تهران - میدان انقلاب - روبه روی دانشگاه تهران - خیابان فخر رازی - نرسیده به خیابان جمهوری - ابتدای کوچه مهر - پلاک 4

علائم خرابی باتری ماشین

علائم خرابی باتری ماشین


مانند موتور، باتری نیز جزء ضروری وسیله نقلیه شما است و خرابی باتری خودرو همانند عین خرابی موتور تلقی میشود و عملاً خودرو روشن نخواد شد! باتری خودرو همان چیزی است که هنگام راه اندازی ماشین شما، به موتور استارت انگیزه لازم برای روشن کردن موتور را می دهد. به همین ترتیب، هنگامی که اشتعال را خاموش می کنید و رادیو یا چراغ های جلو را روشن می گذارید، باتری خودرو برق آنها را تامین می کند.

صاحبان خودرو باید باتری های خود را به عنوان نیروی حیاتی و اصلی در وسایل نقلیه خود در نظر بگیرند که به خودرو اجازه می دهد در هر شرایطی کار کند. اغلب ما این نیروگاه ها را بدیهی می دانیم و انتظار داریم که در اولین دور احتراق روشن شوند، اما هیچ باتری ماشینی برای همیشه دوام نمی آورد. البته باتری های مختلفی در بازار موجود هست که هنگام خرید باتری بادی دقت کافی داشته باشید.

علائم خرابی باتری ماشین چیست؟

  • صداهای کلیکی
  • خوردگی
  • خوابیدن باتری هر روز صبح
  • شروع متناوب
  • چراغ های کم نور
  • چراغ چک موتور روشن می شود
  • بد شکل شدن باتری
  • وجود بوی عجیب

با طول عمر متوسط ​​حدود چهار سال، یک باتری ماشین بدون توجه به اینکه چقدر خوب رانندگی می کنید، از بین می رود. با این حال، علائم هشدار دهنده بیشتری وجود دارد که نشان دهنده مشکلات باتری است تا صرفاً یک ماشین که یک روز صبح روشن نمی شود. اگر هر یک از علائم زیر را مشاهده کردید، مطمئن شوید که به مرکز خدمات خودروی محلی خود مراجعه کرده و باتری خودرو خود را بررسی کنید.

از کجا بفهمیم باتری ماشین خراب است؟

زمانیکی ماشین استارت نخورد و به سختی استارت بخورد،چراغ‌های ماشین نور کمی دارند و … می توان تشخیص داد که باتری ماشین خراب است.

ویدئو نحوه تشخیص خرابی یا سلامت باتری ماشین

صداهای کلیکی

اگر کلید را برای روشن کردن موتور بچرخانید اما تمام صدایی که به عقب برمی‌گردید صدای کلیک است، احتمالا باتری قدرت کافی برای درگیر کردن موتور استارت را ندارد. این ممکن است به دلیل شارژ ناقص توسط دینام باشد. وسیله نقلیه خود را برای بررسی سیستم شارژ و باتری به مرکز خدمات ببرید. یکی دیگر از دلایل صدای کلیک می تواند یک شیر برقی یا رله استارت معیوب باشد که قادر به تامین برق کافی برای استارت نیست.

خوردگی

خوردگی باتری، که به صورت ایجاد فازی رنگی به نظر می ‌رسد، می ‌تواند به این معنی باشد که شما نشتی دارید که می ‌تواند به عملکرد ضعیف کمک کند. این به ویژه برای باتری های اسید سرب مضر است و می تواند طول عمر آنها را کوتاه کند، زیرا خوردگی جریان الکترون ها را به کابل های ترمینال باتری مختل می کند. اگر بتوانید آنقدر خوردگی ببینید که به صورت لایه کوچکی از فاز سفید روی ترمینال باتری ظاهر شود، احتمالاً عواقب الکتریکی آن در حال ایجاد شدن است. ریشه کن کردن این خوردگی و جلوگیری از شیوع آن در آینده برای افزایش عمر باتری بسیار مهم است.

خوردگی باتری خودرو

تعمیر و نگهداری منظم باتری باید به کاهش خوردگی کمک کند، همچنین مایعات ضد اسپری و رنگ آمیزی برای انجام عملکرد مشابه وجود دارد. لنت ‌های نمدی روکش شده را می ‌توان در زیر پایانه ‌ها قرار داد تا هر گونه اسید نشت‌ کننده را جذب کند.

خوابیدن باتری هر روز صبح

باتری شما در حین رانندگی با ماشین، شارژ می شود، بنابراین اگر متوجه شدید که وسیله نقلیه شما با وجود اینکه روز قبل آن را شارژ کرده اید، روشن نمی شود، ممکن است مشکلی وجود داشته باشد. این اغلب در شرایط آب و هوایی بسیار گرم و بسیار سرد رخ می دهد.

با بررسی اینکه هیچ یک از لوازم جانبی شما به دلیل معیوب بودن سوئیچ احتراق روشن نمانده است، شروع کنید. دینام‌ ها و رگولاتورهای بد نیز می ‌توانند منجر به این مشکل شوند، در حالی که سطح الکترولیت پایین باعث از بین رفتن مکرر باتری می‌ شود.

شروع متناوب

وقتی ماشین شما یک روز خوب استارت می زند اما روز بعد این کار را انجام نمی دهد، ممکن است با پایانه های باتری خود مشکل داشته باشید. آنها می توانند شل، شکسته، خورده یا کلسیفیه باشند. حتی زمانی که ترمینال‌ ها فقط کمی شل هستند، باز هم می ‌توانند مشکلاتی را در راه ‌اندازی خودرو ایجاد کنند.

چراغ های کم نور

اگر چراغ‌ های شما از حد معمول کم ‌تر هستند یا با حرکت ماشین کم‌ رنگ ‌تر می ‌شوند، ممکن است مشکلی در خمیر یا دینام شما وجود داشته باشد. شارژ باتری را بررسی کنید تا مطمئن شوید که ولتاژ کافی دارد – اگر کمتر از 13.5 باشد، احتمالا دینام با آن سازگار نیست. اگر شارژ حدود 13.5-15 باشد، ممکن است مشکلی در باتری شما وجود داشته باشد.

چراغ های کم نور خودرو

مهم نیست که باتری شما چقدر نو و به خوبی نگهداری شده باشد، اگر به اندازه کافی مکرر از آن استفاده نشود، احتمال خالی شدن آن و نیاز به پر گردن آن  بسیار بیشتر است. این در بهترین زمان، ممکن است باعث ناراحتی شود، بنابراین رانندگی منظم ماشین خود را در اولویت قرار دهید تا مطمئن شوید که در زمانی که بیشتر به آن نیاز دارید آماده است.

چراغ ‌های جلوی کم نور یا سوسو زن، وقتی با موتوری که روشن نمی ‌شود همراه می‌شوند، معمولاً به سمت باتری ضعیف اشاره می ‌کنند. این زمانی اتفاق می ‌افتد که باتری آنقدر شارژ داشته باشد که چراغ‌ های جلو را روشن کند، اما نمی‌ تواند موتور را بچرخاند. اگر چراغ‌ های جلو اصلاً روشن نمی ‌شوند، احتمالاً باتری ماشین شما مرده است.

چراغ چک موتور روشن می شود

روشن شدن چراغ چک موتور می تواند معانی زیادی داشته باشد، از شارژ نشدن صحیح دینام گرفته تا مشکلات ترکیب سوخت. اگر این چراغ روشن شد آن را نادیده نگیرید. آن را به یک مکانیک برای عیب یابی آن در اسرع وقت نشان دهید.

چراغ چک روشن میشود

بد شکل شدن باتری

باتری متورم شده نشانه واضحی از خراب بودن باتری است که ناشی از تجمع گازهای هیدروژن است. این زمانی اتفاق می افتد که دینام خودرو بیش از حد شارژ می شود و باتری نمی تواند گازها را با سرعت کافی دفع کند.

وجود بوی عجیب

اگر متوجه نشت باتری اسید سرب خود شدید، این مایع احتمالاً آب مقطر نیست، بلکه اسید باتری است. به آن دست نزنید. این نشت اغلب با بوی تخم مرغ های فاسد همراه است که از گاز سولفید هیدروژن نشت کرده است.

چگونه باتری ماشین خودرو را تست کنیم؟

راه های مختلفی برای تست نمودن باتری خودرو وجود دارد که در ادامه به آن ها پرداخته ایم.

تست شارژ باتری

اگر ماشین شما روشن می شود، باید علائم مثبت و منفی یک مولتی متر را به ترتیب به باتری متصل کنید و همیشه نکات ایمنی را رعایت کنید. سیم قرمز ولت متر مطابق با “+” است در حالی که سیم سیاه مربوط به “-” است. قبل از شتاب دادن تا رسیدن به 2000 دور در دقیقه، باید خودرو را به برق وصل کرده و روشن کنید.

تست شارژ باتری خودرو

اگر ماشین شما هنوز روشن نمی شود، باید علاوه بر تقویت باتری، از ماشین دیگری استفاده کنید. این شامل شارژ مجدد باتری معیوب با استفاده از باتری اضطراری است. استفاده از کابل باتری برای این شارژ ضروری است. پس از انجام این کار، باید دوباره ولتاژ باتری را بررسی کنید.

تست ولتاژ باتری

برای انجام تعمیر و نگهداری باتری خود، لازم است ولتاژ باتری را بدانید. راه های مختلفی برای این کار وجود دارد. برای تست ولتاژ باتری خود، باید از یک مولتی متر متصل به پایانه های باتری با استفاده از پروب های تمساحی استفاده کنید. باید بدانید که گیره های تمساحی فقط برای روشن شدن وسیله نقلیه به باتری کمک می کند. در هر صورت از آنها برای شارژ مجدد وسیله نقلیه شما استفاده نمی شود.

تست ولتاژ خودرو

اگر ولتاژ اندازه گیری شده 12.6 ولت باشد، باتری به درستی شارژ می شود. هنگامی که ولتاژ اندازه گیری شده بین 12 ولت و 12.3 ولت باشد، باتری تخلیه می شود. اگر ولتاژ بیش از 13 ولت باشد، باتری شما بیش از حد بارگذاری شده است و مدار شارژ دلیل آن است. اگر ولتاژ باتری شما کمتر از 10.6 ولت است، احتمالاً از کار افتاده است و باید با باتری جدید جایگزین شود. p> حتما موتور را خاموش کنید تا باتری خود را بررسی کنید. از آنجایی که باتری به طور دائم شارژ می شود، این امکان را به آن می دهد تا حتی زمانی که موتور خاموش است، ولتاژ تولید کند.

رنگ دوشاخه ها را بررسی کنید

دوشاخه های یک باتری نشانگر خوبی از وضعیت آن است. دوشاخه ها را با استفاده از پیچ گوشتی جدا کنید سپس رنگ آنها را بررسی کنید.

اگر متوجه یک دوشاخه سیاه شدید، یک عنصر اتصال کوتاه شده است و باتری شما از کار افتاده است اگر همه دوشاخه ها مشکی هستند، باتری بیش از حد بار شده است و مشکل از مدار شارژ است اگر دوشاخه ها رنگ اصلی خود را داشته باشند، باتری خوب است. سپس ممکن است که به سادگی تخلیه شود.

مجتمع آموزشی برق برگزار کننده دوره های فنی مکانیک مانند: آموزش مکانیک خودرو ، آموزش برق خودرو ، آموزش نقاشی خودرو ، آموزش تعمیرات موتور سیکلت و … می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های آموزشگاه تماس بگیرید. 02166577392

دوره آموزش برق خودرو

5/5 - (1 امتیاز)


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *