چرا موتور سیکلت ریپ می زند؟


دسته بندی: مقالات مکانیک | انتشار: 3 ماه قبل | اشتراک گذاری:

موتور سیکلت به عنوان وسیله‌ی نقلیه که ممکن است مورد علاقه‌ی بسیاری از افراد باشد و گاهی اوقات آن را به موتور سیکلت ترجیح دهند می‌تواند دچار عیب و ایراداتی شود یکی از مشکلاتی که ممکن است با آن مواجه شوید ریپ زدن موتور سیکلت است. این اتفاق حین حرکت رخ خواهد داد و شما با دانستن نکاتی می‌توانید از پس آن برآیید.

ریپ زدن به این معنا می‌باشد که موتور سیکل لرزش غیر طبیعی پیدا می‌کند و روشن و خاموش می‌شود و نمی‌توان وضع پیش آمده را کنترل کرد. از جمله دلایل ریپ زدن موتور سیکلت می‌تواند موارد زیر باشند:

 

گرفتگی مسیر دود

زمانی که موتورسیکلت در تمام شرایط ریپ می‌زند احتمال دارد که مسیر خروج دود مسدود شده باشد. در نتیجه دودی که تولید می‌شود جایی باری خروج ندارد و به سختی خارج خواهد شد در نتیجه با ریپ زدم مواجه می‌شوید. اگر مسیر دود موتور سیکلت گرفته شده باشد آنگاه موتور روشن نخواهد شد.

 

خراب بودن مدار جرقه

از جمله مواردی که ممکن است باعث ریپ زدن موتور سیکلت شود خراب بودن مدار جرقه است در نتیجه بهتر است که این بخش بررسی گردد همین طور هنگام بررسی بخش‌های برق نیز بررسی شود زیرا اگر در این قسمت‌ها بخشی باشد که خشک و تمیز نباشد باعث ایجاد این مشکل خواهد شد، می توانید مدار جرقه را خشک و تمیز کنید.

 

خراب بودن شمع‌ها

 زمانی که احساس کنید موتور سیکلت شما لرزش غیر عادی دارد احتمال دارد که شمع های آن خراب شده باشد می توانید شمع ها را تمیز کنید و آنها را بشویید پس از آن میتوانید پلاتین را بررسی کرده و در صورتی که پیدا کردید آن را تنظیم کنید و در مدار جای دهید در غیر این صورت شبها باید تعویض شوند.

اگر شمع ها داغ شوند نیز این مشکل به وجود خواهد آمد باید شمع ها را تنظیم کنید و اگر نیاز باشد آنها را تعویض شوند.

 

نرسیدن بنزین به موتور سیکلت

 یکی دیگر از دلایلی که ممکن است موتور سیکلت ریپ بزند یعنی دچار لرزش غیرطبیعی و روشن و خاموش شود می‌تواند به دلیل نرسیدن بنزین به موتور باشد. در این صورت باید لوله‌ها را چک کنید و اگر خرابی و یا گرفتگی دیدید آن را برطرف کنید. ممکن است رسوب عامل ایجاد این مشکل باشد می‌توانید آن را تمیز کنید.

 

آلوده بودن محفظه احتراق موتور سیکلت

 در این صورت باید موتور موتور سیکلت را باز نموده و اگر محفظه‌‌ی احتراق جرم گرفته باشند آن‌ها را پاک کرده و در جای خود قرار دهید.

 

 بالا بودن دمای موتور موتور سیکلت

 اگر دمای موتور سیکلت بالا برود و موتور آن داغ کند در این صورت با ریپ زدن مواجه خواهید شد. خنک کننده ممکن است مشکل داشته باشد و هوای آزاد به موتور نمی‌رسد و دمای آن بالا رود.

 

بالا بودن اوانس دکو موتور سیکلت

امکان دارد آوانس دکو از میزان استانداردی که باید باشد بیشتر رود. در نتیجه باید آن را بررسی کرده و در صورت بالا بودن آن را به حالت استاندارد خود برگردانید.

سرعت موتورسیکلت را بالا برود و متوجه شوید که لرزش های غیر طبیعی دارد به اصطلاح ریپ می‌زند ممکن است دلیل آن این باشد که پلاتین موتور سیکلت سوخته است. اگر میزان سوختگی کم باشد می‌توان آن را تمیز کرد و اگر میزان سوختگی بالا باشد باید تعویض گردد. اگر شمع موتور سیکلت یک عدد است باید همه آنها چک شود زیرا ممکن است مشکل ریپ زدن از آن‌ها باشد.

 دهانه پلاتین اگر فاصله اش تنظیم نباشد این مشکل را ایجاد خواهد کرد در نتیجه می‌توان از فیلر اندازه استفاده کرد و آن را تنظیم کرد.

چرا موتور سیکلت ریپ می زند؟

 

 محکم نبودن اتصال وایرها

اگر وایر ها در جای خود محکم قرار نگرفته باشند و همینطور سر آنها کثیف شده باشد باعث ریپ زدن موتور سیکلت خواهد شد. باید آنها را تمیز کنید و پس از تمیز کردن سر جایش قرار دهید و محکم ببندید. علاوه بر این باید تمام اتصالات داخلی دلکو را نیز بررسی کرده و تمیز کنید.

 

 خارج شدن آب از اگزوز موتور سیکلت

 زمانی که با این صحنه مواجه شدید این مشکل دلیل ریپ زدن موتور سیکلت خواهد بود. احتمالاً سرسیلندر دچار ترک خوردگی شده است و باعث شده است تا از اگزوز آب سرازیر شود.

اگر با خروج آب از اگزوز موتور سیکلت شروع به ریپ زدن کند باید واشر سرسیلندر نیز تعویض گردد. برای این کار باید سرسیلندر را از قسمت بلوکه جدا کنید. بخش سوخته شده واشر سر سیلندر را تمیز کنید. البته اگر امکان این وجود داشت وجود داشته باشد که بتوان آن را تمیز کرد.

 پس از این مرحله واشر سر سیلندر که نو است در جای خودش قرار دهید.

 

 خاموش شدن موتور سیکلت در دور آرام

 وقتی موتور سیکلت در این حالت خاموش شود احتمال دارد مشکل از لوله های مکش نشتی باشد. برای آنکه این بخش را درست کنید می‌‌توانید بخش منیفولد را چک کرده و تمام قطعات مرتبط با آن را بررسی کنید. زیرا ممکن است نشتی داشته و اتصالات آن نیز خراب باشند و باعث ریپ زدن موتور سیکلت شود. همینطور اگر پیچ گاز موتور سیکلت تنظیم نباشد با لرزش غیر طبیعی و خاموش شدن موتور سیکلت مواجه خواهید شد.

 

صحیح نبودن فیلر سوپاپ‌ها

 اگر احساس کنید قدرت موتور به طور چشمگیری افت کرده است در این صورت سوپاپ‌ها صحیح وصل نشده‌اند و باعث ریپ زدن موتور سیکلت می‌شود. باید عمل فیلرگیری را انجام دهید. همین طور ممکن است که فشاری که به کمپرس وارد می‌شود از میزان استاندارد آن کمتر باشد. در این صورت باید سیلندر را بررسی کنید.

 حتی امکان دارد در مسیر لوله هوا نشت کرده باشد، در این صورت باید قطعاتی که به منیفولد متصل می شوند را چک کنید.

 اگر بنزین به اندازه کافی به موتور موتورسیکلت نرسد با ریپ زدن آن مواجه خواهید شد. در این صورت ممکن است مدار رسوب زده باشد و نیاز به تمیز کردن داشته باشد.

 

 تنظیم نبودن اهرم گاز

 یکی دیگر از دلایلی که ممکن است موتور سیکلت شما ریپ بزند به خاطر اهرم نبودن گاز خواهد بود. در نتیجه باید گاز پدال و بخش های دیگر را چک کنید.

 

تنظیم نبودن دلکو

 احتمال دارد دلیل ریپ زدن موتور سیکلت تنظیم نبودن دلکو باشد. همین طور ممکن است آوانس اتوماتیک خراب شده باشد. اگر قابل تعمیر باشد آن را تعمیر کنید در غیر این صورت باید تعویض گردد.

 

 مشکل در سیستم برق رسانی موتور سیکلت

از جمله دلیل ریپ زدن موتور سیکلت شما از فیلر برق رسانی باشد. باید بخش‌های شمع، وایر و کوئل را بررسی کنید. زیرا در این صورت سوخت یا برق به سیلندرهای موتور نمی‌رسد و نمی‌تواند برق سیلندر را تامین کند. یا مشکل از سوزن انژکتور ایجاد شده است. در نتیجه بنزین را به موتور نمی‌رساند و در این صورت سیلندر کار نکند و نتواند موتور را به راه بیندازد و باعث ریپ زدن موتور سیکلت شود.

 

مناسب نبودن نسبت مخلوط بنزین و هوا

 اگر با روشن کردن موتورسیکلت خود متوجه شوید که ریپ می‌زند، می‌تواند دلیل آن این باشد که مخلوط بنزین و هوا نسبت به یکدیگر مناسب نیستند. در نتیجه فشار بنزین که باید به موتور وارد شود به دلیل آن که پمپ بنزین خراب است و یا فیلتر بنزین کیپ شده ، ضعیف گشته است.

 

همینطور اگر سوزن‌های انژکتور خراب باشند این مشکل رخ خواهد. داد کثیف بودن دریچه‌ی گاز و همینطور سنسورهای مربوط به هوای ورودی یکی‌دیگر از دلایل این مشکل است. در صورتی که بنزین خالص نباشد و با موادی مانند آب و یا مواد دیگر با بنزین مخلوط شده باشد با ریپ زدن موتور سیکلت مواجه خواهید شد.

مجتمع آموزشی برق برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش تعمیرات موتورسیکلت می باشد . برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارناسان ما تماس بگیرید.



دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    واتساپ
    اینستاگرام
    تماس