پریز هوشمند چیست و چه کاربردهایی دارد؟


دسته بندی: هوشمند سازی ساختمان | انتشار: 5 ماه قبل | اشتراک گذاری:

با افزایش مشغله های کاری، افراد تمایل به استفاده از تجهیزاتی دارند و زندگی را اسان تر کند. هوشمند سازی منازل انقلابی جدید است که می تواند کنترل دستگاه های هوشمند لوازم برقی و ترموستات ها را فراهم کند.در این مقاله به بررسی کاربردهای انواع پریز هوشمند می پردازیم .

پریز هوشمند چیست؟

پریز های هوشمند از نظر ظاهری تفاوتی با پریز های معمولی ندارند و تفاوت بزرگ آن ها در نوع عملکرد پریز ها است. برای نصب پریز های معمولی لازم است قوطی گذاری کنید و از لوله های خرطومی استفاده کرده و سیم کشی ساختمان را تغییر دهید  اما برای نصب پریز های هوشمند به هیچ یک از این موارد نیازی نداریم و حتی لازم نیست آن ها را با پریز های معمولی جا به جا کنیم فقط کافی است دو شاخه پریز های هوشمند را به پریز های قدیمی متصل کنید.

حال هر وسیله که به پریز های هوشمند متصل شده باشد با استفاده از اپلیکیشنی که روی گوشی ها نصب می شود از هر فاصله ای قابل کنترل است. اپلیکیشن روی تمامی سیستم عامل ها از جمله اندروید و iOS کار می کند. حال با استفاده از این اپلیکیشن می توانید لامپ ها، تلویزیون، لوازم صوتی، چای ساز، ارام پز، قهوه جوش و بسیاری از لوازم خانگی که به ان ها متصل هستند را کنترل کنید.

لازم به ذکر است در صورتی که تعداد تجهیزات هوشمند که در خانه هستند زیاد باشد یک تاچ پنل هوشمند روی دیوار نصب می شود که با استفاده از آن نیز می توانید پریز ها را کنترل کنید.

به طور مثال به سادگی می توانید روی تخت دراز بکشید و با استفاده از گوشی تنها با چند کلیک چای ساز را فعال کنید تا برایتان چای آماده کند یا هنگامی که بیرون از منزل هستید به راحتی می توانید ارام پز را کنترل کنید که خاموش نشده باشد و هنگام بازگشت به منزل غذای گرم و تازه اماده شده باشد.

پریز هوشمند در خانه های غیر هوشمند و خانه های هوشمند

هنگامی که پریز های هوشمند در خانه های غیر هوشمند نصب شود لازم است یک عدد سیم کارت درون ان بگذارید تا امکان کنترل لوازم از طریق اس ام اس و تماس فراهم شود. اما اگر پریز های هوشمند در خانه های هوشمد استفاده شود دیگر نیازی به سیم کارت نداریم و کنترل لوازم از طریق برنامه از پیش تعیین شده انجام می شود. در حقیقت پریز ها به تابلو برق های خانه های هوشمند متصل می شود.

نصب پریز هوشمند

 

آیا امکان تنظیم زمان بندی برای پریز های هوشمند وجود دارد؟

پاسخ این سوال بله است در حقیقت پریز های هوشمند نیز مانند سایز تجهیزات هوشمند قابل برنامه ریزی است و به سادگی از طریق اپلیکیشن می توانید زمان روشن شدن و خاموش شدن دستگاه ها را تعیین کنید تا سر زمان مشخص شده دستگاه به طور خودکار شروع به فعالیت کند و یا متوقف شود.

برای مثال می توانید تعیین کنید سیستم صوتی هوشمند سر زمان مشخص شده با پخش موزیک مورد علاقه شما از خواب بیدارتان کند. پس از آن قهوه ساز روشن شده و قهوه شما را حاضر کند. چراغ های روشنایی سرویس بهداشتی به طور خودکار روشن شود تا بتوانید دست و صورتتان را بشویید و مسواک بزنید و روزتان را پر انرژی و بدون عجله و نگرانی اغاز کنید.

برخی از افراد معمولا هنگامی که در خانه حضور ندارند یک چراغ را روشن گذاشته تا با تظاهر به حضور صاحب خانه مانع ورود سارقین به منازل شوند. حال پریز های هوشمند این قابلیت را دارند و در صورت عدم حضور در منزل در فواصل زمانی تعیین شده یک یا چند لامپ را روشن و خاموش کرده تا از این طریق با صرفه جویی در مصرف انرژی مانع جلب توجه سارقین نیز بشود.

امکان اتصال هم زمان چند وسیله به پریز های هوشمند فراهم است؟

پاسخ این سوال به نوع و برند پریز ها بستگی دارد. برخی از پریز ها تنها قابلیت مدیریت یک وسیله را دارند اما برخی برند های دیگر می توانند به طور هم زمان چندین وسیله را کنترل کنند و مانند 3 راهی امکان اتصال دو شاخه برق دو الی سه وسیله به ان ها وجود دارد.

ایا پریز های هوشمند در کاهش مصرف برق تاثیری دارد؟

در حقیقت یکی از مزیت های پریز های هوشمند صرفه جویی در مصرف برق و کاهش مبلغ قبوض برق است. به همین دلیل امروزه افراد زیادی تمایل به استفاده از پریز های هوشمند دارند. تصور کنید هنگام خروج از خانه لامپ ها به طور خودکار خاموش می شوند این امر نشان دهنده صرفه جویی در مصرف انرژی است. همچنین در اپلیکیشن های پریز های هوشمند قابلیت هایی وجود دارد و میزان مصرف هر یک از لامپ ها را نشان می دهد و به سادگی می توانید متوجه شوید مصرف برق کدام یک از لامپ ها بیشتر است و لازم است آن ها را با لامپ های کم مصرف جایگزین کنید.

کاربرد های پریز های هوشمند

امروزه شرایط زندگی به گونه ای شده که افراد بیشتر زمان خود را در محل کار می گذرانند و در نهایت مجبور می شوند غذاهای  رستورانی و فست فود بخورند که مصرف بیش از حد این غذا ها بیماری های زیادی را به همراه دارد. حال می توانید مواد غذایی سالم را درون ارام پز ها بریزید و با حضور پریز های هوشمند از طریق اپلیکیشن موبایلی ان را کنترل کنید تا هنگام رسیدن به منزل غذای سالم و آماده داشته باشید.

یکی از مراحل آماده شدن، استفاده از اتو مو است که معمولا باید تایم زیادی را صبر کنید تا اتو مو ها گرم شوند که گاهی ممکن است این مسئله باعث شود یا دیر به قرارتان برسید یا با موهای نا مرتب حاضر شوید. پریز های هوشمند باعث می شود از راه دور دستور روشن شدن اتو مو را به دستگاه بدهید و یا اینکه برنامه زمانی مشخص کنید که راس ساعت تعیین شده دستگاه روشن شود تا شما به راحتی بقیه کارهایتان را انجام دهید

برخی افراد تمایل دارند زمانی را برای استراحت و ارامش به ویلای خود بروند  اما اگر در فصول سرد سال قصد رفتن داشته باشید سرمای ویلا در ساعات اولیه بسیار آزار دهنده است همچنین اگر در فصول گرم سال بروید گرمای خانه شما را اذیت خواهد کرد پس بهترین راه حل استفاده از پریز های هوشمند است. در نزدیکی شهر مقصد می توانید از طریق اپلیکیشن دستور روشن شدن سیستم گرمایشی یا سرمایشی را بدهید تا هنگامی که به ویلا می رسید از هوای مطلوب ان لذت ببرید.

در حال حاضر بچه ها داخل اتاق خود تلویزیون یا کنسول های بازی دارند و وقتی غرق فیلم، برنامه کودک و یا بازی می شوند از درس و خواب و حتی غذا غافل خواهند شد و این امر ضرر های فراوانی را برای فرزندان دلبند شما به همراه دارد. با کمک پریز های هوشمند می توانید ساعت مشخصی را برای سیستم تعیین کنید تا راس همان ساعت تلویزیون یا کنسول بازی خاموش شود همچنین خودتان با استفاده از اپلیکیشن می توانید ان را خاموش کنید و از این طریق برنامه غذایی، درسی و خواب بچه ها را مدیریت کنید

معمولا برنامه های تلویزیونی و رادیویی زیادی هستند که دوست دارید به موقع و کامل تماشا کنید و یا گوش دهید اما به دلیل مشغله زمان ان را فراموش می کنید و برنامه را از دست می دهید. حال با استفاده از پریز های هوشمند می توانید برنامه زمانی دقیقی به تلویزیون یا رادیو بدهید تا به موقع روشن شده و بتوانید برنامه مورد علاقه خود را ببینید و لذت بببید.

هنگامی که در خانه حضور ندارید اگر حسگر ها ورود فردی در خانه را تشخیص دهند پریز های هوشمند چراغ ها را روشن می کند تا دوربین های مدار بسته تصاویر واضح و روشنی ثبت کند.

تعداد پریز ها در برخی از خانه ها محدود است استفاده از پریز های هوشمند درگاه های اتصال دو شاخه به برق را افزایش می دهد.

پریز هوشمندساختمان

سایر کاربرد های پریز های هوشمند

می توانید کولر های آبی و گازی را با تماس و اس ام اس مدیریت کنید. می توانید باز و بسته شدن درب های اتوماتیک را مدیریت کنید. امکان ابیاری گیاهان گلخانه ای از راه دور میسر می شود. می توانید برنامه زمانی برای روش و خاموش شدن مودم به سیستم بدهید یا با خاموش شدن ان هنگام خواب امواج مضر ان را کاهش دهد. می توانید شارژ باتری دستگاه های مختلف را مدیریت کنید تا به موقع قطع شود و بیش از حد به برق متصل نماند. هنگامی که مهمان کودک دارید می توانید برق تمامی پریز ها را قطع کنید تا احتمال برق گرفتگی کودکان کاهش پیدا کند.

قیمت پریز های هوشمند

پریز های هوشمند می توانند لوازم غیر هوشمند را هوشمند سازی کنند و امکان کنترل ان ها را فراهم سازند همچنین قیمت مقرون به صرفه ای دارند و برای کسانی که بودجه کافی برای هوشمند سازی کل ساختمان را ندارند انتخاب مناسبی است.

استفاده از اپلیکیشن های پریز هوشمند بسیار ساده است و افراد در هر سنی می توانند با نصب برنامه روی گوشی های هوشمند از ان استفاده کنند و فرمان انجام کار ها را صادر کنند.

مجتمع آموزشی برق برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش هوشمند سازی ساختمان می باشد . برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با  کارشناسان ما تماس بگیرید.

 دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    واتساپ
    اینستاگرام
    تماس