علت انواع صداهای پکیج دیواری و روش های برطرف کردن آن


دسته بندی: مقالات دوره های مهارتی برق | انتشار: 5 ماه قبل | اشتراک گذاری:

پکیج یکی از سیستم های گرمایشی پر استفاده در ساختمان ها می باشد که به جای استفاده از موتورخانه مورد استفاده قرار می گیرد. وجود مزایای بسیار در پکیج مانند کیفیت بالای گرمایش ساختمان و تامین آب گرم، ظاهر زیبا و جمع و جور، مصرف بهینه انرژی، نصب و استفاده آسان و … باعث ترجیح این سیستم نسبت به موتورخانه شده است. پکیج ها کار خود را بدون وجود هیچ گونه مشکلی انجام می دهند و معمولا تا زمانی که قطعه ای در پکیج دچار آسیب نشود این دستگاه به خوبی کار می کند. اما گاهی اوقات ممکن است به دلایل مختلف این دستگاه دچار مشکلاتی گردد و نیاز به تعمیر داشته باشد.از جمله مشکلات شایعی که گاهی کاربران پکیج با آن مواجه می گردند، شنیدن انواع صداهای پکیج دیواری می باشد.

این صداها متنوع بوده و شکل های مختلفی دارند. تعمیرکار می تواند با گوش کردن به صداها، آنها را علت یابی کرده و به رفع آنها بپردازد. به دلیل اعتراضی که بسیاری از افراد نسبت به این سر و صداها دارند و ممکن است دلیل آن را ندانند در این مقاله به علت صدا دادن انواع پکیج دیواری و روش های برطرف کردن آن به طور کامل پرداخته شده است.

انواع صداهای شنیده شده از پکیج دیواری

در ابتدا نیاز است تا با انواع صداهایی که پکیج تولید می کند آشنا شده و دلایل آن ها را بیان نماییم و در ادامه به روش های برطرف کردن آنها خواهیم پرداخت.

صداهای پکیج دیواری

صدای تق تق در هنگام کار کردن پکیج

یکی از انواع صداهایی که هم از پکیج و هم از رادیاتورها به گوش می خورد صدای تق تق پکیج می باشد که نیاز است در صورت شنیدن این صدا آن را با تعمیرکار در میان بگذارید. دلایلی برای این صدا وجود دارند که از آن جمله می توان به خراب بودن سوئیچ فشار، رسوب گرفتن مبدل، وجود مشکل در لوله کشی رادیاتورها، خراب شدن پمپ اصلی پکیج، سرد بودن آب ورودی و کم بودن فشار ورودی آب اشاره کرد. هر یک از دلایل گفته شده می توانند به عنوان عاملی برای وجود تق تق در پکیج باشند که با کمی تحقیق و یا مشورت با یک تعمیرکار می توانید مشکلات سطحی را برطرف نمایید اما در صورتی که مشکل جدی تر باشد باید حتما از تخصص تعمیرکار حرفه ای استفاده کنید.

صدای جیرینگ جیرینگ یا بنگ بنگ در پکیج

در هنگام استفاده از پکیج باید توجه نمود که دما بیشتر از حد معمول نگردد چرا که زیاد شدن بیش از حد دمای پکیج باعث می شود آبی که درون لوله های پکیج جریان دارد و به سمت رادیاتورها حرکت می کند تبدیل به بخار شده و درون لوله ها به جای آب، بخار وجود داشته باشد. وجود بخار در لوله ها باعث می شود تا حرکت سیال دچار مشکل شده و صدایی شبیه به صدای بنگ یا جیرینگ جیرینگ از لوله ها به گوش بخورد.

می توان با بلند کردن رادیاتور و شیب دادن به آن باعث شد تا سیال درون لوله شروع به حرکت کند و صدای موجود در آن برطرف گردد. در صورت برطرف نشدن مشکل نیاز است تا حتما وجود صدا توسط تعمیرکار مورد بررسی قرار گیرد.

وجود صدای سوت در پکیج

در صورتی که دریچه هوا در رادیاتور با مشکل مواجه گردد از پکیج صدایی سوت مانند یا صدای جیر جیر به گوش می خورد. برای برطرف نمودن این مشکل باید شیر ترموستات را بسته و سپس اقدام به تعویض دریچه هوای رادیاتور نمایید. ممکن است انجام این کار توسط خود فرد امکان پذیر باشد اما با توجه به ای که از آب جوش اام ز رادیاتور خارج می شود حتما باید نکات ایمنی را در هنگام تعویض دریچه مورد توجه قرار داد.

علت  انواع صداهای پکیج دیواری

حال که انواع صداهایی که در پکیج به گوش می خورد را مورد بررسی قرار دادیم نیاز است تا دلایل مختلفی که منجر به بروز صداهای مختلف در پکیج می گردند بپردازیم و سپس نحوه رفع آنها را بیان نماییم. این نکته قابل ذکر است که وجود این صداها ربطی به برند دستگاه نداشته و برندهای مختلف پکیج مانند بوتان، ایران رادیاتور، لورچ و غیره گاهی این صداها را از خود بروز می دهند.

تراز نبودن پکیج و صاف نبودن محل نصب آن

نصب پکیج نیاز به رعایت استانداردها و اصول خاصی دارد و میزان فاصله ای که پکیج باید از کف و سایر کابینت ها داشته باشد مقداری ثابت و تعیین شده می باشد که نصابان پکیج در هنگام نصب باید آن را در نظر داشته باشند. دیواری که پکیج بر روی ان نصب می گردد باید کاملا صاف و عاری از هرگونه برجستگی و ناهمواری باشد. همچنین باید پکیج را به صورت کاملا تراز نصب کرد و این کار باید با استفاده از خط تراز و خط کش و سایر ابزار به صورت دقیق انجام گیرد. در صورتی که نصب به درستی انجام نگرفته باشد و دیوار دارای ناهمواری بوده و پکیج تراز نباشد، دستگاه در هنگام کار کردن صداهای بلندی را از خود خارج می کند که می تواند برای ساکنین ساختمان بسیار آزار دهنده باشد.

انواع صداهای پکیج

خراب بودن سوپاپ ها و فن پکیج

سوپاپ ها یکی از قطعات در انواع پکیج می باشند که در صورتی که این قطعات دچار خرابی و مشکل شوند پکیج شروع به صدا دادن کرده و باید نسبت به تعمیر آن و برطرف نمودن صدا اقدام نمود. معمولا خرابی سوپاپ ها به علت فرسودگی و کار کردن بیش از حد آنها می باشد و نیاز است تا در صورت فرسودگی، این قطعات توسط تعمیرکار تعویض گردند.

علاوه بر آن معیوب بودن فن پکیج نیز می تواند منجر به ایجاد سر و صدای بلند در پکیج گردد. وظیفه فن هدایت کردن گرمایی که از سوختن حاصل می شود به سمت دودکش می باشد که در صورت خرابی یا فرسودگی فن این عمل انجام نشده و موجب بروز سر و صدا در پکیج می گردد. گاهی ممکن است فن گرد و غبار گرفته و باعث اختلال در عملکرد آن گردد که در این صورت می توان پروانه های فن را تمیز نمود و سر و صدای ایجاد شده را برطرف نمود.

تشکیل رسوب در مبدل اصلی پکیج

مبدل پکیج را می توان یکی از قطعات اصلی دستگاه دانست که به صورت لوله مارپیچی در پکیج قرار گرفته است و آبی که در پکیج وجود دارد درون این لوله ها گرم می گردند. به همین دلیل با توجه به این که آب های لوله کشی معمولا دارای سختی و یون های بسیاری می باشند به مرور زمان این لوله ها دچار رسوب شده و در عملکرد پکیج اختلال ایجاد می کنند. تشکیل این رسوبات می تواند بر ایجاد سر و صدای پکیج موثر باشد و نیاز است تا توسط تعمیرکار رسوب زدایی مبدل پکیج با استفاده از ابزارهای مخصوصی که دارند صورت گیرد.

کم بودن دمای ورودی آب

به علت مکانیسمی که پکیج دارد، منبع انبساط آن همیشه گرم می باشد. در فصل زمستان آب ورودی به پکیج دمای پایینی دارد و زمانی که وارد منبع انبساط می گردد، باعث می شود انقباض و انبساط هایی رخ داده و در نهایت منجر به صدا دادن پکیج گردد.

خراب بودن پمپ سیرکولاتور در پکیج

پمپ سیرکولاتور آب ورودی به پکیج را در سیستم به گردش درآورده و باعث ورود آب به لوله های مختلف می گردد. حال در صورتی که این پمپ خراب شود و اجسام مختلف به همراه هوا وارد آن گردند منجر به تولید سر و صدای بلند در دستگاه می گردد. علاوه بر آن پمپ سیرکولاتور پکیج دارای ضربه گیرهایی می باشد که با بلند شدن آنها پمپ شروع به صدا دادن نماید.

در هنگامی که تعمیرکار تشخیص داد که علت سر و صدای پکیج از پمپ می باشد می توان آن را تعمیر و یا تعویض نمود تا این سر و صدا برطرف گردد.

لوله کشی غیر اصولی پکیج

نیاز است تا فردی که در ابتدا به نصب پکیج اقدام می کند لوله های مناسبی را برای آن خریداری نماید و از کیفیت این لوله ها نیز مطمئن گردد. گاهی باریک بودن لوله ها باعث می شود آب به درستی از آنها عبور نکرده و به ایجاد سر و صدای زیاد منجر گردند. لوله کشی پکیج باید کاملا اصولی و استاندارد توسط نصاب ماهر صورت گیرد و اگر پس از انجام لوله کشی سر و صدایی از پکیج به گوش رسید می توان با عایق کردن این لوله ها، سر و صدا را از بین برد.

جمع بندی

در این مطلب به علت  انواع صداهای پکیج دیواری و روش های برطرف کردن آن پرداخته شد. لازم به ذکر است که با توجه به پیچیده بودن ساختار پکیج نیاز است تا حتما در صورت بروز هرگونه مشکل و شنیدن سر و صدایی در آن، به تعمیرکار مراجعه کرده و دست به انجام تعمیرات خودسرانه نزنید. دست زدن به قطعات پکیج می تواند سبب خرابی بیشتر آنها و ایجاد هزینه های بیشتر برای شما گردد. همچنین به علت سروکار داشتن پکیج با آب جوش، تعمیرات این دستگاه نیاز به احتیاط زیادی داشته و در صورت بی توجهی به نکات ایمنی ممکن است فرد دچار سوختگی های شدید با آب جوش گردد.

مجتمع آموزشی برق برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش نصب پکیج دیواری و آموزش تعمیرات پکیچ دیواری می باشد . برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید .دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    واتساپ
    اینستاگرام
    تماس