چگونه مدرک بین المللی برق ساختمان بگیریم؟


دسته بندی: برق ساختمان

توسعه روز افزون شهرها و افزایش یافتن ساختمان سازی در سال های اخیر باعث شده است تا نیاز به برقکار ساختمان نیز به شدت افزایش پیدا کند و این شغل فنی به یکی از مشاغل فنی پررونق و مهم تبدیل شود.

یک برقکار ساختمان نه تنها بعد از ساخته شدن ساختمان تمامی مراحل تأمین برق و سیم کشی را انجام می دهد بلکه برای تعمیر و تعویض سیم کشی ساختمان های قدیمی نیز مراجعانی دارد. به توجه به مسائل گفته شده می توان دریافت که برق ساختمان حوزه ای است که به راحتی اشباع نمی شود.در ادامه بررسی می کنیم که چگونه می توان به عنوان یک برقکار ماهر وارد بازار کار شد و مدرک معتبر فنی و حرفه ای برق ساختمان که اعتبار بین المللی دارد دریافت کرد و به خوداشتغالی در زمینه برق رسید.

بسیاری از افرادی که به مشاغل فنی علاقه مند هستند این رشته را برای تحصیل انتخاب می کنند اما لازم به ذکر است که حتی بدون داشتن تحصیلات آکادمیک و تنها با گذراندن دوره های تخصصی در آموزشگاه های معتبر می توان به مهارت و توانایی کامل در حوزه برقکاری ساختمان دست پیدا کرد.

مدرک بین المللی برق ساختمان

یک برقکار ساختمان در چه زمینه هایی می تواند فعالیت کند؟

افرادی که به عنوان کارآموز در آموزشگاه های معتبر دوره های ابتدایی و تخصصی برق ساختمان را می گذرانند می توانند در زمینه های مختلفی فعالیت کنند و به استخدام شرکت ها و ادارات مختلفی درآیند. برای مثال می توانند:

  1. به عنوان برقکار ساختمان در کارخانجات، بیمارستان ها، شرکت ها، ادارات مختلف، مراکز نظامی و غیره به انجام کارهای تعمیراتی و سرویس تأسیسات برقی بپردازند.
  2. می توانند در زمینه نصب، تعمیر و فروش دوربین های مدار بسته و انجام سیم کشی های تأسیسات نظارتی نیز فعالیت کنند.
  3. می توانند در زمینه نصب، سرویس و فروش دزدگیر اماکن فعالیت کنند.
  4. می توانند به نصب، تعمیر، سرویس و فروش درب های اتوماتیک و کرکره برقی مشغول شوند.
  5. می توانند تابلو برق های ساختمان های مختلف را طراحی و نصب کنند.
  6. می توانند در زمینه هوشمند سازی ساختمان های مسکونی و اداری فعالیت کنند.
  7. می توانند در زمینه فروش یا نصب تجهیزات الکتریکی مورد نیاز بیمارستان ها، مدارس، فروشگاه ها و غیره فعالیت کنند.
  8. می توانند با دریافت مدرک معتبر و بین المللی فنی و حرفه ای مجوز باز کردن یک مغازه الکتریکی را دریافت کنند و این گونه مشغول به کار شوند.

به این ترتیب همان گونه که مشاهده می کنید یک برقکار ساختمان فقط وظیفه سیم کشی برق ساختمان های نوساز را ندارد و می تواند از روش های بسیار متنوعی درآمد کسب کند.

طول دوره و مدرک تحصیلی مورد نیاز برای شرکت در دوره های برق ساختمان

مدت زمانی که برای دوره های برق ساختمان در نظر گرفته شده است در آموزشگاه های مختلف کمی با یکدیگر متفاوت است اما این مدت زمان به میزان فشردگی کلاس ها بستی دارد.

برای شرکت در دوره های برق ساختمان لازم نیست که کارآموز مدرک تحصیلی خاصی داشته باشد و تنها اگر  توانایی، استعداد و علاقه لازم را داشته باشد می تواند در دوره ها شرکت کند.

حتی اگر هیچ پیش زمینه ای ندارید و می خواهید با رشته برق آشنا شوید می توانید در دوره ها شرکت کنید زیرا در این دوره ها تمامی مباحث مربوط به برق ساختمان، از مباحث ابتدایی گرفته تا مباحث تخصصی، به کارآموزان آموزش داده می شود.طول دوره و مدرک تحصیلی مورد نیاز برای شرکت در دوره های برق ساختمان

اعتبار مدرک فنی و حرفه ای چگونه است؟

پس از این که کارآموزان کلاس های تئوری و عملی برق ساختمان را به صورت کامل سپری کردند می توانند مدرک معتبری از جانب سازمان فنی و حرفه ای دریافت کنند.

با توجه به این که این مدرک بین المللی است کارآموزان می توانند در تمامی کشورهایی که عضو سازمان جهانی کار ILO هستند مشغول به کار شوند. 186 کشور مختلف عضو سازمان جهانی کار هستند بنابراین دریافت این مدرک می تواند به شدت حائز اهمیت باشد.

قبل از این که در یک آموزشگاه فنی ثبت نام کنید بهتر است تحقیق کنید که بعد از پایان دوره ها به شما مدرک معتبر بین المللی داده می شود یا خیر.

بعد از دریافت مدرک فنی و حرفه ای کارآموز می تواند برای دریافت جواز کار اقدام کند، همچنین می تواند وام خود اشتغالی دریافت کند. فردی که مدرک معتبر بین المللی دریافت می کند می تواند مدرک خود را به زبان های دیگر هم ترجمه کند و در کشور مورد نظر خود مشغول به کار شود.

شاید این سؤال برایتان پیش بیاید که آیا همه کسانی که در دوره های برق ساختمان شرکت می کنند مدرک دریافت می کنند؟ در این رابطه باید بدانید که کلاس های برق ساختمان 80 درصد عملی و 20 درصد تئوری هستند و بنابراین تمامی افرادی که با علاقه و تمرکز دوره ها را می گذرانند آمادگی لازم را برای آزمون های عملی و تئوری خواهند داشت و برای دریافت مدرک بین المللی تحت نظر سازمان فنی و حرفه ای با مشکل مواجه نخواهند شد.

درآمد برقکار ساختمان چقدر است؟

کارآموزان انتظار دارند که بعد از دریافت مدرک معتبر و وارد شدن به بازارکار درآمد خوبی بدست آورند تا هزینه هایی که بابت شروع به کار و گذراندن دوره ها صرف کرده اند جبران شود.

همان طور که گفته شد برقکار ساختمان می تواند به استخدام شرکت های مختلف درآید و حقوق ثابت دریافت کند. حقوق این افراد بر اساس تعرفه وزارت کار تعیین می شود اما بر اساس میزان مهارت فرد و رضایت کارفرما تا دو الی سه برابر قابل افزایش است.

روش دیگری که می توان از طریق آن کسب درآمد کرد کار کردن به صورت آزاد و مستقل است.

اگر شما به عنوان نصاب آیفون تصویری، دوربین های مدار بسته، کرکره برقی، فروشنده و نصاب تجهیزات الکتریکی و غیره مشغول به کار شوید احتمالاً می توانید بین 6 الی 10 میلیون تومان در ماه درآمد خالص داشته باشید.

این درحالی است که علاوه بر انجام کارهای خدماتی نظیر سرویس و نصب تجهیزات الکتریکی می توانید از طریق فروش دستگاه ها و لوازم الکتریکی هم درآمد مجزایی داشته باشید.درآمد برقکار ساختمان چقدر است؟

سرمایه مورد نیاز برای شروع به کار چقدر است؟

فردی که دوره ها را می گذراند و مدرک معتبر فنی و حرفه ای را دریافت می کند باید بداند که هم برای اجاره مغازه و هم برای خرید تجهیزات به سرمایه احتیاج دارد. این که برای اجاره کردن مغازه به چه مقدار سرمایه اولیه احتیاج دارید به شهری که در آن زندگی می کنید بستگی دارد.

بدیهی است که در شهرهای بزرگ و شلوغ به سرمایه بیشتری برای رهن و اجاره مغازه نیازمند هستید. با این حال اگر توانایی اجاره مغازه در مناطق شلوغ را ندارید می توانید در محله خود یک مغازه ارزان قیمت اجاره کنید و با انجام تبلیغات مشتریان خود را افزایش دهید.

به علاوه اگر توانایی پرداخت رهن بیشتر را ندارید می توانید به پرداخت اجاره بیشتر و رهن کمتر رضایت دهید.

گام بعدی تهیه تجهیزات و لوازم الکتریکی است. در داخل مغازه الکتریکی باید پریز، انواع سیم، انواع کابل، انواع لامپ، لوازم ارتینگ، تایمر و غیره موجود باشند.

بسته به این که فرد قصد دارد در چه زمینه ای فعالیت کند باید انواع آیفون های صوتی و تصویری، دزدگیر اماکن، سیستم های اعلام حریق، درب های اتوماتیک و تجهیزات مربوط به آن ها و غیره را نیز خریداری کند.

به طور میانگین می توان گفت که یک مغازه الکتریکی برای تأمین تجهیزات خود بین 25 الی 80 میلیون تومان سرمایه احتیاج دارد.

آموزش برق یکی از برترین آموزشگاه های کشور با ارائه مدرک فنی و حرفه ای در زمینه آموزش برق ساختمان و آموزش plc  می باشد، شما می‌توانید برای دریافت مشاوره رایگان و صحبت با کارشناسان خبره مجموعه تماس حاصل فرمایید.

5/5 - (1 امتیاز)


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام
تماس