تهران - میدان انقلاب - روبه روی دانشگاه تهران - خیابان فخر رازی - نرسیده به خیابان جمهوری - ابتدای کوچه مهر - پلاک 4

10 وظیفه اساسی تعمیر و نگهداری خودرو که هر مالک خودرو باید بداند

10 وظیفه اساسی تعمیر و نگهداری خودرو که هر مالک خودرو باید بداند


10 وظیفه اساسی تعمیر و نگهداری خودرو که هر مالک خودرو باید بداند : داشتن خودور مانند داشتن یکی دیگر از اعضای خانواده است. امروزه بسیاری از افراد علاقه زیادی به ماشین دارند. اگر به دنبال عملکرد عالی خودرو خود هستید، دانستن نکات نگهداری خوب و موثر خودرو ضروری است. تعمیر و نگهداری منظم برای کارکرد روان خودرو مورد نیاز است. نکات اساسی نگهداری خودرو برای تازه کار ها مفید خواهد بود.

آشنایی با نکات اصلی تعمیر و نگهداری خودرو به مالک خودرو اجازه می دهد تا از مشکلاتی که ممکن است بر عملکرد خودروی خود در هنگام حرکت در جاده تأثیر بگذارد آگاه باشد و به آن ها رسیدگی کند. افراد حرفه ای یا کسانی که با آناتومی خودرو آشنایی دارند نکات بسیار خوبی برای مراقبت از خودرو دارند.

با این حال، همه این فرصت را ندارند که همه چیز هایی را که باید در مورد نکات نگهداری خودرو بدانند، بیاموزند. از این رو این مقاله را برای همه شما آماده کرده ایم تا درک و شناخت بهتری از وظایف اصلی تعمیر و نگهداری خودرو که باید توسط مالک انجام شود، داشته باشید.

10 وظیفه اساسی تعمیر و نگهداری خودرو

10 وظیفه اساسی تعمیر و نگهداری خودرو

اهمیت نگهداری خودرو توسط مالک آن

لازم است قبل از این که به نکات نگهداری خودرو بپردازیم، درک بهتری از اهمیت نگهداری از یک ماشین داشته باشیم و به این موضوع بپردازیم که چرا مالک خودرو باید از روش های صحیح تعمیر خودرو در کوتاه ترین زمان اطلاع داشته باشد. از آن جایی که شما روی ماشین خود سرمایه گذاری کرده اید، باید از نگهداری صحیح آن اطمینان حاصل کنید. با این حال، دلایل زیادی وجود دارد که می ‌توانید از خودروی خود نگهداری کنید و آن را در بهترین شکل و شرایط ممکن نگه دارید.

شما باید انواع تعمیر و نگهداری خودرو و همه باید ها و نباید های لازم در مورد آن را بدانید. شما می توانید به سادگی با پیروی از برنامه نگهداری توصیه شده از انواع مشکلات خودرو جلوگیری کنید. وقتی با ماشین سفر می کنید، آخرین چیزی که می خواهید اتفاق بیفتد این است که ماشین شما خراب شود. نگهداری منظم از تمام سیستم ها و سایر قطعات می تواند به شما کمک کند تا از تعمیرات پر هزینه جلوگیری کنید.

خرابی خودرو در اواخر شب در یک جاده آرام ممکن است بسیار خطرناک باشد. وقتی در جاده ای ساکت متوقف می شوید، هرگز نمی دانید چه اتفاقی خواهد افتاد. تعمیر و نگهداری منظم احتمال خرابی خودرو را کاهش می دهد و خودروی شما در وضعیت عالی برای حمل شما در سفر قرار خواهد داشت. برای اصطکاک در جاده، بررسی آج ها و فشار باد لاستیک های خودرو بسیار مهم بوده و نقش بسیار مهمی در راحتی سفر شما دارد.

تعمیر و نگهداری منظم بسیار ارزان است، اما تعمیرات و تعویض غیر منتظره ممکن است پر هزینه باشد. قطعات یک خودرو بدون هیچ مشکل یا دلیلی به طور ناگهانی کار نمی کنند و این اتفاق ناگهانی می تواند هزینه عیب یابی و تعمیرات خودرو به طور شگفت انگیزی بالا ببرد.

وقتی تعمیر و نگهداری خودرو را نادیده می گیرید، ممکن است مشکلات جزئی ایجاد شود که اگر این مشکل ادامه پیدا کند، می تواند به مشکلات جدی تبدیل شود. تعمیر و نگهداری منظم خودرو به شما این امکان را می دهد که مشکلات کوچکی مانند ترک، نشتی، سایش بیش از حد اصطکاک و پارگی را بررسی کنید.

در صورت توجه به این جزئیات و انجام تعمیرات، می توانید قطعه را ذخیره کرده و از تعویض طولانی مدت آن خودداری کنید. تعمیر و نگهداری خودرو از جهاتی عمر موتور و سایر قطعات را افزایش می دهد و نیاز به تعویض را کاهش می دهد. در نتیجه به کاهش هزینه های تعمیر کمک می کند. در این قسمت 10 نکته در مورد تعمیر و نگهداری خودرو که بر هر مالک خودرو واجب است با آن ها آشنایی داشته باشد، عنوان شده است.

  1. استفاده صحیح از دفترچه راهنمای خودرو
  2. بررسی مداوم فشار و تعادل لاستیک خودرو
  3. تعویض فیلتر روغن و فیلتر هوا خودرو
  4. تمیز کردن قسمت بیرونی موتور خودرو
  5. محافظت از چراغ های جلو خودرو
  6. نگهداری باتری خودرو
  7. حفظ بهره وری سوخت خودرو
  8. تعویض شمع های خودرو در صورت لزوم
  9. تمیز نگه داشتن فضای داخلی خودرو
  10. نگهداری از سیستم خنک کننده خودرو
اهمیت نگهداری خودرو توسط مالک آن

اهمیت نگهداری خودرو توسط مالک آن

استفاده صحیح از دفترچه راهنمای خودرو

کتابچه راهنمای خودرو اولین و مهم ترین راهنمای شما است که قبل از شروع به دنبال کردن توصیه های تعمیر و نگهداری خودرو باید از آن استفاده کنید. کتابچه راهنمای کاربر کمک بزرگی برای صاحبان خودرو های جدید است که با نکات جدید نگهداری خودرو آشنایی ندارند و به کمک و راهنمایی نیاز دارند. در این دفترچه راهنما اطلاعات مورد به مورد خودرو خود را خواهید یافت. کتابچه راهنمای کاربر نیز به راحتی به صورت آنلاین در وب سایت سازنده خودرو در دسترس است.

اگر نتوانید نسخه چاپی کتابچه راهنمای کاربر خود را پیدا کنید، نسخه آنلاین آن در مواقع ضروری به شما کمک می کند. اگر می ‌خواهید درباره خودروی خود بیشتر بدانید، کتابچه راهنمای کاربر را به عنوان یک کتاب مقدس در نظر بگیرید. بسیاری از مشکلات و مسائل را می توان با مراجعه به دفترچه راهنمای مالک به راحتی حل کرد.

استفاده صحیح از دفترچه راهنمای خودرو

استفاده صحیح از دفترچه راهنمای خودرو

بررسی مداوم فشار و تعادل لاستیک خودرو

چرخش لاستیک برای حفظ ایمنی و کارایی خودرو شما ضروری است. این موضوع به بهبود واکنش فرمان خودروی شما کمک می کند. همدچنین کیفیت خودرو را حفظ می کند. چرخاندن لاستیک‌ها باعث می‌شود تا لاستیک ‌ها به طور یکنواخت فرسوده شوند و به بهبود عمر لاستیک‌ ها کمک می ‌کند. بسیار ضروری است که فشار باد لاستیک خودرو خود را حداقل یک یا دو بار در ماه چک کنید و قبل از برنامه ریزی سفر، اجباری است که میزان باد لاستکی های خودرو را بررسی کنید. بسته به ماشینی که دارید و بسیاری از عوامل دیگر، انواع مختلفی از فشار و تعادل تایر وجود دارد.

باد لاستیک شما باید بیشتر یا کمتر از فشار ذکر شده باشد. این نکته بسیار مهمی است. شما باید فشار و تعادل لاستیک های خود را با در نظر گرفتن شرایط جاده های محل زندگی خود به روز کنید. برای رسیدن به تعادل لاستیک خودرو، به دانش اولیه در مورد نکات نگهداری خودرو نیاز دارید که در شرایطی مانند این به شما کمک می کند. میزان فشار هوای مورد نیاز برای تایر های خودروی شما در دفترچه راهنمای مالک مشخص شده است.

همه لاستیک ‌ها هوا را از دست می ‌دهند، بنابراین چک کردن ماهیانه لاستیک‌ ها یک بخش ضروری از نگهداری اولیه خودرو است. همیشه از همان فشار سنج لاستیک استفاده کنید و فشار هوا را اول صبح چک کنید، نه بعد از این که با آن رانندگی کردید یا زمانی که آن ها به مدت طولانی زیر آفتاب داغ قرار داشته اند.

تنظیم فشار لاستیک خودرو یک کار بسیار ساده است. فقط درپوش میله سوپاپ را بردارید و یک گیج را محکم به انتهای آن بچسبانید. مطمئن شوید که به خوبی قرار می گیرد تا هوا از لبه ها نشت نکند، این موضوع می تواند منجر به اندازه گیری نادرست شود. اکنون شما باید فشار توصیه شده کارخانه که روی یک پلاکارد، معمولاً نزدیک درب سمت راننده نمایش داده می شود را حفظ کنید.برای کسب اطلاع بیشتر در مورد لاستیک خودرو و علائم خرابی آن مطلب : دلایل لاستیک سایی خودرو و نحوه رفع آن را بخوانید.

بررسی مداوم فشار و تعادل لاستیک خودرو

بررسی مداوم فشار و تعادل لاستیک خودرو

تعویض فیلتر روغن و فیلتر هوا خودرو

ماشین شما یک دستگاه پیچیده با چندین جزء کوچک و بزرگ است. از آن جایی که خودرو یک ماشین متحرک است، درگیر چندین قطعه متحرک است. ماشین بدون روغن کاری نمی تواند به خوبی کار کند. برای تضمین عملکرد روان این قطعات وجود دارد. اینجاست که استفاده از روغن و فیلتر روغن مطرح می شود. فیلتر روغن روغن را تمیز و عاری از آلاینده ها نگه می دارد. وجود بیش از حد روغن در موتور می تواند به همان اندازه بد باشد که با عدم وجود روغن کافی روبرو باشیم. زیاد بودن روغن موتور خودرو می تواند منجر به هوادهی و بسیاری از مسائل دیگر شود.

برای چک کردن مقدار روغن موتور خودرو مطمئن شوید که وسیله نقلیه روی سطح نسبتاً همواری قرار دارد و اگر به تازگی آن را پارک کرده اید، چند دقیقه صبر کنید زیرا ممکن است روغن به طور کامل در تابه تخلیه نشده باشد. زیرا ممکن است منجر به خواندن اشتباه شود.

هوای تازه چیز شگفت انگیزی برای زندگی است. به همان اندازه نیز برای موتور شما ضروری است. بدون جریان آزاد اکسیژن، احتراق داخلی به سادگی نمی تواند انجام شود. به همین دلیل مهم است که فیلتر هوای خودرو خود را مرتب چک کنید تا از عملکرد صحیح آن اطمینان حاصل کنید. اگر فیلتر هوا با کثیفی و زباله مسدود شده باشد، هوا به اندازه کافی جریان پیدا نمی‌ کند و باعث کاهش خروجی موتور شما می ‌شود. اما خبر خوب این است که آن ها معمولا ارزان هستند و به راحتی قابل تعویض هستند.

در بسیاری از خودرو ها فیلتر هوا اغلب در زیر یک محفظه مستطیلی بزرگ، با درب آن توسط پیچ‌ ها یا گیره‌ ها در جای خود قرار می ‌گیرد. در هر صورت، فقط آن را باز کنید تا به خود فیلتر دسترسی پیدا کنید. هم چنین بسیاری از وسایل نقلیه مدرن مجهز به فیلتر های کابین هستند. آن ها هوا را قبل از ورود به سیستم HVAC تمیز می کنند. بسته به ساخت و مدل، تعویض این فیلتر ها نسبت به فیلتر هوای موتور آسان تر یا سخت تر است. اما اگر قادر به انجام این کار تعمیر و نگهداری هستید، حتی امتیاز بیشتری به خود بدهید.

تعویض فیلتر روغن و فیلتر هوا خودرو

تعویض فیلتر روغن و فیلتر هوا خودرو

تمیز کردن قسمت بیرونی موتور خودرو

تمیز کردن قسمت بیرونی موتور خودرو شما به اندازه تمیز کردن موتور داخلی بسیار مهم است. اگر موتور شما به درستی تمیز نشود، حتی زباله های ریز در نقطه اشتباه می توانند به موتور شما آسیب برسانند. برای مثال ممکن است مقداری روغن به داخل روغن ترمز شما بریزد، در نتیجه آسیب ترمز ممکن است. بنابراین لازم است حداقل یک بار در ماه سطح روغن ترمز خود را بررسی کنید و به تمیز کردن قسمت بیرونی موتور ماشین خود بپردازید.

تمیز کردن قسمت بیرونی موتور خودرو

تمیز کردن قسمت بیرونی موتور خودرو

محافظت از چراغ های جلو خودرو

هنگامی که در مقابل یک سطح صاف پارک می کنید، چراغ های جلوی خود را روشن کنید تا مطمئن شوید که هم کار می کنند و هم در مکان مناسب هستند. این یکی از آن نکات مراقبت از بیرون خودرو است که برای تجربه رانندگی آرام بسیار ضروری است. با قدم زدن در اطراف خودرو و نگاه کردن به چراغ های جلو خود، هم چراغ های راهنما را به صورت بصری بررسی کنید. برای اطمینان از کارکرد چراغ های ترمز، از یکی از دوستانتان بخواهید در حالی که ترمز را گرفته اید، پشت ماشین بایستد و از عملکرد صحیح آن مطمئن شوید.

محافظت از چراغ های جلو خودرو

محافظت از چراغ های جلو خودرو

نگهداری باتری خودرو

از دفترچه راهنمای مالک و در صورت لزوم از اینترنت برای یادگیری اصول نگهداری باتری خودرو استفاده کنید. شما باید از محل باتری ماشین خود آگاه باشید. همچنین اگر نوع باتری ماشین خود را بدانید خیلی به شما کمک میکند.

گام بعدی یادگیری نحوه جدا کردن ایمن باتری و تمیز کردن کنتاکت های ترمینال در صورت نیاز است. همیشه به یاد داشته باشید که ابتدا ترمینال منفی باتری را جدا کنید.

این به طور موثر برق را قطع می کند و خطر تصادف را کاهش می دهد. قبل از اتصال مجدد، کنتاکت ها را با یک برس قابل شارژ باطری تمیز کنید. این بار اول از ترمینال مثبت شروع کنید. هر چند وقت یکبار تمیز کردن باتری می تواند به دوام بیشتر آن کمک کند. برای اینکه خرابی باتری خودرو را بتوانید تشخیص دهید و نشانه های خرابی خودرو را بدانید، مقاله : نحوه تشخیص خرابی یا سلامت باتری خودرو را مطالعه نمایید.

نگهداری باتری خودرو

نگهداری باتری خودرو

حفظ بهره وری سوخت خودرو

بر کسی پوشیده نیست که حفظ وضعیت سوخت خودروی شما به شما کمک می کند مسافت پیموده شده بهتری داشته باشید. حفظ مصرف سوخت نیز مقرون به صرفه تر است. کیلومتر شمار خودروی شما در نتیجه تغییرات مداوم سرعت و رانندگی بی احتیاطی به شدت آسیب می بیند. در دراز مدت، عمر موتور خودروی شما را کاهش می دهد. در نتیجه، خودروی شما به آرامی کار نمی کند و زمان بیشتری را در گاراژ سپری می کنید.

برای حمل و نقل مرتب وسایل بزرگ به ماشین خود اعتماد نکنید. به یاد داشته باشید که هر چه خودرو شما سنگین تر باشد، مسافت پیموده شده کمتری خواهید داشت. اگر صاحب کسب و کاری هستید که نیاز به جابجایی روزانه کالا های بزرگ دارد، باید خودرویی مناسب برای این کار بخرید. در غیر این صورت، خودروی شما ممکن است آسیب ببیند.

حفظ بهره وری سوخت خودرو

حفظ بهره وری سوخت خودرو

تعویض شمع های خودرو در صورت لزوم

کارایی موتور ماشین شما می تواند تحت تاثیر شمع ها قرار گیرد. شمع خودرو مسئول مشتعل کردن مخلوط گاز و هوا هستند که ماشین شما را به حرکت در می آورد. در نتیجه زمانی که شمع ها از کار می افتند، موتور قدرت خود را از دست می دهد و نمی تواند بهترین عملکرد را داشته باشد. بنابراین شمع های خود را توسط یک متخصص بررسی کنید و اگر معیوب هستند، آن ها را تعویض کنید.

تعویض شمع های خودرو در صورت لزوم

تعویض شمع های خودرو در صورت لزوم

تمیز نگه داشتن فضای داخلی خودرو

خرج کردن پول برای کارواش هر دو روز یک بار ضروری نیست. پاک کردن گرد و غبار داخلی با یک جارو برقی ساده نیز ایده خوبی است. در بازار امروز، انبوهی از محصولات پاک کننده منحصر به فرد وجود دارد. به عنوان مثال، پاک کننده های مخصوص را می‌ توان برای تمیز کردن مناطقی که دسترسی به آن‌ ها سخت است مانند دریچه ‌های هوا، پایه دنده یا فضای زیر فرمان استفاده کرد.

تمیز نگه داشتن فضای داخلی خودرو

تمیز نگه داشتن فضای داخلی خودرو

نگهداری از سیستم خنک کننده خودرو

برای عملکرد روان و موثر، سیستم خنک کننده و رادیاتور خودروی شما باید تمیز باشد. با فرسودگی و پارگی معمولی، رسوبی روی رادیاتور تشکیل می شود که باعث اختلال در عملکرد سیستم خنک کننده می شود.

شستشوی رادیاتور یک راه ساده و ارزان برای تعمیر خوب سیستم خنک کننده است. دفترچه راهنمای ماشین خود را بررسی کنید تا ببینید آیا رادیاتور باید یک بار در سال یا هر دو سال یکبار شسته شود.

نگهداری از سیستم خنک کننده خودرو

نگهداری از سیستم خنک کننده خودرو

نتیجه گیری

تعمیر و نگهداری مکرر خودرو عمر وسیله نقلیه شما را افزایش می دهد. شما می توانید سطح مایعات، فیلتر ها و سایش و پارگی قطعات مختلف را از جمله موارد دیگر کنترل کنید. همه این موارد برای این که ماشین شما خوب کار کند ضروری است. اگر بدون انجام تعمیرات معمول به رانندگی ادامه دهید، خودروی شما در نهایت خراب می‌ شود و مشکل بزرگی ایجاد می‌ کند. وقتی صحبت از تعمیر و نگهداری خودرو به میان می آید، کار ها چندان دشوار نیست.

ماشین شما فقط باید به درستی نگهداری شود تا عمر آن طولانی شود. علاوه بر این، ارزش فروش مجدد بیشتری دارد. اگر نکاتی را که در بالا ذکر شد رعایت کنید، مطمئناً متوجه خواهید شد که چگونه از خودروی خود برای سالیان متمادی نگهداری کنید.

5/5 - (1 امتیاز)


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *