چرا شمع موتور سیکلت سیاه می شود


دسته بندی: مقالات مکانیک | انتشار: 4 ماه قبل | اشتراک گذاری:

اگر شما از علاقه مندان به موتور سیکلت هستید، نیاز است تا جایی که می توانید در مورد موتور سیکلت خود بدانید. اطلاع از نحوه کار موتور سیکلت همیشه به شما کمک می کند تا از آن نهایت استفاده را ببرید و بهترین عملکرد را از آن دریافت کنید.در انواع پیشرانه های درون سوز بنزینی از قطعه ای به نام شمع استفاده می شود که جهت انفجار حتمی ترکیب سوخت و هوا هنگامی که این دو ترکیب فشرده می شوند، اقدام به جرقه زدن می کند. در صورتی که شمع موتور در وسایل مختلف دچار مشکل و خرابی گردد باعث می شود تا پیشرانه مورد نظر عملکرد پایداری نداشته و توان آن افت کرده و در نهایت به کند شدن خودرو یا موتور سیکلت منجر گردد. دلایل مختلفی برای خرابی شمع موتور سیکلت وجود دارد و در صورت خرابی، نشانه هایی در دستگاه به وجود می آید که یکی از آنها سیاه شدن شمع می باشد. اما این که چرا شمع موتور سیکلت سیاه می شود مطلبی است که در این مقاله به آن می پردازیم.

شمع موتور سیکلت چیست

Spark plug یا شمع قطعه ای اساسی در موتورسیکلت می باشد که وجود آن برای راه اندازی موتور ضروری می باشد. ولتاژ از پایه به سمت plug فرستاده شده و از یک الکترود مرکزی به الکترود زمین می پرد و ایجاد جرقه می کند. این جرقه مخلوط سوخت و هوا را در محفظه احتراق روشن کرده و باعث انفجار می شود که را باعث آغاز قدرت موتور می گردد. ایجاد جرقه در سر شمع باعث می شود تا نویزهای الکترومغناطیسی می گردد که برای کم کردن این نویز از شمع هایی که دارای مقاومت می باشند استفاده می شود.

بررسی ساختار شمع موتور سیکلت

هر شمع در موتور سیکلت شامل اجزای مختلفی می باشد که هر یک از این اجزا عملکرد خاصی در شمع داشته و در صورتی که دچار خرابی و مشکل گردد عملکرد شمع و در نهایت موتور سیکلت دچار اختلال می گردد.

پایه شمع یکی از اجزای تشکیل دهنده آن می باشد که در قسمت داخلی سر سیلندر پیچ می گردد. در موتورهای سیستم اینچی شمع های با پیچ میلی متری دنده ریز نوع M14x1025 و در موتورهای دو زمانه از شمع های با نوع 105×18 M استفاده می گردد. جزء مهم دیگری که در شمع به کار رفته است میله مرکزی آن می باشد که در قسمت میانی شمع قرار گرفته است. قسمت انتهایی میله مرکزی یک الکترود مثبت را تشکیل داده و از جنس نیکل و منگنز یا آهن و کروم می باشد. الکترود منفی نیز بر روی پایه قرار می گیرد و به انجام عمل اتصال می پردازد. هرچه میزان فاصله الکترودها از یکدیگر بیشتر باشد جرقه دارای زمان اثر طولانی تری خواهد بود و احتراق با کیفیت تری خواهیم داشت.

در بین بدنه و میله مرکزی یک عایق قرار گرفته است و از جنس سرامیک و چینی یا اکسیدهای مختلف آلومینیوم می باشند. عایق های شمع قابلیت مقاومت در برابر حرارت تا میزان 7 تا 800 درجه سانتیگراد را داشته باشند. واشرها، مهره سرشمع و پودر هوابند از دیگر اجزای تشکیل دهنده ساختار شمع می باشند که به استحکام بیشتر شمع کمک می کنند.

طول عمر شمع موتور سیکلت چقدر است

شمع ها ممکن است با گذشت زمان دچار فرسودگی شده و ضعیف گردند. شمع ضعیف می تواند عملکرد موتور را با اختلال مواجه ساخته و مصرف سوخت را نیز افزایش دهد و همچنین می تواند سبب استهلاک و دوام موتور گردد. زمانی که شمع می سوزد الکترودهای آن از هم فاصله بیشتری گرفته و بایستی آنها را تنظیم نمود. علاوه بر آن کثیف بودن شمع ها نیز می تواند در طول عمر آنها تاثیر زیادی داشته باشد و نیاز است تا با استفاده از یک برس آغشته به بنزین تمیز گردد. دستگاهی به نام دستگاه آزمایش شمع وجود دارد که از آن برای تست کردن شمع ها استفاده شده و همچنین در هنگامی که موتور در حال کار کردن می باشد دستگاه را  بر روی موتور آزمایش می کنند.

شمع موتور سیکلت

چگونه مشکلات شمع را بررسی نماییم

برای بررسی و چک کردن سالم یا معیوب بودن شمع باید آن را از موتور خارج کرده و نگاهی به آن بیندازید. با نگاهی به آن می توان فهمید که موتور وسیله در چه وضعیتی قرار دارد.

رسوبات کربن را بررسی کنید: اگر رسوبات دوده خشک بر روی شمع مشاهده می کنید، نشانگر اشتعال یک هفته ای بوده و می تواند باعث جابجایی سخت و احتراق ناقص گردد. اقدام پیشنهادی برای برطرف نمودن این مشکل، انسداد المنت هوا، نقاط اشتعال فرسوده، چسبنده بودن ساسات موتور و سطح شناور باید مورد بررسی قرار گیرند. شمع معیوب را می توانید با یک شمع با هسته جدید دارای دماغه هسته ای بلندتر برای محافظت بهتر ضد رسوب تعویض نمایید.

رسوبات روغن را بررسی کنید: اگر متوجه شدید مقداری روغن بر روی شمع وجود دارد، ممکن است ناشی از کنترل ضعیف روغن باشد. این مشکل می تواند باعث احتراق ناقص شده و باید تعویض شمع توسط متخصص این امر صورت گیرد.

بررسی گرم بودن شمع: الکترود فرسوده، عایق سفید ، خوردگی و عدم رسوب از دلایل عمده شمع بیش از حد داغ شده می باشد و این مشکل می تواند باعث کاهش طول عمر شمع گردد. بررسی دامنه حرارتی مناسب شمع، سوپاپ های چسبنده، نشت از ورودی خلاء چند راهه، مخلوط سوخت بدون چربی و زمان جرقه زنی بیش از حد می تواند به شما در حل این مشکل کمک کند. اطمینان از مسدود نشدن رادیاتور نیز در برطرف نمودن این مشکل شمع اهمیت دارد.

بررسی رسوبات سرب: تحت بار بودن زیاد موتور بعد از کارکردهای طولانی ممکن است باعث ایجاد رسوبات سرب بر روی شمع گردد. در این حالت در بخش هایی از الکترودها و همچنین عایق شمع لعاب قهوه ای و زرد پوشیده شده است. وجود رسوبات سرب در شرایط باری زیاد باعث می شود تا اتصال کوتاه اتفاق افتاده و احتراق ناقص داشته باشیم. در این گونه موارد تمیز کردن شمع لعاب گرفته کاری بیهوده بوده و مشکل را برطرف نخواهد کرد و نیاز است تا از یک شمع جدید استفاده نماییم.

شکستن عایق مرکزی: دستکاری و یا فشار زیاد به شمع باعث می شود تا الکترود آن شکسته و موتور سیکلت دچار احتراق ناقص گردد. علاوه بر آن رسوباتی که در میان دهانه عایق و الکترود مرکزی شمع قرار دارند نیز می توانند سبب خوردگی عایق گشته و در نهایت شکسته شدن عایق مرکزی را به دنبال داشته باشند. در این گونه مواقع نیز نیاز است تا یک شمع جدید جایگزین شمع شکسته قبلی گردد.

بررسی ذوب شدن الکترودها: در صورتی که over heat حاصل از خود سوزی شمع اتفاق بیفتد و یا جرقه بیش از حد اوانس داشته باشد و یا در محفظه احتراق رسوبات احتراق وجود داشته باشد ممکن است الکترودهای شمع ذوب شده و به شکل گل کلم تبدیل گردند. از دیگر دلایلی که سبب بروز این اتفاق می گردند می توان به کم بودن مخلوط سوخت و هوا، ضعیف بودن دلکو و سوخت با کیفیت پایین اشاره کرد.

جهت برطرف نمودن این مشکل نیاز است تا سیستم تبدیل سوخت و موتور چک شده و در صورت نیاز شمع تعویض گردد.

دلیل سیاه شدن شمع موتور سیکلت

چه هنگام گفته می شود که شمع موتور سیکلت سیاه شده است و این مشکل به چه دلایلی می تواند اتفاق بیفتد؟ زمانی که الکترودهای شمع به همراه دهانه عایق و پوسته شمع توسط رسوبات دوده به صورت سیاه مخملی در آیند گفته می شود شمع سیاه شده است. این اتفاق باعث می شود احتراق سوخت به صورت ناقص انجام گرفته و در نهایت موجب می شود تا موتور سیکلت بد استارت بخورد. اما دلیل این اتفاق می تواند به خاطر کثیف بودن بیش از حد فیلتر هوا و غنی بودن مخلوط سوخت و هوا اتفاق بیفتد و یا این که زمان سیستم ساسات طولانی باشد. از دیگر دلایلی که در پاسخ به این سوال که چرا شمع موتور سیکلت سیاه می شود می توان به استفاده کردن از شمع های سرد، پایین بودن کد رنج حرارتی شمع، رانندگی کردن در مسافت های کوتاه و کوتاه بودن فاصله روشن و خاموش کردن خودرو اشاره کرد.

می توان با بررسی نوع شمع به کار رفته در موتور سیکلت، تنظیم کردن نسبت هوا به سوخت، بازدید از فیلتر هوا و تنظیم مجموعه ساسات به عیب یابی و رفع این مشکل پرداخت.

جمع بندی

موضوع این مقاله به این که چرا شمع موتور سیکلت سیاه می شود بود و در ابتدا به معرفی شمع موتور سیکلت و بررسی ساختار آن پرداخته شد و مشکلاتی که ممکن است برای شمع به وجود آیند مورد بررسی قرار گرفت. در نهایت ذکر این نکته ضروری است که در صورت عدم تخصص در کار کردن با موتور سیکلت و عدم آشنایی با قطعات مختلف آن، نیاز است تا حتما به تعمیرکار متخصص مراجعه نموده و تعمیر شمع موتور سیکلت را به او بسپارید.

مجتمع آموزشی برق برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش تعمیرات موتور سیکلت می باشد . برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید .دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    واتساپ
    اینستاگرام
    تماس