگر قبلاً با هویه کار کرده اید یا آن را نگه داشته اید، ثابت نگه داشتن دست و پخش یکنواخت مواد کار چندان آسانی نیست. برای اینکه مطمئن شوید که قطعات به درستی روی برد قرار گرفته اند، باید تجربه زیادی در مورد هویه و لحیم کاری داشته باشید.

مجتمع آموزشی برق برگزار کننده دوره های آموزشی فنی و مهارتی از قبیل: آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش طراحی برد الکترونیکی ، آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش PLC ، آموزش تعمیرات یخچال و … می باشد. جهت شرکت در دوره ها و یا مشاوره در خصوص کلاس ها با کارشناسان ما با شماره های : 66953016-021 – 66957313-021 تماس بگیرید.

رای دهید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *