تهران - میدان انقلاب - روبه روی دانشگاه تهران - خیابان فخر رازی - نرسیده به خیابان جمهوری - ابتدای کوچه مهر - پلاک 4

تشخیص گرفتگی لوله مویی کولر گازی

تشخیص گرفتگی لوله مویی کولر گازی


تشخیص گرفتگی لوله مویی کولر گازی : کولر گاز را می توان یکی از سیستم های سرمایشی محبوب در میان افراد دانست که به علت مزایایی که دارد مورد استقبال بسیاری قرار گرفته است و در اماکن مختلف مسکونی، تجاری، اداری و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

کولرهای گازی از اجزای مختلفی تشکیل شده اند که اطلاع و آگاهی از این اجزا می تواند شما را در هنگام بروز مشکل در این وسیله کمک نماید. لوله مویی یکی از اجزای مهمی است که در انواع کولرهای گازی به کار می رود و در چرخه خنک کنندگی دستگاه نقش بسزایی دارد. در این مطلب به معرفی این قطعه و علائم گرفتگی لوله مویی کولر گازی و هم چنین آموزش تعویض و روش تنظیم لوله مویی کولر گازی پرداخته شده است.

لوله مویی کولر گازی چیست؟

در سیستم های تهویه مطبوع سیکل تبرید به دو بخش تقسیم می شود. یکی از این بخش ها قسمت فشار بالا می باشد که از کمپرسور و کندانسور تشکیل شده و بخش فشار پایین که شامل اواپراتور و ورودی کمپرسور می باشد. برای کار کردن سیستم خنک کننده کولر گازی لوله مویین باعث می شود که فشار مبرد در داخل کمپرسور شکسته می شود. در واقع می توان گفت که کار لوله مویین جدا کردن قسمت فشار بالا و فشار پایین در سیستم های تهویه مطبوع می باشد.علائم گرفتگی لوله مویی کولر گازی

جنس لوله مویین از مس بوده و طول آن  حداقل 100 سانتی متر و حداکثر 400 سانتی متر می باشد. حداقل و حداکثر قطر این لوله برابر 0.8 و 2 میلی متر می باشد و از آن در سیستم های خنک کننده ای مانند اسپیلت و انواع کولر گازی و همچنین یخچال های خانگی استفاده می شود.

با توجه به ظرفیت برودتی سیستم از سایزهای مختلفی از لوله مویی استفاده می شود. سایزهای 070، 080 و 090 از جمله سایزهای پر کاربرد می باشند که برای به کار بردن آنها باید محاسبات کارخانه ای به طور دقیق صورت گیرد.

استفاده از لوله مویی کولر گازی چه مزایایی دارد؟

لوله مویی دارای کنترل کننده فعالی نبوده و برای کنترل نمودن مبرد نیاز است تا طول لوله مویی را تغییر داد و این یک نکته مثبت برای لوله های مویین تلقی می شود.

اکسپشن های دیگری نیز می توانند به عنوان جدا کننده بخش فشار بالا و فشار پایین عمل نمایند اما قیمت این اکسپنشن ها مانند الکو و دانفوس بالا بوده و هزینه پایین لوله مویی یک مزیت به شمار می رود. این قطعه در هنگام خاموش شدن به کار خود ادامه می دهد در صورتی که دیگر اکسپنشن ها به این صورت نمی باشند.

از مزایای دیگر لوله مویین می توان به این مورد اشاره کرد که در هنگام استارت خوردن کمپرسور دارای فشار اولیه نمی باشد. علاوه بر آن لوله مویین قابلیت سازگاری با تمامی مبردهای فریونی را دارد در صورتی که اکسپنشن های دیگر غالبا با یک یا چند گاز سازگار می باشند.

میزان مصرف گاز مبرد در لوله های مویی بسیار کمتر از سایر اکسپنشن ها می باشد و این یک مزیت بزرگ برای لوله مویی محسوب می شود.

معایب لوله مویی کولر گازی

در کنار تمام مزایایی که لوله مویی دارد معایب و مشکلاتی نیز برای آن وجود دارد که باید آنها را در نظر گرفت. به عنوان مثال یکی از مشکلاتی که لوله های مویی دارند این است که قابلیت کار کردن در بارهای برودتی پایین را نداشته و همچنین قابل تنظیم نمی باشند.

علاوه بر آن به علت اندازه کوچکی که لوله های مویی دارند گاهی ممکن است به دلایل مختلفی پلمپ گردند. برای استفاده از لوله مویی تنها باید از کمپرسورهای بسته استفاده کرد و در غیر این صورت باید اکسپنشن های دیگری را مورد استفاده قرار داد.

یکی دیگر از معایبی که برای این قطعات وجود دارد این است که در هنگام استفاده از آنها امکان استفاده از رسیور وجود نخواهد داشت.

معایب لوله مویی کولر گازی

تشخیص گرفتگی لوله مویی کولر گازی چطور است؟

گاهی دیده می شود که کولرهای گازی آمپر می کشند، اما این آمپر کشیدن به چه معناست؟ کولرهای گازی برای روشن شدن نیاز به برقراری جریان دارند که با توجه به ظرفیت و نوع کولر گازی میزان آمپر برای برقراری جریان در آنها متفاوت می باشد.

در کولرهای گازی از یک قطعه به نام مدارشکن استفاده می شود که زمانی که آمپر تا حد زیادی بالا می رود باعث قطع خودکار جریان برق می گردد. بالا بودن مقدار آمپر در کولر گازی در حین کار کردن باعث می شود تا کولر گازی در اصطلاح آمپر بزند.

در این شرایط کولر با آمپری که از قبل تنظیم شده قادر به کار کردن نبوده و برای این که روشن شود نیاز به میزان آمپر بالاتر دارد. آمپر زدن موجب وارد شدن خسارات زیادی به دستگاه شده و مشکلاتی از قبیل پریدن فیوز ساختمان، پریدن فیوز کولر گازی، داغ کردن کمپرسور کولر، خراب شدن موتور کولر گازی و غیره از مواردی است که با آمپر زدن کولر گازی اتفاق می افتد.

این مشکل به دلایل مختلفی ممکن است رخ دهد که از جمله آنها می توان به کثیفی کندانسور و خرابی موتور اشاره کرد. گرفتگی لوله مویی نیز از مواردی است که می تواند سبب آمپر زدن دستگاه گردد. در نتیجه هر زمان که متوجه علائمی مانند خاموش شدن موتور دستگاه و یا پریدن فیوز شدید باید به گرفتگی لوله مویی شک کرد.

گاهی نیز ممکن است قدرت سرمایش و گرمایش کولر گازی با کاهش زیادی مواجه گردد. در این گونه مواقع نیاز است تا کمپرسور دستگاه را تعویض نمود. با تعویض کمپرسور به طور اجباری لوله مویی نیز عوض می شود.

با تعویض لوله مویی نیاز است تا شست و شوی سیکل تبرید صورت گیرد. برای شست و شوی این سیکل مراحلی باید انجام گیرد که در ادامه به آنها پرداخته شده است. گاهی نیاز است تا لوله مویی در کولر گازی تعویض گردد. در هنگام کثیفی و کیپ شدن لوله مویی و یا تغییرات در سیستم مانند تعویض تیپ کمپرسور نیاز به تعویض لوله مویی می باشد.در چه صورت می توان فهمید که لوله مویی کولر گازی گرفته است؟

شست و شوی سیکل کولر گازی

برای اطمینان پیدا کردن از باز بودن مسیر لوله مویی، شست و شوی سیکل کولر گازی صورت می گیرد.  در صورتی که شست و شوی مسیر انجام نشود ممکن است اجسام خارجی مختلفی درون لوله گیر کرده و در نهایت منجر به سوختن کمپرسور گردد. دو روش برای شست و شوی سیکل کولر گازی وجود دارد که اکثر تعمیرکاران از روش گاز ازت برای شست و شو استفاده می کنند. روش دیگر شست و شو با استفاده از گاز R22 می باشد که دارای خطرات بسیاری در استفاده می باشد.

 • شست و شوی سیکل کولر گازی با استفاده از گاز ازت: برای شست و شو توسط گاز ازت نیاز است تا یک مغزی و والف را به سر لوله رفت کولر گازی متصل کرده و سپس گاز ازت را به آن وصل نمایید. گاز با فشار وارد لوله ها شده و باعث می شود تا روغن های به شکل لجن از انتها لوله خارج شوند.
 • شست و شوی سیکل کولر گازی با گاز R22: این روش دارای خطرات بسیاری بوده و توسط تعمیرکاران به هیچ وجه توصیه نمی شود. برای انجام شست و شو توسط این گاز نیاز است تا پروتکل های بهداشتی را رعایت نموده و از دستکش بهداشتی در حین کار استفاده شود.

مجنمع فنی آموزش برق یکی از آموزشگاه های پیشرو در زمینه آموزش تعمیرات کولر گازی و آموزش نصب کولر گازی با ارائه مدرک فنی و حرفه ای محسوب می شود. شما می توانید برای دریافت مشاوره رایگان و صحبت با کارشناسان مجموعه تماس حاصل فرمایید.

5/5 - (1 امتیاز)


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • حسینی گفت:

  سلام خدا قوت
  مطالب شما خیلی عالی بود
  کاربردی بود
  اگر در کنار مطالب عکس یا فیلم هم بزارید عالی میشه

  • پشتیبان گفت:

   سلام
   بله حتما این موارد هم لحاظ خواهد شد