تهران - میدان انقلاب - روبه روی دانشگاه تهران - خیابان فخر رازی - نرسیده به خیابان جمهوری - ابتدای کوچه مهر - پلاک 4

چگونه بفهمیم باتری خودرو از کار افتاده است

چگونه بفهمیم باتری خودرو از کار افتاده است


باتری خودرو شما به معنای واقعی کلمه، خون حیات وسیله نقلیه شما است. نه تنها یک باتری برای شروع موتور شما یک قطعه اساسی است، بلکه تمام اجزای الکتریکی سواری شما را نیز تأمین می کند. بدون وجود باتری کاملاً کارا، قادر نخواهید بود اتومبیل را حرکت دهید و هیچ چیز در رادیو پخش نخواهد شد.

گاهی اوقات که برای رفتن به سرکار عجله دارید و یا قرار مهمی را در پیش دارید، پس از سوار شدن به خودرو متوجه می شوید که اتومبیلتان استارت نمی خورد. همچنین امکان روشن کردن چراغ ها و سیستم صوتی نیز وجود ندارد. در این گونه موارد به احتمال قوی باتری از کار افتاده است و نیاز به شارژ کردن دارد. اما چگونه بفهمیم باتری خودرو از کار افتاده است؟ پاسخ به این سوال، موضوعی است که در این مقاله به طور کامل به آن پرداخته شده است.

چرا باتری خودرو از کار افتاده است

باتری ماشین چگونه کار می کند

در حالی که شروع به کار ماشین به راحتی چرخاندن کلید یا فشار دادن یک دکمه است، باتری شما تمام کارهای سنگین را انجام می دهد. با شروع احتراق در موتور، سیگنالی به باتری ارسال می شود که واکنش شیمیایی داخل جعبه سیاه کوچک را شروع می کند. این واکنش به انرژی الکتریکی تبدیل می شود که در نهایت باعث می شود موتور استارت، کار کند و موتور خم شود. اگر باتری شما از بین رفته باشد، چراغ های شما ممکن است سوسو بزنند اما موتور شما انرژی لازم برای روشن شدن را نخواهد داشت.

در ادامه مطلب، ما تمام مواردی را که باید در مورد باتری وسیله نقلیه خود بدانید و همچنین هفت علامت نشان می دهد که زمان تعویض باتری می باشد را آورده ایم.

دوره آموزش مکانیک خودرو مجتمع آموزشی برق در کارگاه مجهز زیر نظر اساتید فنی و باتجربه. تمامی آموزش ها بصورت عملی بود و بعد از پایان دوره مدرک بین الملی دوره به هنرجو تعلق میگیرد.

باتری ماشین جدید چه مدت دوام می آورد

وقتی باتری وسیله نقلیه خود را تعویض کنید، طول عمر آن به مدت زمان شارژ و همچنین شارژ مجدد آن بستگی دارد. به محض شارژ مجدد، موتور شروع به کار کرده و خودرو قادر به حرکت کردن می باشد. اگر همیشه در شرایط ایده آل رانندگی می کنید – بدون دمای شدید و رطوبت بیش از حد – اعتقاد بر این است که باتری جدید می تواند تا شش سال دوام بیاورد.

چند وقت یکبار ماشین به باتری جدید احتیاج دارد

اگرچه طول عمر دقیق باتری به وسیله نقلیه و شرایط آن بستگی دارد، اما به راحتی می توان گفت که بیشتر وسایل نقلیه به طور متوسط ​​هر چهار سال به یک باتری جدید احتیاج دارند. لازم به ذکر است که خودروهایی که در منیتوبا در استان کانادا قرار دارند، به دلیل این که نیمی از سال در شرایط زمستانی رانندگی می کنند، ممکن است طول عمر باتری کمی کوتاه تر باشد. پس از این که باتری شما سه سال کار کرد، توجه به نحوه کارکرد وسیله نقلیه خود را شروع کنید. مهم است که قبل از این که این مسئله بر سلامت وسیله نقلیه شما تأثیر بگذارد، مشکل را برطرف کنید.

با این اوصاف، باتری های موجود در وسایل نقلیه جدید اغلب نشانه هایی از احتمال خرابی آنها را نشان نمی دهند. به همین دلیل بهتر است قانون سه تا چهار ساله را بخاطر بسپارید. مکانیک خود را وادار کنید تا دفعه دیگر که وسیله نقلیه شما برای تعمیر و نگهداری به نزد آنها برده می شود، باتری خودرو نیز مورد بررسی قرار گیرد. به یاد داشته باشید، تمام باتری های وسیله نقلیه نیاز به تعویض دارند و متأسفانه، هیچ راهی برای جلوگیری از تعویض باتری وجود ندارد.

7 علامت که نشان می دهد باتری ماشین شما در حال از بین رفتن است

چند علامت هشدار دهنده اصلی وجود دارد که نشان می دهد عمر باتری شما به پایان می رسد. اولین عامل روشن شدن چراغ موتور چک شما است. این چراغ معمولاً به این معنی است که باتری شما کند شده است، هرچند که می تواند به دینام وسیله نقلیه شما نیز مربوط باشد. به نحوه واکنش وسیله نقلیه هنگام شروع کار نیز توجه کنید.

خوب است که مراقب سلامتی باتری خود باشید تا با اتومبیلی که شروع به کار نمی کند در مواقع ضروری گیر نکنید. در اینجا هفت علامت وجود دارد که نشان می دهد باتری ماشین شما در حال از بین رفتن است:

  1. کند شدن شروع به کار موتور

با گذشت زمان، اجزای داخل باتری شما فرسوده می شوند و از کارایی کمتری برخوردار می شوند. هنگامی که این اتفاق می افتد، ایجاد شارژ برای شروع باتری بیشتر طول می کشد و باید چند ثانیه بیشتر صبر کنید تا موتور روشن شود. شروع کند معمولاً آخرین نفس کشیدن قبل از اتمام باتری می باشد.

  1. چراغ های کم نور و مسائل الکتریکی

باتری، تمام وسایل الکترونیکی خودرو را از چراغ گرفته تا رادیو و کامپیوتر داشبورد تأمین می کند. اگر باتری شارژ خود را از دست بدهد، باتری در تمام مدت کار سخت تری خواهد داشت. هرچه هنگام رانندگی وسایل بیشتری را به اتومبیل خود متصل کنید – مانند شارژر تلفن – باتری شما سریع تر از بین می رود.

  1. چراغ موتور چک روشن است

در اکثر وسایل نقلیه، چراغ موتور چک تقریباً به معنی هر چیزی است و ممکن است با کمبود شارژ باتری روشن شود. کتابچه راهنمای خود را بررسی کنید و باتری خود را توسط یک مکانیک آزمایش کنید تا ببینید آیا با ظرفیت کامل کار می کند. در غیر این صورت، باید باتری توسط متخصص این کار تعویض گردد.

  1. وجود بوی بد در خودرو

آسیب دیدن باتری یا اتصال کوتاه داخلی می تواند باعث نشت گاز باتری شود. اگر هنگام روشن کردن تهویه خودرو، بوی تخم مرغ فاسد را احساس می کنید، ممكن است باتری خودرو دچار نشتی شده باشد. نیاز است تا خودرو را نزد تعمیرکار برده تا ASAP بررسی شود و در صورت لزوم باتری را تعویض نماید.

  1. اتصال دهنده های خورده

آیا تا به حال ماده سفید و خاکستری روی قطعات فلزی باتری خود توجه کرده اید؟ در صورتی که این مواد را بر روی باتری دیدید باید بدانید که شما با یک مشکل خوردگی مواجه می باشید. ترمینال های خورده شده – اتصالات مثبت و منفی فلزی بالای باتری – می تواند منجر به مشکلات ولتاژ و مشکلاتی در راه اندازی وسیله نقلیه شما گردند.

  1. ترک خوردگی قاب باتری

آب و هوای وحشی چمنزارها می تواند عمر باتری شما را تا حدی کاهش دهد. قرار گرفتن در معرض گرما و سرمای شدید در واقع باعث تورم و ترک خوردگی قاب باتری می شود. اگر باتری شما مستطیلی شکل است، به احتمال زیاد در صورت مواجهه زیاد با این شرایط به درستی کار نخواهد کرد.

  1. قدیمی شدن باتری

آخرین باری که باتری شما تعویض شده است چه زمانی می باشد؟ در شرایط ایده آل، باتری های ماشین معمولاً 3-5 سال دوام می آورند. آب و هوا، نیازهای الکترونیکی و عادت های رانندگی همگی در طول عمر باتری شما نقش دارند. بهتر است با احتیاط هوا را تهویه کنید و پس از رسیدن به 3 سالگی باتری، عملکرد باتری خود را به طور منظم آزمایش کنید.

علت خرابی باتری خودرو

چه عواملی باعث می شود که باتری خودرو به سرعت از بین برود

با استفاده مجدد از انرژی حاصل از رانندگی، باتری شما شارژ می شود. اگر اتومبیل شما برای مدت طولانی در مسیر رانندگی قرار گرفته است، خطر از بین رفتن باتری، شما را تهدید می کند. به همین ترتیب، انجام بسیاری از سفرهای کوتاه که اجازه شارژ مجدد باتری را نمی دهد، می تواند سیستم را خسته کند. و نکته آخر، فراموش نکنید که چراغ خود را خاموش کنید، همه ما می دانیم که روشن گذاشتن چراغ های خودرو می تواند در کوتاه مدت باتری را از کار بیندازد و طول عمر آن را کاهش دهد.

هزینه تعویض باتری ماشین چقدر است

هزینه باتری وسیله نقلیه شما بسته به سال تولید وسیله نقلیه، مدل و افرادی که باتری را خریداری می کنید متفاوت خواهد بود. به طور متوسط ​​باتری برای وسایل نقلیه جدید از 80 تا 150 دلار هزینه دارد. باتری های ممتاز برای وسایل نقلیه لوکس می توانند تا 200 دلار کار کنند. به خاطر داشته باشید، این هزینه شامل نصب یا کار مکانیک شما نمی شود. یک فروشگاه معتبر مکانیک برای نصب مبلغی را به عنوان اجرت دریافت می کند.

آیا باتری ماشین جدید نیاز به شارژ دارد

پاسخ این سوال منفی است. وقتی باتری جدیدی برای وسیله نقلیه خود خریداری می کنید، کاملاً شارژ شده است. در گذشته باتری ها خشک می شدند و توزیع کنندگان مجبور بودند آنها را با اسید پر کنند. با پیشرفت تکنولوژی در باتری خودروها، این مشکل از بین رفته است.

برای اطمینان از شارژ کامل باتری جدید خود، مطمئن شوید که با چک لیست زیر مطابقت دارد:

  • شما باتری را کاملاً مهر و موم شده خریداری کرده اید
  • باتری خریداری شده یک باتری 14 ولت است
  • آن را از یک تولید کننده یا فروشنده معتمد خریداری کرده اید.

جمع بندی

باتری یک قطعه حیاتی در انواع خودروها می باشد و بدون وجود آن امکان حرکت کردن اتومبیل وجود نخواهد داشت. هر باتری دارای طول عمری م باشد که پس از گذشت این مدت نیاز است تا باتری تعویض گردد. در این مقاله ما به مواردی که چگونه بفهمیم باتری خودرو از کار افتاده است پرداختیم. با توجه به این موارد می توان متوجه شد که باتری از کار افتاده یا در حال اتمام می باشد. در این گونه مواقع باید به تعمیرکار متخصص در این امر مراجعه نموده تا باتری را تعویض نماید.

مجمع آموزشی برق برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش برق خودرو ، آموزش نقاشی خودرو ، آموزش صافکاری خودرو ، آموزش تعمیرات ایسیو ، آموزش نصب دزدگیر خودرو و … می باشد . برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید .

5/5 - (1 امتیاز)


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *