تهران - میدان انقلاب - روبه روی دانشگاه تهران - خیابان فخر رازی - نرسیده به خیابان جمهوری - ابتدای کوچه مهر - پلاک 4

نحوه تشخیص خرابی دینام خودرو (علائم خرابی دینام)

نحوه تشخیص خرابی دینام خودرو (علائم خرابی دینام)


نحوه تشخیص خرابی دینام خودرو (علائم خرابی دینام) : دینام یک جزء نسبتاً ساده است که فقط شامل چند قسمت اصلی می باشد اما نقش مهمی در عملکرد انواع وسیله نقلیه بنزینی مانند خودرو ایفا می کند.  گاهی ممکن است خرابی ها و مشکلات مختلفی در دینام اتومبیل شما ایجاد گردد که در این صورت نیاز به مراجعه زود هنگام به تعمیرکار می باشد. همه چیز با چند مشکل واضح در خودرو شروع می شود.  چراغ های ماشین برای لحظه ای کوتاه روشن می شوند. شاید اتومبیل شما حتی بوی عجیب و غریب بدهد یا صدای غرغر از زیر کاپوت شنیده شود.

آموزش برق خودرو

به احتمال زیاد این‌ها یکی از از مشکلات احتمالی دینام است و می‌تواند باعث مشکلات حرکت ماشین شود. در این مقاله ما به طور کامل به نحوه تشخیص خرابی دینام خودرو پرداخته ایم. همچنین شما میتوانید برای یادگیری دوره آموزش برق خودرو مجتمع آموزشی برق ثبت نام کنید.

نحوه تشخیص خرابی دینام خودرو

دینام چیست؟

اساساً، دینام از طریق القای انرژی مکانیکی شاخه میل لنگ چرخان موتور را به برق تبدیل می کند. سیم های داخل دینام یک میدان مغناطیسی را قطع می کنند. این عمل به نوبه خود باعث ایجاد جریان الکتریکی می شود. این جریان برای تأمین لوازم جانبی اتومبیل شما استفاده می شود که می تواند از چراغ های جلو گرفته تا بالابرهای الکتروهیدرولیکی موجود در برف پاک کن را راه اندازی نماید.

دینام همچنین باتری را کاملاً شارژ نگه داشته و تأمین کننده انرژی مورد نیاز برای راه اندازی خودرو است. وسایل نقلیه الکتریکی نیازی به دینام ندارند زیرا با موتور ترکیبی و باتری کار می کنند که انرژی زیادی را برای عملکرد عادی خودرو فراهم می کند.

از آنجا که دینام به سیستم‌های دیگر وسیله نقلیه متصل است و برای آنها حیاتی است، هرگونه مشکل مکانیکی می تواند بر عملکرد آن تأثیر بگذارد و در تشخیص مشکلات اتومبیل نیز تأثیرگذار باشد. توجه به علامت های موجود در این مقاله می تواند تشخیص مشکل اتومبیل ناشی از دینام را کمی آسان کند

علائم خرابی دینام چیست؟

ما در این بخش به علائم خرابی دینام ( علائم خرابی دینام پراید، علائم خرابی بلبرینگ دینام پراید و…  ) اشاره کرده ایم:

روشن شدن چراغ هشدار

چراغ هشدار به سیستم های رایانه ای درون اتومبیل که ولتاژ خروجی دینام را کنترل می کند متصل است. اگر خروجی دینام به زیر یا بالاتر از حد تعیین شده برسد، این چراغ روشن می شود. هنگامی که خروجی در محدوده قرار گرفت، نور روشن نمی ماند. به نظر می رسد در مراحل اولیه مشکلات دینام ، نور سوسو می زند یعنی فقط برای یک ثانیه روشن شده و دوباره خاموش می شود. یا شاید فقط هنگام فعال شدن لوازم جانبی روشن می گردد.

خروجی اکثر دینام ها بین 13 تا 14.5 ولت است که سعی می کنند آن را در یک سطح ثابت حفظ کنند. از آنجا که چراغ های جلو اتومبیل، برف پاک کن شیشه جلو اتومبیل، رادیو، برفک زننده شیشه عقب و غیره بیشتر کار کنند، دینام باید بیشتر کار کند تا ولتاژ لازم را حفظ کند. اگر دینام اتومبیل شما به اندازه پتانسیل کامل خود کار نمی کند یا خواسته هایی از آن وجود دارد که دیگر نمی تواند آن را برآورده کند، ولتاژ یا از سطح تنظیم شده بالاتر یا پایین می رود و چراغ هشدار را روشن می کند.

چراغهای کم نور

از آنجا که دینام برق مورد نیاز خودروی شما را تأمین می کند، هنگامی که شروع به از دست دادن توانایی خود می کند، لوازم جانبی اتومبیل که از آن برق استفاده می کنند نیز ضعیف می گردند. ممکن است اتومبیل شما علائمی ناپایدار از کم نور شدن چراغ های جلو و چراغ تیره بسیار کم نور گرفته تا سرعت سنجها را شروع کند که بدون دلیل مشخص کار خود را متوقف می کنند.

چراغ های چشمک زن

همانطور که گفته شد نورهای کم نور خارجی و داخلی از علائم رایج مشکلات دینام می باشند. اگر چراغ های شما کم نور نیستند، ممکن است در عوض چشمک بزنند. اگر چراغ های شما روشن است، پس از آن ضعیف شده و سپس دوباره روشن می شود (یا با ضربان منظم یا ظاهراً به صورت تصادفی) قطعاً سیستم بر ماشین مشکل دارد و همچنین دینام احتمالاً دارای ایراد است.

اگر می خواهید مطمئن باشید که مشکل از دینام است و نه مورد دیگری در سیستم الکتریکی، به دنبال یک الگو باشید. آیا هنگام انجام کار دیگری که باعث جذب برق می شود، مانند روشن کردن رادیو، تنظیم کنترل آب و هوا یا استفاده از پنجره های برقی خود، چراغ ها نیز سوسو می زنند؟ این الگو به شما کمک بسیاری در تشخیص مشکل نموده، زیرا نشان می دهد چراغ های شما در پاسخ به بار اضافی سیستم، سوسو می زنند.

شنیدن صداهای عجیب در خودرو

اگر مشاهده یک دینام خراب به اندازه کافی برای شما واضح نیست، صداهای عجیب و غریب در خودرو ممکن است شما را درگیر کند. رانندگان گاهی اوقات از شنیدن صدای غرغر قبل از ایجاد مشکل در دینام شکایت می کنند. بیرون دینام توسط یک کمربند لوازم جانبی یا یک کمربند مارپیچ همراه با قرقره میل لنگ رانده می شود.

قرقره دینام معمولاً حدود دو یا سه برابر سریع تر از قرقره میل لنگ می چرخد ​​تا نیروی لازم را در دور موتور کمتر، مانند دور موتور تولید کند. قرقره دینام روی یک شافت می چرخد  که به نوبه خود توسط یاتاقان پشتیبانی می شود. اگر قرقره با تسمه همسو نباشد، اگر روی شافت ضخیم باشد یا بلبرینگ و یاتاقان فرسوده باشد، صدای غرغر به شما اطلاع می دهد که مشکلی در دینام وجود دارد.

از آنجا که بسیاری از مشکلات اتومبیل صداهای عجیب و غریب ایجاد می کنند، این علامت در صورت همخوانی با سایر علائم می تواند مفید واقع شود، خصوصاً اینکه تشخیص منبع صدا هنگام رانندگی برای شما دشوار می باشد.اگر دینام آنقدر از بین رفته باشد که به موتور شما آسیب برساند، ممکن است صدای جغجغه از داخل موتور بخاطر خراب شدن یاتاقان های موتور شنیده شود. خرابی موتور یکی از بدترین سناریوها در مورد مشکل دینام است و قطعاً احتمال آن وجود دارد، اما ادامه کار با یک دینام خراب آنقدر دشوار و ناخوشایند است که احتمالاً مدت ها قبل از آنکه صدمه ای به شما وارد کند، آن را برطرف خواهید کرد.

وجود بوهای عجیب در خودرو

بو یکی از علامت های حسی ناشی از مشکل دینام است و از آنجا ناشی می شود که دینام شما تا مرز گرم شدن بیش از حد کار می کند.آیا تا به حال نزدیک آتش سوزی شده اید؟ دینام خراب یا سوخته ممكن است بوی شبیه آن را داشته باشد. بوی سیم گرم می تواند در اثر گرم شدن بیش از حد دینام احساس شده و به دلیل فشار بیش از حد از روتور و استاتور ایجاد می گردد.

همه بوهای بد نشان دهنده مشکل احتمالی دینام نیستند. بویی که ناشی از خرابی دینام است از سایر بوهایی که در ماشین ایجاد می شود متمایز است، مانند بوی دودی که از سوختن روغن حاصل می شود، بوی تعفن مایع خنک کننده پرشده  یا ترمزهای بیش از حد داغ شده. البته هیچ یک از این موارد خوب نیستند و اگر بوی هرکدام از آنها را استشمام کردید باید به  بررسی آنها بپردازید. بوی بد برق به شما کمک می کند تا منبع مشکل خود را محدود کنید، اما ممکن است دینام بدون هیچ یک از این بوهای همراه از کار بیفتد.

آهسته کار کردن لوازم جانبی

آیا شیشه های برقی شما به دستور ساده شما برای باز یا بسته شدن کند عمل می کنند؟ آیا استریو CD ها را می بلعد یا سانروف برقی گیر کرده است؟ ویژگی های مدرن اتومبیل تا لحظه ای که کار می کنند عالی هستند و کامپیوترها و سیستم های سیم کشی پیچیده ای که از لوازم جانبی ما استفاده می کنند، فرصت بیشتری برای بروز خطا فراهم می کنند.

قطعاً معیوب شدن هر یک از این ویژگی ها در هر زمان ممکن است. موتورها خراب می شوند، سیم ها از بین می روند و همه اشکالات ممکن است اتفاق بیفتد. اگر متوجه یک تغییر الکتریکی شدید، نیاز است تا آن را مورد بررسی دقیق قرار دهید.

دینام یکی از منابع احتمالی برای بروز مشکلات الکتریکی است و تا زمانی که تقاضای اضافی از سیستم نکنید، مانند روشن کردن چراغ داخلی یا تلاش برای تنظیم شیشه ها ممکن است متوجه خرابی آن نشوید. تا زمانی که نمی توانید ماشین خود را بررسی کنید، تا حد امکان از استفاده از این ویژگی ها خودداری کنید تا احتمال خرابی واقعی دینام را کاهش دهید.

مجتمع آموزشی برق برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش مکانیک خودرو ، آموزش نقاشی خودرو ، آموزش صافکاری خودرو ، آموزش تعویض روغنی ، آموزش تعمیرات ایسیو می باشد . برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید .

5/5 - (1 امتیاز)


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *