تهران - میدان انقلاب - روبه روی دانشگاه تهران - خیابان فخر رازی - نرسیده به خیابان جمهوری - ابتدای کوچه مهر - پلاک 4

نحوه کم کردن گرمای موتور خودرو

نحوه کم کردن گرمای موتور خودرو


نحوه کم کردن گرمای موتور خودرو : کارکرد موتور خودرو گرما تولید می کند. برای دفع این گرمای اضافی، سیستم خنک کننده ای در نظر گرفته شده است. در حین کار دمای موتور خودرو تا 200 درجه سانتی گراد افزایش می یابد و به دلایل مختلفی گرم شدن بیش از حد موتور رخ می دهد. گرم شدن بیش از حد موتور می تواند مشکلات اساسی ایجاد کند و بنابراین کاهش دمای موتور خودرو ضروری است. به منظور آشنایی با نحوه کم کردن گرمای موتور خودرو، دلایل بروز این اتفاق و نحوه تشخیص گرمای بیش از حد خودرو را مورد بررسی قرار داده و برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد موتور خودرو راهکار هایی را ارائه می دهیم.

نحوه کم کردن گرمای موتور خودرو

دلایل گرمای بیش از حد  موتور خودرو

موتورهای خودرو برای تولید نیروی مکانیکی سوخت می سوزانند. در این فرآیند گرمای فوق العاده ای تولید می شود. موتورها به گونه ای طراحی شده اند که با استفاده از مکانیزم هایی مانند رادیاتور گرمای اضافی را در جو پخش کنند.

دوره آموزش مکانیک خودرو

دمای بالا به تنهایی ممکن است باعث داغ شدن بیش از حد وسیله نقلیه شما نشود. اگر سیستم های خنک کننده ماشین شما به درستی کار نمی کند، می تواند منجر به آسیب جدی به موتور شما و تعمیرات گران قیمت شود. بنابراین کارایی و خروجی کاهش می یابد. برخی از دلایل اصلی گرم شدن بیش از حد موتور خودرو عبارتند از:

 1. مایع خنک کننده نا کافی
 2. رادیاتور معیوب
 3. نشت در سیستم خنک کننده
 4. کم بودن روغن موتور خودرو
 5. آسیب دیدگی پمپ آب
 6. خرابی ترموستات
 7. نقص در مبدل حرارتی

دلایل گرمای بیش از حد موتور خودرو

مایع خنک کننده نا کافی

هر خودرو دارای سیستم خنک کننده ای است که به پایین نگه داشتن دمای موتور کمک می کند. مایع خنک ‌کننده یا ضد یخ مایعی است که گرما را از موتور خارج کرده و به رادیاتور می‌ رساند و آن را به جو پخش می‌ کند. عدم استفاده از مایع خنک کننده یا مایع خنک کننده نا کافی باعث گرم شدن بیش از حد می شود.

اگر سیستم خنک‌کننده شما دارای نشتی، انسداد یا نقص پمپ باشد، ممکن است مایع خنک‌ کننده نتواند به درستی گردش کند. خرابی سیستم خنک ‌کننده فقط وقتی داغ است مشکل ساز نیست. دمای بسیار سرد می تواند باعث یخ زدن مایع خنک کننده و جلوگیری از گردش آن در موتور خودرو شود.مایع خنک کننده نا کافی

رادیاتور معیوب

رادیاتور دستگاهی است که مسئول حذف گرما از مایع خنک کننده است. رادیاتور آسیب دیده یا قطعات معیوب می تواند بر توانایی رادیاتور برای از بین بردن گرما به نسبت مناسب تأثیر بگذارد. اگر فن خنک کننده شما روشن نمی شود یا در سطح مناسب کار نمی کند، ممکن است ماشین شما بیش از حد گرم شود. فن های رادیاتور معمولاً با موتورهای الکتریکی کار می کنند، بنابراین هر گونه مشکل مکانیکی موتور می تواند منجر به عدم ارائه جریان هوای خنک کافی توسط رادیاتور و فن شود.رادیاتور معیوب

نشت در سیستم خنک کننده

سیستم خنک‌ کننده از مایع خنک ‌کننده برای جریان در مناطقی با دمای بالا استفاده می ‌کند. هرگونه ترک یا نشتی در سیستم خنک ‌کننده، در دسترس بودن مایع خنک ‌کننده در موتور را کاهش می‌دهد. این امر باعث گرم شدن بیش از حد موتور خودرو می‌شود.نشت در سیستم خنک کننده

کم بودن روغن موتور خودرو

روغن موتور خودرو اصطکاک بین قطعات متحرک را کاهش می دهد. کاهش در دسترس بودن روغن موتور باعث افزایش اصطکاک بین قطعات متحرک و در نتیجه افزایش دمای موتور می شود. اگر روغن خودروی شما کم است، ممکن است باعث داغ شدن ماشین شما شود.کم بودن روغن موتور خودرو

آسیب دیدگی پمپ آب

پمپ آب تضمین می کند که جریان مایع خنک کننده، که گرمای اضافی را حمل می کند، بهینه است. پمپ آب که با نام واتر پمپ نیز شناخته می شود، آب، ضد یخ و ضد جوش را به نقاط مختلف موتور خودرو منتقل کرده و وظیفه خنک کردن موتور را در فصول گرم سال بر عهده دارد. با این حال، پمپ آسیب دیده می تواند بر سرعت جریان مایع خنک کننده تأثیر بگذارد و در نتیجه باعث افزایش دمای موتور خودرو شود.آسیب دیدگی پمپ آب

خرابی ترموستات

دلیل احتمالی دیگر می تواند مشکل خرابی ترموستات باشد. ترموستات خودرو وظیفه تنظیم مقدار مایع خنک کننده در موتور را بر عهده دارد. خرابی یا بد کارکردن آن به راحتی می تواند باعث داغ شدن بیش از حد خودرو شود.خرابی ترموستات

نقص در مبدل حرارتی

نقص در مبدل حرارتی و گرفتگی آن می تواند مانع از جریان مایع خنک کننده شود و باعث گرم شدن بیش از حد موتور شود.

نحوه تشخیص گرمای بیش از حد موتور خودرو

خودروها می توانند انواع مختلفی از سیگنال های گرم شدن بیش از حد خود را منتشر کنند. مهم تر از همه، ممکن است بخاری را ببینید که از کاپوت ماشین شما می آید. بوی عجیب سوختگی یا بوی شیرینی که از موتور خودرو می آید نشانه دیگری از داغ شدن بیش از حد موتور خودرو است. علاوه بر این، دما سنج موتور روی داشبورد شما می تواند به رنگ قرمز یا H افزایش یابد. توجه داشته باشید که نماد های گیج دمای موتور در خودرو های مختلف، متفاوت است. تشخیص زود هنگام گرمای بیش از حد موتور برای حل سریع مشکل بسیار مهم است. گرمای بیش از حد موتور را می توان با روش های زیر شناسایی کرد.

 1. نظارت بر ترموستات
 2. خارج شدن دود از کاپوت
 3. وجود مایع خنک کننده در زیر ماشین
 4. نحوه تشخیص گرمای بیش از حد موتور خودرو

نظارت بر ترموستات

معمولا یک نمایشگر ترموستات روی داشبورد خودرو ها ارائه می‌ شود. در حالت ایده‌ آل، سوزن گیج باید در حدود نقطه میانی بین گرم H و سرد C باشد. اگر سوزن به سمت H باشد نشان دهنده دمای موتور بالاتر از بهینه است.نظارت بر ترموستات

خارج شدن دود از کاپوت

اگر مشاهده شد که دود یا بخار از کاپوت خودرو خارج می شود، موتور بیش از حد گرم شده است.خارج شدن دود از کاپوت

وجود مایع خنک کننده در زیر ماشین

وجود مایع خنک کننده در زیر ماشین به علت وجود ترک یا نشتی در سیستم خنک کننده رخ می دهد. در این حالت بوی سوختگی در خودرو پخش می شود.وجود مایع خنک کننده در زیر ماشین

چگونه دمای موتور خودرو را کاهش دهیم؟

موتور ها به گونه ای طراحی شده اند که با دوام باشند. با این حال، به دلیل یک یا چند مورد از عوامل ذکر شده در بالا، گرم شدن بیش از حد موتور ممکن است اتفاق بیفتد. بنابراین لازم است بدانیم هنگام گرم شدن بیش از حد موتور ماشین چه کاری باید انجام دهیم.

 1. خاموش کردن کولر خودرو
 2. توقف خودرو و عدم رانندگی
 3. باز کردن همه پنجره ها
 4. فورا کاپوت را باز نکنید
 5. اضافه کردن مایع خنک کننده

خاموش کردن کولر خودرو

به محض اینکه متوجه شدید که سنج دمای وسیله نقلیه شما به منطقه خطر نفوذ کرده یا به آن نزدیک شده است، فورا تهویه مطبوع خود را خاموش کنید. کارکردن کولر خودرو باعث می شود موتور وسیله نقلیه شما سخت تر کار کند و این کار اضافی می تواند باعث گرم شدن بیش از حد آن شود. انجام این کار باعث کاهش بار روی موتور می شود. این کار موتور را بلافاصله از کار خود در راه اندازی سیستم تهویه مطبوع رها می کند.خاموش کردن کولر خودرو

توقف خودرو و عدم رانندگی

رانندگی با موتوری که بیش از حد گرم می شود دستور العملی برای فاجعه است زیرا ایمنی خودرو را به خطر می اندازد و خسارت را تشدید می کند. به همین لازم است خودرو را متوقف کردن و در محلی امن پارک کنید.

باز کردن همه پنجره ها

برای از بین رفتن گرمای موتور خودرو توصیه می شود تمام پنجره ها را باز کرده و با جریان یافتن هوای عادی مشکل گرم شدن موتور خودرو تا حدودی بر طرف شود.

فورا کاپوت را باز نکنید

احتمال زیادی وجود دارد که مایع خنک ‌کننده به شدت داغ شده باشد و تحت فشار قرار گرفته باشد. بنابراین، باز کردن سریع کاپوت پس از توقف خودرو ایده خوبی نیست. باز کردن فورا کاپوت می تواند شما را در معرض خطر سوختگی یا آسیب ناشی از پرتاب بخار یا دود قرار دهد. قبل از باز کردن کاپوت، صبر کنید تا گیج دمای موتور ته نشین شود. مطمئن شوید که زمان کافی قبل از باز کردن کاپوت سپری شده است.

فورا کاپوت را باز نکنید

اضافه کردن مایع خنک کننده

اگر سطح مایع خنک‌ کننده شما پایین است، یک شارژ سریع می‌ تواند به محافظت از موتور و جلوگیری از گرمای بیش از حد کمک کند تا زمانی که بتوانید مشکلات را برطرف کنید. با این حال، اگر شیلنگ خنک کننده مسدود شده باشد یا منبع مشکل شما خرابی فن رادیاتور یا پمپ آب باشد، این مرحله چندان مفید نخواهد بود. برای یافتن محل مخزن مایع خنک کننده و نحوه افزودن مایع خنک کننده به وسیله نقلیه خود از یک تعمیر کار خودرو کمک بگیرید.

چگونه از داغ شدن بیش از حد موتور خودرو جلوگیری کنیم؟

یکی از اقدامات ضروری در فصل تابستان، خنک ماندن موتور خودرو در هنگام افزایش موتور می باشد. موتوری که خیلی داغ می شود می تواند به وسیله نقلیه آسیب برساند و ایمنی سرنشینان را تهدید کند. تعمیر و نگهداری منظم وسیله نقلیه شما یک راه نسبتا آسان و موثر برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد موتور و خطر آسیب و تلفات است. در این جا نکاتی را برای کمک به جلوگیری از داغ شدن بیش از حد خودرو جمع آوری کرده ایم:

 • سطح مایع خنک کننده خودرو خود را به طور منظم بررسی کنید و مایع خنک کننده را تا سطوح مناسب شارژ کنید. هرگز مایع خنک کننده را به موتور داغ اضافه نکنید. قبل از برداشتن درپوش یا ریختن مایع خنک کننده صبر کنید تا موتور خنک شود.
 • کنترل ترموستات در حین رانندگی. این دستگاه که روی داشبورد قرار دارد، دارای یک سوزن است که همیشه باید به سمت مرکز باشد. اگر به سمت گرم است، موتور را خاموش کنید و بگذارید ماشین خنک شود.
 • نگه داشتن یک بطری یدکی مایع خنک کننده ایده خوبی است، به خصوص در رانندگی های طولانی
 • از ماشین برای یدک کشی بالاتر از حد خود استفاده نکنید. این کار به شدت موتور را بار می کند و باعث گرم شدن بیش از حد می شود.
 • اگر باتری خودروی شما بیش از سه سال قدیمی است، ممکن است انرژی قبلی را تامین نکند، بنابراین ماشین شما باید بیشتر کار کند و ممکن است بیش از حد گرم شود. در نتیجه به فکر تعویض باتری ماشین خود باشید.
 • سرویس های دوره ای شیلنگ ها، لوله ها، شستشوی سیستم خنک کننده و رادیاتور انجام شود.

چگونه از داغ شدن بیش از حد موتور خودرو جلوگیری کنیم؟

5/5 - (2 امتیاز)


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *