چگونه محافظ ولتاژ برق را تعمیر کنیم؟


دسته بندی: تعمیرات بردهای الکترونیکی | انتشار: 5 ماه قبل | اشتراک گذاری:

عوامل مختلفی وجود دارند که می توانند باعث نوسانات برق شهری شده و مشکلاتی را ایجاد نمایند. از جمله این عوامل می توان به خرابی یا به وجود آمدن مشکلات مختلف در تجهیزات برق منطقه و یا عوامل طبیعی مانند رعد و برق و صاعقه اشاره کرد. وسایل برقی مختلفی در منازل و ساختمان های دیگر وجود دارند که در صورت وجود این نوسانات و کاهش یا افزایش ولتاژ ممکن است دچار آسیب شده و حتی بسوزند. با توجه به این که این که وجود این عوامل نوسانات طبیعی بوده و نمی توان جلوی آنها را گرفت، نیاز است تا فکری به حال دستگاه های الکترونیکی موجود در ساختمان نمود. چرا که با توه به هزینه ای که وسایل برقی مختلف مانند یخچال، لباسشویی، تلویزیون و … دارند در صورت به وجود آمدن مشکل برای آنها هزینه زیادی برای تعمیر یا تعویض آنها باید صرف نمود.این مطلب به مکانیسم عملکرد محافظ ها و این که چگونه محافظ ولتاژ برق را تعمیر کنیم پرداخته است.

محافظ ولتاژ برق وسیله ای است که حتما همه شما آن را دیده و از آن استفاده نموده اید. با اتصال دستگاه های برقی به این محافظ امکان آسیب دیدن به دستگاه ها در هنگام وجود نوسانات برقی وجود نداشته و نیاز است تا تمامی دستگاه ها از این محافظ ها استفاده نمایند. اما گاهی اوقات محافظ های برق خودشان دچار مشکلاتی شده و نیاز به تعمیر پیدا می کنند.

محافظ ولتاژ برق چیست و چگونه عمل می کند؟

محافظ ولتاژ برق از لحاظ ظاهری شبیه به یک چند شاخه برق است اما در عمل این دستگاه با یک سه راهی بسیار متفاوت بوده و قادر است در برابر کم و زیاد شدن ولتاژ از دستگاه های برقی شما محافظت نماید. پس از خرید انواع وسیله های برقی فروشندگان توصیه می کنند که بلافاصله نسبت به خرید محافظ برق اقدام نموده و هرگز بدون وجود آن وسایل برقی را به برق متصل نکنید. این محافظ ها در مسیر ورودی برق و بین پریز و دستگاه قرار گرفته و دوشاخه برق دستگاه در آن قرار می گیرد.

در صورت افزایش یا کاهش ولتاژ برق شهری محافظ باعث می شود تا مسیر برق خروجی از دستگاه قطع شده و به وسیله شما آسیبی وارد نگردد. این قطع بودن برق دستگاه ادامه خواهد داشت تا زمانی نوسان ها کاملا برطرف شده و ولتاژ به میزان ثابتی برسد. در این صورت پس از گذشت مدتی، خروجی به سمت دستگاه برقی فعال گشته و دستگاه مجددا راه اندازی می گردد.

به میزان اندازه گیری پتانسیل الکتریکی ولتاژ گفته می شود؛ در واقع ولتاژ انرژی الکتریکی است که به صورت باز الکتریکی ذخیره شده است. حال اگر ولتاژ حداقل 3 نانوثانیه از مقدار طبیعی بیشتر گردد شوک اتفاق می افتد که می تواند به راحتی وسایل برقی را با آسیب های جدی مواجه سازد. پس می توان نتیجه گرفت که وظیفه محافظ ولتاژ جریان برق شناسایی ولتاژهایی است که غیر نرمال و در ادامه منحرف کردن الکتریسیته اضافی به سیم اتصال به زمین می باشد.

تعمیر محافظ ولتاژ برق ساختمان

معرفی انواع  محافظ ولتاژ برق

محافظ های ولتاژ برق در انواع محافظ برق معمولی و محافظ برق دیجیتال وجود دارند. نوع معمولی محافظ ها دارای سه چراغ ال ای دی بوده وضعیت برق را نمایش می دهد. چراغ قرمز تایمر را نشان داده، چراغ سبز حاکی از وضعیت عادی بوده و چراغ زرد نشان می دهد که وضعیت ولتاژ برق غیر عادی شده و در این مواقع باید منتظر قطع شدن برق دستگاه بود.

اما نوع پیشرفته تر محافظ های ولتاژ برق دارای یک نمایشگر دیجیتالی می باشند که مقدار ولتاژ شهری و همچنین زمان تاخیر را به صورت عدد نمایش می دهد. در صورتی که این نمایشگر عبارات Lo  و hi را نمایش دهد به منزله غیر عادی بودن ولتاژ برق شهری می باشد که در این صورت باید منتظر قطعی برق دستگاه بود.

علاوه بر آن محافظ های ولتاژ با توجه به نوع استفاده ای که دارند در انواع مختلفی موجود می باشند. محافظ ۳۰ آمپر زیر کنتوری، محافظ ۳۰ و ۳۵ آمپر کولر گازی، محافظ یخچال و فریزر و محافظ تلویزیون و کامپیوتر از جمله این محافظ ها می باشند.

در قسمت برق ورودی ساختمان در بخش پایینی کنتور از محافظ های 30 آمپر زیر کنتوری استفاده می شود. این نوع از محافظ ها باعث محافظت از برق تمام ساختمان شده و بخش های مختلف ساختمان را کاور می نماید. کسانی که از کولر گازی به عنوان سیستم سرمایشی ساختمان خود استفاده می کنند نیاز است تا محافظ های 30 و 35 آمپر کولر گازی را مورد استفاده قرار دهند. دلیل استفاده جداگانه کولر گازی از یک محافظ ولتاژ جداگانه این است که کولر گازی میزان آمپر مصرفی بالایی داشته و نباید به صورت مشترک با دستگاهی دیگر مورد استفاده قرار گیرد.

محافظ های ولتاژ یخچال و فریزر نیز نوعی از محافظ ها بوده که از دو خروجی تشکیل شده اند و ویژه استفاده یخچال و فریزر می باشند. تلویزیون ها و کامپیوتر و لپ تاپ ولتاژ کمتری را نسبت به سایر وسایل مصرف کرده و به همین دلیل نیاز است تا از محافظ های مخصوصی برای آنها استفاده شود. محافظ های تلویزیون و کامپیوتر معمولا از قیمت کمتری نسبت به سایر محافظ ها برخوردار بوده و می توانند برای وسایل برقی دیگری که میزان آمپر مصرفی کمی دارند نیز مورد استفاده قرار گیرند.

خرابی های رایج در محافظ ولتاژ برق

در بسیاری از مواقع دیده می شود محافظ های جریان برق با مشکلات مختلفی مواجه شده و به درستی عمل نمی کنند. شاید مشکلات این محافظ ها به ظاهر ساده به نظر برسد اما تعمیر کردن آنها راحت نبوده و نیاز به رعایت نکات مختلفی می باشد. در ادامه به   خرابی ها و مشکلات رایجی که در انواع محافظ های ولتاژ برق ممکن است به وجود آید و همچنین نحوه تعمیر آنها اشاره شده است:

 • روشن نشدن محافظ ولتاژ به طور کامل: این اتفاق یک اتفاق رایج در محافظ های برق می باشد و به دلایل مختلفی ممکن است رخ دهد. برای برطرف نمودن این مشکل در ابتدا باید از سالم بودن پریز برق اطمینان حاصل نمود و در صورتی که پریز برق مشکلی نداشت قسمت انتهایی دوشاخه را مورد بررسی قرار داده و از سالم بودن آن اطمینان حاصل نمایید. گاهی نیز ممکن است علت روشن نشدن محافظ ولتاژ، خراب بودن کلید روی دستگاه باشد که بایستی با یک کلید جدید و سالم جایگزین گردد.

محافظ های ولتاژ برق دارای مداری می باشند که ممکن است به دلایل مختلفی آی سی مدار سوخته و منجر به کار نکردن دستگاه گردد که برای تعمیر آن نیز باید یک آی سی سالم را تهیه کرده و جایگزین قطعه خراب نمود. قطع بودن برد مدار کنترل نیز از جمله دلایلی است که می تواند روشن نشدن محافظ را در پی داشته باشد. رله های دستگاه نیز ممکن است پس از مدتی کار کردن با مشکل مواجه شده و خراب شوند که در این هنگام نیاز به تعویض رله می باشد.

 • ثابت ماندن چراغ قرمز محافظ ولتاژ: هنگامی که اتصالات بین قطعات الکترونیکی مختلف در برد الکترونیکی دستگاه دچار پارگی گردند ، دیده می شود که چراغ قرمز محافظ روشن شده و در همین حالت باقی می ماند. در این صورت لازم است تا قسمت هایی که پاره شده اند با دقت لحیم کاری گردند.

آی سی IM 324 نیز ممکن است به دلایل مختلف دچار سوختگی شده و نیاز به تعویض داشته باشد. همچنین زمانی که ال ای دی سبز از مدار قطع می گردد نیز روشن شدن چراغ قرمز و عدم تغییر حالت آن وجود داشته که باید مورد بررسی قرار گیرد.

ولتاژ برق ساختمان

 • قرمز شدن ال ای دی دستگاه و سبز شدن و قرمز شدن مجدد آن: گاهی اوقات دیده می شود که چراغ ال ای دی محافظ روشن شده و پس از مدتی سبز می گردد. اما پس از چند ثانیه دیده می شود که چراغ سبز مجددا به حالت قرمز درآمده است. در این گونه مواقع گفته می شود که خازن پلی استر دستگاه ضعیف شده و نیازمند تعویض می باشد. علاوه بر آن زمانی که بوبین رله دچار مشکل شده یا می سوزد و همچنین ممکن است برد الکترونیکی دستگاه دچار اتصالی شده باشد. یک خازن صاف در مدار محافظ های ولتاژ برق وجود دارد که بعد از دیودها قرار گرفته است و در صورتی که این خازن که خازن الکترولیت مدار نام دارد خراب شود مشکل قرمز شدن مجدد دستگاه را خواهیم داشت.
 • سبز شدن چراغ ال ای دی بدون وجود خروجی: خرابی رله که به دلیل کار کردن زیاد اتفاق می افتد می تواند این مشکل را در محافظ به وجود می آورد و علاوه بر آن ممکن است سیم خروجی رله به خروجی پریز محافظ قطع شده که در این صورت باید سیم تعویض گردد. سوختن آی سی LM 324 نیز می تواند باعث شود تا چراغ سبز محافظ بدون این که خروجی وجود داشته باشد سبز گردد.
 • چشمک زدن چراغ قرمز دستگاه: گاهی مشاهده می شود که به صورت خود به خود ال ای دی قرمز دستگاه روشن شده و شروع به چشمک زدن کرده و در همین حالت باقی می ماند. این حالت در مواقعی که خازن پلی استر محافظ دچار مشکل و خرابی شده است رخ می دهد که باید نسبت به تعمیر یا تعویض آن اقدام نمود. همچنین خراب بودن خازن صافی مدار و خازن الکترولیت ورودی آی سی LM324 می توانند دلایلی بر وجود این مشکل باشند. گاهی هم سوختن دیود زنر مدار سوخته و این مشکل را ایجاد می نماید که با تعویض آن مشکل برطرف می گردد.
 • بعد از این که چراغ زرد شد همه چراغ ها خاموش شده و محافظ هیچ گونه خروجی ندارد: این مشکل نیز از جمله مشکلات رایجی است که در محافظ های ولتاژ برق بسیار دیده می شود و علت آن هم می تواند به دلایلی مانند خراب شدن ال ای دی سبز، وجود مشکل در بوبین رله، خراب شدن ترانزیستور راه انداز رله، قطع شدن مسیرهای مسی روی برد و یا قلع سرد و یا سولفاته شدن پایه های چراغ سبز باشد.

در صورتی که فردی فنی نمی باشید نیاز است تا در صورت وجود مشکل در محافظ های ولتاژ برق هیچ گونه اقدامی برای تعمیر آنها نکرده و حتما دستگاه را نزد تعمیرکار متخصص در امور الکترونیکی ببرید. انجام تعمیرات توسط خود شخص می تواند خطرات و خسارات جبران ناپذیری را برای وی به دنبال داشته باشد.

مجتمع آموزشی برق برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش تعمیرات بردهای الکترونیکی و آموزش برق ساختمان می باشد .برای اطلاع دقیق از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید .دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  واتساپ
  اینستاگرام
  تماس