نحوه نصب جعبه فیوز


دسته بندی: مقالات دوره های مهارتی برق

تابلوی برق یک خانه معمولاً توسط بسیاری از برق کاران به عنوان تابلوی سرویس یا تابلوی شکن شناخته می شود، اما برخی از صاحبان خانه آن را  با نام جعبه فیوز می شناسند. یک جعبه فیوز به عنوان تابلوی مرکزی سیستم برق در کل خانه شما عمل می کند. جعبه فیوز، برق از شرکت برق دریافت می کند و آن را در مدارهای مختلفی که وسایل و لوازم داخل خانه را تأمین می کنند توزیع می کند. برای یادگیری اصول سیم کشی تابلو برق و آموزش نصب جعبه فیوز بهتر است این مقاله را تا انتها دنبال نمایید.

 

فیوزها چگونه کار می کنند

فیوزها دستگاه های نسبتا ساده ای هستند. فیوزهایی که از مدار جداگانه 120 ولت محافظت می کنند، به طور معمول شاخه های پیچ سرامیکی هستند که در سوکت های رزوه ای در صفحه فیوز قرار می گیرند. یک نوار فلزی نازک در داخل فیوز تمام جریان الکتریکی را از طریق مدار هدایت می کند و اگر جریان بیش از ظرفیت حمل جریان نوار فلزی باشد، بیش از حد گرم شده و ذوب خواهد شد، در نتیجه جریان را قطع کرده و در نهایت مدار قطع می گردد. در واقع فیوز نوعی سیستم هشدار سریع است که قبل از گرم شدن بیش از حد سیم های مدار و احتمالاً آتش سوزی، ضربات مختلف را بیش از حد احساس کرده و عکس العمل مناسب نشان می دهد.

جعبه فیوز برق ساختمان

در مدارهای بزرگتر از 240 ولت و همچنین فیوز اصلی که جریان اصلی برق را کنترل می کند، از نوع دیگری از طراحی فیوز استفاده می شود. این نوع فیوزها یک کارتریج استوانه ای است که درون یک بلوک فیوز قرار می گیرد که به داخل صفحه فیوز کشیده و خارج می شود. اصول کار در این دو نوع فیوز یکسان است و  اگر جریان بیش از ظرفیت ایمن مدار باشد، نوار هدایت فلز داخل فیوز می سوزد.

 

برخلاف قطع کننده های مدار مدرن، فیوزها نمی توانند دوباره جمع شوند. در عوض، فیوزهای منفجر شده باید از پیچ (یا از پریز برق) باز شده و جایگزین شوند. این نکته مهم است که فیوزها با آمپراژ مدار مطابقت داشته باشند. اما یک خطر مشخص در فیوزها وجود دارد، به عنوان مثال، اگر از یک فیوز 20 آمپری با یک مدار 15 آمپری استفاده شود، پتانسیل را برای مدار فراهم می کند تا انرژی بیشتری را از سیم های مدار بگیرد.

 

جعبه فیوز چیست

فیوزها در یک جعبه فیوز قرار دارند؛ جعبه فیوز معمولا دور از مناطق اصلی زندگی مانند گاراژ، راهروها یا زیرزمین قرار دارد. اگر مطمئن نیستید که فیوز یا جعبه شکن دارید، پنل را پیدا کنید و آن را باز کنید. بریکرها واحدهای مستطیلی با ضامن های خاموش هستند. بیشتر بریکرها در بانک ها یا ردیف هایی مرتب شده اند. از طرف دیگر، در یک جعبه فیوز، گروهی از شاخه های پیچ پیچ با پنجره های شیشه ای کوچک را مشاهده خواهید کرد.

 

انواع جعبه های فیوز

ابتدا، قبل از درک جعبه فیوز در خانه، توجه به این نکته مهم است که یک جعبه فیوز می تواند از بریک یا فیوز استفاده کند. یک جعبه فیوز از فیوزهای یک بار مصرف برای محافظت از مدار در برابر اضافه بار استفاده می کند. برای قطع برق یک مدار خاص، باید فیوز را به صورت فیزیکی بردارید. از طرف دیگر، یک پنل بریکر با قابلیت انعطاف پذیری و مقاومت بیشتری همراه است. می توانید مدار را به سادگی با قطع كردن قطع كننده جدا كنید، نیازی به گفتن نیست كه قطع كننده در صورت تشخیص كاهش یا زیاد شدن بار به طور خودكار و بدون هیچ مشكلی در تعویض فیوز سوخته پس از خطا قطع می گردد.

در حالی که اکثر خانه ها دارای یک صفحه اصلی هستند، یافتن خانه هایی با پنل اضافی که در طبقات یا بخش های مختلف خانه کار می کند غیر معمول نیست. اکنون که درباره جعبه فیوز اطلاعاتی کسب کردید، وقت آن است که بیشتر به ساختار جعبه فیوزها بپردازیم.

 

درک ساختار جعبه فیوز

اگر پنل بریکر در ساختمان نصب باشد، ستون هایی از کلیدهای قطع کننده مدار با اهرم های مشخص شده ON / OFF را مشاهده خواهید کرد. هر زمان که قطع کننده قطع می شود، کلید به سمت OFF  حرکت می کند و شما به راحتی می توانید آن را به حالت ON برگردانید. برای یک جعبه فیوز، شما در واقع ستونی از فیوزها را دارید که کنار هم قرار دارند. شناسایی فیوز معیوب یا منفجر شده دشوار است، مگر با آزمایش آن از لحاظ تداوم با استفاده از مولتی متر.

صفحه داخلی که سوئیچ ها را احاطه کرده است، سیم کشی برق پنل شما را می پوشاند و فقط برق کاران با تجربه می توانند آن را لمس کنند. لطفاً به خاطر داشته باشید که در کار کردن با برق احتیاط های لازم را به عمل آورید تا از خطرات غیرمترقبه مانند شوک، برق گرفتگی یا آسیب رساندن به لوازم خود جلوگیری کنید. برای نصب، تعمیر و ارتقا جعبه فیوز خود از یک تکنسین برق مجاز کمک بگیرید.

 

چگونه جعبه فیوز را سیم کشی کنیم

برای نصب و سیم کشی جعبه فیوز نیاز به مهارت و تخصص بالایی بوده و نیاز است تا استانداردها و اصول مورد نظر برای این کار توسط تکنسین مربوطه رعایت گردد. در ادامه به مراحلی که برای سیم کشی جعبه فیوز باید انجام داد اشاره شده است:

 

مرحله 1 – بار آمپراژ را تعیین کنید

قبل از خرید جعبه فیوز جدید، باید میزان آمپراژ واقعی مورد نیاز برای خانه خود را تعیین کنید. برای کشف این موضوع با یک برقکار واجد شرایط کار کنید. دانستن میزان بار آمپراژ از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا جعبه های فیوز سطوح مختلفی دارد که می توانید خریداری کنید.

اگر جعبه فیوز خیلی قدیمی نباشد ممکن است بتوانید سطح آمپر را در داخل جعبه فیوز فعلی پیدا کنید.

 

مرحله 2 – خرید جعبه فیوز صحیح

با دانستن مدل جعبه فیوز فعلی و آینده، میزان آمپر به شما کمک می کند تا جعبه فیوز را به درستی انتخاب کنید. جعبه درست را بر اساس نیاز انتخاب کنید تا هزینه.

 

مرحله 3 – برق را از کنتور اصلی جدا کنید

برای شروع سیم کشی جعبه فیوز جدید مطمئن شوید که ابتدا برق قطع شده است. برق را از برق سنج اصلی جدا کنید تا هیچ مشکلی در آینده پیش نیاید. تمام اتاق ها را بررسی کنید تا مطمئن شوید قطعاً برق قطع شده است.

 

مرحله 4 – فیوزها را بردارید

همه فیوزهای موجود در جعبه فعلی را بردارید. با این کار هنگام برداشتن جعبه نه تنها سبکتر می شوید، بلکه اطمینان حاصل می کنید که در صورت انداختن فیوز مشکلی با خراب شدن فیوز نخواهید داشت.

 

مرحله 5 – سیم ها را جدا کنید

بعد از اینکه فیوزها را جدا کردید، می بینید که چندین سیم وجود دارد که به هر یک از ترمینال ها متصل می شوند. از یک پیچ گوشتی استفاده کنید و پیچ نگهدارنده هر کدام را باز کنید. هر سیم را بردارید و آنها را علامت گذاری کنید تا بدانید که کجا را روی جعبه جدید نصب کنید. از مقداری نوار استفاده کنید و آن را دور یک سیم بپیچید. برای سهولت مطالعه، بخشی از خانه را با استفاده از یک نشانگر روی آن بنویسید.

 

مرحله 6 – جعبه فیوز را بردارید

از یک پیچ گوشتی استفاده کنید و جعبه فیوز را از محل قرارگیری آن بر روی دیوار جدا کنید. اطمینان حاصل کنید که پشت آن رطوبت یا هر نوع آوار دیگری وجود ندارد.

 

مرحله 7 – جعبه فیوز جدید را نصب و سیم کشی کنید

جعبه فیوز جدید را در محل قرار دهید و آن را به دیوار وصل کنید. از سیم های مشابهی که از جعبه قدیمی برداشته اید برای اتصال به پایانه های جداگانه آنها استفاده کنید. هر برچسب را بخوانید و سیم در معرض را با دقت روی پیچ نگهدارنده بپیچید. پیچ را محکم کنید و مواظب باشید که سیم ها از بین نرود و انتهای آن شکسته نشود.

 

جمع بندی

در این مقاله ما به معرفی جعبه فیوز و عملی که در سیستم برق ساختمان انجام می دهد پرداختیم. نصب جعبه فیوز نیاز به مهارت های ویژه ای داشته که تنها یک متخصص برق از عهده آن بر می آید. علاوه بر آن کار کردن با برق توسط افراد ناشی می تواند خطرات زیادی مانند برق گرفتگی، آتش سوزی و سوختگی وسایل برقی را به دنبال داشته باشد. پس برای نصب جعبه فیوز و یا تعویض آن حتما با یک متخصص برق صحبت کرده و از وی کمک بگیرید. نحوه سیم کشی و نصب جعبه فیوز به طور کامل و مرحله به مرحله در این مقاله بیان گردید.

مجتمع آموزشی برق برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش برق ساختمان می باشد . برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید .

5/5 - (1 امتیاز)


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام
تماس