تهران - میدان انقلاب - روبه روی دانشگاه تهران - خیابان فخر رازی - نرسیده به خیابان جمهوری - ابتدای کوچه مهر - پلاک 4

علت داغ شدن انجین موتور سیکلت

علت داغ شدن انجین موتور سیکلت


علت داغ شدن انجین موتور سیکلت : زمانی که ما با مشکل گرم شدن بیش از حد انجین موتور رو به رو می شویم در اغلب موارد فکر می کنیم که این یک موضوع عادی است که خیلی اتفاق می افتد و ما می توانیم با  استراحت دادن به موتور این مشکل را حل کنیم و آن را مورد استفاده قرار دهیم.

دوره آموزش تعمیرات موتور سیکلت

شاید اینکار در مواردی که انجین موتور کمی گرم می شود تاثیرگذار باشد ولی زمانی که انجین داغ می کند استراحت دادن به موتور هیچ تاثیری ندارد و مشکل را حل نمی کند.

علت اصلی که باعث می شود که انجین موتور داغ کند این است که شما بیش از حد از موتور کار کشیده اید و مثلا یک مسیر طولانی را شما بدون استراحت دادن به موتور طی کرده اید که این کار بسیار اشتباه است و موتور را دچار مشکل می کند.

کاری که برای جلوگیری از داغ شدن انجین موتور می توانید انجام دهید این است که اگر میدانیم که قرار است زمان طولانی از موتور سیکلت استفاده کنیم حتما در مسیر زمانی را کنار بزنیم و به موتور استراحت دهیم تا بتواند عملکرد صحیح خود را داشته باشد.

زمانی که ما یک مسیر طولانی را میگذرانیم انجین تحت فشار قرار می گیرد و برای اینکه بتواند حرکت کند مجبور است بدون استراحت و مکث عملکرد خود را انجام دهد این عملکرد انجین در نهایت باعث می شود که انجین داغ کند.

اگر زمانی با داغ کردن انجین رو به رو شدید حتما اولین کاری که باید انجام دهید این است که موتور را پیش یک تعمیرکار ببرید که هم علت را عیب یابی کند و هم مشکل را حل کند تا موتور دچار مشکل نشود.

عوامل داغ شدن انجین موتور سیکلت

به طور کلی اگر بخواهیم به گوییم، دو دلیل مهم وجود دارد که باعث می شوند انجین داغ شود. اولین دلیلی که باعث این اتفاق می شود سختی کار موتور و همچنین دور موتور زیاد است . در واقع اتفاقی که در بالا رفتن دور موتور می افتد این است که با بالا رفتن دور موتور استحکاک نیز بیشتر می شود و استحکاک که بالا می رود  تولید گرما می کند که در نتیجه ما انجین را مشاهده می کنیم که بیش از حد گرم شده است.

علت داغ شدن انجین موتور سیکلت

اگر متوجه این موضوع شدید که دور موتور ، موتور سیکلت شما زیاد است و این موضوع غیر معمول است کاری که باید انجام دهید این است که پیچ دور موتور کابراتور را تنظیم کنید تا دور موترو به 700 تا 1000 دور در دقیقه برسد این تعداد دور موتور در دقیقه یک مقدار استاندارد است و باعث می شود دیگر انجین موتور داغ نکند ولی اگر دور موتور بیش از 1500 باشد این حد بسیار زیاد است و امکان دارد به موتور سیکلت آسیب بزند پس حتما باید به موضوع توجه کنید و این مشکل را برطرف کنید.

آموزش تعمیرات موتور سیکلت مجتمع آموزشی برق با 30درصد تخفیف

دلیل دیگری که می تواند باعث داغ شدن انجین موتور شود گردش نامناسب روغن موتور است. در واقع نقش روغن موتور در موتور سیکلت مانند یک خنک کننده است زیرا روغن موتور استحکاک را کم می کند و باعث می شود که گرما کمتر تولید شود.

همچنین با گردش در موتور موتور را خنک می کند زمانی که روغن موتور به دلایل مختلف نظیر نشتی نتواند گردش مناسبی داشته باشد انجین داغ می شود. البته که حل این مشکل کار خیلی ساده ای است و تنها کاری که ما باید در این موقعیت انجام دهیم این است که روغن را تعویض کنیم و اگر هم دیدیم که نشتی وجود دارد حتما آن نشتی را بر طرف کنیم.

دیگر موضوعی که می تواند باعث گرم شدن بیش از حد انجین موتور شود. ناهموار بودن نسبت آب به خنک کننده است. کاری که ما باید انجام دهیم این است که همیشه مقدار آب را با خنک کننده مساوی قرار دهیم یعنی تنظیم کنیم که همیشه نسبت آب به خنک کننده 50% به 50% باشد زیرا اگر این مقدار نسبت به یک دیگر ناهموار باشند باعث می شود که انجین موتور بیش از حد گرم شود.

موضوع بسیار مهم که شاید بسیاری به آن توجه نکنند این است که هرگز نباید از آب لوله کشی در سیستم خنک کننده موتور استفاده کنیم زیرا این آب به علت وجود موارد افزودنی برای موتور مناسب نیست و بهتر است همیشه در خنک کننده موتور آب مقطر بریزیم.

ما برای اینکه بتوانیم مشکل گرم شدن بیش از حد انجین موتور را حل کنیم نیاز است که ابتدا دلیل این موضوع را بدانیم . البته که موتور سیلکت های مدرن از تکنولوژی برخوردار هستند که در هنگام مشکل چراغی روشن می شود و یا نمایش گر اندازه گیر تا حد امکان بالا می رود در حالی که بعضی موتور ها این قابلیت را دارا نیستند پس لازم است که موتور سوار مواردی را در این باره بداند.

علائمی که نشان می دهند که انجین موتور گرم شده است علاوه بر وجود هوای گرم در اطراف موتور، کاهش قدرت موتور و همچنین بوی نامطبوع موتور است که البته در برخی از موارد هم ممکن است که موتور دود کند.

همیشه علت داغ شدن موتور به علت استفاده زیاد نیست در برخی موارد ممکن است اگر زمانی از یک موتور استفاده نکنیم و آن را روشن نکنیم بعد از مدتی که آن را روشن می کنیم با این موضوع رو به رو شویم. گاهی اوقات زمانی که انجین داغ می کند ممکن است که روغن موتور به نقطه جوش برسد و بخار شود.

مورادی که می توانند این مشکل را حل کنند یا از آن جلوگیری کنند به شرح زیر می باشند:

اگر هر یک از موارد بالا را در موتور خود مشاهده کردید اولین کاری که باید انجام دهید این است که در یک مکان موتور را کنار بزنید و انجین موتور را بکشید و سعی کنید که بلافاصله آن را خاموش کنید.

مهم ترین کاری که نیاز است ما انجام دهیم در ابتدا خاموش کردن موتور است زیرا این کار باعث می شود تا تنها منبع احتراق موتور سیکلت متوقف شود. زمانی که موتور سیکلت را خاموش کردید باید موتور را بگذارید تا خوب خنک شود. بهترین کار این است که به مدت 20 تا 30 دقیقه به موتور سیکلت زمان دهید تا خنک شود و به هیچ عنوان آن را روشن نکنید.

نکته: هرگز سعی نکنید که بر روی موتور آب بپاشید زیرا این کار علاوه بر اینکه مشکل را حل نمی کند باعث می شود که مشکل بزرگ تر شود.

کاری که شما باید در این زمان انجام دهید این است که بلافاصله موتور را به یک تعمیرگاه و یا نمایندگی آن ببرید تا مشکل را حل کنند. ولی اگر دیدید که موتور دارد داغ می کند و این امکان وجود ندارد که شما آن را به تعمیرگاه ببرید باید آن را یدک کنید. دقت داشته باشید که شما در صورتی خودتان می توانید مشکل موتور سیکلت را حل کنید که مشکل بسیار جزئی باشد.

زمانی که شما متوجه شدید که موتور سیکلت به دلیل نشی روغن انجین اش داغ شده است کاری که باید انجام دهید این است که با چراغ قوه گوشی سعی کنید محل دقیق نشتی خنک کننده را پیدا کنید زیرا زمانی که این نشتی را پیدا کردید و متوجه شدید که این نشتی از کجاست به راحتی می توانید آن نشتی را از بین ببرید.

نکته: شما برای اینکه بتوانید راحت تر نشتی را پیدا کنید می توانید شیلنگ های متصل به کولر را ردیابی کنید و دقت داشته باشید که اگر محل نشتی روغن موتور را پیدا کردید به هیچ عنوان دیگر سوار آن نشوید تا زمانی که نشتی برطرف شود زیرا اگر شما در این حالت سوار موتور شوید ممکن است که موتور دچار یک آسیب جدی شود.

علت داغ شدن انجین موتور سیکلت

اگر شما موفق به پیدا کردن نشتی نشدید مورد بعدی که باید مورد بررسی قرار دهید احتراق موتور می باشد. زمانی که اطمینان پیدا کردید که موتور به خوبی سرد شده است سعی کنید آن را روشن کنید و دمای کار آن را بالا ببرید.

وقتی این کار را انجام دهید شما باید با تمام دقت به صدا هایی که توسط موتور تولید می شود دقت کنید اگر از صدا ها متوجه شدید که موتور درست عمل نمی کند و یا بیش از حد معمول لغزش دارد به سرعت موتور سیکلت را خاموش کنید و موتور خود را به سرعت دوباره به نمایندگی و یا تعمیرگاه ببرید.

در مرحله بعد اگر دید که موتور به راحتی روشن می شود و به طور معمول عمل می کند کاری که باید انجام دهید چک کردن فن های موتور می باشد، اگر متوجه شدید که فن ها عمل نمی کنند باید مانند موارد قبل موتور را به تعمیرگاه ببرید تا فن های موتور تعویض شوند.

دقت داشته باشید به خودی خود گرم شدن بیش از انجین موتور یک مشکل است که حتما باید اقدام به حل آن کنید البته این کار باید حتما توسط یک متخصص انجام شود.

با توجه به همه موارد بالا باید دقت داشته باشید که حتما در هنگام بروز این مشکل همه موارد گفته شده را مورد بررسی قرار دهید و به هیچ عنوان این موضوع را نادیده نگیرید چون ممکن است مشکلات دیگری را نیز به وجود آورد.

سایر رشته هایی که مربوط به زیرشاخه رشته اتومکانیک می باشد و در مجتمع آموزشی برق برگزار می شود عبارت اند از : آموزش مکانیک خودرو ، آموزش نقاشی خودرو ، آموزش صافکاری خودرو ، آموزش برق خودرو ، آموزش تعمیرات ایسیو خودرو و … برای اطلاع از سایر رشته ها و دریافت مشاوره رایگان با شماره 02166577392 تماس بگیرید.

رای دهید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *