تهران - میدان انقلاب - روبه روی دانشگاه تهران - خیابان فخر رازی - نرسیده به خیابان جمهوری - ابتدای کوچه مهر - پلاک 4

علت صدای ماشین لباسشویی

علت صدای ماشین لباسشویی


ماشین لباسشویی یکی از وسایل الکترونیکی است که به انسان کمک می کند که شستن و همچنین خشک کردن لباس را راحت تر انجام دهد و زمانش هدر نرود. اما این دستگاه هم مانند هر دستگاه الکترونیکی دیگری دچار مشکلات متعددی از جمله: علت صدای ماشین لباسشویی می شود که این مشکلات باید برطرف شوند.

بنر آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی

امروز می خواهیم به این موضوع بپردازیم که دلیل سر و صدای غیر عادی ماشین لباسشویی چیست؟

این صدا ها در ماشین های لباسشویی می توانند به دلایل خیلی ساده و یا پیچیده ای بوجود بیایند.

پر بودن ماشین لباسشویی

اولین موضوعی که می تواند باعث این رخ داد در ماشین های لباسشویی شود پر بودن لباسشویی است شاید این یک موضوع ساده باشد اما باعث می شود که لباسشویی به صدا بیفتد.

درواقع زمانی که ما بیش تر از یک مقداری در ماشین لباسشویی لباس بگذاریم به طوری که این لباس ها کل حجم لگن ماشین لباسشویی را پر کنند، لگن سنگین می شود و هنگام چرخیدن نمی تواند به راحتی بپرخد و از حالت عادی خارج شده و در نهایت ما مشاهده می کنیم که ماشین لباسشویی ما سر و صدا های غیر عادی از خود بروز می دهد.

پس باید همیشه دقت داشته باشید که حجم لگن را بطور کامل پرنکنید و همیشه هم این تصور را نداشته باشید که حتما دلیل سر و صدای لباسشویی باید یک دلیل خیلی پیچیده باشد.

علت صدای ماشین لباسشویی

کم بودن لباس در ماشین لباسشویی

دومین موضوعی که می تواند باعث بروز این مشکل شود کم بودن مقدار لباس در ماشین لباسشویی است.

زمانی که ما مقدار کمی لباس در ماشین لباسشویی می گذاریم ماشین لباسشویی نمی تواند به خوبی لباس ها را بشوید و در این زمان اتفاقی که می افتد این است که لباس ها به خوبی نمی چرخند و با هر دوری که لگن می زند لباس ها بر روی جای خود باز می گردند.

پس باید دقت داشته باشیم که نه مقدار لباسی که در ماشین لباسشویی می گذاریم کم باشد که باعث شود لباس ها در ماشین نچرخند و همچنین نباید مقدار لباس ها به قدری زیاد باشد که اجازه چرخش درست به لگن ندهد.برای یادگیری تعمیر انواع ماشین لباسشویی در دوره آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی و یا آموزش تعمیرات لوازم خانگی با 30 درصد تخفیف ثبت نام کنید

خرابی بلبرینگ ماشین لباسشویی

زمانی که بلبرینگ ماشین لباسشویی خراب شود ما مشاهده می کنیم که دستگاه صدا های غیر عادی از خود تولید می کند. دلیل خراب شدن این قطع هم در اغلب موارد استفاده ی نادرست از ماشین لباسشویی است و همان طور که در بالا هم اشاره کردیم اگر مقدار لباس زیادی در ماشین لباسشویی بگذاریم ماشین شروع به سر و صدا می کند و به مرور زمان باعث می شود که بلبرینگ دستگاه خراب شود.

پس باید حتما به این موضوع دقت داشته باشیم. در ادامه چند مثال می زنیم تا این موضوع را بهتر متوجه بشوید:

مثلا زمانی که لباسشویی ما 8 کیلویی باشد ما نباید حدودا 4 کیلو لباس در ان قرار دهیم زیرا لباس ها در هنگام خیس شدن وزنشان دو برابر می شود و باعث می شود که گنجایش لباسشویی پر شود و بلبرینگ ماشین لباسشویی را خراب کند.

برای اینکه مشکل سر و صدای ماشین لباسشویی را بر اثر خرابی بلبرینگ بر طرف کنیم باید بلبرینگ را تعویض کنیم زیرا این قطعه قابل تعمیر نیست و ما نمی توانیم ان را تعمیر کنیم.

زمانی که ما تصمیم داریم این قطعه را تعویض کنیم حتما باید تمام قطعات ماشین لباسشویی را به طور کامل باز کنیم که اصطلاحا به این کار اوراق کردن ماشین لباسشویی می گویند.

زمانی که لباسشویی را اوراق کردیم باید لگن شستشو را از بلبرینگ ها جدا سازی کنیم.

اگر در هنگام جدا سازی کردن بلبرنگ از لگن متوجه شدید که اتصال بین بلبرینگ و شفت سفت است و زنگ زده می توانید برای باز کردن راحت تر این دو قطعه بر روی اتصال روغن موتور بریزید و مدتی به آن استراحت دهید تا اتصال نرم شود و سپس زمانی که اتصال نرم شد آن را با استفاده از آچار باز کنید و بلبرینگ قدیمی را با یک بلبرینگ جدید و سالم تعویض کنید

اگر به  یادگیری شغل های تخصصی علاقمند هستید در کلاس های : آموزش تعمیرات ایسیو ، آموزش PLC ، آموزش سیم پیچی موتور الکتریکی ، آموزش تعمیرات موبایل و … مجتمع آموزشی برق ثبت نام کنید.

شکستن شفت ماشین لباسشویی

شاید با خود بگویید در چه زمانی شفت می شکند؟ در واقع زمانی که بلبرینگ خراب شود و ماشین شروع به ایجاد سر و صدا کنید پس از مدتی اگر آن را تعمیر نکنیم و این موضوع را مورد توجه قرار ندهیم باعث می شود که شفت ماشین لباسشویی بشکند و دوباره ماشین لباسشویی صدای آزار دهنده تری را ایجاد کند.

شفت ماشین لباسشویی

پس دقت داشته باشید که اگر متوجه شدید قطعه ای از ماشین لباسشویی خراب است آن را تعمیر کنید و این موضوع را پشت گوش نیندازید تا بعد ها مشکلات جدی تری برای دستگاه به وجود نیاید.

حتما زمانی که می خواهید شفت را تعویض کنید باید دیگ را به یک تراشکاری ببرید زیرا بعد از اینکه شفت به دیگ شست و شو جوش می خورد باید حتما توسط دستگاه بالانس شود.

بالانس نبودن لگن ماشین لباسشویی

زمانی که ما لباس هایی که می خواهیم بشوریم را درون لگن ماشین لباسشویی قرار می دهیم این لگن سعی می کند با چرخش به صورت ساعت گرد و پاد ساعت گرد لباس ها را بالانس کند و بتواند آن ها را بهتر بشوید برای اینکه لگن بتواند این کار را راحت تر انجام دهد پیشنهاد می شود که لباس هایی که جنس یکسان دارند را با یکدیگر بشویید تا لگن شستشو این کار را راحت تر انجام دهد و لباس ها را بهتر بشوید.

بالانس نبودن این لگن باعث می شود که لباسشویی از خود صدا تولید کند.

خراب شدن پمپ تخلیه

زمانی که پمپ تخلیه در ماشین لباسشویی دچار مشکلاتی چون شکستگی ، خرابی و یا از کار افتادگی می شود. ماشین لباسشویی صدای خیلی زیادی از خود تولید می کند و به دنبال این موضوع پمپ تخلیه نمی تواند آبی که درون ماشین لباسشویی قرار دارد را به طور کامل تخلیه کند.

در اغلب موارد دلیل بروز این مشکل اتصال کوتاه ، قطع بودن سیم پیچ و یا گیر کردن جسم خارجی در پمپ تخلیه ی ماشین لباسشویی می باشد و باید حتما این مشکل به سرعت بر طرف شود زیرا اگر آب در مدت طولانی درون ماشین لباسشویی بماند باعث می شود که ماشین رسوب بزند.

شما می توانید که پمپ تخلیه را تعمیر کنید و دوباره آن را مورد استفاده قرار دهید اما پیشنهاد می شود که به جای تعمیر، پمپ تخلیه را تعویض کنید زیرا اگر آن را تعمیر کنید ممکن است بعد از گذشت مدتی دوباره دچار مشکل شود و ان زمان شما مجبور می شوید که دوباره هزینه کنید و پمپ را تعویض کنید پس بهتر است همان اول به جای تعمیر پمپ را تعویض کنید که دوباره کاری نشود.

در موقعیت هایی که مثلا جسمی در پمپ گیر کرده است فقط با خارج کردن جسم مشکل حل می شود اما باید دقت داشته باشید که این جسم به قسمت های دیگر آسیب وارد نکرده باشد.

صدای بلند همراه لرزش ماشین لباسشویی

می دانیم که درون ماشین لباسشویی دو وزنه وجود دارد. این وزنه ها به این منظور قرار داده شده اند تا لگن در حال چرخش از جای خود خارج نشود و بتواند به راحتی لباس ها را بشوید این دو وزنه حدودا 25 کیلو گرم وزن دارند و محل قرار گیری آن ها یکی در بالای مخزن و دیگر زیر مخزن است.

در واقع ما زمانی با این موضوع رو به رو می شویم که اتصال وزنه ها شل شده باشد. در این موقعیت ماشین لباسشویی ما علاوه بر این که صدای خیلی زیادی از خود تولید می کند لرزش خیلی زیادی هم دارد.

ما برای اینکه بتوانیم این موضوع را بررسی کنیم باید ابتدا ماشین لباسشویی را خاموش کرده و از برق بکشیم سپس قسمت بالای لباسشویی را باید برداریم وقتی این کار را کردیم می توانیم اولین وزنه را ببینیم اگر اتصال آن شل بود آن را سفت کنیم، در ادامه برای چک کردن وزنه ی دوم و سفت کردن اتصال ان باید بخش پایینی ماشین لباسشویی را بررسی کنیم.

اتصال موتور درایو مستقیم

در برخی موارد ممکن است صدای زیاد ماشین لباسشویی به این دلیل باشد که اتصال موتور درایو مستقیم دچار مشکل شده است.

برای بررسی این موضوع کاری که باید انجام دهیم این است که ابتدا ماشین لباسشویی را خاموش کنیم و آن را از برق بکشیم. سپس باید بدنه ی ماشین لباسشویی را جدا کنیم تا بتوانیم به اتصال مستقیم موتور دسترسی داشته باشیم و آن را جدا سازی کنیم.

نکته: بسته به نوع لباسشویی شاید نیاز باشد برای دسترسی پیدا کردن به اتصال مستقیم موتور پمپ تخلیه و یا موتور را از جای خود جدا کنیم.

در مرحله بعد باید اتصال موتور را از هر لحاظ مورد بررسی قرار دهیم و از سالم بودن آن اطمینان پیدا کنیم.

اگر در موقع بررسی متوجه شدیم که اتصال موتور از لحاظ شکستگی ، فرسودگی ، ترک خوردگی و یا هر آسیب دیگری  دچار مشکل شده است باید از کوپل مستقیم موتور درایو استفاده کنیم.

صدای ماشین لباسشویی

موارد مختلف دیگری هم وجود دارد که ممکن است ماشین لباسشویی به آن دلایل از خود صدا تولید کند اما آخرین موردی که ما می خواهیم به شما بگوییم سر و صدای ماشین لباسشویی به علت خراب شدن تسمه ها است.

زمانی که تسمه های ماشین لباسشویی دچار مشکل می شوند و یا خراب می شوند لباسشویی سر و صدای خیلی زیادی از خود تولید می کند.

برای بررسی این قطعه ابتدا باید برق دستگاه را به طور کامل قطع کنیم سپس باید پوشش ماشین لباسشویی را باز کنیم تا بتوانیم به تسمه های مخزن دسترسی پیدا کنیم.

تسمه های موجود در ماشین لباسشویی 4 عدد هستند که هر کدام به یکی از گوشه های بدنه و لگن لباسشویی متصل می باشند .

تسمه ها را باید از هر نظر بررسی کنیم تا مشکلی نداشته باشند.

اگر متوجه شدید که تسمه ها دارای هر گونه اسیب دیدگی هستند پیشنهاد ما این است که هر 4 تسمه را با هم تعویض کنید.

رای دهید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *